מדד המחירים לצרכן לפברואר הפתיע שוב כלפי מעלה וסימן את תחילתה של תקופת המדדים הגבוהים. בארה"ב המדד הפתיע דווקא למטה ותמך באופטימיות השווקים – אך השבוע הבנק המרכזי עשוי להפתיע. שוקי המניות חזרו לעליות

שוקי המניות הגלובליים מסכמים את השבוע החולף בעליות חדות, על רקע האופטימיות שממשיך הממשל האמריקאי לשדר בנוגע להסכם סחר עם סין ועל רקע מדד מחירים הנמוך מהצפוי, שתומך לכאורה בקצב איטי יותר של עליית ריבית. באירופה היה זה שבוע דל בנתונים, אך ההבנה כי הריבית שם לא תעלה במשך תקופה ארוכה יחד עם חידוש ההרחבה הכמותית תמכו בשווקים וביורו. בבריטניה נכשלה הממשלה בפעם השנייה בהעברת תוכנית הפרידה מהאיחוד האירופי וכעת מנסה הפרלמנט לדחות את מועד הברקזיט כדי לאפשר הסכם חדש – מה שמחזק את הליש"ט.


לקראת החלטת הפד ברביעי


נתוני המקרו שפורסמו בשבוע החולף היו חיוביים ברובם. רוב התחזיות צופות צמיחה נמוכה ברבעון הראשון, בעיקר בגלל השבתת הממשל, ויחד עם מדד המחירים לצרכן הנמוך מהצפוי נראה כי אין צפי לעליית ריבית קרובה. ביום שלישי השבוע יתכנסו ראשי הפד לישיבה מוניטארית בת יומיים, כאשר במסיבת העיתונאים ביום רביעי בערב לא צפוי יו"ר הפד פאואל להודיע על החלטת הריבית.

ואולם מסיבת העיתונאים הזו טומנת בחובה פוטנציאל הפתעה. הפד צפוי לפרסם את תוואי הריבית העתידי שלו ובשווקים ממתינים לראות עד כמה הוא יהיה תואם לציפיות הנגזרות מהם. לפי שעה, בשווקים לא מתומחרת אפשרות לעליית ריבית השנה ואף להפך, לקראת סוף השנה הם מתמחרים הסתברות של כ-30% להורדת ריבית.

עם זאת, לאור המשך מגמת העלייה הנאה בשכר הממוצע בארה"ב, לצד השיפור בנתונים והמגמה החיובית בשוקי ההון, עשוי הפד דווקא להפתיע ולהיות "ניצי" יותר ממה שמצפים ממנו בשווקים. במקרה כזה, הוא עשוי לדבר על אפשרות לעליית ריבית נוספת במהלך 2019 – אמירה שעשויה להפתיע את המשקיעים ולגרום לירידות בשוקי המניות והאג"ח.


הפתעת המדד בישראל


בישראל, לאחר הפתעה כלפי מעלה בחודש ינואר, גם בחודש פברואר מדד המחירים לצרכן הפתיע כלפי מעלה כאשר עלה ב 0.1% (לעומת הצפי לירידה של 0.1%). בעקבות זאת האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים נותרה ללא שינוי על 1.2%.

מחירי הפירות והירקות הפתיעו שוב כלפי מעלה (החודש במיוחד התותים והבננות) עם עלייה של 2.5% בפברואר וקרוב ל-16% ב 12 החודשים האחרונים. במקביל, גם סעיף הדיור עלה יותר מהצפי (0.3%) ו 2.7% ב-12 החודשים האחרונים, הקצב המהיר ביותר מזה כחצי שנה. למרות שני המדדים המפתיעים האחרונים אנו לא צופים שבנק ישראל יזדרז להעלות את הריבית. זאת, על רקע ההתחזקות המשמעותית של השקל מול סל המטבעות, הנתמכת בגידול בעודף בחשבון השוטף והמשך רכישת חברות ישראליות על ידי זרים.

החל מהחודש הבא אנו מתחילים ברצף המדדים החיוביים הגבוהים עונתית של מרץ עד מאי. על פי האומדנים הראשוניים מדד מרץ צפוי לעלות ב-0.4-0.5 אחוז בשל עלייה בסעיפי הדיור, ההלבשה והדלק, ומדד אפריל צפוי לעלות ב-0.3-0.4 אחוז בשל גורמים דומים, וכן התייקרות מוצרי המזון אחרי פסח. ב-12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.3 אחוזים (בהנחה של יציבות במחירי הסחורות ושע"ח וללא השפעת העלאות מיסים), כאשר אנו מאמינים שהעלייה החריגה במחירי הפירות והירקות תתקזז במהלך השנה. על רקע זה, נראה כי יש הגיון בחשיפה נאה לצמודים בתיק ההשקעות בתקופה זו.


מה עושים בתיק השבוע ?

1. מניות – שוק המניות בישראל פחות תנודתי ויותר זול ביחס לעולם
שוקי המניות סיימו את שבוע המסחר השני בעליות נאות. בסיכום שבועי מדד ה DAX30 עלה ב 2%, מדד S&P500 עלה 2.9% ומדד נאסד"ק עלה ב 4.2%.
מתחילת השנה המדדים המובילים בעליות; מדד הנאסד"ק עלה 15.5%, מדד ה S&P500 שעלה 12.6%, מדד HangSeng 50 שעלה 12.3%, מדד הDAX30 שעלה 10.7%.
מדד ת"א 35 עלה השנה ב 6% ובשבוע החולף השתתף בחגיגת העליות, אך ברמה פחותה מהשווקים בעולם. בשבועיים הקרובים, אנחנו נכנסים לישורת האחרונה של עונת הדו"חות. בין החברות הגדולות שיפרסמו יהיו בנק הפועלים (יום שני), אלביט מערכות (שלישי) ועזריאלי (רביעי). ביום חמישי לא יתקיים מסחר בעקבות חופשת פורים.
המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. לכן, אנחנו מרגישים בנוח להיחשף לשוק שמתנהג באופן דפנסיבי ביחס לשאר שוקי המניות והוא אחד משווקי המניות היציבים בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. מבדיקה שערכנו בהראל נראה כיכמעט בכל חתך זמן בשנים האחרונות, שוק המניות הישראלי נסחר בסטיית תקן נמוכה משאר שוקי המניות בעולם.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח – הקונצרני אטרקטיבי ברוב הדירוגים, אך ליבת התיק ממשיכה להתמקד בדירוגים גבוהים
שוק האג"ח ממשיך להפגין ביצועים חיוביים, כאשר בשבוע החולף בלטו הדירוגים הנמוכים ובעיקר אג"ח חברות הנדל"ן האמריקאי. הביצועים החזקים של האג"חים בתת הסקטור הזה נבעו מההודעה של חברת צ'וזן, אחת מחברות הנדל"ן האמריקאיות שהנפיקו בישראל והודיעו על מכירת כל נכסי החברה והעברת התמורה לנאמן האג"ח – מה שמאפשר פדיון מוקדם של כל הסדרה. ההודעה הזו חידשה בעיני משקיעים רבים חלק מהאמון בחברות הנדל"ן האמריקאיות ובסיכויים לכך שרוב החברות יוכלו לפרוע את חובותיהן.

לאור זאת, המדדים שבלטו במיוחד השבוע היו מדד התל בונד גלובל שסיים בעלייה של 2% ומדד התל בונד תשואות שקלי שסיים את השבוע עם תשואה של 1.03%. אלו גם המדדים המובילים מתחילת השנה עם תשואה של מעל 4%. עם זאת, מובן כי החשיפה למדדים האלה אינה מהווה את ליבת תיק ההשקעות.

בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה. תשואות שוק האג"ח, בהתסכלות קדימה, מעניינות, במיוחד לאור המדדים החיוביים הצפויים התומכים בחשיפה לקונצרני צמוד.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – שילוב אפיקי השקעה כתרופה לתנודתיות הצפויה
כשמתסכלים על שווקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות.

הלקוחות חוזרים להרגיש בטחון בשווקים, אולם ברור שהמשך השנה יהיה תנודתי יותר. התנודתיות הצפויה מחדדת את חשיבות ה"משמעת" והפיזור האפיקי בתיק ההשקעות. אנחנו ממליצים להחזיק נכסים שונים בתיק ההשקעות לא בשביל שכולם יעלו ביחד, כי לרוב זה לא קורה, אלא כדי לקבל תוחלת תשואה חיובית לאורך זמן ולהפחית תנודתיות. כך למשל, בשבועיים האחרונים בעוד שנרשמו עליות חדות במניות ובקונצרני, הדולר רשם ביצועים חלשים יותר. אבל זה בדיוק תפקידו – להגן על התיק בתקופות של ירידות, ולבלוט פחות בתקופות של עליות.

לפיכך, גם אחרי העליות מתחילת השנה ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן היא הגורם המרכזי. תנאי הרקע בכלכלה העולמית לא השתנו: העולם ממשיך לצמוח בקצב מתון, לא צפוי מיתון בישראל או בארה"ב בשנה-שנתיים הקרובות. בנוסף, הריביות בעולם ימשיכו להיות מאוד נמוכות ויתמכו בהשקעה בשוק ההון.

תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את התרופה האידאלית לתנודתיות הצפויה בשנת 2019.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף