התבטאות של שר האוצר האמריקאי בדבר רגיעה בחזית הסחר מול סין מובילה לפתיחת שבוע חזקה במניות, נתוני צמיחה חזקים בארה"ב ובישראל ממשיכים לתמוך במניות

שבוע המסחר בעולם נפתח באווירה אופטימית, לאחר שלפחות בתחום אחד שהעיק על השווקים בשבועות האחרונים נרשמה אנחת רווחה. בשעה שחגגנו את חג השבועות שלשום, הצהיר שר האוצר האמריקאי כי מלחמת הסחר מול סין נמצאת במעין הפסקה, לאור הבנות בין הצדדים ונכונות סינית להגדיל באופן משמעותי את הייבוא מארה"ב. מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין והחששות שתתפתח למאבק סחר גלובלי ופגיעה בחברות הגלובליות, בצמיחה העולמית, באינפלציה ובסחר העולמי לא משו מסדר היום של השווקים מאז תחילת מרץ, כאשר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע לראשונה כי הוא שוקל הטלת מכסים על פלדה ואלומיניום.

בעולם

בארה"ב, נתוני המקרו אשר מתפרסמים ממשיכים להצביע על צמיחה חזקה בארה"ב כאשר רמת המכירות הקמעונאיות יוצאת בהתאם לתחזיות עם עלייה של 0.4%, דרישות עבודה ראשוניות ממשיכות להיות נמוכות ברמה של 220 א' ובהתאם לתחזיות המוקדמות, גם מדד האינדיקטורים המובילים עולה בשיעור של 0.4% בהתאם לתחזיות. הצפי הוא ששיעור הצמיחה של המשק האמריקאי יעמוד על מעל 4% אחרי עלייה יחסית נמוכה ברבעון הראשון בשיעור של 2.3%.
התשואה ל 10 שנים עלתה בשבוע החולף ושברה שיא מאז 2011 כשהגיעה ל 3.11%. עם זאת, למרות שהתשואות בשיא של 7 שנים, שווה להשוות את "הרמות ההיסטוריות" האלה לנתוני העבר. כך למשל, בתחילת שנות ה-2000 התשואות היו ברמה של 6%; ב-2007 הן עוד היו ב 5%. עליית התשואות לא נובעת רק מהצפי לעליית ריבית, אלא גם מעליית מחירי הנפט המתמשכת.
הצפי לעליית ריבית בארה"ב בחודש יוני כמעט 100%, זה יוביל את הריבית לכיוון 2%. לגבי חודש ספטמבר ההסתברות עומדת הרבה מעל 50%, גם ההסתברות לעליית ריבית בדצמבר, רביעית השנה, עומדת על 45% שיעור יחסית גבוה. עם זאת, הנתונים הכלכליים מיפן ומאירופה, שהמשמעות שלהם המשך הרחבה כמותית, מעלים את השאלה כמה מהר וכמה חזק באמת תוכל הריבית בארה"ב לעלות?
באירופה, נתוני הצמיחה של הרבעון הראשון אכזבו בעיקר בשל מזג האוויר הקיצוני עם שיעור צמיחה של 0.4% אחרי שנה וחצי של צמיחה בין 0.6% ל0.7%. הצפי לרבעון השני הוא המשך גידול בצמיחה. האינפלציה יורדת ועומדת על שיעור שנתי של 1.2% ואילו האינפלציה הבסיסית עומדת על שיעור של 0.7% לעומת ממוצע של 0.9% בחמש השנים האחרונות וזה מביא להיחלשות היורו – שתורמת לתפקוד טוב יותר של מדדי הבורסה האירופאים.
ביפן, צמיחה שלילית לראשונה מאז הרבעון הרביעי של 2015, האינפלציה יוצאת שלילית בשיעור של 0.1%- חודש שני ברציפות. מנגד, הייצוא והייצור התעשייתי ממשיכים לגדול בקצב מהיר ובשווקים מתעוררים, אנחנו רואים חולשה גדולה מאד במטבעות בעיקר בדרום אמריקה ומזרח אירופה עם דגש על תורכיה.

בישראל

מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.4% וראינו גם עלייה בציפיות האינפלציה להמשך הדרך אם כי בשיעור מתון וצמיחה חזקה בשיעור של מעל 4% עם תיקון כלפי מעלה של הרבעון הרביעי.
שני הנתונים, יחד עם אבטלה נמוכה, תומכים בהעלאת ריבית. מנגד, העלאת תחזיות האינפלציה שלא נראית גבוהה ומושפעת בעיקר מעלייה במחירי הסחורות והצמיחה ברבעון הראשון שהושפעה מגורמים חד פעמיים ועם תיסוף של 2% מתחילת החודש בסל המטבעות – מעמידים בספק כמה חזק וכמה מהר תוכל הריבית לעלות. זו הסיבה שאנחנו לא מאריכים מח"מ ונמצאים בהטיה קלה לשקלים.
גרף המראה את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

מה עושים השבוע?

1. מניות – עליות חזקות באירופה ברבעון השני מצדיקים חשיפת יתר
בארה"ב, עונת הדו"חות הכספיים בארה"ב קרובה לסיום כאשר 463 חברות פרסמו דו"חות, זאת הייתה עונת דו"חות מצוינת אשר הובילה לכך שעד עתה, חודש מאי היה מצוין עם עלייה של מעל 4% במדד נאסד"ק וכ 2.5% במדד S&P500, מי שמוביל את ההתחזקות הם דווקא מדדי המניות הקטנות לאור התלות הנמוכה שלהם בחוזקו של הדולר כאשר ראסל 2000 עלה כ 5.5% מתחילת החודש.
באירופה, מתחילת הרבעון עלו המדדים המובילים בין 5% ל 10% ומתחילת שנה נמצאים כולם בטריטוריה חיובית ומצדיקים את ההמלצה שלנו לשמור על חשיפת יתר אליהם. גם יפן עם תשואה חיובית של מעל 5.5% בשלושת החודשים האחרונים.
בישראל, השוק חזר לתפקד בעיקר במדדים הגדולים. ת"א 35 עלה כ 3.5% מתחילת החודש לעומת ת"א 90 אשר עלה בשיעור של 0.28% בלבד. מדד המניות הקטנות המשיך לרדת וירד כבר מעל 10% מתחילת שנה. רמות התמחור האטרקטיביות יחסית וריבית נמוכה ממשיכים לתמוך בחשיפה למניות בשוק המקומי.
מבנה תיק המניות


2. אג"ח – למרות עליית התשואות הממשלתית, עדיפות לקונצרני קצר בדירוג גבוה
המסחר באג"ח הקונצרני בשבוע החולף היה הפכפך, במיוחד לקראת סוף השבוע ועדכון המדדים הדו שנתי ביום חמישי. במועד העדכון בלטה תנודתיות חדה במדדים, כאשר מדד תל בונד 20 לדוגמה ירד 0.19% ותל בונד שקלי ירד 0.14%. תנודתיות בלטה גם במדדי התל בונד 0-3 שנים (השקלי והצמוד) שירדו 0.16% ו 0.14% בהתאמה. עם זאת, חשוב לציין כי הירידות הללו הינן טכניות בעיקרן וכשפי שצפינו, היום במהלך המסחר תיקנו כל המדדים הללו ועלו בצורה דומה ואפילו יותר.
בשבועות האחרונים ראינו את המרווחים הקונצרנים בשוק המקומי נפתחים, בעיקר בדירוגי הביניים והדירוגים הנמוכים ובעיקר במח"מים הבינונים והארוכים. המרווחים חזרו כ 3 שנים אחורה בכל רמות הדירוג וכעת נמצאים מעל הממוצע הרב שנתי וזאת בניגוד למגמה בעולם. להערכתנו, אין הצדקה לכזאת עלייה במרווחים וברמת התשואות הנוכחית לא מומלץ להסית השקעה מהאפיק הקונצרני לממשלתי.
תיק אג"ח קונצרני קצר בדירוג גבוה ובמח"מ עד שנתיים ממשיך לתת עודף תשואה על אג"ח ממשלתי וכיום התשואה הגלומה באגרות חוב מדורגות AA במח"מ עד שנתיים, מגלמת תשואה גבוהה מאג"ח ממשלתי צמוד עד מח"מ של כ-9 שנים. בדירוגי הביניים, להערכתנו, חלק מהאג"ח חוזרים להיות יותר מעניינים ונסחרים ברמות נוחות יותר להשקעה, אם כי רמות התנודתיות גבוהות יותר.
טבלה המראה איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – נשארים בפוקוס
נתוני הצמיחה הכלכלית ממשיכים להיות טובים בכל העולם, בשילוב דוח"ות כספיים מצוינים. יחד עם צמיחה חזקה, אך לא מדי, ואינפלציה שנמצאת סה"כ תחת שליטה משאירים את צפי העלאת הריבית בעולם ממותן.
להערכתנו, וכפי שאנו רואים בשווקים בשבועות האחרונים, השווקים מחוץ לארה"ב ממשיכים להיות יותר מעניינים. ביצועי היתר של אירופה בולטים כבר מתחילת הרבעון הנוכחי.
באג"ח אנו מעדיפים לא להיות ארוכים במח"מ ולא להגדיל סיכונים וזאת לאור רמות התשואה הנמוכות והמרווחים שאמנם נפתחו, אך נסחרים בתנודתיות גבוהה ככל שמאריכים מח"מ ויורדים בדירוג.
בשוק המקומי, אנו ממשיכים להעריך כי הן שוק המניות והן שוק האג"ח אמורים לתפקד ברמה סבירה לאור מחירים יחסית אטרקטיביים, ריבית שלא עולה בינתיים ופיצוי שמקבלים על סיכון בשוק האג"ח הקונצרני.
הזדמנויות ההשקעה העיקריות שאנו מזהים כיום הן: אג"ח קונצרני מדורג גבוה ובמח"מ עד שנתיים, חשיפה למניות עם עדיפות הגדלת חשיפה לשווקים מחוץ לארה"ב (ישראל, אירופה ויפן בעיקר) וחשיפה למט"ח, אנו חוזרים ומזכירים - כיום, בתחליפי נזילות דולריים, ניתן ליהנות מריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהרגלנו בעשור האחרון.

 


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף