שבוע חיובי נוסף בשווקים, כשאפקט ינואר ממשיך להשפיע ומחזיר כבר את רוב הירידות של חודש דצמבר. עם זאת, נתוני המקרו בארה"ב מעורבים – ואילו בבריטניה מתגברים החששות לאור חוסר ההסכמה על מתווה הברקזיט

​בשבוע החולף, כמו בכל ינואר עד כה, שוב הורגשה בשווקים רוח חיובית – שהתגברה לקראת סופו, לאחר בשורה טובה מהשיחות בין ארה"ב לסין.
סין, על פי הודעתה, הציעה להגדיל את היבוא מארה"ב בטריליון דולר עד 2024, ובכך לסייע בקיזוז העודף המסחרי – שמפריע כל כך לנשיא דונלד טראמפ. מוקדם יותר באותו שבוע, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין צוטט כמי שאמר שהוא בעד הפחתת המכסים על מוצרים מסין, אך הכחיש זאת. בריטניה עדיין מיטלטלת – לאחר שהפרלמנט הבריטי דחה את תוכנית הברקזיט של תרזה מיי, אך לא הדיח אותה מכיסאה כראש הממשלה.

בארה"ב, נתוני המקרו מעורבים. התפוקה התעשייתית עלתה בדצמבר ב 0.3%, בהתאם לתחזיות, אך נתוני נובמבר עודכנו לעלייה של 0.4% במקום 0.6%. מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד ל 90.7, לעומת תחזית לרמה של 97.5, ולעומת מדד של 98.3 בחודש הקודם. מדד המחירים הסיטונאיים בדצמבר (בניכוי מחירי האנרגיה והמזון), ירד ב 0.1%.

על פי ספר הבז' שפרסם הבנק הפדרלי השבוע, סימני האטה נקודתיים ניכרו בכלכלת ארה"ב בשבועות האחרונים, על רקע ירידה באופטימיות, ואולם מרבית האזורים המשיכו ליהנות מצמיחה מתונה. מחוזות רבים דיווחו על ירידה באופטימיות בתגובה להתגברות התנודתיות בשווקים הפיננסיים, עלייה בריבית לטווח הקצר, נפילת מחירי האנרגיה ורמה גבוהה של אי ודאות בתחומי הסחר והפוליטיקה.

באירופה, על רקע כישלון מתווה הברקזיט של ראשת הממשלה מיי ואי הוודאות שהוא מביא עמו, גם נתוני המקרו שליליים. התמ"ג של גרמניה ב 2018 היה 1.5% - שפל של חמש שנים בכלכלה החזקה ביותר באירופה. מדד המחירים במדינה עלה ב 1.7% במהלך השנה. בבריטניה, מדד המחירים עלה ב 2018 ב 2.1% בלבד – הנמוך ביותר זה שנתיים.

סין מתמודדת אף היא עם קשיים, כאשר הבנק המרכזי הזרים השבוע סכום שיא של 170 מיליארד דולר לשיפור נזילות הבנקים, והממשלה הכריזה על תכנית להורדת מיסים ועידוד עסקים קטנים. העודף במאזן הסחר מול ארה"ב נמצא בשיא (323 מיליארד דולר), אך הגידול הכולל ביצוא נכנס להאטה (ירידה של 4.4% בדצמבר, ועלייה של 11% ב 2018).

בישראל, פורסם בשבוע שעבר מדד דצמבר, שירד ב 0.3% - לעומת תחזית לירידה של 0.2%. האינפלציה ב 2018 כולה הסתכמה ב 0.8% (בניכוי דיור, ירקות ופירות) – השנה החמישית ברציפות שבה היא נמוכה מיעד המחירים שקבע בנק ישראל. התמ"ג עלה ב 2.3% ברבעון השלישי של 2018, לעומת עלייה של 2.1% ברבעון הקודם. הצריכה הפרטית עלתה ב 2.3%, לעומת 2.7% במדידה הקודמת.

באשר לגובה הריבית בישראל, מתחזקות ההערכות כי ב 2019 כולה תועלה הריבית פעם אחת בלבד.

מה עושים השבוע ?

1. מניות – אפקט ינואר תומך בשווקים, מתמקדים בשוק המניות בישראל
אפקט ינואר נמשך עם עוד שבוע חיובי בשווקים, כאשר נכון לעכשיו זהו ינואר הטוב ביותר בוול סטריט מאז 1987. הנאסד"ק עלה ב 2.7% (וב 7.9% מתחילת 2019), ואילו S&P 500 הוסיף 2.9% (ובסך הכל עלה ב 6.5% מתחילת השנה).

הדאקס 30 הגרמני עלה השבוע ב 2.9%, וב 6.1% מתחילת 2019. הניקיי היפני הוסיף 1.5%, ההאנג סנג הסיני עלה ב 1.6%.

בתל אביב, מדד ת"א 35 עלה ב 0.8%, והשלים עלייה של 3.2% מתחילת השנה. בלטו מדד ת"א SME60 בעלייה של 3.2% השבוע, ו 8% מתחילת השנה; ות"א נפט וגז שהוסיף 1.4% השבוע, ו 7.2% מתחילת השנה.

אנחנו ממשיכים להתמקד בשוק המניות בישראל הנהנה משילוב ייחודי של משק חזק וצומח, אינפלציה נמוכה, ריבית נמוכה ומחירי מניות זולים מהממוצע הרב שנתי. להערכתנו ברמות התמחור הנוכחיות, מי שמסתמך על הנתונים שמתפרסמים ולא צופה הרעה משמעותית או מיתון עולמי, צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוה יחסית.

מבנק תיק המניות

2. אג"ח – שנה חמישית ברציפות האינפלציה מתחת ליעד
להערכתנו, רמות המחירים היחסיות באג"ח הקונצרניות המקומיות מהוות נק' כניסה נוחה וישנן לא מעט הזדמנויות לאחר הירידות של חודש דצמבר. אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים.

מדד המחירים לחודש דצמבר 2018 ירד ב-0.3 אחוז (מעט נמוך מהצפי ל-0.2%-) כאשר הירידה החדה במחיר הדלק (שגרעה קרוב ל-0.3 אחוז מהמדד) לצד הוזלת החופשות היו התורמים המרכזיים לירידה. בעקבות המדד האינפלציה בשנת 2018 ירדה ל-0.8 אחוז, מעט נמוך מיעדה שנה חמישית ברציפות.

באג"חים בחו"ל, תשואות האג"ח הממשלתיות ל 10 שנים בארה"ב עלו מעט השבוע לכיוון 2.78%, כיום התשואות הדולריות במח"מ קצר, גבוהות מהתשואות לאג"ח ממשלתי בטווחים הבינוניים והארוכים. בסביבת תשואות כאלה, אנו לא מוצאים סיבה מיוחדת להאריך מח"מ באג"ח חו"ל ולכן אנו מתמקדים בפתרונות קצרים כקרנות כספיות דולריות או פיקדונות דולרים.

לגבי הריבית, בשל הקו המתון שנקט נגיד בנק ישראל החדש במסיבת העיתונאים האחרונה, האינפלציה הנמוכה מהיעד, הירידה בציפיות לאינפלציה בחודש האחרון והתחזקות השקל אנו לא צופים עלייה בריבית בחודשים הקרובים.

איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – מחכים להצבעה על הברקזיט
ביום שני לא יתקיים מסחר בארה"ב, עקב יום מרטין לותר קינג. עם זאת, אנו מצפים להמשך אופטימיות בשווקים, לאור הבשורות הטובות מהמו"מ בין סין לארה"ב, וממתין להסרת אי הוודאות לגבי הברקזיט.

כמו כן, השוק מצפה להמשך עונת הדו"חות, כאשר השאלה הגדולה היא האם המגמה החיובית בחודש ינואר, תימשך לאורך השנה כולה.
אנו ממליצים לא לבצע שינויים מרחיקי לכת בתיקים בתקופות תנודתיות אלו, לא "לאסוף כסף מהרצפה" ולא "לברוח". ההתנהגות האחרונה של מדדי המניות, מדדי התל בונד, המטבעות ואפילו האג"חים המדורגים גבוהה במח"מ קצר, שהחזירו מתחילת השנה כמעט את כל מה שאיבדו במהלך שלוש השבועות הראשונים של דצמבר מוכיחים טענה זאת.

שורה תחתונה – אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם מט״ח כדי לאזן את התנודתיות. לרוב הלקוחות לא מתאים לנסות ולהמר על רכיב אחד בודד.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים