רגע לפני העלאת הריבית בארה"ב ופרסום תחזית הפד ביום רביעי הקרוב, הפגינו בשבוע החולף המניות באירופה ביצועי יתר על השוק האמריקאי. עדכון תחזית הבנק המרכזי האמריקאי השבוע עשויה לשנות את הסתכלות המשקיעים.


לראשונה ב 2018, בשבוע החולף שוק המניות האירופאי והיפני הניבו תשואה עודפת לעומת שוק המניות האמריקאי שירד. המניות באירופה וביפן עלו על רקע התחזקות של הדולר, עלייה קלה במחירי הנפט, ירידה של תשואות האג"ח וציפיות האינפלציה ל 10 שנים בכל העולם. בשבוע הקרוב צפויה העלאת ריבית בארה"ב, לצד נאום ראשון בעניין של הנגיד החדש ג'רום פאוול ופרסום תחזיות מקרו מעודכנות של הבנק המרכזי. נכון לעכשיו, השוק מתמחר שלוש העלאות ריבית השנה, ויש הצופים אפילו ארבע. יהיה מעניין לגלות רמזים להמשך בדברי הנגיד, וכן לראות אם תחזיות הפד יעודכנו כלפי מעלה – מה שעשוי להשפיע על העדפות המשקיעים לתקופה הקרובה.

פער הריביות בין אירופה וישראל לארה"ב יגדל


הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להצביע על כלכלה חזקה ועל אופטימיות באשר לצמיחה העתידית. האופטימיות של העסקים הקטנים היא הגבוהה ביותר מאז 1983; האינפלציה השנתית עלתה לרמה של 2.2%, בהתאם לצפי – שיעור דומה מאוד לחודשים האחרונים ואף נמוך מהתקופה המקבילה אשתקד; ואינפלציית הליבה עלתה ל 1.8%, בהתאם לציפיות גם כן. גם מדד המחירים ליצרן ממשיך לשמור על רמות גבוהות יחסית, עם עלייה של 2.8% מתחילת השנה ו 0.2% בחודש האחרון - מעט מעל הצפי. מספר דרישות העבודה הראשוניות עדיין בשפל של שנים, ומדד אמון הצרכנים של מישיגן היה מעל הציפיות.
הנתונים הכלכליים אמנם חזקים, אולם גם האינפלציה וגם ציפיות האינפלציה לא מצביעות על חשש כלשהו מהתפרצות אינפלציונית. לאור זאת, החששות של חלק מהמשקיעים בארה"ב הם כי כעת, כשהכלכלה במצב טוב, הפד יחליט כי זו אולי תהיה ההזדמנות להאיץ מעט את קצב עליית הריבית - כדי שבעתיד יהיה ניתן לחזור ולהשתמש במדיניות מוניטרית אפקטיבית.

באירופה המצב שונה, כאשר נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי מסביר מעל כל במה כי כל עוד האינפלציה בגוש היורו לא מתקרבת ליעד שקבע הבנק, אין מה לדבר על העלאת ריבית - וגם ההרחבה הכמותית עוד פה. המסר של הבנק, לכל מי שמוכן לשמוע, הוא שהיציאה מהמדיניות המרחיבה תהיה איטית מאוד – אף שנתוני הצמיחה הם מהחזקים ביותר ב 20 שנות קיומו של גוש היורו.

באופן מפתיע, האינפלציה באירופה ירדה ל 1.1% בפרסום המדד האחרון - הרמה הנמוכה ביותר מאז 2016; והוצאות השכר ירדו לרמה של 1.5%, כך ששינוי תוואי הריבית בגוש היורו מתרחק ליוני 2019 לכל הפחות, לפי התחזיות, ומבטיח קרקע נוחה לתפקוד טוב של נכסים פיננסים מסוכנים גם בחודשים הקרובים. גם ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות מחזירות מעט שקט לאירופה – באיטליה אמנם זכתה מפלגת חמשת הכוכבים במספר המושבים הגבוה ביותר, אך היא ככל הנראה לא תרכיב את הקואליציה; ובגרמניה מצליחה סוף סוף אנגלה מרקל להרכיב קואליציה.
בבריטניה, מתרבים הקולות לדחות את הברקזיט. גם המתיחות בין בריטניה לרוסיה לא מוסיפה בריאות לסנטימנט בכלכלה הבריטית. השווקים מתמחרים עליית ריבית נוספת בבריטניה כבר במאי, לאור האינפלציה הגבוהה שעלתה לרמה של 0.75%. עם זאת, נראה שזו תהיה העלאת הריבית האחרונה במדינה לשנה זו.

גם ביפן הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות טובים וגם היא בלטה בביצועים טובים בשבוע החולף. מדד המחירים ליצרן ביפן עלה בחודש שעבר בשיעור של 2.5%. השווקים המתעוררים היו חלשים השבוע למרות המשך העלייה במחיר חומרי הגלם וירידת התשואות בעולם.

גרף המתאר את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות 

ישראל

בישראל, בדומה לנעשה באירופה, נרשם שבוע של עליות שערים. תקציב המדינה עבר בכנסת, והאינפלציה שנרשמה היא 0.1%, בדומה לתחזיות, עם ירידה במחירי הדיור.
על פי תחזית ראשונית מדד מרץ צפוי לעלות ב 0.3% (עלייה עונתית במחירי ההלבשה ההנעלה והדיור שתקוזז עם הירידה במחיר הדלק), ומדד אפריל צפוי לעלות ב 0.3% (עלייה עונתית בסעיפי התרבות, הנסיעות והבריאות). תחזית האינפלציה ל 12 המדדים הקרובים עולה ל 0.8% וייתכן כי זו סיבה להגדיל במידה מסוימת חשיפה לצמודים.

מה עושים השבוע?

1. מניות – תמחור אטרקטיבי יותר באירופה וישראל.
שוקי המניות באירופה וביפן הפגינו בשבוע האחרון ביצועי יתר על פני השוק האמריקאי לראשונה השנה. הדבר תומך בהמלצה שלנו להגדיל חשיפה לשווקים אלה, על רקע תמחור אטרקטיבי יותר, ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות באירופה המרגיעות את השווקים וההבטחה של דראגי כי המדיניות המוניטארית באירופה תישאר מרחיבה עוד זמן רב.

מבנה תיק מניות עולמי 

גם הבורסה ביפן הצליחה לעלות בשבוע החולף, למרות המשך התחזקות היין, שכבר עלה מול הדולר ביותר מ 6% מתחילת השנה. בדומה לאירופה, גם מדד הניקיי נסחר במכפילים היסטוריים נמוכים מאוד. בנוסף לתמחור, עליית הריבית בארה"ב צפויה לחזק את הדולר ולהחליש את המטבעות האחרים – מה שצפוי לתמוך בביצועים של המניות ובכושר התחרות של החברות באירופה וביפן. גם השיפור המשמעותי בנתוני המקרו בשני האזורים הגיאוגרפיים האלה תומך בהגדלת החשיפה אליהן.
אמנם בשלוש השנים האחרונות, פערי הביצועים לטובת ארה"ב על אירופה היו משמעותיים ביותר, אך קשה להעריך כי פערי התשואות הללו יימשכו לאורך זמן, לכן יש הגיון בהגדלת החשיפה למניות באירופה ע"ח הקטנה מסוימת בארה"ב.
שוק המניות הישראלי הפגין בשבוע האחרון ביצועים דומים לאירופה והציג בשבוע החולף ביצועים חיוביים. יחד עם ההתייצבות בסל המטבעות ודו"חות כספיים חיוביים, אנו ממשיכים לתמוך בחשיפה לשוק המניות המקומי גם במבט קדימה.

2. אג"ח – אחרי המדד המפתיע, האם להגדיל חשיפה לצמודים?
בארה"ב, התאפיין השבוע החולף בעליות במדדי האג"ח הקונצרני בכל רמות המח"מ. התחזקות קלה של הנפט תרמה גם לעליות במדדי האג"ח העוקבים אחר הדירוגים הנמוכים והם ממשיכים להצדיק את ההמלצות שלנו להגדיל חשיפה לאג"ח חו"ל דולרי.

בישראל, המשיכו האג"ח הקונצרניות לשמור על פערים שליליים מול הביצועים בעולם. מאחר שלרוב קיים מתאם בין השווקים השונים, גדל הפוטנציאל לתיקון חיובי בשוק האג"ח המקומי. אנו ממשיכים עם חשיפה גבוהה יחסית לאג"ח קונצרניות, אולם ממקדים את החשיפה לדירוגים גבוהים.

אחרי מדד המחירים האחרון ובצפי למדדים חיוביים נוספים בחודשים הקרובים, ייתכן כי כדאי לבחון אפשרות להגדיל חשיפה לצמודים, אם כי באופן כללי בתיק ההשקעות יש עדיין הטיה לשקלים.

3. תיק השקעות – שילוב אפיקי השקעה יפחית תנודתיות.
הנתונים הכלכליים בכל העולם ממשיכים להיות חזקים. מדד מנהלי הרכש של JPM בשיא, כמו כן תחזיות הצמיחה של כל הגושים הממשיכות להיות גבוהות עם אינפלציה ממותנת. האירוע המשמעותי ביותר השבוע צפוי להיות החלטת הפד שתקבע לפחות בטווח הקצר לאן הולכות התשואות.


המגמה שנמשכת כבר כמה חודשים ממשיכה - פעילות מואצת בארה"ב שמבטיחה המשך עלייה בריבית, פעילות מואצת בשאר העולם שכרגע לא מייצרת אינפלציה חריגה ולא ציפיות משמעותיות להעלאת ריבית בטווח הקצר.
לאור התנהגות השווקים בשבועות האחרונים וההבנה שהתנודתיות תלווה אותנו גם בעתיד, אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מס' רב של אפיקים - להיות בחשיפה גבוהה יחסית למניות עם פיזור גיאוגרפי רחב (גם ישראל, גם ארה"ב, גם אירופה וגם שווקי המזרח) תוך שילוב אפיקי האג"ח גם בארץ (דירוגים גבוהים בעיקר) וגם בחו"ל עם שמירה על מח"מ בינוני-נמוך.

מתוך הבנה שהשנה אפיקי ההשקעה המרכזיים צפויים להניב תשואה חיובית, אולם תוך תנודתיות גדולה מהעבר, יש הגיון בשימוש מוגבר במוצרים המשלבים מספר אפיקים, במטרה להפחית את התנודתיות בתיקי הלקוחות.
אנו חוזרים ומזכירים - כיום, בתחליפי נזילות דולריים, ניתן ליהנות מריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהרגלנו בעשור האחרון.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף