התשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו לשפל של 1.56% והשוק מתמחר צפי ל 4 הורדות ריבית בשנה הקרובה. הגורמים המרכזיים לחששות–השלכות ממלחמת הסחר על הכלכלה וההשקעות. נתוני הצמיחה לרבעון השני בישראל שפורסמו היום (א'), אינם מספרים את כל הסיפור

האם אנחנו לפני מיתון גדול? זו השאלה המרכזית שנשאלת בתקופה שבה שוקי המניות יורדים, תשואות האג"ח בכל העולם יורדות לרמות שפל והריביות בכיוון מטה. התשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו בסוף השבוע ל 1.56% ועקום התשואות התהפך כאשר תשואת האג"ח הממשלתי ל 5 שנים עומדת על 1.42%.

שוק האג"ח האמריקאי עבר לגלם תרחיש אגרסיבי, שלפיו בשנה הקרובה תרד הריבית הדולרית 4 פעמים ועד סוף 2020 היא תרד בסך הכל 6 פעמים. אחד מנגידי הפד אף הציע לשקול מדיניות של ריבית שלילית בארה"ב.
תרחיש זה מעצים את התנודתיות בשוק המניות, כפי שראינו בביצועי S&P500 במהלך השבוע החולף כאשר הוא עלה וירד בשיעורים קיצוניים. ביום רביעי החולף, למשל, ירד המדד ב 2.9% וביום שישי הוא עלה ב 1.7%.

החששות האלה גדלים דווקא בתקופה שבה נתוני המאקרו טובים, כולל המכירות קמעוניות, שוק עבודה ואפילו האינפלציה שהפתיעה כלפי מעלה. הפחד הגדול שמתומחר בשוק הוא מההשלכות של מלחמת הסחר בין סין לארה"ב לא רק על הצרכנים (וזו הסיבה המרכזית לדחיית המכסים שתכנן טראמפ לדצמבר), אלא בשל עצירת השקעות ודחיית העסקה של עובדים חדשים – תופעות שצפויות להשפיע על הכלכלה כולה וזאת במיוחד בימים שבהם הכלכלה העולמית כולה כבר נמצאת בהאטה.

נתוני הצמיחה חלשים, אבל לא באמת


נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השני בישראל הצביעו על צמיחה של 1% בשיעור שנתי – חלש יחסית אחרי הנתונים החזקים של הרבעון הראשון (4.7%), אך בדיוק בהתאם לתחזית שלנו. הצמיחה הושפעה מאוד לשלילה מהיבוא החריג של הרכבים ברבעון הראשון (המיסוי הירוק), כך שאם מנטרלים אותם הצמיחה לא נמוכה עד כדי כך. בסיכום המחצית הראשונה קצב צמיחה עמד על 3.6% בשיעור שנתי, קצב צמיחה בהחלט נאה גם בהשוואה עולמית.

הנתון שבכל זאת הפתיע כלפי מטה היה מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שירד ב 0.3%- והיה נמוך מההערכות בשוק (ללא שינוי). בעקבות כך האינפלציה ב 12 החודשים האחרונים ירדה ל 0.5%, עמוק מתחת ליעד של בנק ישראל (תחום היעד שנקבע עומד בין 1%-3%). התורמים העיקריים לירידה במדד היו ירידה עונתית חדה בסעיפי ההלבשה וההנעלה, לצד ירידה במחירי הפירות והירקות. נסיעות לחו"ל דווקא ירדו פחות מהצפי.

התחזית הראשונית שלנו למדד אוגוסט היא עלייה של 0.1%+, עם סיכוי להפתעה כלפי מעלה מכיוון מחירי השכירות (ואחרי שתי הפתעות כלפי מטה). התחזית הראשונית למדד ספטמבר היא ירידה של 0.2%- כתוצאה מירידת מחירי הדלק והמשך התחזקות השקל. ב-12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של כ 1%, כאשר אנחנו לא לוקחים בחשבון בחישוב זה עלייה אפשרית במע"מ במחצית הראשונה של שנת 2020, פעולה שיכולה להוסיף עוד 0.3-0.4 נקודות אחוז לאינפלציה.

האינדיקאטורים משוק הדיור בחצי השנה האחרונה מצביעים על מגמת עלייה בפעילות, במיוחד בקרב רוכשי דירה ראשונה, שכנראה מושפעים גם מירידת התשואות החדה בתשואות האג"ח הממשלתיות (שמורידה את הריבית למשכנתאות). העלייה בפעילות באה גם לידי ביטוי במחירים כאשר מדד מחירי הדירות בבעלות (שאינו חלק ממדד המחירים לצרכן) עלה ב 0.5%+ (בין אמצע מאי לאמצע יוני) כך שב 12 החודשים האחרונים מחירי הדירות עלו ב 1.4%+.

אין ספק שהנתונים האלה מרחיקים עלייה אפשרית בריבית בנק ישראל. מגמת הורדת הריבית המחודשת בעולם תומכת בהתחזקות השקל והיא עשויה לאלץ את בנק ישראל לחזור להתערב בשוק המט"ח במקרה שהתיסוף יתחזק.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- שומרים על חשיפה מנייתית גבוהה לישראל, אחרי עוד שבוע שהציג סטיות תקן נמוכות יותר מהעולם
בתקופה שבה מפגין השוק האמריקאי עצבנות גבוהה, שוב בלטו המדדים הישראלים בתנודתיות נמוכה יותר. בעוד שהשוק האמריקאי רושם ירידות יומיות של 3% ועליות של 2%, התנודתיות של השוק המקומי נמוכה יותר. בסיכום שבועי, מדד ת"א 90 ירד 0.7%- בעוד מדד S&P500 ירד 1%-. אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה, אשר מתפקד טוב ושימשיך להיות בעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי וממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל.

עונת הדו"חות בת"א ממשיכה השבוע, לאחר פרסום דו"חות טובים של הבנקים ושל סקטור הנדל"ן שנהנה מירידת התשואות בישראל ובעולם. השבוע צפויים להתפרסם דו"חות של גזית גלוב ושיכון ובינוי ביום רביעי, וביום חמישי תדווח אלוני חץ.
על רקע הורדות הריבית בארה"ב ובעולם וההבנה שבישראל הריבית לא תעלה בזמן הקרוב, המיקוד להמשך השנה, הוא השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בתקופות של שנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.
מבנה תיק המניות המומלץ
2. אג"ח בארץ- ביצועים חזקים בחלק הבינוני-ארוך תומכים במח"מ בינוני כדי ליהנות מעקום התשואות התלול;
אג"ח דולרי- התהפכות העקום יחד עם תשואות ממשלתיות בשפל תומכים במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר .
ירידת התשואות החדה בעולם באה לידי ביטוי גם בשוק המקומי ובמיוחד באפיק הממשלתי השקלי. בקונצרני, השלים מתחילת השנה התל בונד שקלי בנקים וביטוח 7.4%+ ומדד התל בונד 60 סיפק 6.6%+. אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר) ושמירה על מרכיב של אג"ח קונצרני בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח מוגבל בכל תיק.

ההפתעה השלילית במדד המחירים בסוף השבוע מעמידה את האינפלציה בשנה האחרונה על 0.5%+ ונשאלת השאלה האם אחרי הבחירות ב 17 לספטמבר הכיוון ישתנה? בהתחשב בהבנה כי לאחר הבחירות תידרש כל ממשלה שתוקם למהלך משמעותי לצמצום הגירעון, בין היתר באמצעות העלאות מסים, אנו ממשיכים לשמור על הרכיב הצמוד בתיק ההשקעות ופועלים למען תיק מאוזן.

אחרי העליות החדות באג"ח הממשלתי הדולרי בשבועות האחרונים, להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגרסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור בינתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות כפי שאנו עשויים לראות במהלך המחצית הנוכחית.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב אפיקים מסייע בהפחתת תנודתיות, מוריד את סטיית התקן ומסייע ללקוחות לצלוח בשלום תקופות כאלה
בחודשים האחרונים אנחנו מתמקדים בהפחתה הדרגתית של הסיכונים ע"י 4 פעולות מרכזיות, כאשר הפעולה המרכזית שחשוב לעשות היא שילוב מספר רב של אפיקי השקעה, תוך איתור קורלציות נמוכות בין נכסים שונים. חזרתה של התנודתיות בחודש האחרון מחייבת לפעול להקטנת סיכונים באמצעות תיק מפוזר שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר.

בעוד שבארה"ב מדברים על הורדות ריבית והשוק מתמחר זאת, השוק המקומי עדיין אינו מגלם צעדים קיצוניים שבנק ישראל עשוי לנקוט ולכן אנו ממשיכים להמליץ על תיק אג"ח במח"מ בינוני.

בנוסף, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובכך נרצה לייצר ללקוח וודאות בתשואה ולגרום לו להתמיד.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף