הירידה בקצב התפשטות נגיף הקורונה מחוץ לסין ופתיחת מפעלים סיניים בהדרגה תורמים לירידת מפלס הדאגה בשווקים. הריבית האפסית יחד עם פרסום ציוץ של טראמפ על בחינת הטבות מס למשקיעים בשוק המניות הובילו לשיאים חדשים.


החשש מהפגיעה בכלכלת סין הוביל בשבועות האחרונים את השלטונות שם להגביר את הנזילות בשווקים ואת האשראי הניתן לחברות שפעילותן נעצרה כתוצאה מהתפרצות הנגיף. לאור התמיכה והוראת הממשל שלא לעשות צעדים קיצוניים מדי, חלק מהמחוזות בסין החלו לפתוח בהדרגה מפעלים שהיו סגורים עוד מאז תחילת השנה. הפעולות הללו, לצד האטה משמעותית בהתפשטות הנגיף מחוץ למדינה, תרמו לשיפור בסנטימנט השווקים בשבוע החולף, כאשר הכותרות סביב וירוס הקורונה הולכות ומתחלפות בהדרגה בכותרות סביב הבחירות הצפויות בארה"ב בנובמבר.

עדיין קיימת אי ודאות בעניין ההשפעה של נגיף הקורונה על הכלכלה הסינית והעולמית והחשש העיקרי הוא שהרבעון הראשון בסין עלול להסתיים בצמיחה אפסית. חששות אלה משפיעים גם על השווקים המתעוררים המשיקים לסין, אך לאור הצעדים הגלובליים שנעשים ולאור הנתונים אודות התמתנות קצב ההדבקות, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד ותתמקד בסין וסביבתה. הרגיעה הזו באה לידי ביטוי גם בעקום האג"ח האמריקאי ששמר על יציבות בשבוע האחרון, אם כי שיפוע העקום בחלק הקצר–בינוני עדיין שלילי – מה שממשיך לגלם צפי לירידת ריבית. התשואה ל 10 שנים עומדת על 1.58%, התשואה ל 5 שנים היא 1.42% והתשואה לשנה 1.49%.

בארה"ב, האינדיקאטורים מתחילת השנה ממשיכים להיות טובים מהערכות המוקדמות עם נתונים חזקים אודות שוק התעסוקה ומדד מנהלי הרכש. בנוסף לנתונים אודות הכלכלה, בשורות טובות גם בשוק המניות לאחר שהנשיא טראמפ הודיע כי נשקלת האפשרות למתן הטבות מס למשקיעים בשוק המניות.
האטה בגוש האירו עם צמיחה של 0.1% ברבעון הרביעי על רקע הצמיחה השלילית בצרפת ובאיטליה והצמיחה האפסית בגרמניה. בנוסף לנתונים אלה, קיים חשש לתנודתיות מוגברת עקב הצהרת הממשל האמריקאי על כוונתו להעלות מכסים על ייבוא מטוסים מאירופה.

בישראל, מדד המחירים לצרכן של חודש ינואר ירד ב 0.4%-, נמוך מהצפי שעמד על 0.3%-. ההפתעה הייתה בעיקר בסעיף של מחירי המזון שירד 0.5% . למרות מאמצי בנק ישראל לרכישת מט"ח בהיקפים משמעותיים, השקל התחזק השבוע לשיא חדש מול סל המטבעות. התחזקות המטבע היא תופעה המאפיינת כלכלות חזקות בעולם ויש ממנה מרוויחים בהם היבואנים והצרכנים שכוח הקניה שלהם גדל ומנגד נפגעים היצואנים. להערכתנו, הגורמים הבסיסיים – עודף בחשבון השוטף, מכירת חברות סטארט-אפ, תחילת יצוא גז טבעי וצירוף ישראל למדד האג"ח העולמי לצד דירוג גבוה עדיין תומכים במגמת התחזקות השקל.
להערכתנו, במידה והשקל ימשיך להתחזק, הפחתת ריבית במהלך 2020 עדיין על הפרק – וזאת בניגוד לרוב השווקים המפותחים האחרים.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- הריבית האפסית חוזרת למרכז תשומת הלב של השווקים; במבט קדימה ממשיכים להתמקד במניות ישראל ובסקטור הציוד הרפואי בארה"ב

הידיעות אודות התמתנות קצב התפשטות הקורונה מחוץ לסין וחזרה לשגרה של מפעלים במחוזות מסוימים במדינה, הקו בשבוע האחרון על מדדי המניות, שהמשיכו במגמה החיובית גם השבוע. מדד ה S&P500 עלה בשבוע האחרון 1.6%+ ומתחילת השנה 4.6%+ ומדד הנאסד"ק עלה בשבוע האחרון 2.2%+ ומתחילת השנה עלה כבר 8.5%+.

במבט קדימה, לאור הצעדים הגלובליים שנעשים ולאור שיעור הנדבקים הנמוך באופן יחסי למגיפות קודמות, אנו ממשיכים בשלב זה להעריך כי ההשפעה תהיה בטווח הקצר בלבד ותתמקד בסין וסביבתה. בתיקי ההשקעות אנו ממליצים להמשיך להיערך באמצעות הגדלת חשיפה לישראל, שמצטיינת בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים. בנוסף, מומלץ לפעול במישור הסקטוריאלי ע"י הקטנת החשיפה לסקטורים שהושפעו בצורה משמעותית מהנגיף כמו תעופה ותיירות ומנגד, הגדלת חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. מניות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות (ציוד לחדרי ניתוח, מסכות וכו') אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה. בנוסף, יש לוודא בתקופות כאלו שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת.

עונת הדו"חות בארה"ב לקראת סיום עם דיווח של כ-80% מהחברות כשסה"כ התוצאות טובות מהצפי.בישראל, נפתחה השבוע עונת הדו"חות ל-2019 כשלצד תוצאות השנה שעברה, פרסום יעדי החברות לשנת 2020 תיתן תמונה טובה יותר שתשפיע על ביצועי המניות בשנה הקרובה.
מבנה תיק מניות מומלץ

2. אג"ח בארץ- נערכים לתקופת המדדים הגבוהים; אג"ח מדינה ממזער תנודתיות בתקופה כזו
אג"ח דולרי- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי שטוח/הפוך, ישנה עדיפות לפיקדונות וקרנות כספיות דולריות

בניגוד לעולם, בשבוע שחלף נרשמה מגמה של עליות באג"ח, שהבולטות בהן נרשמו בטווחים הארוכים. שיפוע העקום השקלי השתטח ל רמה של 0.63% והפער השלילי בין אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים לאג"ח המקבילה בארה"ב התרחב ל 82 נקודות. עקום האג"ח הישראלי ממשיך להיות תלול בהשוואה לשוקי האג"ח ברוב העולם המפותח והעובדה כי ישראל צפויה להצטרף למדד האג"ח העולמי באפריל 2020, הן חלק מהסיבות לאטרקטיביות שוק האג"ח הישראלי.

ביום שישי האחרון פורסם מדד המחירים לחודש ינואר שהיה שלילי, כשלפנינו עונת המדדים הגבוהים. לרוב, הרבעון השני של השנה מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. יחד עם הבחירות שבפתח והאפשרות שבשל השפעות וירוס הקורונה נראה עליית מחירים מכיוון נוסף, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות. בקונצרני , אנו ממשיכים להמליץ על גיוון תיק האג"ח גם בחשיפה לסל מפוזר של אג"ח בנקים COCO, המאפשר להיחשף לאותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה לפדיון גבוה משמעותית מהאג"חים ה"רגילים" של הבנקים. אפשרות נוספת לתקופות תנודתיות היא השקעה באג"ח קונצרני עם בטחונות איכותיות שנוטה לרדת הרבה פחות כשיש אי שקט בשווקים.

באג"ח הדולרי, התנודתיות החדה של עקום התשואות ובמיוחד בחלק הבינוני והארוך, ממחישים כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב אפיקים מסייע למזעור התנודתיות בתיק

על רקע ההתפתחויות בסין ולאור התנודתיות שעלולה להגיע גם מכיוונים אחרים כמו מלחמת הסחר או הבחירות בארה"ב, חייבים לזכור כי בקבלת החלטות השקעה הדבר המרכזי שצריך להוביל זה לא הרגש והתחושות אלא התמדה ומשמעת.

למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר, חייבים לזכור כי מגמות המרכזיות בשווקים הן הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו ההחלטה הסבירה ביותר היא שמירה על הרכב תיק יציב. הדרך הנכונה להתמודד מול הלקוחות היא שילוב מרבי של אפיקי השקעה גם אג"ח מדינה וגם קונצרני, גם שקלי וגם צמוד, גם מניות בארץ וגם בחו"ל , מגוון רחב של אפיקים תוך ניצול הקורלציה השונה ביניהם - הם המתכון המנצח לתקופה.
מיקוד לתיק השקעות

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף