אישור התקציב האמריקאי בסנאט מקרב את יישום תוכנית המסים של טראמפ. הרפורמה במס צפויה לייצר מחסור באג"ח קונצרני דולרי. הדו"חות הכספיים ונתוני המקרו ממשיכים לתמוך בהסתת הכסף לשוקי המניות. התנודתיות בדולר מחזקת את חשיבות גידור המט"ח

בעולם

בשבוע החולף המשיכו רוב שווקי העולם בעליות. בוול סטריט נרשם שבוע שישי ברציפות של עליות, כאשר שלושת המדדים – דאו ג'ונס, נאסד"ק ו-S&P 500 –הביאו את וול סטריט לעוד שיא, בפעם ה-24 לשנת 2017. במהלך השבוע, דאו ג'ונס אף טיפס מעל לרמה של 23,000 נקודות – לראשונה בתולדותיו. ברקע, דו"חות חיוביים ומפתיעים לטובה של חברות אמריקאיות רבות לצד המשך נתוני מקרו חיוביים, אישור התקציב על ידי הסנאט בארה"ב ודברי יורי"ת הפדרל ריזרב שנגעו להמשך מגמת העלאת ריבית איטית אך קבועה בתקופה הנראית לעין.

נתוני המקרו של השבוע האחרון המשיכו לספק הסבר לאופטימיות בשווקים. המדד לפעילות הכלכלית בפילדלפיה קפץ בשיעור גבוה מהצפוי ותביעות האבטלה השבועיות במדינה נמצאות בשפל של 44 שנים. זאת לצד נתונים מעודדים על עלייה במכירות בתים קיימים – בניגוד לתחזיות. מנגד, העודף בתקציב החודשי עמד בחודש ספטמבר על 8 מיליארד דולר, מה שהוביל לגרעון הפיסקלי הגדול ביתר מאז 2013 של 665 טריליון דולר ב-12 החודשים האחרונים.
לקראת סוף השבוע, אישר הסנאט האמריקאי את הצעת התקציב של הנשיא דונלד טראמפ – מה שמאותת על כך שרפורמת המס שלו, הכוללת הורדה משמעותית במס החברות כדי לעודד את פעילותן של החברות האמריקאיות הגדולות בתחומי המדינה, תגיע לכדי מימוש.

על רקע כל אלה, ראינו בסוף השבוע את התשואות ל-10 שנים בארה"ב עולות לרמה של 2.38%, כאשר ההסתברות לעליית ריבית בארה"ב בדצמבר הקרוב היא 84%. ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי הצפויה לסיים את תפקידה בפברואר הקרוב, אמרה בשבוע החולף כי הפד מתכוון להמשיך בהעלאה זהירה של הריבית, לאור הנתונים הטובים של התעסוקה והצמיחה בארה"ב, ואף ששיעור האינפלציה הנמוך 1.7% מדד ללא אנרגיה ומזון) אינו עומד ביעד של הפד – 2%. ילן אף הוסיפה כי הסיכונים העומדים בפני הצמיחה העולמית פחתו "במידה מסוימת". בדו"ח התקופתי של הפד – "ספר הבז'" – נאמר כי הפעילות הכלכלית בארה"ב צומחת, אף שמחסור בעובדים מעיב עליה.

גם באירופה סייעו דו"חות חיוביים לבורסות לסגור שבוע שישי של עליות, בעוד היורו נחלש על רקע אי הוודאות סביב עתידה של קטלוניה, המבקשת לפרוש מספרד, והיד הקשה שנוקט נגדה מריאנו ראחוי, ראש ממשלת ספרד, שהודיע כי ידיח מתפקידו את נשיא קטלוניה.

מזרח אסיה ממשיכה לספק חדשות חיוביות לשווקים בעולם. ביפן, שוק המניות שרשם את העליות החדות ביותר בשבוע האחרון, מתקיימות היום הבחירות הכלליות, לאחר שהוקדמו על ידי ראש הממשלה שינזו אבה, המקווה להגדיל את הרוב שלו כדי להעביר בפרלמנט בקלות רפורמות כלכליות נוספות. בסקרים האחרונים מוביל ראש ממשלת יפן, אך עדיין לא ברור אם יצליח להגדיל את הרוב שלו בפרלמנט לאחריהן. כלכלת סין צמחה ברבעון השלישי ב-6.8% - בהתאם לתחזיות.

בישראל

האינפלציה מוסיפה להיות נמוכה (0.3%- השנה), ונראית רחוקה מהיעד של בנק ישראל. המדד אמנם עלה בספטמבר, אך הגורם העיקרי שדוחף אותו מעלה הוא סעיף הדיור.
בהודעת הריבית ביום חמישי האחרון השאיר כמובן בנק ישראל את הריבית ללא שינוי (0.1%). הוא עדכן את הערכות המקרו שלו, כאשר תחזית הצמיחה ל-2017 ירדה (כפי שצפינו) וצפי הריבית העתידית ירד גם הוא. כעת מעריך הבנק כי הריבית לא תעלה לפני סוף 2018 וגם זאת רק אם האינפלציה תתייצב סביב 1%. עד לעלייה זו, מבהירים בבנק, לא נראה העלאת ריבית,למרות הגידול בפעילות הריאלית במשק.

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח ממשלתיות


אם להסיק מציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק, נראה כי תחזית האינפלציה הזו נראית אופטימית מדי. בעקבות מדד ספטמבר הגבוה מהצפוי, ראינו בשבוע האחרון עלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק לטווח הקצר, אך ירידה בציפיות לטווח בינוני. עם זאת, בטווח הקצר הציפיות עדיין קרובות לאפס.

מה עושים השבוע?

1.מניות – מתמקדים בשווקים זולים יותר מארה"ב: ישראל וגרמניה
העליות בשוק האמריקאי בשבוע האחרון באו על רקע דו"חות כספיים חיוביים ואישור התקציב בסנאט. הסקטורים שבלטו השבוע היו הפיננסים עם עלייה של כ-1%, הטכנולוגיה והתעשייה. העליות האלה ממשיכות את המגמה שאנו רואים מתחילת החודש,כאשר כל אחד מהסקטורים האלה השלים עלייה של מעל 3% מתחילת אוקטובר. נציין כי גם באירופה אלו הסקטורים שבלטו בעליות בשבוע החולף.

במסגרת עונת הדו"חות בוול סטריט, עד כה דיווחו 88 מתוך חברות ה-S&P500, ונראה כי ההפתעות החיוביות נמשכות. ההכנסות המצרפיות עלו ב-6.7% והרווחים ב-8.5%. הסקטורים שבולטים ביותר בצמיחה הם הטכנולוגיה, התעשייה וחומרי הגלם הבסיסיים.
סקטור הפיננסים, עליו אנו ממליצים עליו זמן רב, ממשיך לבלוט גם בשוק המקומי. מתחילת אוקטובר עלה מדד הבנקים בכ-2% ומדד הביטוח בכמעט 7%. אנו ממשיכים להעדיף את החשיפה לסקטור זה, שגם אחרי העליות עדיין זוכה לתמחור זול יותר באופן יחסי לעומת סקטורים אחרים.

בהמשך למגמה שעליה המלצנו כאן בתקופה האחרונה, אנו ממשיכים להמליץ למקד את החשיפה בתיק המניות בשווקים שזולים מהשוק האמריקאי, כולל ישראל וגרמניה. כך למשל, מתחילת 2017 הביצועים של הדקס דומים לאלה של S&P500, אך הפער בין מכפילי הרווח של המדדים גדול. בעוד שמכפיל הרווח בדקס הוא 18, המכפיל של S&P500 הוא 21.6. מעניין לשים לב כי בעוד שמכפיל הרווח בארה"ב עלה בשנים האחרונות במהירות, מכפיל הרווח בשוק הגרמני נשאר כמעט ללא שינוי. במלים אחרות, בעוד שמחירי המניות בשוק האמריקאי עלו מהר יותר מקצב העלייה ברווחי החברות, בשוק הגרמני זה לא קרה.

אגב, ההמלצה הזו תואמת את זרימת הכספים שאנו עדים לה בשווקים הבינלאומיים כאשר מאז חודש מרץ השנה הוציאו משקיעים מקרנות נאמנות ו-ETF בארה"ב כ-50 מיליארד דולר ובמקביל הגדילו בכמעט פי 3, 140 מיליארד דולר, השקעות בשווקים מחוץ לארה"ב, לפי חברת המחקרICI העוקבת אחר הנתונים. אירופה ובמיוחד גרמניה היו אחד היעדים המרכזיים של ההשקעות האלה.

2. אג"ח – תנודתיות המט"ח תומכת בגידור בחשיפה לחו"ל
אג"ח חו"ל ממשיך לבלוט בביצועים טובים על רקע המשך הסטת כספים של משקיעים בכל העולם, לצד האטה בקצב הנפקות חדשות. ככל שגדלים הסיכויים שרפורמת המס של טראמפ תעבור, הדבר מגדיל את האטרקטיביות של אפיק אג"ח חו"ל. הרפורמה תבטל את ההכרה לצורכי מס של הוצאות הריבית של החברות על אג"ח ותפחית את כדאיות ההנפקה מבחינתן – מה שצפוי להביא לירידה בהיקף ההנפקות ולהקטנת ההיצע. למי שרוכש אג"ח בחו"ל, לאור התנודתיות בשער הדולר אנו ממשיכים להמליץ על גידור המט"ח.

טבלה המשווה בין הנתונים כיום לדצמבר 2016 

בשוק המקומי בלטו בשבוע האחרון כל המדדים הקונצרנים, על רקע הפתעת המדד. העלייה הזו מצדיקה את החשיפה לאיגרות קונצרניות צמודות – שהן עדיין המרכיב הגדול ביותר באפיק הקונצרני. החשיפה לאפיק הקונצרני הצמוד לא נובעת מעצם ההצמדה (שכאן עבדה לטובתנו), אלא מהצורך והרצון לפזר את ההשקעה באפיק, ולפיכך למרות הצפיות למדדים נמוכים/שליליים - החשיפה לאג"חים אלו מתבקשת. בחשיפה לאג"ח הקונצרני בישראל אנו ממשיכים להמליץ לטייב את תיק האג"ח.

3. תיק השקעות – לאור תשואות האג"ח הנמוכות, נדרשת דינמיות ויצירתיות
המשך המגמה החיובית בשווקים ונתוני המקרו הטובים ממשיכים לתמוך בתיק השקעות מפוזר ומעניקים לו יתרונות משמעותיים על פני התבצרות במזומן או במח"מ קצרצר.
למרות הפתעת מדד ספטמבר, איננו משנים את העדפתנו לשקלים, על רקע ההנחה כי אנו נכנסים לחצי השנה שמתאפיינת לרוב במדדי מחירים נמוכים/שליליים. ב-12 המדדים הקרובים אנו עדיין צופים אינפלציה של 0.5%, כאשר ציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק הן עוד יותר נמוכות.

טבלה המציגה את הרכב התיק, אפיק ומח"מ 

להערכתנו, שוק איגרות החוב הישראלי נותר איתן, והריבית תישאר נמוכה מאוד בעתיד הקרוב. אנו רואים גיוסים ערים לקרנות הנאמנות והרבה נזילות מה שתומך בשוק האג"ח במבט קדימה. חשוב לזכור כי בשוק של היום, חשובים מאוד הדינמיות והיכולת לעבור בין האפיקים והיכולת להיכנס ולצאת מפוזיציות פרטניות באג"ח ובמניות.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף