השבוע מצפים בשווקים להחלטת הפד ולהתבטאויות בנוגע לתוואי הריבית הדולרית העתידית. על רקע צפי ל 3 הורדות ריבית בארה"ב, קשה לראות את בנק ישראל מעלה את הריבית. ירידת התשואות החדה בארה"ב והעליות במניות בעולם תומכים באג"ח ומניות ישראל


האם היחלשות הצמיחה בארה"ב תאיץ את המדיניות המרחיבה של הפד? מנתוני המאקרו החלשים יחסית של השבועות האחרונים נראה כי מדיניות הסחר של טראמפ מובילה להאטה בצמיחה, כך שעיניי המשקיעים יהיו השבוע נשואות להודעת הריבית בארה"ב ביום רביעי השבוע.

הציפייה היא שיו"ר הפד פאואל יתייחס למתווה הריבית, תוכנית רכישת אג"ח ממשלתי וקצב הורדת מאזן הפד. השוק כבר מתמחר שלוש הורדת ריבית השנה, הראשונה כבר ביולי, בהסתברות גבוהה של כ 90%. אנו מצפים שהבנק ישמיט את המילה "סבלנות" לגבי הריבית או שיאותת בדרך אחרת שהמהלך הבא שלו בכל הקשור בריבית הוא כלפי מטה. להערכתנו, אם תהיינה הפתעות בריבית, הן יהיו לכיוון קצב העלאה איטי.

בעניין מלחמת הסחר ממתינים השווקים לשבוע הבא, כאשר לקראת סוף החודש תיערך פסגת ה 20G שבמסגרתה יפגשו נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ ונשיא סין וינסו לקדם פתרון בנושאי הסחר. כרגע לא נראה פתרון ממשי באופק ועל הרקע הזה ממשיך מחיר הנפט להתנדנד. תחזית להורדת ביקוש לנפט לצד המתח במפרץ הפרסי על רקע האירועים בשבוע שעבר, הובילו לכך שמחיר חבית ירד ל53 דולר.

יחד עם זאת, חשוב להבין כי האינדיקטורים האחרונים לצמיחה בארה"ב אומנם פחות טובים מאשר ברבעון הראשון, אך הם עדיין לא מלמדים על כך שאנו קרובים למיתון. מדד מנהלי הרכש לחברות התעשייה ממשיך להיחלש, אך המדד עבור חברות השירותים, המהוות את רוב כלכלת ארה"ב, ממשיך להציג עוצמה. מהמדד עולה כי מרבית החברות עדיין אופטימיות לגבי הפעילות הכלכלית, אך בולט החשש לעתיד בשל נושאים כמו המכסים לצד בעיות היצע בגיוס עובדים מיומנים על רקע רמות השפל של האבטלה.

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי בארה"ב עלה כצפוי ב 0.1%, אך מדד הליבה עלה בשיעור נמוך מהצפוי – 0.1% לעומת צפי של 0.2%. המכירות הקמעוניות עלו בשיעור נמוך מהצפי של 0.5% (התחזית הייתה לעלייה חדה יותר של 0.7%).

בישראל: יש אינפלציה!


מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב 0.7%+, מעל לצפי והאינפלציה ב 12 החודשים האחרונים עלתה ל 1.5%+. זהו שיא של קרוב ל 5 וחצי שנים. התורמים העיקריים למדד היו עלייה עונתית חדה בסעיפי ההלבשה וההנעלה, המשך העלייה במחירי הפירות והירקות לצד העלייה במחיר הדלק. ההפתעה כלפי מעלה נבעה בעיקר מעלייה מהירה מהצפי במחירי המזון.
למרות המדד הגבוה מהצפי, לנוכח התחזקותו של השקל מתחילת השנה והאיתותים על הרחבה נוספת של המדיניות המוניטרית בבנקים מרכזיים מובילים בעולם, אנו לא מאמינים שריבית בנק ישראל תעלה השנה, אלא אם ייחתם הסכם סחר בין ארה"ב וסין (תרחיש שכרגע לא נראה בטווח הקצר).

מדד מאי הוא האחרון בשורה של מדדים חיוביים עונתית – שהצדיקו את הגדלת החשיפה לצמודים בתיק ההשקעות בחודשים האחרונים. התחזית הראשונית שלנו למדד יוני היא 0.2%-, בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד ירידה צפויה להערכתנו במחירי הפירות והירקות. התחזית הראשונית למדד יולי היא ללא שינוי, כאשר עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירות) תקוזז עם המשך ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד הירידה הצפויה במחיר הדלק (תלוי בהתפתחויות האחרונות במפרץ הפרסי).

ב 12 החודשים הקרובים אנו צופים אינפלציה חיובית של 1.3%+, בהנחה של יציבות במחירי הסחורות ושע"ח, כאשר אנו מאמינים שהעלייה החריגה במחירי הפירות והירקות, תקוזז בהמשך השנה לצד ייסוף קל בשקל. חשוב לציין שהתחזית לא לוקחת בחשבון פעולות יזומות של הממשלה להפחתת הגירעון במהלך שנה הבאה. הכוונה לצעדים כמו העלאת מסים או העלאת המע"מ שעשויים להוביל לעלייה גבוהה יותר באינפלציה. בכל מקרה, נראה כי שמירה על מרכיב צמוד נאה בתיק ההשקעות היא המלצה נכונה גם במבט קדימה.

מה עושים בתיק השבוע?


1.מניות- מניות ישראל ממשיכות להוות את הנדבך המרכזי בתיק המניות

שוק המניות בישראל בלט בשבוע האחרון בביצועים חזקים יותר מהשווקים בעולם. מדד ת"א 35 עלה 0.8%+ ומדד ת"א 90 עלה 0.2%+. שני המדדים שבלטו השבוע היו: מדד ת"א תקשורת שעלה 1%+ ומדד ת"א 60SEM שעלה 1.1%+. S&P 500 סיים את השבוע האחרון בעלייה של 0.5%+ והנאסד"ק עלה ב 0.7%+.

אין ספק כי שוקי המניות הגלובליים ממשיכים להפגין בתקופה האחרונה תנודתיות גבוהה יחסית, בשל מלחמת הסחר. מנגד, שוק המניות בישראל מצליח להפגין יציבות גבוהה יותר עם ביצועים טובים, הנתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם.

ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. להערכתנו, חשיפה לשוק המניות בישראל נכונה גם במבט של כמה שנים קדימה, כאשר לנוכח תשואות האג"ח הנמוכות יבינו יותר ויותר משקיעים כי הגדלת חלקן של המניות בתיק ההשקעות של הציבור הן כורח המציאות.

יחד עם חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות, האפשרות להגדלה מחדש של החשיפה למניות על ידי משקיעים ישראלים צפויים לחזק את המגמה החיובית בשוק המניות בישראל.
מבנה תיק מניות מומלת

2. אג"ח- העקום התלול בישראל תומך בהשקעה באג"ח בישראל. ביתרות דולריות – מח"מ קצרצר

תשואות שוק האג"ח, בהסתכלות קדימה, ממשיכות להיות מעניינות. אומנם נראה כי עונת המדדים החיוביים הסתיימה, אבל במבט קדימה יש לא מעט סיבות שעשויות לשמור על אינפלציה בשנה הקרובה – כולל מהלכים של הממשלה לצמצום הגירעון (העלאת מסים, מע"מ וכו') ולכן חשוב לשמור על חשיפה גם לצמודים.

בסקירות האחרונות המלצנו להגדיל את האחזקה באפיק הצמוד, עקב הצפיות למדדים חיוביים וגם אחרי עליית מדד מאי ב-0.7% אין אנו משנים המלצה זו. אנו מצפים למדדים מאוזנים בתקופה הקרובה כאשר הצפי למדד יוני הינו 0.2%- ומדד יולי ללא שינוי. גורם נוסף התומך בחשיפה לצמודים הוא העובדה שבתקופות של תנודתיות, ביצועי האפיק טובים יותר. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים.

ירידת התשואות החדה בשוק האג"ח האמריקאי בשבועיים האחרונים הובילה לכך שהשוק בארה"ב כבר מגלם צפי אגרסיבי ל 3 הורדות ריבית כבר השנה. אם זה מה שכבר מתומחר בשוק האג"ח האמריקאי, אז המסקנה המתבקשת היא שיש כיום יותר סיכון באג"ח האמריקאי לטווחים ארוכים ובינוניים מאשר סיכוי ולכן ביתרות הדולריות אנו ממליצים להתמקד במח"מ קצר כדוגמת אג"ח קצרצר וקרנות כספיות דולריות.

בישראל התמונה קצת שונה. עקום האג"ח המקומי תלול ועדיין מגלם עליות ריבית. אך בסביבה שבה הנפט יורד, בארה"ב מורידים ריבית והשקל בשיא של כל הזמנים מול סל המטבעות, קשה לראות את נגיד בנק ישראל מעלה ריבית, בטח בצורה משמעותית. לאור זאת, יש הגיון להשקיע בשוק האג"ח הממשלתי והקונצרני בישראל במח"מים יותר ארוכים.

בשבוע החולף שוק האג"ח נהנה מירידת התשואות בעולם, ונתן חיזוק חיובי גם לקונצרנים. לאור זאת, שמירה על הצורך באיזון בתיקי ההשקעות בין האפיק השקלי לצמוד הכרחי. מתחילת חודש יוני, מדד התל בונד 60 עלה 0.9% ובלט בתשואה של 5.8%+ מתחילת השנה.
מתחילת השנה מדד התל בונד תשואות שקלי עלה 7.2%+ ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 6.1%+.

איך מומלץ להראות תיק אג"ח

2. תיק השקעות– מתמקדים במניות בישראל וממשלתי וקונצרני מדורג במח"מ בינוני

על רקע התנודתיות של חודש מאי והתיקון החד מתחילת חודש יוני, שמירה על פיזור בין מניות ישראל לחו"ל, אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים וחשיפה לדולר כהגנה על התיק התבררה כמתכון מנצח. אך דווקא אחרי הביצועים החזקים של השבועיים האחרונים, כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולנסות להתגבר על הפסיכולוגיה. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

לנוכח התנודתיות בזירה הכלכלית והפוליטית, הסכמי הסחר ותוואי הריבית בעולם, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה אחרי נתון, או חודש אחד > התמדה ומשמעת לאורך זמן.

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחתאין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף