מניות: נערכים לעדכון מדדי הבורסה, בהגדלה של מניות מסקטור הטכנולוגיה

בואו נעצור לרגע ונבחן את שוק המניות לטווח הארוך יותר. היום הוא היום הארוך בשנה אז יש לנו יותר זמן לחשוב J. השוק האמריקאי סיים עלייה שבועית רביעית ב 5 השבועות האחרונים, כשהמדד המוביל ממשיך להיות הנאסד"ק עם עליה של כ 11%. גם אירופה לא אדישה והדאקס הגרמני רשם את התשואה החודשית הגבוהה ביותר: 11.4%+ , בעקבות הרחבת תוכנית התמיכה בשווקים וצעדי היציאה מהסגר ברחבי היבשת.

הבנק המרכזי בארה"ב הותיר בשבוע שעבר את הריבית ללא שינוי והדגיש את התחייבותו להותירה ללא שינוי לזמן ממושך. הדבר גם בא לידי ביטוי בתחזיות המעודכנות שמראות שכמעט כל חברי הפד לא מצפים שהריבית תעלה לפחות עד לסוף 2022. חברי הבנק גם צופים שהתוצר יתכווץ ב 6.5% השנה, אך יעלה ב 5% בלבד בשנה הבאה. כלומר, למרות צמיחה חזקה במחצית השנייה, נזקי המשבר לא יקוזזו לפני 2022.

בהינתן תמונת מצב זו, יחד עם חששות עולמיים מגל שני של קורונה, ישנן סקטורים שלהערכתנו ימשיכו ליהנות מצמיחה משמעותית. סקטור הטכנולוגיה פחות מושפע מהקורונה, העובדים לא חייבים להגיד למשרד כדי שהחברות יתפקדו, הלקוחות לא צריכים להגיע פיזית, אלא מסתפקים בקנייה אונליין או צורכים שירותי ענן בזכות עבודה מהבית, צפייה בשירותי סטרימינג, צרכי הסייבר הולכים וגדלים ועוד.

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח

 ביצועי סקטור הטכנולוגיה אמנם חריגים בהשוואה לסקטורים האחרים השנה, אך הדבר רק מחדד את תמונת המצב שאנו רואים בשנים האחרונות – גידול הולך ומתמשך של משקל חברות הטכנולוגיה בכל הסקטורים המובילים. הגידול הזה צפוי גם אצלנו, כאשר בעדכון הקרוב של מדדי המניות בת"א בתחילת אוגוסט, צפוי משקל מניות הטכנולוגיה להמשיך ולגדול. להערכתנו מצב המשק יציב ותנאי הרקע תומכים.

בהשקעה בשוק המניות והמקומי. להערכתנו למדד ת"א טכנולוגיה פוטנציאל רב בראייה ארוכת טווח בכך שימשיך להוביל את המשק.

אג"ח: פעילות הבנקים המרכזיים תומכת בשילוב קונצרני מקומי ודולרי .​

בשבוע האחרון הרחיב הבנק המרכזי האמריקאי את התמיכה שלו בשוק האג"ח הקונצרניות. מעתה, ירכוש הבנק לא רק קרנות סל (ETF), אלא גם יבצע רכישות באופן ישיר של אג"ח חברות עם פעילות כלכלית, בדירוג השקעה ובמח"מ של עד 5 שנים. פעילות זו תומכת באפיק הקונצרני כולו בארה"ב ולהערכתנו, נכון לגוון את תיק האג"ח בחשיפה גם לאג"ח קונצרני בארה"ב.

בישראל, מדד המחירים הנמוך לחודש מאי 2020 (0.3%-) הוביל לכך שהאינפלציה ב 12 החודשים האחרונים ירדה ל 1.6%- (שפל מאז אמצע 2004). עם זאת, בראייה ל-12 החודשים הקרובים אנו צופים עלייה של 0.7%+, הנתמכת מהצפייה להגדלת רכישות של בנק ישראל של אג"ח ומט"ח. ישנן מספר אג"חים המגלמים היום לטעמנו מרווח תשואה מעניין. לאור היציבות של מערכת הבנקאות בישראל, לטעמנו אג"ח בנקים COCO , הוא דוגמא מצויינת לאג"חים שמגלמים כיום תשואה מעניינת ביחס לסיכון.

תיק השקעות: יצירת תיק מאוזן המשלב נכסים במניות ובאג"ח מישראל וארה"ב.

מבנה תיק ההשקעות שלנו ממשיך להיות מותאם לתקופה הנוכחית. באג"ח אנחנו נמצאים במח"מ של 3.5-4 שנים. את החשיפה לאפיק הקונצרני נעשה דרך דירוגים גבוהים של A ומעלה תוך שילוב של אג"ח עם בטוחות. החשיפה לרכיב השקלי תהווה כ 55% מהתיק והחשיפה לאפיק הצמוד כ 45%. בנוסף, אנחנו בחשיפה חלקית לדולר, שמאזן את תיק ההשקעות. החשיפה לשוק המניות והאג"ח תהייה לשני השווקים בעלי נתוני הכלכלה והמשק המרשימים - ארה"ב וישראל.
על רקע המגמות המרכזיות שיצרה הקורונה – המעבר לעבודה ולמידה מרחוק, השימוש הגובר במחשוב ענן, בשיחות וידאו, בסייבר, בציוד רפואי מתקדם, שירותי IT ועוד, נראה כי בתקופה הקרובה ייהנו סקטורים אלה מהמשך צמיחה מרשימה. תהליכים שחשבנו שיגיעו בעתיד הרחוק יותר הוקדמו. מגמות אלה ימשיכו להוביל את השווקים בתקופה הקרובה, במיוחד כל עוד איום הקורונה לא הוסר ומתרבים החששות מגל שני. להערכתנו הסבירות לצעדי סגר אגרסיביים נמוכה.
להערכתנו יש יתרון להתמקד באפיק המנייתי באותם סקטורים שבצמיחה, החשיפה הדולרית ממתנת תנודתיות של כלל תיק ההשקעות . באג"ח הדולרי נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר בשילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף