בכירי הפד בארה"ב מאותתים על כוונה להוריד ריבית כבר בסוף יולי והשווקים כבר מתמחרים צפי להורדות נוספות. אחרי מחצית ראשונה חזקה, איך נצליח להתמודד עם התנודתיות הצפויה ולהקטין סיכונים בתיקים? למה שומרים על החשיפה לצמודים גם אחרי המדד השלילי של יוני?


השבוע האחרון מספק הסבר מצוין לשאלה למה משקיעים מחפשים להקטין סיכונים ולמזער תנודתיות לקראת המחצית השנייה של 2019. בתחילת השבוע החולף התבטאו כמה מבכירי הפד בנוגע לאפשרות של "פעולת מנע להאטה כלכלית", כך שלרגע כבר הזדרזו השווקים להעלות את הסבירות להורדת ריבית של 0.5% כבר בסוף החודש; בהמשך השבוע, אחרי התבטאויות נוספות של בכירי הבנק המרכזי ירדו הסיכויים הנגזרים מהחוזים העתידיים לצעד משמעותי כל כך וכעת הם שוב מתמחרים צפי להורדת ריבית של 0.25% בלבד בהחלטת ועדת השוק הפתוח בהמשך החודש.

וכך ממשיכה המדיניות המוניטארית לרכז את מירב תשומת הלב של השווקים. למרות פתיחת עונת הדו"חות נראה כי עד עתה השוק פחות מתייחס, אם כי דו"חות טובים של מיקרוסופט ביום חמישי תרמו לשיפור האווירה. עליית המכירות הקמעוניות בשיעור חד מהצפוי של 0.7%, לעומת צפי של 0.3% לא שינו את מצב העניינים.

גם באירופה המדיניות המוניטארית עומדת בחזית האירועים. ביום חמישי השבוע צפויה הודעת ריבית בגוש היורו והשאלה המרכזית היא האם תקדים הורדת הריבית באירופה את ארה"ב או שמא הבנק רק ירמוז כעת על הורדת הריבית שתצא לפועל בסופו של דבר בספטמבר. אגב, השוק מצפה להורדה רק בספטמבר. ריבית הפיקדונות באירופה כבר כיום היא שלילית (0.4%-).

גם התנודתיות במחירי הנפט, החששות מהתפתחויות בזירה האיראנית והודעת רוסיה על גידול בתפוקה ממשיכים את הטלטלה במחירים. ההשתלטות האיראנית על המיכלית הבריטית לא תרמה להרגעת הרוחות ובסיכום שבועי ירד הנפט ב 7% והוא נסחר כעת במחיר של כ 56 דולר לחבית.

למה שומרים על הצמודים בתיק גם אחרי מדד יוני?


הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ביום שני את מדד המחירים לצרכן לחודש יוני שהיה נמוך מהציפיות. האינפלציה ב-12 חודשים האחרונים ירדה ל 0.8%+, מתחת ליעד של בנק ישראל.
התורמים העיקריים לירידה במדד היו ירידה עונתית חדה בסעיפי ההלבשה וההנעלה, לצד ירידה במחירי הפירות והירקות. אחרי מדד יוני שירד 0.6% וכיוון הריבית בעולם עכשיו ברור ש:

- לריבית בישראל יהיה קשה לעלות – מצד אחד זה תומך באינפלציה עתידית גבוהה יותר (ולכן צריך להישאר עם צמודים) ומצד שני זה תומך בהשקעה במח"מ בינוני-ארוך בישראל (גם לשקלים וגם לצמודים).
- לאחר כינונה של הממשלה אחרי הבחירות הבאות אנחנו צפויים לצעדים אגרסיביים לטיפול בגירעון כמו העלאת מיסים,   העלאת המע"מ ועוד – כולם צעדים תומכי אינפלציה ולפיכך נכון לשמור על החשיפה לצמודים בתיק ההשקעות גם אחרי   המדד השלילי.
- שוק האג"ח עלול להפתיע. אחזקת אג"חים עד לפדיון ושילוב אג"חים צמודים ושקליים יחד, יפחיתו תנודתיות ויאפשרו להתמיד בהשקעה.

התחזית הראשונית שלנו למדד יולי היא 0.1%+, כאשר עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירות) תקוזז עם המשך ירידה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה והירידה במחירי הדלק. גם התחזית הראשונית למדד אוגוסט היא 0.1%+ עם סיכוי להפתעה כלפי מעלה מכיוון מחירי השכירות ומחירי הדלק. ב 12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.2%+, כאשר אנחנו לא לוקחים בחשבון בחישוב זה עלייה אפשרית במע"מ במחצית הראשונה של שנת 2020 פעולה שיכולה להוסיף עוד 0.3-0.4 נקודות אחוז לאינפלציה.


מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- לקראת המחצית השנייה מגדילים חשיפה לשווקים בעלי סטיית תקן נמוכה כמו ישראל
עונת הדו"חות בארה"ב לרבעון השני של השנה החלה עם דו"חות טובים של ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט משבוע שעבר ותמשיך לתפוס תאוצה השבוע כשביום חמישי יפרסמו גוגל, אמזון ואינטל. עד עתה פרסמו 77 חברות מתוך S&P500 וקשה עדיין להסיק מסקנות ברורות לגבי סקטורים ספציפיים.

אחרי רצף שבועות חיוביים, הבורסות המובילות בארה"ב סגרו שבוע שלילי. S&P500 ירד בסיכום שבועי 1.2%-, מדד נאסד"ק ירד 1.2%-. אומדן הצריכה הפרטית של הפד בארה"ב התפרסם לרבעון השני וממנו עולה נתון מרשים של 4.2%+ בהשוואה ל 0.9% שהתפרסם ברבעון הראשון. נתון זה עזר במעט להמתנות הירידה המנייתית בארה"ב.

אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי וממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל. ההבנה כי הריבית בישראל לא תעלה ככל הנראה בזמן הקרוב תומכת בחשיפה לשוק המקומי.

במחצית הראשונה של 2019 הניב שוק המניות הישראלי תשואה נמוכה במקצת מהשוק האמריקאי – מה שמגדיל את הסיכויים לביצועי יתר בהמשך השנה, בדיוק כפי שהיה גם ב 2018, כאשר בחישוב שנתי מדדי המניות בישראל הניבו תשואת יתר מול רוב ממדדי המניות בארה"ב ובעולם. לאור זאת, המיקוד למחצית השנייה, הוא המשך השקעה במניות בשיעור גבוה, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח בארץ- שמירה על תיק אג"ח מאוזן במח"מ בינוני במטרה לנצל את עקום התשואות התלול בישראל
אג"ח דולרי- ציפיות אגרסיביות להורדת ריבית הפד ולגידול בתנודתיות, תומכים במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצר
ביום שני פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש יוני שהפתיע מטה כשירד 0.6%- לעומת צפי שעמד על 0.3%-. הדבר בא לידי ביטוי בירידה בצמודים הקצרים - אך בצמודים הארוכים ראינו אפילו עליות, הדבר מבטא את הצפי של השוק לצעדים האינפלציוניים שצפויה לנקוט הממשלה החדשה לאחר הבחירות בספטמבר.

שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגריסיבי להורדות ריבית בארה"ב ב 12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו במהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי, כפי שראינו כבר בשבוע האחרון כאשר הצפי להורדות ריבית בשנה הקרובה החל להתמתן – מה שהוביל לעליית תשואות לקראת סוף השבוע. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.
בשוק הישראלי, מגמה חיובית בזכות הצפי להורדת ריבית בחו"ל בהמשך השנה. האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה. מתחילת השנה מדד התל בונד תשואות שקלי עלה 9.4%+ ומדד התל בונד תשואות צמוד עלה 7.1%+. לנוכח מבנה עקום האג"ח המקומי התלול – בישראל יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות.

השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב אפיקים מסייע להקטנת תנודתיות ומזעור סיכונים
אחרי העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, במחצית השנייה נשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולחפש נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך.

אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם מט״ח – אחד הנכסים בעל הקורלציה הנמוכה ביותר לנכסים רבים.

אנו מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, אחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת
אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף