מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בחודש שעבר ב-0.5%, בארה"ב האינפלציה כבר מעל היעד של הבנק המרכזי ובאירופה היא מתבססת ברמת 2% . אין אמנם חשש מהתפרצות אינפלציה, אך נראה כי נכון כיום לשמור על מרכיב צמוד גבוה מבעבר בתיק ההשקעות


אם חשבתם שהשבוע האחרון היה סוער עם שפע אירועים גיאו-פוליטיים (בראשם פסגת ארה"ב עם צפון קוריאה) ועם ריבוי נתוני המקרו, הרי שגם השבוע הנוכחי נפתח בדרמה. זה החל בסוף השבוע האחרון עם עליית מדרגה מחודשת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, המשיך עם משבר פוליטי בגרמניה שעשוי להביא לנפילת הממשלה, ועובר גם דרך המשך הבעיות באיטליה ומאבקים בין גרמניה לקרן המטבע בדיונים על פריסת חוב חדשה ליוון. עם זאת, בעיניים של השווקים, שבוע אינטנסיבי כזה הוא לא בהכרח חדשות רעות, שכן השבוע החולף שרבים חששו ממנו דווקא הסתיים בעליות בכל שוקי המניות.

השבוע החולף היה שבוע הנגידים. מצד אחד, הנגיד האמריקאי ג'רום פאוול דיבר על שתי העלאות ריבית נוספות עוד ב-2018; מצד אחר, נשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי האריך את תקופת רכישות האג"ח עד דצמבר, גם אם בהיקף נמוך יותר, והתחייב שלא להעלות את הריבית בגוש בשנה הקרובה. בתגובה, הדולר התחזק מול היורו בשיעור חד, והשלים עלייה של כמעט 1.5% מול סל המטבעות. ביפן החלטת הריבית לא טמנה בחובה דרמה כלשהי.

רגע לפני סוף השבוע, הודיע דונלד טראמפ על הטלת מסים בגובה של כ-50 מיליארד דולר על יבוא מסין. הסינים לא נשארו חייבים, והכריזו על מיסוי בגובה 34 מיליארד דולר של יבוא מארה"ב, הנוגע בעיקר למוצרי חקלאות. מהלך זה צפוי לפגוע בכלכלה העולמית, ולהביא לעליית אינפלציה כללית – במיוחד בתקופה שבה אנו כבר בעיצומה של עליית מחירים. מדד המחירים לצרכן שפורסם השבוע בארה"ב עלה ב-2.8% במונחים שנתיים – הגבוה ביותר מאז 2012. מדד הליבה עלה ב-2.2%, אך מספרים כאלה ראינו גם בשנה שעברה. מדד המחירים ליצרן עלה ב-3.1% - גם כן שיא של שש שנים, והמדד ללא אנרגיה ומזון עלה ב-2.4% - כך שניתן לומר כי מחירי האנרגיה השפיעו מאוד על הנתונים, מה שגרם לטראמפ להודיע כי מחירי הנפט גבוהים מדי ויש להורידם.

הריבית הדולרית עלתה ל-2%, כשההסתברות שמעניק השוק להעלאה נוספת בספטמבר היא בגובה של 75%, ואילו ההסתברות לעוד העלאה בדצמבר היא 50%. לפי הבנק הפדרלי, הריבית צפויה להגיע לרמה של 3.5% בשנת 2020 לפני שתתחיל לרדת, ואילו השוק מניח שהריבית לא תעבור את ה-3% ואז תתחיל לרדת. ככלל, ניתן לומר שהתנהלות הריבית עד דצמבר לא אמורה להפתיע את השוק, אך לגבי שנת 2019 אין זה המצב – מה שתומך בהמשך שמירה על מח"מ קצר-בינוני בתיק ההשקעות.

באירופה, מחריף המשבר הפוליטי בגרמניה, כאשר הקנצלרית מרקל נחושה להעביר חוק פליטים חדש ולפי שעה נראה כי אם תישאר בעמדתה היא עלולה למצוא את עצמה בלי קואליציה, עקב איומי פרישה מצד שותפתה המרכזית. ברקע גם דיונים על פריסת חוב חדשה ליוון, כאשר קרן המטבע ממליצה על פריסת החוב ל-15 שנה ואילו גרמניה שואפת לפריסה על פני שלוש שנים בלבד.

למרות אי הוודאות הפוליטית, ואולי דווקא בגללה, המשיך דראגי להביע את נחישות הבנק המרכזי לפעול להמשך ההרחבה. דראגי הודיע על המשך רכישות אג"ח בגובה של 30 מיליארד יורו עד ספטמבר, ובגובה של 15 מיליארד יורו עד דצמבר. הוא אמר כי הבנק המרכזי ישקול לרכוש אג"ח גם בהמשך, אם יעלה הצורך, וכי הריבית לא תעלה – לפחות עד הקיץ הבא.

בניגוד לארה"ב , רוב הנתונים הכלכליים שהתפרסמו השבוע באירופה היו מתחת לתחזיות של כלכלני המקרו. הייצור התעשייתי ירד באפריל בשיעור של 0.9% - גבוה מהצפוי; מדד המחירים לצרכן הבסיסי עומד על 1.1%, או 1.9% כולל אנרגיה ומזון. באופן כללי, הצמיחה באירופה מתונה יותר, וזאת עוד לפני הדיונים על מכסים שטראמפ מבקש לנהל עם האיחוד האירופי.

בישראל, מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.5%, בהתאם לתחזיות. מדד יוני צפוי לרדת ב-0.2% - לכאורה עוד מדד נמוך, אך יש להביא בחשבון כי באופן היסטורי מדד יוני הוא נמוך מאוד (ב-2017 היה מדד יוני מינוס 0.7%). למעשה, אחרי מדד יוני, כשנבחן את המדד ב-12 החודשים האחרונים אנו צפויים לגלות כי הוא קרוב ל-1% - רמת האינפלציה הגבוהה ביותר לתקופה של 12 חודשים מאז 2013. רק לשם השוואה, הריבית באותה עת עמדה על 2%, לעומת 0.1% כיום.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – השוק הישראלי מפגין עוצמה בהשוואה עולמית
מבלי שמשקיעים רבים שמו לב, שוק המניות המקומי רושם ביצועים נאים בהשוואה עולמית. מתחילת השנה ת"א 125 עלה ב-2%, לעומת עלייה אפסית של השווקים באירופה, יפאן ואוסטרליה ועלייה של 4% ב-S&P500. השוק המקומי מושפע ממהלכים משמעותיים בכמה מניות, בהם טבע, כיל וחברה לישראל – מהלך שמעיד על חשיבות הבחירה הסלקטיבית במניות, לצד החשיפה למדדים. אנו ממשיכים להמליץ על השוק המקומי כעוגן בתיקי ההשקעות המנייתיים.

כשבוחנים תקופה קצרה יותר של הרבעון האחרון, רואים את השיפור המשמעותי שנרשם בביצועי השווקים באירופה בחודשים האחרונים, עם עליות חזקות של מעל 6% בחלק מהמדדים. השיפור הזה נובע לא רק מהתמחור האטרקטיבי יותר של אירופה,אלא גם מההבנה שהריבית שם לא הולכת לעלות עד אמצע השנה הבאה וגם מהיחלשות היורו שבאה בעקבות ההכרה הזו. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לאירופה בתיק ההשקעות.

מניתוח סקטוריאלי של השוק האמריקאי עולה, שבשבוע האחרון מגזר האנרגיה היה החלש ביותר, לאור החשש ממלחמת סחר והמשך ירידת מחירי הנפט. אליו הצטרפו מגזר הפיננסים, התעשייה וחומרי הגלם - כל האפיקים שמזוהים עם צמיחה חזקה ועליית ריבית. מאידך, סקטורי התשתיות והצריכה הבסיסית היו חזקים, כמו גם סקטור הצריכה המחזורית שמוסיף להיות איתן, בעיקר הודות למרכיב הטכנולוגיה שבו.

אנו ממשיכים להמליץ לשמור על חשיפה נמוכה לשווקים המתעוררים, כאשר הפער בין אסיה לבין דרום אמריקה ומזרח אירופה ממשיך להיפתח. הבורסה בברזיל ירדה בחודש האחרון ב-15%, הבורסה בטורקיה ירדה ב-8% ובורסת רוסיה, שם נפתח השבוע המונדיאל, ירדה ב-5% החודש.
מבנה תיק המניות בפאי

2. אג"ח – יותר דירוגים גבוהים במח"מ קצר
על רקע נתוני מדד המחירים לצרכן בשוק המקומי, אנו ממליצים לשמור כיום על תיק מאוזן, כלומר חשיפה של 40%-50% לאפיק הצמוד. זאת לא רק בעקבות המדד האחרון אלא גם לקראת מדד יוני, כאשר האפיק הצמוד מפגין בתקופה האחרונה ביצועים טובים יותר. לנוכח התשואה השלילית באג"ח הממשלתי הצמוד עד למח"מ של מעל 7 שנים, אנו ממליצים לקבל את ההצמדה הזו דרך היצע רחב של אג"ח קונצרני מדורג גבוה במח"מ קצר יחסית, עם מרווח של 1% ויותר מעל אג"ח ממשלתי.

להערכתנו, לשנה הקרובה השקעה באג"ח קונצרני מדורג קצר בדירוג גבוה, מגלמת פוטנציאל תשואה גבוה משמעותית מהשקעה באג"ח מדינה ובסטיית תקן נמוכה יותר מאג"ח מדינה.

3. תיק השקעות – לוודא שיש רכיב צמוד משמעותי
הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות חזקים בעולם המפותח בהובלת ארה"ב, כאשר יתר העולם המפותח נהנה מהתחזקות הדולר וממשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר, התומכת במחירי הנכסים הפיננסיים. עם זאת, סוגיות פוליטיות, מלחמות סחר וחולשה בשווקים המתעוררים יוצרות תנודתיות גבוהה יותר, ועלולות לבשר על איומים שאותם השוק פחות אוהב. המסקנה שלנו היא שכדאי להיות חשופים יותר לשווקים החזקים, ופחות לשווקים המתעוררים ולשווקי הפריפריה באירופה.

גם אחרי העלאת הריבית בארה"ב ולמרות שהשווקים כבר מגלמים את עליית הריבית הצפויה בהמשך השנה ואת רוב העלייה המגולמת בשנתיים הקרובות – איננו ממליצים להאריך מחמ. מי שבוחן את התשואות, יוכל לראות כי בתיק דולרי של אג"ח ופקדונות קצר עד שלושה חודשים ניתן לייצר היום תשואה לפדיון דולרית של קרוב ל-2.5%, בעוד שבאג"ח ארה"ב ל-10 שנים אנחנו מקבלים תשואה של כ-3% בלבד. הגורמים האלה לא רק שאינם תומכים בהארכת מח"מ, אלא דווקא בהתבצרות במח"מ הקצר יותר.

לצד זאת, המשך המדיניות המוניטארית המרחיבה באירופה, יפן וגם ישראל אנו ממשיכים להמליץ למקד בהם את החשיפה המנייתית, לצד המשך חשיפה גם לשוק האמריקאי.

טבלה המציגה איך צריך להראות תיק האג"ח


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 
 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף