מסרי הרגעה בחזית הסחר בין ארה"ב לסין הובילו בתחילת השבוע לעליות חדות בשווקים, המתיחות בגזרת סוריה בסוף השבוע, עשויה לשנות את המגמה עם פתיחת השבוע. התנודתיות צפויה להישאר זמן רב ומחייבת מתן דגש מיוחד בתיקי ההשקעות

​השבוע החולף החל באופטימיות ובעליות חדות בשווקים, כאשר התבטאות חיובית של נשיא סין שלחה איתותי הרגעה לשווקים בנוגע לקרבות הסחר בין ארה"ב לסין. עם זאת, השבוע הסתיים באקורדים צורמים יותר, על רקע פרסום העדויות לתקיפה הכימית בסוריה והמתקפה המשולבת שהובילה ארה"ב להפצצות בשטחה. בזירת המקרו היו אלה הפרוטוקולים של הפד שמהם עלה שהריבית עשויה לעלות בקצב מהיר יותר מכפי שהעריכו בשווקים, העדות של מנכ"ל פייסבוק בפני הקונגרס וכן אכזבה מדו"חות הבנקים שפתחו את עונת הדו"חות לרבעון הראשון של 2018.

נושאי הסחר צפויים להמשיך ולרכז עניין גם בשבועות הקרובים. לא רק בשל השיחות מול סין על הסכמות בנוגע להודעות על מכסים חדשים אלא גם בחזית הטראנס פאסיפית. בימים האחרונים הודיע טראמפ כי ארה"ב שוקלת לחזור לקחת חלק בהסכמי הסחר הטראנס-פסיפיים (TPP) – לאחר שהודיעה על פרישה מהם זמן קצר לאחר בחירותו לנשיאות. בעוד שטראמפ אמר כי ישקול לחזור להסכמי TPP אם ארה"ב תקבל תנאים טובים יותר משמעותית מכפי שהוגדרו במקור, דווקא נשיא סין, שי ג'ינפינג, הבהיר כי ארצו לא מבקשת להיכנס למלחמת סחר, אלא להגדיל את היבוא אליה.
בזירת המקרו, בשבוע החולף פורסם כי אמון הצרכנים בכלכלת ארה"ב ירד באפריל לרמה הנמוכה ביותר זה שלושה חודשים, 97.8 נקודות, לעומת תחזית לרמה של 101.4 נקודות. מנגד, מספר תביעות האבטלה הראשונות מוסיף להיות נמוך ביותר – פחות מ-300 אלף – כבר 162 שבועות ברציפות, והוא מתקרב לשפל של 45 שנים.

מחירי הנפט אמנם עלו השבוע על רקע הכרזותיו הלוחמניות של טראמפ מול סוריה (יש לזכור כי המתקפה בסוריה התקיימה לאחר סגירת המסחר ביום שישי, כך שאת השלכותיה האפשריות על מחירי הנפט עדיין לא ראינו בשווקים). מחירי הנפט הגבוהים יחסית הם אחת הסיבות לעלייה באינפלציה בארה"ב, העומדת על 2.4%, כאשר אינפלציית הליבה עלתה בהתאם לתחזיות במארס ב-0.2%, לרמה של 2.1%.
במהלך השבוע החולף פורסמו הפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי, מהם עולה כי בבנק מעריכים שהכלכלה צפויה להמשיך להתחזק – בעוד שהאינפלציה מוסיפה לעלות. לצד זאת, הביעו בבנק דאגה מסכסוך הסחר מול סין, שבו פתח טראמפ. מהפרוטוקולים עולה כי הפד צופה שעד סוף 2019 תגיע הריבית בארה"ב ל-2.9% ועד סוף 2020 היא תעלה ל-3.4%.
באירופה, פורסם פרוטוקול ישיבת הבנק האירופי המרכזי, ולפיו הבנק אינו מתכוון להתחיל בקרוב במהלך לצמצום רכישות האג"ח והעלאת הריבית. על רקע זה, עלו השווקים ביבשת – ואילו היורו נחלש מול הדולר.

ישראל

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3%, בהתאם להערכה בשוק. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-0.2%.
מחר צפויה החלטת ריבית של בנק ישראל, שבה נראה כי קיים סיכוי שהתחזית להעלאת תוואי הריבית של הבנק תידחה. במלים אחרות, הריבית תישאר נמוכה יותר זמן מכפי שבנק ישראל העריך קודם לכן. עד עתה, התחזית של בנק ישראל היתה לעליית ריבית ראשונה ברבעון הרביעי של 2018, עם התבססות האינפלציה ביעדה.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות 

בעוד שבשווקים ממתינים להכרעת שר האוצר משה כחלון אם להוריד מסים בקרוב, פורסם השבוע כי ההכנסות מגביית מסים ברבעון הראשון של 2018 היו גבוהות ב-700 מיליון ₪ מהתחזית; ואילו במארס עלו הכנסות המדינה ממסים בשיעור ריאלי של 7%.
באוצר מעריכים כי הוצאות המשרדים השונים יעלו על התחזיות, וכן כי בסיכום שנתי לא יירשם עודף בגביית מסים; כך, סביר להניח כי גם אם יכריז כחלון על הורדת מסים, היא תהיה סמלית בלבד.

מה עושים השבוע?

1. מניות – נפתחו פערי תמחור לטובת מניות בישראל ובאירופה.
בסיכום שבועי סיימו מדדי המניות המובילים בעליות נאות. S&P עלה בכ-2%, נאסד"ק עלה ב-2.8% ואילו הדאו ג'ונס עלה ב-1.8%. באירופה נרשמו עליות של כ-1% ברוב המדדים המובילים, כאשר בלט מדד דקס בעלייה של 1.6%.
בשבוע החולף נפתחה עונת הדו"חות לרבעון הראשון. כמדי רבעון, גם הפעם הבנקים הגדולים היו הסנונית הראשונה, כאשר אכזבה מהדו"חות שלהם הובילה לירידה של כ-2.5% בסקטור הפיננסים ביום שישי האחרון. מניות ג'יי.פי מורגן ירדו במהלך המסחר ב-2.7%, לאחר שהרווח שלו היה נמוך במקצת מהצפוי, כאשר מניית וולס פרגו ירדה 3.5% לאחר שהבנק הודיעה על הפרשה לא צפויה של 1 מיליארד דולר בגין חקירה. מניות סיטי ירדו ב-1.6% למרות שהוא עקף את תחזיות הרווח.
למעט הבנקים, עדיין לא ניתן לבחון אף סקטור במבט נרחב יותר, לאור מיעוט הדו"חות שכבר פורסמו. עונת הדו"חות לרבעון הראשון צפויה להיות טובה עם צמיחה חזקה ברווחי החברות של כ-17% וצמיחה בהכנסות של כ-6.8%.

פאי המציג את מבנה תיק המניות 


בתל אביב, נסגר המסחר ביום חמישי בעליות וחתם שבוע חיובי – כאשר מדד ת"א 35 עלה ב-5%, ואילו מדד ת"א 125 עלה ב- 4.5% והם ממשיכים להצדיק את ההמלצה שלנו להגדיל חשיפה למניות בשוק המקומי. מי שבלטה בשבוע החולף היתה פרוטרום, שלפי פרסומים בתקשורת עומדת למכירה ועלתה בשבוע החולף בעלייה של יותר מ-15%.
מבחינת התמחור, אנו מעריכים כי יותר ההזדמנויות נמצאות בשווקים באירופה, יפן וגם ישראל. הפרוטוקול מישיבת הבנק האירופי המרכזי ולפיו המדיניות המוניטארית המרחיבה ביבשת לא תסתיים בקרוב תומך בחשיפה לאירופה בטווח הבינוני. גם ההודעה האפשרית של בנק ישראל מחר על דחייה בתוואי עליית הריבית ממשיך לתמוך במניות המקומיות.

2.  אג"ח – מעדיפים קונצרני בדירוג גבוה במחמ עד שנתיים על פני ממשלתי במחמ בינוני-ארוך
על רקע התנודתיות הגוברת בשוקי האג"ח והנטייה של משקיעים להגדיל חשיפה למרכיבים בעלי תנודתיות נמוכה יותר, אנו ממליצים לשקול להגדיל אג"ח קונצרני בדירוג גבוה ומח"מ קצר כחלופה לאג"ח ממשלתי במח"מ בינוני-ארוך. הקונצרני מדורג גבוה במח"מ הקצר, נהנה בשנה האחרונה מסטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לממשלתי ותשואה גלומה משמעותית גבוהה יותר.
אם מסתכלים רק על אלמנט הסיכון, מבלי להתייחס לתשואה העדיפה, אז אם המטרה שלנו היא להקטין תנודתיות בתיק, אז תיק אג"ח קונצרני בדירוג גבוה במח"מ עד שנתיים היה פתרון פחות תנודתי בצורה משמעותית מאשר תיק אג"ח מדינה. לאור הריביות הנמוכות בשוק המקומי והערכתנו כי המצב לא ישתנה בקרוב – אנו מעריכים כי לקונצרני בדירוג הגבוה במחמ קצר ישנה עדיפות גם בהיבט התשואה.

טבלה המשווה בין אג,ח קונצרני צמוד לבין ממשלתי צמוד 

3. תיק השקעות – הצפי להמשך תנודתיות מחייב היערכות בתיק ההשקעות
התקופה האחרונה מאופיינת בעלייה ברמות התנודתיות בשווקים ולאור הערכתנו כי היא לא צפויה להעלם בקרוב – מן הראוי להיערך לכך בתיק ההשקעות. חלופה אפשרית אחת היא הגדלה של מרכיב האג"ח הממשלתי בתיקים. כשהתשואות הארוכות בארה"ב עולות בגלל עליית הריבית, כששוקי המניות זזים מהר לכל כיוון, בעיקר בגלל התבטאויות של טראמפ ומנהיגים אחרים ויש התחממות בזירה הגיאופוליטית – על פניו אגח מדינה נשמע כמו פתרון להקטנת התנודתיות בתיק ההשקעות. עם זאת, להערכתנו חלופה נוחה יותר ברמת סיכון שעשויה להתברר כנמוכה עוד יותר היא הגדלה של מרכיב האג"ח הקונצרני הקצר בדירוג גבוה (AA).
כל זאת, כחלק מהמלצתנו על פיזור ושילוב כל האפיקים בתיק כדי למתן תנודתיות - מניות, איגרות חוב וגם חשיפה מסוימת למט"ח. אנו ממשיכים להמליץ על שימוש במכשירים שבנויים בשביל להפחית תנודתיות, כדוגמת קרנות 10/90.
אחזקת רכיב מט"ח בשיעור נמוך יכולה לתרום להפחתת הסיכון בתיק ומנגד ליהנות מהריבית הדולרית הגבוהה.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף