עדכון נתוני הצמיחה לרבעון השני והגישה היונית של בנק ישראל מחזקים את ההערכה שהריבית בישראל תישאר נמוכה עוד זמן רב ואולי גם תרד – מה שתומך בשוק המניות והאג"ח. בעולם, אופטימיות ביחס להסכם הביניים עם סין.


עם חזרתו של שוק ההון בישראל מחופשות תשרי, מסתכם יום המסחר בעליות בשוקי המניות והאג"ח. המגמה החיובית בלטה במיוחד משעות הצהרים, לאחר פרסום נתוני הצמיחה המעודכנים לרבעון השני שהיו חלשים יותר מהצפי וכן הפרוטוקולים מישיבת בנק ישראל שמהם עולה כי בבנק מתחזקת הגישה היונית. כל אלה באו אחרי שמדד המחירים לצרכן של חודש ספטמבר ירד ב-0.2% כאשר האינפלציה ב-12 חודשים האחרונים היא רק 0.3% והתחזית 12 חודשים קדימה עומדת על 1.1%.

ברבעון השני צמחה הכלכלה הישראלית ב-0.6% בלבד, לעומת אומדן קודם לצמיחה של 1%. זו ירידה חדה לעומת הרבעון הראשון, אך היא נובעת מגורמים חד פעמיים שעליהם כבר כתבנו כאן בעבר.

ההפתעה הגדולה יותר היתה בפרוטוקולים מישיבת הריבית האחרונה של בנק ישראל שמהם עולה כי בבנק מוטרדים מההאטה הכלכלית בכל העולם ומהחזרה להרחבה מוניטארית גם בארה"ב. הפדרל ריזרב הפתיע את השווקים כשהודיע על השקת תכנית רכישות בשוק האג"ח הממשלתי בהיקף של 60 מיליארד דולר בחודש וזאת בניגוד למדיניות צמצום המאזן שהייתה עד כה. הסיבה לשינוי המדיניות היא הצורך במתן גיבוי לשוק הריפו על רקע עליית הריביות בו בתקופה האחרונה. עד עתה הזרים הפד כבר כ 200 מיליארד דולר לשוק זה.

עד להחלטה של בנק ישראל יש עוד זמן רב יחסית, כאשר נראה כי בימים האחרונים החששות מהאטה גלובלית דווקא נרגעו במידת מה על רקע שני אירועים משמעותיים:

- הסדר חלקי במלחמת הסחר בין סין לארה"ב. ככל הנראה באמצע נובמבר ייחתם הסכם שיתייחס בעיקר לנושאי הסחורות תוך התחייבות לרכישות הדדיות בין הצדדים. העלאת המכסים שהייתה מתוכננת לאמצע אוקטובר מ-25% ל-30% בוטלה, ובמידה והצדדים יחתמו בפועל על ההסכם באמצע נובמבר, המכסים המתוכננים ל-15 בדצמבר יבוטלו. הפרסום הזה כמובן מפיג משמעותית את המתיחות וחתימה על הסכם כזה צפויה לעצור את המומנטום השלילי בסחר הגלובלי. יחד עם זאת, חלק מהנושאי המחלוקת העיקריים בנוגע לקניין הרוחני והטכנולוגיה ועוד לא נפתרו וכרגע נראה שנדרשת כאן יצירתיות אמיתית כדי לנסות לגשר על הפערים.

- התקדמות לקראת ברקזיט בהסכם. האירוע המרכזי השני שקרה במהלך חופשת החג הוא מה שנראה כהתקדמות בכל הקשור לברקזיט וליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. אחרי שהצדדים הגיעו להסכמה עקרונית בנוגע לפרישת בריטניה מהאיחוד, ראש ממשלת בריטניה מנסה להעביר את ההסכם בחקיקה בפרלמנט ולא ממש מצליח. הסיכויים שבריטניה והאיחוד יגיעו להסכם חתום עד לסוף שבוע הבא (בהתאם לתאריך היעד, סוף אוקטובר) עדיין נמוכים וסביר יותר שנראה הארכה של מועד היציאה כאשר בדרך בריטניה כנראה תלך לבחירות.

בינתיים, באירופה בחמישי הקרוב צפויה הודעת הריבית של הבנק המרכזי האירופי, כאשר הצפי הוא ללא שינוי (כבר היום הריבית ברמה של מינוס 0.5%-) וייתכן שהצעד ילווה בתוכנית הרחבה חדשה. האינפלציה בגוש האירו יציבה ורחוקה מיעד הבנק המרכזי.

מה עושים בתיק השבוע?


1. תיק השקעות– מתמקדים בפיזור אפיקים וניצול מתאם שונה בין אפיקים
בצל התנודתיות הגוברת בחודש החולף על רקע אירועים עולמיים ונתונים כלכליים, נרצה לנהל היטב את הסיכונים בתיקים. הדרך החכמה כיום למזעור התנודתיות היא באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים. כך למשל, בחודש החולף ראינו מצוין את הקורלציה ההפוכה בין אג"ח מדינה למניות או בין הדולר לשאר האפיקים. בסביבה הנוכחית בה התנודתיות עולה וקיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי, מתחדדים היתרונות של קרנות נאמנות המשלבות מספר אפיקים שכן במקרה זה התנודתיות שהלקוח מרגיש יורדת בצורה משמעותית.

תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות

2. מניות- צפי להמשך מדיניות מוניטארית מרחיבה בגיבוי פתיחה חיובית לעונת הדו"חות בארה"ב תומכים בשמירה על חשיפה מנייתית גבוהה לישראל
מדדי המניות בעולם הושפעו בימים האחרונים מהסכם הסחר החלקי בין ארה"ב לסין וההתקדמות במו"מ לעבר הסכם מלא בשבועות הקרובים. בנוסף לכך, ההכרזה של הפד על מדיניות מוניטרית מרחיבה ורכישת אגרות חוב הפתיעה ותרמה גם היא לעליות.

בתחום המיקרו, היתה זו הפתיחה החיובית של עונת הדו"חות שתרמה לאופטימיות. כמדי רבעון, סקטור הפיננסים פתח את העונה עם דו"חות חיוביים של Citi Bank, JP Morgan, Goldman Sachs, Bank Of America. דו"חות טובים של נטפליקס יצרו ציפיות אופטימיות גם בסקטור הצריכה. השבוע צפויים דוחות מסקטורים נוספים שעשויים לספק תמונה רחבה יותר, בין היתר של החברות בואינג, קטרפילר, מיקרוסופט, אמזון ואינטל.

בישראל, נתוני הצמיחה והאינפלציה החלשים מבטיחים המשך מדיניות מוניטארית מרחיבה שתספק תמיכה בשוק המניות המקומי. אנו ממשיכים להמליץ על השוק הישראלי הנהנה מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם.

כל עוד הכלכלה העולמית לא בדרך למיתון, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת ישראל. אנו ממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול מהחשיפה המנייתית למניות ישראל לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוהה יותר, הכלכלה נראית טוב יותר והריבית תישאר נמוכה עוד לא מעט זמן.
מבנה תיק המניות המומלץ

3. אג"ח בארץ- התמודדות עם הגירעון, היעדר תקציב וכניסה למדד הממשלתי העולמי תומכים בצמודים
אג"ח דולרי- תנודתיות גבוהה מאוד בחלק הארוך, תשואה נמוכה מאוד באג"ח הבינוני תומכים במח"מ קצרצר.

שוק האג"ח בישראל ממשיך ליהנות ממגמה חיובית בזכות המשך הצפי להמשך ההרחבה המוניטארית בעולם ובישראל וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.3% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1% - מה שממשיך לספק תמיכה בשוק האג"ח המקומי. לנוכח פרסום המדד, בלט בשבוע החולף בעיקר האפיק הלא-צמוד בדירוגים הגבוהים. אנו ממשיכים להעדיף מרכיב קונצרני בדירוג גבוה (A ומעלה) המסייע בהקטנת תנודתיות. במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר.
באג"ח הקונצרני בישראל אנחנו מתמקדים בהפחתת סיכונים ע"י התמקדות בשתי אסטרטגיות: "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון והתמקדות באג"ח מדורגות בעלות תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת. גישות אלה מאפשרות ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות, כפי שאנו עשויים לראות בתקופה הקרובה.

באג"ח הדולרי, אמנם התשואות ל-10 שנים עלו ל1.8% לעומת 1.5% לפני כשבועיים, אך למרות העלייה הזו ועל רקע המשך התנודתיות בשוק זה והעובדה שעקום התשואות עדיין הפוך, אנו ממליצים להמשיך ולהישאר בינתיים במח"מ דולרי קצר, ע"י שילוב פיקדונות וקרנות כספיות - כל עוד העקום האמריקאי הפוך.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף