אחרי חודש אוגוסט חזק במניות ובאג"ח, השבועיים הראשונים של חודש ספטמבר מתאפיינים בירידות בכל האפיקים על רקע תנודתיות שמגיעה מחו"ל ומיעוט ימי מסחר. מדד המחירים לצרכן והתחזקות השקל מרחיקים את העלאת הריבית בישראל – וממשיכים לתמוך בחשיפה לשוק המניות המקומי

אחרי ההפתעה של אוגוסט, שהיה לאחד החודשים הטובים ביותר בשוק המניות (בישראל ובארה"ב) ובלט לחיוב גם באג"ח (בעיקר בישראל), השבועיים הראשונים של חודש ספטמבר נפתחו בירידות ברוב האפיקים בשוק המקומי. הזירה הגיאופוליטית העולמית ממשיכה להיות גורם מרכזי לתנודתיות בשווקים בעולם, כאשר בשוק המקומי אלה דווקא נתוני המקרו.

המסרים הסותרים של נשיא ארה"ב המשיכו גם בשבוע החולף לרומם או להוריד את השווקים בעולם. בסיכום שבועי, היה זה שבוע חיובי בוול סטריט, בין היתר על רקע ציפייה לחידוש המשא ומתן על הסכמי הסחר בין ארה"ב וסין. ואולם, במהלך יום המסחר האחרון בשבוע החולף, חזרה התנודתיות לבורסות ארה"ב בשל ההודעה של טראמפ כי הוא שוקל הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של כ 200 מיליארד דולר.

בארה"ב, בחזית הנתונים הכלכליים, מדד המחירים לצרכן באוגוסט עלה ב 0.2%, לעומת תחזית לעלייה של 0.3%, ואילו מדד המחירים ליצרן עלה ב 0.1%, לעומת תחזית לעלייה של 0.2%. המכירות הקמעונאיות עלו באוגוסט ב 0.1%, לעומת תחזית לעלייה של 0.4%. מצד שני, מדד ביטחון הצרכנים של מישיגן הגיע ל 100.8, לעומת תחזית לרמה של 96.6, ואילו התפוקה התעשייתית באוגוסט עלתה ב 0.4% - מעל התחזית לעלייה של 0.3%, ועלייה נאה ביותר של 4.9% בהשוואה לאוגוסט 2017.
לאור נתוני המקרו הטובים וההתפתחויות האחרונות בשווקים בארה"ב, מייחס השוק סבירות קרובה ל 100% לכך שהריבית תועלה כבר בישיבת הפד הקרובה, ב 26 בספטמבר, וסבירות גבוהה מאוד להעלאת ריבית נוספת בדצמבר השנה. בשבוע שעבר טיפסה התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל 10 שנים לרמה של 2.99% לאחר שבמהלך המסחר כבר עברה את רף ה 3%.

באירופה, נשארה בשבוע החולף הריבית ללא שינוי, כאשר נשיא הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי, העריך כי הריבית בגוש היורו לא תשתנה בשנה הקרובה. הבנק הפחית קלות את תחזית הצמיחה לאירופה ל 2019 והעריך כי ההרחבה הכמותית תסתיים בסוף 2018.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

בישראל, מדד נמוך מהצפוי והתחזקות השקל - מרחיקים עליית ריבית

מדד אוגוסט עלה בשיעור של 0.1%, נמוך מהתחזית לעלייה של 0.2%. קצב עליית מדד הליבה ירד מ 1% ל 0.9%. המדד הנמוך מהצפוי הוא על רקע סעיף הדיור – שעלה ברמה שנתית של 1.9%, לעומת עלייה של 3.3% שנרשמה ביוני. זהו החודש השני ברציפות שבו המדד נמוך מהתחזית. בנוסף, בשער החליפין הנוכחי, אחרי התחזקות השקל מול סל המטבעות בחודש החולף, האינפלציה תרד מתחת ליעד בנק ישראל בחודשיים הקרובים. לאור הגורמים האלה, נראה כי למרות ש 2 מתוך 5 החברים במועצה של בנק ישראל רצו באוגוסט להעלות את הריבית (לפי הפרוטוקולים שפורסמו בשבוע שעבר), אנו לא מעריכים שזה יקרה השנה.

מנתוני התוצר המעודכנים לרבעון השני עולה כי במהלך הרבעון צמח התוצר בשיעור שנתי של 1.8 אחוזים (2.0% באומדן הראשוני), נמוך מהצפי, אך זאת לאחר צמיחה חזקה של 5.1% ברבעון הקודם (שעודכנה שוב כלפי מעלה). כך בסיכום המחצית הראשונה התמונה נותרה חיובית; היא מראה על המשך צריכה פרטית חזקה מאוד (4.8%) ואף שיפור ביצוא (3.3%). יחד עם זאת, נרשמה עלייה מהירה בהוצאה הציבורית (6.9%) וגידול מתון מאוד בהשקעות בנכסים קבועים (1.7%) בעיקר בשל ירידה בהשקעות בענף הבנייה. האינדיקטורים הראשוניים שיש לנו לרבעון השלישי מלמדים כרגע שהנתון החלש ברבעון השני הוא נקודתי.

מה עושים השבוע ?

1. מניות – המשקל הגדול ביותר במניות צריך להיות בישראל
השבוע נסגר באווירה חיובית בוול סטריט, עם עלייה שבועית של 1.2% במדד S&P 500, של 0.9% במדד דאו ג'ונס ושל 1.3% במדד הנאסד"ק. זאת, בין היתר, לאור נתוני מקרו חיוביים, וכן הידיעות על חידוש המאמצים להגיע להסכם סחר חדש בין ארה"ב לסין.

גם באירופה היתה המגמה חיובית, כאשר פרט לידיעות על סין וארה"ב, גם העלאות הריבית בטורקיה וברוסיה, וכן מניות חברות הכרייה והרכב משכו את הבורסות למעלה, ומדד המניות הכלל-אירופי סטוקס 600 סיכם את השבוע בעלייה של 1.1%.
שבוע המסחר המקוצר בישראל היה אמנם שלילי במדדים המובילים, אך זאת לאחר שבחודש אוגוסט נרשמו בשוק הישראלי עליות מהחדות ביותר בעולם. מתחילת החודש השוק המקומי אמנם ירד, אך זאת לאור מיעוט ימי המסחר שכן הירידות היו רק בשני ימי מסחר – שבהם הירידות באו גם על רקע מימושים בעולם. מי שהוביל את הירידות מתחילת ספטמבר היו הבנקים, בשל סיבות נקודתיות – לאומי שירד על רקע מימוש אחזקות של המדינה בבנק, פועלים שירד על רקע ההיתר שקיבלה בעלת השליטה בבנק אריסון למכירת אחזקותיה.

התמחור בשוק המקומי ממשיך לתמוך בהקצאת חשיפה גדולה יותר לשוק הישראלי בתיק המניות. גם העובדה שהריבית בישראל לא תעלה בתקופה הקרובה ומצב המקרו ממשיך להיות מצוין תומכות בחשיפה גדולה יותר אליו. בשווקים המתעוררים נרשמה התאוששות בשבוע האחרון אך זאת בעיקר היחלשות של הדולר והעלאות הריבית בטורקיה וברוסיה ואנו ממשיכים להמליץ על חשיפת חסר אליהם.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – מח"מ קצר מגן מתנודתיות בשוק המקומי
המדד הנמוך מהצפוי בחודש אוגוסט הוביל עם פתיחת שבוע המסחר לירידות באג"חים הצמודים הממשלתיים ולעליות באג"חים השקליים, אך באפיק הקונצרני המגמה היתה חיובית ברובה בשני האפיקים. עם זאת, מתחילת החודש התנודתיות השפיעה גם על שוק האג"ח וראינו בעיקר ירידות.

על רקע התנודתיות הגבוהה יחסית במדדי האג"ח בתקופה האחרונה, אנו ממשיכים להמליץ לא להאריך מח"מ או להגדיל סיכוני אשראי בתיקי הלקוחות וכן לשלב חשיפה לאג"ח קונצרני בדירוג גבוה ובמח"מ קצר – גם כתחליף לאג"ח ממשלתי. ההמלצה הזו רלוונטית במיוחד לספטמבר, שמתאפיין כחודש עם מעט ימי מסחר, כך שפוזיציה דפנסיבית כזו עשויה להטיב עם רוב הלקוחות. בנוסף, תומכת בכך גם תנודתיות המט"ח, שלפי שעה צפויה להביא לדחיית עליית הריבית גם בשוק המקומי ולפיכך להשפיע באופן משמעותי על התשואות הארוכות.

לאור עליית הריבית הדולרית, מי שמעוניין ליהנות מתשואות דולריות גבוהות יותר יכול לעשות זאת גם בשוק המקומי, דרך מדד תל בונד דולר, הנסחר בתשואה גבוהה של כ 5% ורשם ביצועים טובים יותר מאז הנפקתו בהשוואה למדדי האג"ח האחרים.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – כדאי להיערך לתנודתיות שנובעת ממיעוט ימי מסחר והיקפים נמוכים
לפי שעה, מיעוט ימי המסחר החודש, בא לידי ביטוי בתנודתיות מוגברת בשוקי המניות והאג"ח – תנודתיות שבמקרים רבים מקורה בחו"ל בשאר ימי המסחר, כך שלמשקיע הישראלי קשה יותר להגיב.
בדיוק כפי שהערכנו כאן בשבוע שעבר, אכן התבטאויות של טראמפ במהלך ימים של היעדר מסחר בבורסה המקומית לצד פרסום נתוני מקרו שוטפים השפיעו באופן ניכר על מהלכי המסחר.

לאור כל זאת, אנו ממשיכים לשמור על תיק שמורכב בעיקר ממח"מ קצר בישראל (קונצרני עד שנתיים בדירוגים גבוהים) לצד חשיפה קצרה לאג"חים בחו"ל (כספית נקובה בדולר או אג"חים קונצרנים שקליים צמודי דולר) יחד עם חשיפה מנייתית המתמקדת בארה"ב ובישראל. על רקע הביצועים של השווקים האלה חשוב לשמור על רמות פיזור גבוהות.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף