ארה"ב וסין חתמו ביום חמישי האחרון באופן פורמאלי על השלב הראשון בהסכם הסחר ויחד עם  פתיחה טובה לעונת הדו"חות בארה"ב הובילו לעליות חדות בשוקי המניות. המדד הנמוך, שנה שישית ברציפות, שהסתכם בשנת 2019 ב 0.6%, ממשיך לתמוך במדיניות מוניטרית מרחיבה בישראל.


נתונים כלכליים חיוביים בשילוב עם פתיחה טובה לעונת הדו"חות בארה"ב והחתימה הפורמאלית על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין הובילו לעליות חדות בסוף השבוע האחרון והמשיכו את המגמות החיוביות בשווקים

לאחר כשנתיים של ציוצים ותנודות בשווקים, ביום חמישי האחרון נשיאי המעצמות הגדולות בעולם, ארה"ב וסין, חתמו על השלב הראשון בהסכם הסחר, כתוצאה מכך, המדדים בוול סטריט הגיבו בעליות חדות כשמדד 500 S&P התחזק בכ 2% ומדד נאסד"ק עלה ב 2.3%. עם החתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר עולה כי סין הסכימה לרכוש סחורות אמריקאיות בהיקף של 200 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות כחלק מההסכם ובהם: מוצרי חקלאות, אנרגיה שירותים וייצור. במסגרת השלב הראשון בהסכם, ארה"ב נסוגה מכוונתה להטיל מכסים על סין שתוכננו לחודש דצמבר והורידה בחצי מכסים בגובה 15% על סחורות סיניות בשווי 120 מיליארד דולר. עם זאת מכס של 25% על סחורות סיניות נותר בעינו.

ליבת האינפלציה בארה"ב עלתה בדצמבר בשיעור מתון מהתחזיות המוקדמות 0.1%+ (הצפי 0.2%+), נתוני האינפלציה בארה"ב ממשיכים לתמוך ברמות הריבית הנוכחיות בהתאם לדברי הפד שהעלאת ריבית בעתיד תישקל רק במידה והאינפלציה תעלה משמעותית מעל ליעד. גם באירופה פרוטוקול הריבית תומך ביציבות רמות הריבית הנוכחיות בתקופה הקרובה.

בישראל, מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר הפתיע מעט כלפי מטה כשנותר ללא שינוי לעומת צפי של 0.1%+ מה שסגר את שנת 2019 עם אינפלציה של 0.6% בלבד והמשיך רצף של שש שנים של אי עמידה ביעד האינפלציה כלפי מטה. בדומה לשנים קודמות, גם בשנת 2019 סעיף הדיור היה התורם העיקרי לאינפלציה יחד עם סעיף המזון בהשפעת העלייה בשכר העבודה. מנגד, גם השנה סעיף התחבורה והתקשורת היה התורם העיקרי להתמתנות באינפלציה, בעיקר בשל הירידה החדה במחיר הנסיעות לחו"ל (בשל הייסוף בשקל), לצד תחרותיות גבוהה בענף התקשורת שהמשיכה ללחוץ את המחירים כלפי מטה. רמת האינפלציה הנמוכה כיום תומכת במהלכי בנק ישראל להמשך רכישות מט"ח וכן בציפיות השוק להורדת ריבית במהלך 2020. חטיבת המחקר של בנק ישראל הורידה מעט את תחזיות האינפלציה ל 2020 לכ 1% בלבד.

בנק ישראל הותיר בשבוע שעבר את הריבית על כנה (0.25%) וציין כי היא תישאר ברמתה למשך זמן ממושך או תרד כדי שהאינפלציה תתייצב סביב היעד. היציבות ברמות הריבית בארה"ב ובאירופה, הרגיעה במלחמת הסחר, העלייה במחירי הדיור בישראל ודברי הנגיד כי בכוונת בנק ישראל להתמקד ברכישת מט"ח, תומכים ביציבות רמות הריבית גם בישראל. יחד עם זאת להערכתנו, במידה והשקל ימשיך להתחזק, הפחתת ריבית במהלך המחצית הראשונה של 2020 עדיין על הפרק – וזאת בניגוד לרוב השווקים המפותחים האחרים.


מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- חשיפה גבוהה לישראל ממשיכה להיות הנדבך המרכזי בתיק המניות; סקטורים ישראלים מועדפים – בנקים וטכנולוגיה
המגמה החיובית בשוקי המניות התעצמה בשבוע האחרון על רקע החתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב וסין ביום חמישי האחרון יחד עם נתוני מאקרו טובים ופתיחה טובה לעונת הדו"חות הובילו את השווקים לרמות שיא חדשות כשמדד ה S&P500 התחזק בסיכום שבועי בכ 2%+ ומתחילת השנה עלה בכ 3%+. מדד הנאסד"ק עלה בסיכום שבועי כ 2.3%+ ומתחילת השנה עלה בכ 4.6%+. הרגיעה בגזרת הסחר ממשיכה לתמוך באווירה החיובית בשווקים כמו גם סביבת הריביות הנמוכות בארה"ב ובעולם והבחירות הצפויות בארה"ב.

בשבוע החולף נפתחה עונת הדו"חות בארה"ב לרבעון הרביעי של 2019 עם דו"חות טובים ל JP morgan ו- Citi Group הציפיות לעונת הדו"חות הן נמוכות במיוחד, כאשר ההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים ציפיות נמוכות, הן לרוב קרקע פורייה להפתעות חיוביות ולביצועים טובים, כך ששווה לעקוב.

לצד האופטימיות בגזרת הסחר נראה כי הנושא ימשיך להטריד את השווקים על רקע פתיחת השיחות עלהסכם סחר מלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ושיש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה.

שוק המניות בישראל התחזק השבוע בהתאם לנעשה בעולם כשמדד ת"א 35 עלה בכ 2.5%+, את העליות מוביל מדד ת"א טכנולוגיה כשעלה 5%+ נוספים השבוע וכ 10%+ מתחילת שנת 2020 וזאת לאחר שב 2019 עלה 55.3%, כמעט פי שניים מהתשואה השקלית של הנאסד"ק ופי שלושה מת"א 125. העובדה שמניות הטכנולוגיה בת"א נמצאות בחשיפת חסר בתיקי המוסדיים והפרטיים, מעודדת ותומכת בהשקעה באפיק.
בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית.
מבנה תיק מניות מומלץ
2. אג"ח בארץ- אפשרות לירידת ריבית וביקושים ערים בהנפקה הדולרית של ממשלת ישראל תומכים בחשיפה;
אג"ח דולרי- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי שטוח, ישנה עדיפות לפיקדונות וקרנות כספיות דולריות

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. הביקושים החזקים בהנפקת האג"ח הדולרי של ישראל בשבוע שעבר (ביקוש של 20 מיליארד דולר לסחורה בהיקף 1.5 מיליארד דולר), מצביעים על העוצמה והעניין שירכז השוק המקומי עם צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020. בהנפקת האג"ח הדולרי הממשלתי השבוע ישראל גייסה 1.5מיליארד דולר ל-30 שנה במרווח 115 נקודות בסיס ומיליארד דולר ל-10 שנים במרווח 68 נקודות בסיס.
במבט קדימה, אנו מתחילים להיערך לתקופת המדדים הגבוהים שצפויה ממרץ. לרוב, הרבעון השני של השני מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. אז אמנם מדד ינואר צפוי להיות שלילי (עונתית), אך יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברותבדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. מבין האג"חים בדירוגים גבוהים, אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ ארוך, כפי שראינו בעליית התשואות של השבוע שעבר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
תיק אג"ח מומלץ
3. תיק השקעות– לפני תקופת המדדים הגבוהים - להתחיל לבחון את החשיפה לאג"ח צמוד בתיקים, כחלק משילוב אפיקים רחב

מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים היו מתכון מנצח ב- 2019 והם ימשיכו לבלוט גם ב-2020. כחלק מהפיזור, בתקופה הקרובה אנו ממליצים לבחון את הקצאת הצמודים בתיק וזאת לקראת עונת המדדים הגבוהים ברבעון השני. החשיפה לצמודים עשויה להיות מעניינת באפיק הממשלתי, אך בעיקר בקונצרני המדורג גבוה.

את 2020 אנו מתחילים בהתמקדות מרכזית בישראל גם במניות וגם באג"ח, לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתמחור הנוח.
מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף