בשבוע האחרון נרשמה התייצבות בשווקים הגלובליים, לאחר שמודיס קבעה אופק "יציב" לדירוג האשראי של איטליה עם הורדת הדירוג. השבוע צפויים מאות דו"חות בוול סטריט, בראשן ענקיות הטכנולוגיה, במה שעשוי לקבוע את כיוון השווקים לתקופה הקרובה


בשבוע החולף ראינו עליות במניות בעולם, אחרי הירידה החדה לפני שבועיים. הנאסד"ק אמנם פיגר גם השבוע אחרי שאר המדדים האמריקאים, אך אפילו חלק ממדדי אירופה הצליחו לעלות אחרי שחברת הדירוג פיץ אותתה למשקיעים כי למרות שדירוג האשראי של איטליה ירד ל-BBB- הוא לא צפוי להשתנות בקרוב (למי שחשש מירידה נוספת על רקע תוכניות הממשלה לגירעון גבוה). נראה כי השבוע יעמדו השווקים למבחן על רקע גל של מאות דו"חות כספיים, בהן של כמה מחברות הטכנולוגיה המובילות – במה שעשוי לקבוע את כיוון שוקי המניות לתקופה הקרובה.

אם הירידות בשווקים בתחילת אוקטובר החלו על רקע החששות מעליית הריבית, הרי שבשבוע האחרון למרות דברי הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, כי אינו מרוצה ממדיניות העלאת הריבית בארה"ב - הבנק הפדרלי האמריקאי רומז כי ימשיך במגמה. הדברים הובילו לכך שהצפי לעליית ריבית בדצמבר לשיעור של 81%. השוק ממשיך לתמחר הסתברות של יותר מ-50% לעוד שתי העלאות ריבית ב-2019, מה שיביא את הריבית לרמה של 3% בסוף השנה הבאה.

מחיר הנפט השלים ירידה של יותר מ-10% מתחילת החודש, ושלח את ציפיות האינפלציה לירידה קלה. מנגד, בזירת המקרו, הנתונים בארה"ב ממשיכים להעיד על קצב צמיחה מהיר יחסית, למרות החששות לגבי העתיד. המכירות הקמעונאיות עלו בשיעור של 0.5% בספטמבר, לעומת צפי לעלייה של 0.4%, והייצור התעשייתי עלה בשיעור של 0.3%, לעומת צפי לעלייה של 0.2%. התחלות הבנייה ירדו בספטמבר - אך גם זה בהתאם לצפי.

באירופה, עולים סימני שאלה רבים – גם בנושא הברקזיט וגם בנושא איטליה. הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על צמיחה ממותנת, מה שמשאיר את הריבית ללא שינוי בעתיד הנראה לעין - לפחות שנה. האינפלציה אמנם עולה ב-2% לשנה וב-0.5% בספטמבר - אך אינפלציית הליבה נמצאת מתחת ל-1%, כשאיטליה מראה שיפור מתמשך בייצור התעשייתי שלה.
גם השווקים המתעוררים התייצבו בשבוע החולף, במקביל להתייצבות ברוב שערי המטבעות. סין ממשיכה להציג חולשה עם ירידה של יותר מ-2% בשבוע שעבר, וירידה של יותר מ-32% מתחילת השנה. זאת, עקב החשש ממלחמת סחר ונתונים שמעידים על חולשה מסוימת בקצב הצמיחה הסיני. עם זאת, סין היא עדיין התורמת הגדולה ביותר לגידול בקצב הצמיחה העולמי.

הרגיעה בשווקים המתעוררים הגיעה לאור שחרור הכומר האמריקאי שנעצר בטורקיה, ציפיות לשינוי פוליטי בברזיל ותנועות חזקות מאוד במטבע - שבדיעבד נראו חזקות מדי. מאידך, תשואות גבוהות ודולר חזק ימשיכו להוות איום על שווקים מתעוררים, כאשר גם הירידה בקצב הצמיחה בסין תורמת לכך.

בישראל, מדד המחירים לצרכן שפורסם בשבוע שעבר עלה ב-0.1% בחודש ספטמבר, בהמשך לעלייה של 0.1% באוגוסט. העלייה במדד ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת ב-1.2%. נציין כי לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נרשמה ירידה של 0.3% במחירי הדירות בחודש ספטמבר. לאור נתוני הצמיחה, האינפלציה הבסיסית וחולשת הנפט, ובעקבות החילופים בצמרת בנק ישראל, אנו מעריכים כי בחודשים הקרובים לא תהיה העלאת ריבית.

העלייה בגירעון הממשלתי לא מדאיגה אותנו בשלב זה, אך תגביל את שר האוצר בביצוע הפחתות מיסים ומכסים בקרוב. הכנסות המדינה ממסים בספטמבר היו מאכזבות ועמדו על 20.3 מיליארד ₪, והגירעון המצטבר מתחילת השנה עלה בחדות ל-24.1 מיליארד ₪, ברובו בשל המשך גידול מהיר בהוצאות הממשלה. כך, כאחוז מהתוצר, הגירעון עלה ל-3.4 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים, מעל ליעד הגירעון, וזוהי רמתו הגבוהה ביותר מאז 2012. חשוב לציין שעקב מיעוט ימי העסקים כנראה נרשמה דחייה של קרוב ל-6 מיליארד ₪ מתשלומי המיסים לאוקטובר (ע"פ הערכות האוצר). לכן, אנו מצפים שבחודש הבא נראה ירידה בגירעון כאחוז מהתוצר. יותר מכך, על רקע הירידה בחוב לתמ"ג בשנים האחרונות, יתרות המט"ח הגבוהות וצמיחה כלכלית טובה, נראה שהשפעת הנתון על שוק האג"ח נמוכה.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – השוק בישראל בולט כנגד המגמה העולמית; מבול הדוחות הכספיים בוול סטריט השבוע עשוי לקבוע המגמה להמשך
שוק המניות המקומי בשבוע החולף בלט בעליות של כמעט 2% - בניגוד למגמה בעולם. מתחילת 2018, מדד ת"א 35 כבר עלה בשיעור כפול ממדד S&P500 ובדומה למדד הנאסד"ק. מי שהוביל את העליות בשבוע החולף היו חברות התרופות יחד עם מניית בנק דיסקונט וחברות הגז שהניבו תשואה ממוצעת של כ- 20% ברבעון האחרון. כל אלה מדגישים היטב את המלצתנו לשמור על חשיפה גדולה לשוק המקומי לנוכח התמחור הנוח בהשוואה העולמית, המשך הריבית הנמוכה (גם כאן בהשוואה עולמית) ולנוכח הצפי לתוצאות כספיות טובות גם בדו"חות הרבעון החולף שעדיין לא התחילו להתפרסם.

בוול סטריט צפויה עונת הדו"חות להגיע לשיאה השבוע עם מאות דו"חות, כאשר השיא יהיה ביום חמישי עם לא פחות מ-192 חברות מתוך מדד S&P500. רשימת החברות המובילות שיפרסמו השבוע כוללת חברות מכל התחומים, מבואינג וחברת השילוח UPS, חברות טכנולוגיה מובילות כמו מיקרוספט, אמזון, גוגל ויצרניות השבבים אינטל ו-AMD. במידה רבה, התוצאות של השבוע הזה עשויות לקבוע את המגמה עד סוף 2018.

בשבוע החולף, הסקטורים שבלטו היו הצריכה הפרטית והפיננסים עם דוחות חזקים של חברות כמו פיליפ מוריס ופרוקטר אנד גמבל. גם בסקטור הבנקים פורסמו דוחות חזקים, של גולדמן זאקס ומורגן סטנלי. אם לשפוט לפי השבוע האחרון, סקטור הטכנולוגיה מתקשה להפתיע, אך השבוע זה יהיה המבחן שלו. לאור התמחור של הסקטור נראה כי רק הפתעות חיוביות יתמכו בתמחור הנוכחי.

גם באירופה, התחזית לעונת הדוחות היא לגידול חזק ברווחים, בעיקר בסקטור הפיננסים ובסקטור הטכנולוגיה. נכון לעכשיו, הנתונים של סקטור הפיננסים לא עומדים בציפיות, אך של סקטור הטכנולוגיה, דווקא כן. לנוכח התמחור הנמוך יותר באירופה, יש סיכוי גבוה יותר ששינוי במצב הרוח יכול להתבטא במהירות בשינוי במחירים.

מבנה תיק המניות
2. אג"ח – לא מאריכים מח"מ בישראל וגם לא באג"ח חו"ל
איגרות החוב הממשלתיות בישראל שמרו על יציבות בשבוע שעבר, למרות פרסום המדד הגבוה מעט מהתחזיות. לאור העובדה שהריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית בזמן הקרוב, אנו מעריכים שהתשואות הקצרות יהיו גם הן יציבות. אנו ממשיכים להעדיף מח"מ קצר יחסית, לצד החזקה עודפת באפיק השקלי הלא-צמוד.

מעניין לשים לב כי גם באג"ח הדולרי ראינו בתקופה האחרונה עדיפות לאג"ח קונצרני בדירוג גבוה על פני האג"ח הממשלתי. המרווחים בקונצרני המדורג בעולם הצליחו לשמור בתקופה האחרונה על רמתם הממוצעת בשנה החולפת – וזאת למרות עליית התשואות הממשלתיות שראינו בארה"ב. לאור זאת, אנו ממליצים שלא להאריך מח"מ גם בחשיפה המט"חית.

איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – נערכים להמשך תנודתיות באג"ח; מיקוד חשיפה מנייתית בישראל
ניתוח תמונת המקרו בישראל מעלה כי נכון לעכשיו הנתונים תומכים בעליית ריבית מתונה במהלך 2019, אשר תומכת יחד עם הצמיחה ונתוני הפירמות בהמשך חשיפה לשוק הישראלי הן במניות והן באג"ח הקונצרני, תוך שילוב מסוים של דולר במח"מ קצר שנשען על ריבית גבוהה שרק תמשיך לעלות בחודשים הקרובים. הכלכלה האמריקאית ממשיכה להראות צמיחה חזקה יחסית, הודות לאבטלה נמוכה, צריכה פרטית חזקה וגידול בקצב ההשקעות – וכל אלה יתמכו בהמשך העלאת הריבית בקצב מתון גם אל תוך השנה הבאה.

הנתונים האלה ממשיכים לתמוך בשמירה על תיק השקעות הבנוי באופן שמותאם לתקופה וערוך לתנודתיות. באג"ח, אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מח"מ מוגבל ומיקוד באג"חים איכותיים – אסטרטגיה שהניבה בחודשים האחרונים תנודתיות נמוכה משמעותית מהנעשה בשוק האג"ח.

החשיפה המט"חית המומלצת היא בעיקר לדולר, הן באמצעות קרנות כספיות דולריות והן באמצעות מכשירים אחרים כמו מדד התל בונד דולר, וזאת כדי ליהנות מהריבית הדולרית השוטפת הגבוהה ובנוסף ליהנות מהגנה על התיק במקרה של זעזועים בשוק ההון העולמי. מי שיבחן את מדדי התל בונד בשוק המקומי, יגלה כי תל בונד דולר היה המדד הקונצרני היחיד שרושם תשואה חיובית מתחילת אוקטובר.
אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה מנייתית קרובה למלאה ומפוזרת, לנוכח חוסר היכולת לתזמן את השוק. ישראל ממשיכה לקבל משקל גדול בתיק המניות המקומי.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף