הסיכויים להעלאת ריבית קרובה בארה"ב פחתו יחד עם האינפלציה, אך עדיין קיים סיכוי גבוה להעלאה בדצמבר. גרמניה וישראל מעניינות להשקעה מנייתית. היצע האג"ח הדולרי בעולם עשוי לרדת אם תצא לפועל רפורמת המיסוי של טראמפ – תומך בהשקעה באג"ח חו"ל.

​בעולם

הרוח החיובית בשוקי המניות המשיכה שבוע נוסף. השווקים המתעוררים ממשיכים בעליות ומתקרבים לעלייה של 34% מתחילת השנה. האופטימיות הזו נתמכת לא רק בהעלאת תחזיות הצמיחה בכל העולם, אלא גם בנתוני אינפלציה נמוכים מהצפוי ובירידה נוספת של צפי הריבית בארה"ב. התשואות ל- 10 שנים בשוק האמריקאי ירדו לרמה של מתחת ל-2.3% - הנמוכה ביותר החודש. במקביל, ירדה ההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב בדצמבר לרמה של 73%, אחרי שבמהלך החודש כבר עלתה ל-85%, וגם הציפיות לגבי 2018 ירדו.

נראה כי השווקים מופתעים בכל פעם מחדש כאשר למרות נתוני המקרו החיוביים והשיפור בצמיחה, בתעסוקה ובשכר – האינפלציה מבוששת לבוא. בשבוע החולף נרשמה ירידה בציפיות האינפלציוניות בארה"ב, לאחר שמדד הליבה של מדד המחירים לצרכן הצביע על עלייה של 0.1% בלבד - לעומת צפי מוקדם לעלייה של 0.2%. כמו כן, התפרסמו הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי האמריקאי שהביעו דאגה מהקצב האיטי של עליית המחירים. על רקע זה ויחד עם ירידת צפי הריבית, הדולר חזר להיחלש בשבוע שחלף מול סל המטבעות, ורוב המטבעות של השווקים המתעוררים המשיכו להתחזק כנגד הדולר.
בעוד חודשיים וחצי תסתיים 2017, ובינתיים, הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על צמיחה עקבית ברוב המקומות בעולם וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) אף העלתה את תחזית הצמיחה העולמית ל-2017 ול-2018. בשנים האחרונות נהגה הקרן להוריד את התחזית, כך שגם ההעלאה הנוכחית תומכת בטענה שלנו מזה זמן רב - הצמיחה הכלכלית חזקה בכל היבשות. היחידה מבין הכלכלות הגדולות שתחזית הצמיחה שלה הורדה היא הודו, אך גם כאן, ההורדה הייתה מרמה של 7.4% לרמה של 6.7% - כלומר, הצמיחה עדיין צפויה להיות חזקה מאוד.

באירופה, שממשיכה להיות חביבת המשקיעים, הנתונים הכלכליים תומכים במגמה של הסטת הכספים. הייצור התעשייתי עלה בשיעור של 1.4% לעומת צפי לעלייה של 0.6%, כשאיטליה מובילה עם עלייה של 5.6% ואחריה גרמניה, עם עלייה של 2.6% בייצור התעשייתי וגידול חזק מאוד בייצוא ובאינפלציה, שעולה בשיעור של 0.1% - בהתאם לציפיות. צרפת, מאידך, מראה נתונים חלשים עם אינפלציה שלילית וירידה בייצור התעשייתי.

כמו בארה"ב, גם באירופה משך הבנק המרכזי האירופי תשומת לב לא מעטה. נגיד הבנק מריו דראגי אמר בראיון לעיתונות כי יעד אינפלציה של 2% הוא אחד המרכזיים של הבנק – מה שאומר בפועל כי אין בכוונתו להוריד משמעותית את ההרחבה המוניטארית בתקופה הנראית לעין, וזאת בניגוד להערכות של רבים כי הבנק יודיע על צמצום כזה בקרוב מאוד.
ביפן, ראש הממשלה שינזו אבה מתכנן בחירות בזק כדי לחזק את שליטתו – וכדאי לזכור שלמנהיגים אחרים זה לא הצליח.

בישראל

בספטמבר נרשם שיא חדש בהכנסות המדינה במסים, לצד התמתנות בקצב העלייה בשכר הממוצע מאז יולי. יחד עם העובדה שהשקל היה בחודש האחרון המטבע החזק ביותר בעולם – נראה כי הריבית בישראל לא הולכת לשוק מקום בתקופה הקרובה וגם לא האינפלציה.

גרף המציג את ציפיות האינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות 


היום (א') פורסם מדד המחירים לצרכן, שעלה ב-0.1%, כך שהאינפלציה מתחילת השנה עומדת על מינוס 0.3% וב-12 החודשים האחרונים היא מסתכמת ב-0.1%. הגורמים המרכזיים לעלייה היו הפתעה בסעיפי הפירות והירקות לצד עלייה במחירי הדיור. לפי תמונת המצב כרגע, אנו מעריכים שישראל תהיה האחרונה מבין השווקים המפותחים להעלות את הריבית, בסביבה של אינפלציה שלילית וגירעון נמוך מאוד.

מה עושים השבוע?

1. מניות – לגוון חשיפה לגרמניה וישראל במיוחד עם תחילת עונת הדו"חות
בשבוע שעבר ראינו שינוי מגמה בשוק ההון האמריקאי, כאשר הסקטורים המוטים ריבית, כמו נדל"ן וצריכה בסיסית, שבו למעמד דומיננטי והובילו את העליות – וזאת על רקע ירידת הצפי לעליית ריבית בדצמבר. מניות האנרגיה ממשיכות לתפקד טוב בעקבות עלייה של עוד 4% במחירי הנפט בשבוע האחרון, בעוד שמדד המניות הקטנות ראסל 2000 היה מהמדדים החלשים, לאחר ריצה חזקה מאוד ברבעון האחרון.


אנו בפתחה של עונת הדוחות לרבעון השלישי, כאשר עד כה 32 חברות פרסמו דוחות מתוך S&P500, מתוכן 27 היכו את התחזיות במעל 5%. באופן כללי, האנליסטים צופים לגידול של יותר מ-5% במכירות ולעליה של יותר מ-8% ברווחים. בהקשר לכך חשוב לזכור שדוחות שלושת הרבעונים הראשונים של 2016 היו חלשים יחסית, כך שההשוואה בהחלט מטיבה עם החברות ברבעון הנוכחי.


בשלב זה ניתן להסיק מסקנות ראשונות בעיקר מסקטור הבנקים, רוב הבנקים הגדולים הציגו דוחות טובים (תומך בהמלצתנו לסקטור זה) כאשר בולטת מגמה של הגדלת הפרשות לחובות מסופקים בתחום כרטיסי האשראי, מה שעלול להעיד על כך שהבנקים חושבים שהצרכנים לא יוכלו להמשיך להגדיל את הצריכה הפרטית בקצב אליו הורגלנו. באירופה, הדוחות הכספיים עדיין לא פורסמו, אך גם שם, הרבעון צפוי להיות בעל נתונים מרשימים.
שווקי המניות הגלובליים זוכים לתמיכה מצמיחה כלכלית טובה כמעט בכל האזורים הגיאוגרפיים בעולם, אינפלציה נמוכה ותוואי עליית ריבית מוגבל. רמות האופטימיות נמצאות בשיא - ועלויות ההגנה בשפל. המניות נראות כרגע כאפיק ההשקעה עם הפוטנציאל הגבוה ביותר – כאשר ישראל וגרמניה מעניינות יותר מארה"ב, הודות למכפילי הרווח, ההון והריבית הנמוכה.
הסקטור הפיננסי מתפקד היטב גם בשוק המקומי, בעיקר חברות הביטוח – שהתחזקו מאז העלתה המפקחת על הביטוח את האפשרות שחברות הביטוח יחלקו דיבידנדים. השוק המקומי מושפע גם מהמניות הדואליות שנהנות מהעליות בחו"ל (כמו טאואר וחברות טכנולוגיה אחרות). נציין את מדד SME60 שנהנה מאוד מהמגמה הזו לאור ריבוי מניות הביוטק הנכללות בו אשר נהנות מהמומנטום בחו"ל.

מחר (ב') צפוי עדכון מדדים בשוק המניות המקומי, כאשר ההשפעות המרכזיות הן על משקל חברות הפארמה (גידול במשקל של טבע, ירידה במשקלן של מיילן ופריגו). יתר השינויים לא צפויים להיות משמעותיים.

2. אג"ח – להגדיל אג"ח חו"ל כדי להיערך למחסור עתידי אפשרי
המרווחים באיגרות החוב הקונצרניות הדולריות בלטו לחיוב בחודש האחרון, גם בימים של עליית תשואות וגם בימים של ירידת תשואות. האפיק של אג"ח חו"ל דולרי זוכה בשבועות האחרונים לתמיכה משני כיוונים מפתיעים:

רפורמת המס של טראמפ. בעוד שכיום הוצאות הריבית של החברות על האג"ח מוכרות לצרכי מס ומשמשות תמריץ להנפקה, הטבה זו עתידה להצטמצם במסגרת הרפורמה של הנשיא טראמפ, בין היתר כדי למנוע מחברות להשאיר רווחים מחוץ לארה"ב. התוצאה צפויה להיות פחות הנפקות בעקבות יישום הרפורמה הזו, מה שעשוי ליצור בפועל מחסור לאור הגידול בביקוש לאג"חים קונצרנים דולריים.

באחרונה יש לא מעט הנפקות גדולות, אך הן נמוכות מהדרוש לנוכח הביקוש בשוק. הסכומים המגויסים נמוכים מהפדיונות ומהיקפי הרכישה החוזרת שהחברות האמריקאיות מבצעות לאיגרות חוב ישנות שהונפקו בריביות גבוהות יותר מהיום.

לאור זאת, הגדלת החשיפה לאפיק זה נראית כיום כצעד השקעתי נכון. התחזקות השקל מול הדולר ורוב המטבעות בתקופה האחרונה מדגישה את חשיבות גידור החשיפה המטבעית.
בשוק המקומי, אנו ממשיכים להמליץ לטייב את התיק הקונצרני ולעבוד לדירוגים גבוהים יותר. למרות שאין צפי לעליית ריבית שעשוי לפגוע בדירוגים הנמוכים, העובדה שהם בשפל כל הזמנים מגדילה את רמות הסיכון בהם.

3. תיק השקעות – עדיין יותר שקלים, יותר מניות
מרות העלייה במדד, אנו נכנסים לתקופה שמתאפיינת לרוב במדדי מחירים נמוכים (עד חודש מרץ), כך שאנו מעריכים שעדיין רוב המשקיעים ישמרו בתיק ההשקעות על רכיב שקלי גבוה יותר מרכיב צמוד. התופעה הזו אינה ייחודית לישראל וגם בהנפקת הענק שמתכוננת בארה"ב השבוע לאג"ח ממשלתי צמוד ב-5 מיליארד דולר הביקושים לא מרקיעי שחקים.

טבלה המציגה את מבנה תיק האג"ח 

למרות היעדר הצפי לעליית ריבית בישראל, איננו מאריכים את תיק ההשקעות למח"מ ארוך מ-3.5-4שנים, וזאת כתוצאה מתלילות עקום התשואות המקומי. במלים אחרות, לנוכח התשואות הארוכות הנמוכות בישראל ובעולם, גדלה ההסתברות לתנודתיות גבוהה יותר בחלק הארוך ולפיכך אנו מעדיפים שלא להיות שם.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף