ארה"ב וסין הגיעו להבנות על השלב הראשון בהסכם הסחר מה שחיזק את האופטימיות בנוגע לשיפור בסחר העולמי בשנה הקרובה. בבריטניה, ניצחון סוחף בבחירות למפלגת השלטון בראשות בוריס ג'ונסון מרגיעה את השווקים בנוגע ליציאה מסודרת שלה מהאיחוד האירופי.

​לאחר סדרת אירועים משמעותיים, השבוע החולף הסתיים בצורה חיובית וזאת על רקע ההתפתחויות החיובית במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין , הניצחון של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה והצפי ליציבות בריביות בארה"ב ובעולם. כל אלה נתמכו בהמשך נתוני מקרו טובים.
גרף שיאים בשוק המניות

ההסכם עם סין קיבל ביטוי ראשון בציוץ של טראמפ על "הסכם גדול שמתקרב" – איתות על ההבנות על השלב הראשון בהסכם הסחר שצפוי להיחתם בינואר 2020. בין ההחלטות המהותיות מצד ארה"ב הן ביטול המכסים שתוכננו לצאת לפועל היום, ה-15 בדצמבר, דחיית סבב העלאת מכסים נוסף על יבוא מוצרים מסין בסך 156 מיליארד דולר, וכן הפחתה בחצי (חזרה ל-7.5%) של מכסים על סחורות בסך 120 מיליארד דולר.

מנגד, סין התחייבה להגדיל את הייבוא מארה"ב של סחורות חקלאיות (תוספת של 16 מיליארד דולר לעומת היום) , התחייבה להגביר את הפיקוח על שמירת זכויות הקניין הרוחני והתחייבה למנוע מניפולציות בשער החליפין. עם החתימה על השלב הראשון סין וארה"ב צפויות להמשיך את המו"מ להשגת הסכם מלא. הסכם הסחר עוד צפוי לעורר עניין רב ומאבקי כוחות בטווח הקצר. עם זאת להערכתנו, למרות התנודתיות וחילוקי הדעות בין הצדדים, השאיפה של הנשיא טראמפ להגיע לבחירות עם שוק מניות ברמות שיא תומכת בהתקדמות המו"מ.

בשורה חיובית נוספת מארה"ב שתמכה בשווקים היא הודעת הפד על השארת הריבית ללא שינוי, בהתאם לצפי תוך הדגשה כי המדיניות המוניטארית הנוכחית מתאימה לכלכלה וכי הידוק מוניטרי לא יתרחש לפני עליה משמעותית באינפלציה כך שלא צפוי שינוי נוסף. עקום התשואות בארה"ב נותר יציב עם שיפוע חיובי כאשר התשואות ל 10 שנים עומדות על 1.82% מעל התשואות ל 5 שנים שעומדות על 1.66%.

באירופה, ניצחון סוחף למפלגת השלטון בראשות בוריס ג'ונסון ברוב של 79 מושבים בפרלמנט מה שיאפשר לממשלתו ליישם את תכנית ה Brexit בחודש ינואר הקרוב וזאת לאחר שבחודשים האחרונים גבר החשש מהאפשרות כי בריטניה תיאלץ לצאת מהאיחוד ללא הסכם. הבשורה החיובית הזו תרמה להתחזקות הפאונד בסופ"ש האחרון. בנוסף לבחירות שהתקיימו בבריטניה יו"ר ה-ECB החדשה, קריסטין לגארד, קיימה את ישיבת הריבית הראשונה שלה כשהיא משאירה את הריבית ברמתה הנוכחית תוך הדגשה כי הריבית תישאר ברמה הזו או ברמה נמוכה יותר עד אשר האינפלציה תתכנס ליעד.

בישראל, בנק ישראל ממשיך להתערב בשוק המט"ח תוך אמונה כי בדרך הזו תהיה השפעה יעילה יותר על האינפלציה, בעיקר בזכות יכולת התמרון הרחבה יחסית של הבנק בשוק זה. לאור זאת, בנק ישראל מעביר מסר ומדגיש כי בכוונתו לפעול בשוק המט"ח גם בהיקפים משמעותיים, במידת הצורך, כמו שאולי יידרש בעקבות צירוף ישראל למדד WGBIבאפריל 2020. המהלך הצפוי עשוי ליצור גידול בהשקעות של כ-3-5 מיליארד דולרים באג"ח ממשלת ישראל, מה שצפוי לחזק עוד יותר את השקל. התערבות בנק ישראל נועדה למנוע את התחזקות השקל אל מול סל המטבעות.


מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- נערכים ל-2020 עם חשיפה מנייתית גבוהה לישראל בזכות הפוטנציאל הגבוה והתנודתיות הנמוכה.

ביום שישי האחרון ארה"ב וסין הודיעו על הסכמות לגבי השלב הראשון בהסכם הסחר שצפוי להיחתם בינואר 2020. עיקר העלייה במדדים בוול סטריט נרשמה ביום חמישי לאחר הציוץ טראמפ בדבר "הסכם גדול שמתקרב" . ביום שישי לאחר פרסום ההבנות, האווירה התקררה מעט אך בסיכומו של דבר השבוע נסגר חיובי כשמדדS&P500 עלה בכ 0.9%+ בסוף השבוע וכבש שיא חדש. מתחילת השנה עלה המדד כ 26.4%+ . מדד ה Nasdaq רשם עליה של 0.9%+ בסוף השבוע החולף ומתחילת השנה רשם עלייה של כ 31.6%+.
התנודתיות סביב הסכם הסחר צפויה להמשיך ללוות אותנו בתקופה הקרובה, שכן מיד לאחר החתימה על השלב הראשון הצדדים צפויים להמשיך במו"מ לעבר ההסכם המלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.
אצלנו, בנק ישראל שב והדגיש כי ימשיך להתערב דרך שוק המט"ח ולא ע"י הריבית מה שתומך ביציבות רמות הריבית הנוכחיות. מדדי המניות המובילים בישראל צפויים (בהיעדר הפתעות) לסיים את שנת 2019 עם תשואות נאות בהובלת מדד ת"א נדלן שעלה מתחילת השנה כ 70.9%+ ות"א 90 שעלה מתחילת השנה כ 39.3%+. השקעה בקרנות נאמנות מנייתיות הניבה בשנה החולפת ביצועים חזקים מאוד, עם תשואה ממוצעת של מעל 25%.
על רקע נתוני המקרו החזקים, יחד עם האפשרות להורדת ריבית בישראל במחצית הראשונה של 2020 וסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים בעולם, אנו ממשיכים להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל.
מבנה תיק המניות במומלץ

2. אג"ח בארץ- עקום תלול ואפשרות לירידת ריבית תומכים בחשיפה; קונצרני בדירוג גבוה נסחר ברמות השקעה נוחות
אג"ח דולרי- המח"מ הקצרצר ממשיך להגן על המשקיעים מתנודתיות גבוהה ומתאים לרוב הלקוחות

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020 צפוי לחדד את היתרון הזה בעיניים של משקיעים זרים, כאשר היציבות ברמות הריבית בארץ והסיכוי לירידתה עשויים להגביר עוד יותר את האטרקטיביות של האג"ח בישראל.

למרות שהאינפלציה נמצאת בתחום הנמוך של היעד, האפיק הצמוד ממשיך להוות חלק נכבד מתיק האג"ח (אם כי החלק שלו נמוך מהשקלי). האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1%.
במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים בינויים-גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. בניתוח היסטורי, ניתן גם לראות כי המרווח הממוצע של הדירוגים הגבוהים (AA-) קרוב לרמתו הממוצעת בעשור האחרון וזאת לעומת מרווח נמוך מהממוצע בדירוגים הנמוכים יותר. אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, כאשר אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
מבנה תיק האגח המומלץ
3. תיק השקעות– נערכים ל-2020 במבנה תיק שערוך לתנודתיות

תיק ההשקעות כיום צריך לשקף להערכתנו את הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם ואת ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו עדיין ראוי לשמור על חשיפה מלאה לאג"ח ומניות. לצד זה וחרף הירידה בסיכונים הגיאופולטיים הנובעים מהסכם הסחר עם סין ותוצאות הבחירות בבריטניה, ברור כי עדיין קיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי.

לאור זאת, תיק ההשקעות חייב להיות ערוך לתנודתיות שיכולה להגיע מכיוונים שונים. אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מירבי של אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה. תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף