ביום רביעי בלילה יודיע הפדרל ריזרב על העלאת ריבית אחרונה ל-2018 ויפרסם את הערכתו לגבי המשך קצב עליית הריבית והצמיחה הכלכלית – בתחזית שצפויה להיות לה השפעה משמעותית על השווקים.  אירופה תורמת להגדלת האי-ודאות בשווקים בעולם.


האם יעניק הבנק המרכזי האמריקאי לשווקים מתנה לקראת חג המולד? הנושא המרכזי שצפוי לרכז השבוע את רוב תשומת הלב בשווקים זו החלטת הריבית האחרונה של 2018 שבה צפוי הפד האמריקאי גם לפרסם תחזיות ריבית וצמיחה לשנה הקרובה – מה שעשוי להוביל לאופטימיות גדולה רגע לפני סוף השנה. לפי שעה, מסתמן החודש הנוכחי כדצמבר הגרוע ביותר בשווקים ב-16 השנים האחרונות, כאשר מתחילת החודש השלים S&P500 ירידה של כ-5%.

השווקים מתמחרים סיכוי גבוה לעליית הריבית הדולרית ביום רביעי הקרוב, אך הדעות חלוקות מאוד לגבי 2019. זו תהיה השנה הרביעית ברציפות שבה הריבית עולה בחודש דצמבר, רגע לפני תחילתה של שנה חדשה, אך השאלה הגדולה בשווקים היא האם תהיה זו העלאת הריבית האחרונה. השווקים מתמחרים כרגע סיכוי גבוה שהריבית תעלה עוד פחות מפעם אחת, בעוד שהתחזית הקיימת של הפד מדברת על 3 עליות ולכן ממתינים כולם לראות האם יתקרב הפד לתמחור השוק ועד כמה.

התנודתיות בשווקים בשבוע החולף הגיעה על רקע נתוני מקרו מאירופה וסין, המעידים על חולשה בקצב הצמיחה. בפתח השבוע החדש, אפשר לחוש את הדריכות בשווקים לקראת הודעת הריבית של הבנק הפדרלי הצפויה ביום רביעי בערב, וכן באופטימיות קלה, בעקבות חידוש שיחות המשא ומתן בין ארה"ב לסין בנוגע למלחמת הסחר. על רקע החולשה באירופה ובסין, המשיך הדולר להתחזק בעולם והגיע לרמה של 1.13 יורו.

בגזרת המקרו, דווקא בלטו נתונים חיוביים בכלכלה האמריקאית. מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד בדצמבר ל-53.9, לעומת 55.3 בנובמבר; ואילו מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים ירד ל-53.4, לעומת 54.7 בנובמבר. הודות לפתיחת עונת החגים, המכירות הקמעונאיות בארה"ב עלו בנובמבר ב-0.2% (לעומת תחזית לעלייה של 0.1%). מספר תביעות האבטלה הראשונות נפל ל-206 אלף בשבוע שעבר, לעומת תחזית ל-226 אלף תביעות.

גם אירופה נערכת לסיום ההרחבה הכמותית

מי שעמד במרכז העניינים בשבוע האחרון הייתה דווקא אירופה, כאשר נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, הכריז כצפוי על סיום ההרחבה הכמותית – לאחר ארבע שנים. הבנק האירופי הזרים לשווקים שלושה טריליון דולר – ועקף בכך את היקף ההזרמה של הפד בארה"ב. סיום ההרחבה הכמותית מעורר חשש באשר לאפשרות של הגדלת התנודתיות בשווקי אירופה בשנת 2019. עוד הודיע דראגי כי הריבית בגוש היורו לא תעלה לפני סוף 2019. הבנק הוריד את תחזית הצמיחה שלו ל-1.9% ב-2018, ו-1.7% ב-2019, עם אינפלציה של 1.8% ב-2018, ושל 1.6% ב-2019. נתוני מקרו מהיבשת מעידים על שפל במדד מנהלי הרכש, שבצרפת אף ירד אל מתחת ל-50 נקודות (רמה המאותתת על התרחבות כלכלית) – לרמה של 49.3 נקודות.
בחזית הברקזיט, ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, דחתה את ההצבעה בפרלמנט על אישור עקרונות ההסכם – ושרדה את הצעת האי-אמון של האופוזיציה, אך המשבר הפוליטי בעינו עומד. מנהיגי אירופה מתנגדים לשינוי עקרונות ההסכם, מה שהוביל לכך שבפגישה של מיי עם אנגלה מרקל ועם עמנואל מקרון, אמרה מיי למנהיגי גרמניה וצרפת כי אם לא יסכימו להתגמש, ייסתם הגולל על הסכם הברקזיט. באיטליה, לעומת זאת, חלה התקדמות במשא ומתן על גובה הגירעון, כאשר הממשלה החדשה הסכימה להוריד את היעד ל-2%; תשואת האג"ח ל-10 שנים ירדה לכ-3%. כמו כן, הפרלמנט האירופי אישר אזור סחר חופשי עם יפן.

מדד המחירים בישראל נמוך מהצפוי


בישראל, מדד המחירים בנובמבר ירד ב0.3%, לעומת תחזית לירידה של 0.1% בלבד. המדד ב-12 החודשים האחרונים מסתכם ב-1.2%, ומתחילת 2018 – ב-1.1%. בשלושת החודשים האחרונים היה המדד 0%, והתחזית לדצמבר היא ירידה נוספת – של 0.2%. את הירידות בנובמבר הובילו מחירי המזון – שירדו ב-0.4%; הפירות והירקות שירדו ב-1.5%; הריהוט שירד ב-0.8%; ואחזקת הרכב שירדה ב-0.9%.
בשבוע החולף התפרסם פרוטוקול החלטת הריבית בישראל שממנו עולה כי ארבעה מתוך חמשת חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל היו בעד העלאה מיידית של הריבית – מה שהוביל להחלטה המפתיעה. ההבנה כי מספר התומכים בהחלטה היה מכריע, מחזקת את הערכתנו כי ישראל נכנסה למתווה של העלאת ריבית - מה שבא לידי ביטוי באופן מיידי בשוק האג"ח.


מה עושים השבוע ?


1. מניות – השוק הישראלי במוקד לקראת 2019
הירידות בשווקים נמשכו גם בשבוע החולף, כאשר מדד S&P 500 סיים את השבוע בירידה של 1.3%, ובסך הכל צנח ב-5% מתחילת דצמבר – וב-2.8% מראשית 2018. הנאסד"ק סגר את השבוע בירידה של 0.8%, המסכמת ירידה של 4.7% מתחילת דצמבר, ושל 0.1% מתחילת 2018.

באירופה, הדאקס 30 אמנם עלה בשבוע החולף ב-0.7%, אך מתחילת דצמבר ירד ב-4.7%, ומתחילת 2018 – צנח ב-15.9%. באסיה, הניקיי ירד ב-1.4% מראשית דצמבר, וב-6.1% מתחילת השנה; ואילו ההאנג סנג איבד 0.3% בדצמבר, וכמעט 13% מראשית 2018.

בישראל, מדד ת"א 35 רשם ירידה של 2.5% השבוע ושל 2.1% מתחילת דצמבר, אך מראשית 2018, עלה ב-5.7% - והוא מציג ביצועים עודפים על פני רוב השווקים המפותחים בשנה החולפת; מדד ת"א 90 איבד השבוע 3.1%, ו-1.3% מתחילת דצמבר – אך הוסיף 2.9% מראשית השנה; מדד הבנקים אמנם ירד השבוע ב-2%, אך הוסיף 10.2% מראשית השנה, ואילו ת"א נפט וגז עלה כבר בכ-17% השנה
.
במבט קדימה אנו ממשיכים להתמקד בחשיפת יתר למניות בישראל כאשר ביצועי מדדי המניות בישראל מתחילת השנה חזקים יותר ותנודתיים פחות מרוב השווקים בעולם – ונראה כי יש גורמים רבים התומכים בהמשך המגמה הזו. השוק האמריקאי מציג תנודתיות גבוהה, אך בהסתכלות ארוכת טווח ניתן למצוא לא מעט גורמים התומכים חשיפה למניות בארה"ב. אנו ממליצים להתמקד בחשיפה המנייתית באפיקים פחות תנודתיים, פחות מתומחרים על בסיס הנחות צמיחה גבוהה ויותר מניות ערך "מסורתיות".
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – הצפי לעליית ריבית בישראל תומך במח"מ קצר וקונצרני בדירוגים גבוהים
בעוד אזרחי ישראל מתכוננים לגל התייקרויות במוצרי מזון, בחשמל ואף במים, ציפיות האינפלציה העולות גררו מעלה את האג"ח הממשלתיות צמודות המדד בשבוע החולף, בעוד האג"ח השקליות הלא צמודות ירדו. עם זאת, בעקבות הפתעת המדד השלילית הובילה היום (א') לירידות בכל הצמודים. התנודתיות הזו, יחד עם הצפי לעליית ריבית בישראל ב-2019, מחזקת את ההמלצה שלנו מהחודשים האחרונים בשוק האג"ח – שמירה על מחמ קצר ואג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים.

מי שממשיך להוביל את הביצועים בשוק האג"ח המקומי הוא מדד התל בונד דולר, שממשיך לבלוט בביצועים. יחד עם התחזקות הדולר, ממשיך המדד הזה להצדיק את ההמלצה שלנו להיצמד לאג"חים צמודי דולר כדי ליהנות מעליית הריבית הדולרית ולנצל את ההגנה שמספק הדולר על תיק ההשקעות, לאור הקורלציה השונה משאר חלקי התיק.

על רקע ההאטה האפשרית בקצב עליית הריבית לארה"ב, התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מעט, לרמה של 2.89%. על רקע המשך התנודתיות בשוק האג"ח האמריקאי, אנו ממליצים על חשיפה דולרית קצרה באמצעות קרנות כספיות דולריות או אג"חים קצרצרים בדירוגים גבוהים.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – פשטות עדיפה על תחכום (בק טו בייסיקס)
ביום רביעי השבוע יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית האחרונה ל-2019, כאשר השוק מעניק סבירות של 73% להעלאת ריבית. את מירב תשומת הלב השבוע צפויה לתפוס מסיבת העיתונאים שלאחר ההחלטה, שבה צפוי הפד לפרסם את מתווה הריבית המעודכן שלו בשנים הקרובות וכן את תחזית הצמיחה ל-2019.

הדברים של הפד צפויים לתרום להגדלת הוודאות בשווקים, כאשר אירופה ממשיכה לספק בעיקר חוסר ודאות. הפסקת תוכנית הרכישות באירופה, יחד עם העתיד הלא ברור של הסכם הברקזיט והגירעון באיטליה ימשיכו לתרום לתנודתיות גבוה בשווקים ביבשת – וגם מחוצה לה.

על רקע זה, ההמלצה המרכזית שלנו לתקופה הקרובה היא להיות מאוד מודעים לרמות הסיכון שבתיקי ההשקעות ולנכסים שאליהם חשופים. יותר דירוגים גבוהים במח"מ קצר באג"ח המקומי, יותר מניות מוכרות, יותר נכסים פשוטים, מוכרים, ואולי אפילו "משעממים" מאשר נכסים מלהיבים, פחות מוכרים ויותר מורכבים.

לצד אלה, אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה דולרית, המסייעת בהורדת רמת התנודתיות בתיק ההשקעות. לאור המשך התחזקות הדולר וההערכה כי היא יכולה להימשך גם ב-2019 ההמלצה הזו רק מתחדדת.אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף