עם צמיחה מהירה במיוחד ברבעון הראשון ואינפלציה מתונה, מירב הסיכויים שלא יהיה שינוי בריבית בנק ישראל מחר (ב') מגוון גורמים תומכים בהמשך חשיפה למניות ישראל השיחות בין ארה"ב לסין ממשיכות להשפיע על השווקים – והתנודתיות

אחרי שבוע אינטנסיבי, שבו רוב הכותרות עסקו באירוח תחרות האירוויזיון בישראל, נתוני המאקרו חזרו למרכז הבמה והצביעו על עוצמת הכלכלה הישראלית בצמיחה ובאינפלציה. שני הנתונים האלה יהיו במוקד גם השבוע, במיוחד לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר (ב').

את הפוטנציאל הכלכלי העתידי של האירוויזיון קשה אמנם לכמת, אך אין ספק כי הנתון הדרמתי של הצמיחה בתמ"ג שפורסם ביום חמישי ממחיש היטב את היסודות הכלכליים החזקים של המשק. הצמיחה בישראלהאיצה ברבעון הראשון של השנה ל 5.2%+ בשיעור שנתי, בדומה להערכתנו ומשמעותית מעל לממוצע החזאים (3.1%+). יתר על כן, גם נתוני הרבעונים הקודמים עודכנו כלפי מעלה.

הרכב הצמיחה היה חיובי, כאשר הצריכה הפרטית המשיכה להוביל את הגידול עם עלייה של 7.6%+ בשיעור שנתי, לצד גידול מהיר של 10%+ בהשקעות בנכסים קבועים ועלייה של 4.9%+ ביצוא הסחורות (ללא יהלומים וחברות הזנק).
אמנם חלק מהעלייה המהירה מקורה בגורמים חד פעמיים בעקבות יבוא רכבים מוגבר (לקראת שינויים במיסוי), אך גם בניכוי הגורמים הללו הצמיחה ברבעון הראשון נותרה חזקה (כ 3.7%+). בהסתכלות קדימה, תחזית הצמיחה שלנו לשנת 2019 כולה נותרה כרגע ללא שינוי על 3.2%+ בהובלת הצריכה הפרטית לצד גידול ביצוא השירותים וגידול מתון יותר ביבוא. לשם השוואה, התחזית העדכנית לצמיחה הממוצעת במדינות ה OECD היא 2.4%.

נתוני הצמיחה פורסמו יום לאחר עדכון מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל 2019 שעלה ב 0.3%+, נמוך מהצפי. המדד רשם עלייה עונתית במחירי הביגוד (על רקע תחילת עונת הקיץ) הדלק והנופש (פסח), לצד ירידה קלה במדד הדיור ובמחירי המזון. בעקבות המדד, האינפלציה ב 12 החודשים האחרונים ירדה ל 1.3%+, בחלק התחתון של יעד יציבות המחירים של בנק ישראל.

המדד בחודש הבא צפוי אף הוא להיות חיובי. על פי האומדנים הראשוניים שלנו, מדד מאי צפוי לעלות ב 0.5%+, בעיקר בשל עלייה נוספת בסעיפי ההלבשה וההנעלה לצד העלייה במחיר הדלק. בכך אנו נסיים את רצף המדדים החיוביים. התחזית הראשונית שלנו למדד יוני היא 0.1%-, בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה. ב 12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.3%, (בהנחה של יציבות במחירי הסחורות ושע"ח וללא השפעת העלאות מיסים אפשריות), כאשר אנו מאמינים שהעלייה החריגה במחירי הפירות והירקות תתקזז בהמשך השנה לצד הייסוף בשקל שלא בא עדיין לידי ביטויי באופן מלא בחודשים הקודמים.

למרות הצמיחה החזקה אנו לא סבורים שבנק ישראל יעלה את הריבית השבוע. זאת גם בשל המדד הנמוך מהצפי שפורסם וכן על רקע הנסיגה מהמדיניות המוניטרית המצמצמת בעולם (בארה"ב הבהיר הבנק המרכזי כי הריבית לא צפויה לעלות עוד השנה) ובשל חוזקו של השקל שעדיין לא בא לידי ביטוי במלואו במדדי המחירים. כל נתוני המקרו האחרונים לא משנים את ההנחה שלנו שהריבית בישראל תעלה השנה פעם אחת לכל היותר – בסוף השנה.

צמידה של התוצר המקומי הגולמימלחמת הסחר


השיחות בין סין לארה"ב ממשיכות לייצר תנודתיות בשווקים. הפעם, היה זה בעקבות דיווח ביום שישי כי השיחות הושעו והן נקלעו למבוי סתום לאחר הסבב האחרון ואיתותי ההקשחה מצד סין. לאחר העלאת מכסים מצידה של סין (שבאה בתגובה להחלטת טראמפ להעלות מסים על תוצרת סינית), הודיע טראמפ כי יאסור על חברות אמריקאיות להשתמש בציוד תקשורת סיני. טראמפ צפוי להיפגש עם נשיא סין בסוף יוני – מה שעשוי להחזיר את הרגיעה לשווקים במועד זה.
בינתיים, נרשמה רגיעה בחזית הסחר מול אירופה, כאשר טראמפ השעה את העלאת המכסים על רכבים אירופאיים.

מה עושים בתיק השבוע ?

1. מניות- כלכלה איתנה עם ריבית נמוכה, תומכים בחשיפה גדולה למניות בישראל
שוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה ריאלית. בשונה מהעולם שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם.
שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם.

להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות – צפויים לחזק את המגמה החיובית.

יש כיום לא מעט הזדמנויות בשוק המקומי ולכן נדרשת ראייה רחבה המאפשרת בחירה ופיזור מכל מדדי המניות בישראל.
בסיכום שבועי, מדד S&P500 ירד 0.8%- ומדד הנאסד"ק ירד 1.3%-. מנגד, באירופה מדד ה DAX30 עלה 1.5%+ ומדד הניקיי היפני ירד 0.4%-. על אף הירידות במדדי המניות בעולם, תשואות המדדים הניבו תשואות נאות מתחילת השנה, כשמדד הנאסד"ק מוביל עם עלייה של 17.8% ומדד ה S&P500 עלה 14.1%. בזירה המקומית, מדד ת"א 90 עלה השבוע 0.9%+ ומתחילת השנה בולט בעלייה של 14.6%.

עונת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון לשנת 2019 בישראל ממשיכה. השבוע, צפויים דוחות של כמה מענקיות הנדל"ן - מליסרון (ב'), עזריאלי וגזית (ד'). מניות הנדל"ן הפגינו מתחילת השנה ביצועים מצוינים, בעיקר על רקע דחיית הציפיות לעליית ריבית מקומית. בין החברות הנוספות שיפרסמו השבוע גם בנק מזרחי ושטראוס (ב') ובזק (ה'). תגובות מוגזמות לעתים בעקבות דו"חות עשויים לייצר הזדמנויות קנייה נקודתיות שניתן ליהנות מהן באמצעות מעקב וניתוח של הדו"חות ושיחות הוועידה של החברות.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- משלבים אג"ח קונצרני מדורג, שומרים על רכיב צמוד מדד משמעותי
מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל שפורסם ביום רביעי יצא נמוך מהצפי (0.3%+), אך למרות זאת לא ראינו השפעה משמעותית על האג"חים צמודי המדד לטווחים הבינוניים והארוכים, כאשר הצמוד הממשלתי במח"מ 2-5 אף סיים את השבוע בעלייה של 0.2%+. כן ראינו השפעה בצמודים הקצרים ולפיכך אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים, לנוכח התנודתיות הגבוהה שלהם בעת פרסומי מדד.

האג"ח הצמוד בשוק המקומי ממשיך להיות חיוני בתיק – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח צפי להמשך פרסום מדד מחירים חיובי גבוה גם בחודש מאי (צפי ל 0.5%+) – וזה לאחר שתי הפתעות חיוביות בחודשים הקודמים. כמו כן, העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תתקרב למרכז היעד (2%) תומכת בחשיפה לאפיק. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם ולא נראה שמגמה זו תשתנה בקרוב, בטח לאור אפשרות להעלאות מיסים ומכסים בעולם.

בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן. יש כיום בשוק האג"ח הקונצרני הרבה אג"חים אטרקטיביים.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות.

3. תיק השקעות –ניהול תיק השקעות מפוזר עם חשיפה למניות בישראל הם הרכב אופטימלי כיום
העלייה בתנודתיות האחרונה מקשה על מלאכת ייעוץ ההשקעות. לטעמנו, אין שינויים מהותיים בזירה הכלכלית שמצדיקים שינויים משמעותיים בהרכבי תיקי הלקוחות ולכן הדגש המרכזי הוא בניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

להערכתנו, הדרך הנכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי.

עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי.
נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף