נתונים כלכליים מעודדים בארה"ב הובילו לעליה בתחזיות הצמיחה לרבעון הרביעי. ארה"ב וסין צפויות לחתום על השלב הראשון בהסכם הסחר בשבועות הקרובים ולהמשיך בשיחות אל עבר ההסכם המלא. בבריטניה הסכם הברקזיט אושר בקריאה שניה בפרלמנט.


רגע לפני סוף 2019, שבוע המסחר האחרון היה הטוב ביותר ברבעון הנוכחי - עליות במרבית המדדים, אווירה חיובית על רקע חדשות טובות מגזרת הסחר והברקזיט, נתוני מאקרו טובים והצפי ליציבות הריביות בארה"ב ובעולם.

בארה"ב, פורסמו נתונים כלכליים מעודדים אודות הצמיחה בתמ"ג לרבעון השלישי שעומד על 2.1%, מה שהוביל לעלייה בתחזיות הצמיחה לרבעון הנוכחי ותמך בעליית תשואות האג"ח הממשלתיות ל 10 שנים לרמות של 1.92%. בנוסף, פורסם כי ליבת האינפלציה עלתה בנובמבר לרמות של 1.6%, עדיין עמוק מתחת ליעד. רק לפני כשבוע, אמר יו"ר הפדרל ריזרב כי הידוק מוניטרי לא יתרחש לפני עליה משמעותית באינפלציה – כך שהתנאים הפיננסים צפויים להמשיך ולתמוך בצמיחת הכלכלה האמריקאית בשנה הקרובה.

בגזרת הסחר, לאחר משא ומתן של כחודשיים וחצי, ארה"ב וסין הגיעו להסכם ראשוני שמנע את העלאת המכסים הנוספת שהיתה מתוכננת לאמצע דצמבר. השלב הראשון בהסכם הסחר ייחתם בתחילת ינואר כאשר כוונת הצדדים היא, להתחיל מיד לאחר מכן, בשיחות אל עבר ההסכם המלא.
החתימה על השלב הראשון תסיר משקולת משמעותית מהצמיחה הגלובלית ותקטין אף יותר את הסיכויים למיתון במהלך שנה הבאה, ההשפעה צפויה לבוא לידי ביטוי גם בשיפור בצמיחה בשווקים המתעוררים ובאירופה – ולהבטיח סביבת השקעות נוחה גם אל תוך 2020. עם זאת, הסכם הסחר עוד צפוי לעורר עניין רב ומאבקי כוחות בטווח הקצר – מה שעשוי להשפיע על התנודתיות בשווקים. עם זאת להערכתנו, למרות התנודתיות וחילוקי הדעות בין הצדדים, השאיפה של הנשיא טראמפ להגיע לבחירות עם שוק מניות ברמות שיא תומכת בהתקדמות המו"מ.

באירופה, הפרלמנט בבריטניה אישר השבוע בקריאה שניה מתוך שלוש את הצעת ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ליציאה מהאיחוד האירופי בצורה מסודרת ב 31 לינואר כאשר לאחר מכן צפויה תקופת מעבר שתימשך ככה"נ מעבר לשנת 2020. יו"ר ה-ECB החדשה, קריסטין לגארד, קיימה את ישיבת הריבית הראשונה שלה כשהיא משאירה את הריבית ברמתה הנוכחית תוך הדגשה כי הריבית תישאר ברמה הזו או ברמה נמוכה יותר עד אשר האינפלציה תתכנס ליעד.

בישראל, מדד נובמבר שירד ב 0.4%- , קצת יותר מהתחזיות המוקדמות, ממשיך לשקף סביבת אינפלציה נמוכה הצפויה להימשך גם בחודשים הקרובים. הסעיפים בהם נרשמו הירידות הבולטות הם תחבורה ותקשורת על רקע ירידה עונתית במחירי הנסיעות לחו"ל לצד ירידה חדה במחירי הפירות והירקות. בשוק הדיור, סך המכירות של דירות חדשות הגיע לשיא חודשי עם עליה של כ 30% בהשוואה לאשתקד, הפעילות הגוברת בענף הדיור תרמה להמשך עליה במחירי הדירות ב 0.6%+. להערכתנו, המדד השלילי לא משנה את התמונה לפיה נראה שהאיום המרכזי על השגת יעד האינפלציה של בנק ישראל הוא התחזקות השקל. מכאן אנו מאמינים שהבנק ימשיך ויפעל לרכישת מט"ח, ואם יהיה צורך בכך גם יפחית את הריבית במהלך המחצית הראשונה של 2020.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- נערכים ל-2020 עם חשיפה מנייתית גבוהה לישראל בזכות הפוטנציאל הגבוה והתנודתיות הנמוכה.

על רקע פרסום נתוני מאקרו מעודדים בארה"ב וצפי לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב וסין בשבועות הקרובים, מרבית המדדים בעולם רשמו עליות כשמדדS&P500 עלה בכ 1.7%+ בשבוע החולף וכבש שיא חדש. מתחילת השנה עלה המדד בכ 28.5%+ . מדד ה Nasdaq רשם עליה של 2.2%+ בשבוע החולף ומתחילת השנה רשם עלייה של כ 34.5%+.
התנודתיות סביב הסכם הסחר צפויה להמשיך ללוות אותנו בתקופה הקרובה, שכן מיד לאחר החתימה על השלב הראשון הצדדים צפויים להמשיך במו"מ לעבר ההסכם המלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.

אצלנו, בנק ישראל שב והדגיש כי ימשיך להתערב דרך שוק המט"ח ולא ע"י הריבית מה שתומך ביציבות רמות הריבית הנוכחיות. מדדי המניות המובילים בישראל צפויים (בהיעדר הפתעות) לסיים את שנת 2019 עם תשואות נאות בהובלת מדד ת"א נדלן שעלה מתחילת השנה כ 70%+ ות"א 90 שעלה מתחילת השנה כ 38.3%+. השקעה בקרנות נאמנות מנייתיות הניבה בשנה החולפת ביצועים חזקים מאוד, עם תשואה ממוצעת של מעל 25%. על רקע נתוני המקרו החזקים, יחד עם האפשרות להורדת ריבית בישראל במחצית הראשונה של 2020 וסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים בעולם, אנו ממשיכים להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל.
המלצה לתיק מניות

2. אג"ח בארץ- עקום תלול ואפשרות לירידת ריבית תומכים בחשיפה; קונצרני בדירוג גבוה נסחר ברמות השקעה נוחות
אג"ח דולרי- אחרי עליית התשואות, מח"מ קצרצר ממשיך להגן על המשקיעים מתנודתיות גבוהה

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020 צפוי לחדד את היתרון הזה בעיניים של משקיעים זרים, כאשר היציבות ברמות הריבית בארץ והסיכוי לירידתה עשויים להגביר עוד יותר את האטרקטיביות של האג"ח בישראל.

למרות שהאינפלציה נמצאת בתחום הנמוך של היעד, האפיק הצמוד ממשיך להוות חלק נכבד מתיק האג"ח (אם כי החלק שלו נמוך מהשקלי). האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1%.

במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. בניתוח היסטורי, ניתן גם לראות כי המרווח הממוצע של הדירוגים הגבוהים (AA-) קרוב לרמתו הממוצעת בעשור האחרון וזאת לעומת מרווח נמוך מהממוצע בדירוגים הנמוכים יותר. אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, כאשר אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים. בחודש האחרון, חשיפה לאג"ח COCO היתה אחד המקומות הבודדים בשוק האג"ח שהניב תשואה חיובית.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר, כפי שראינו בעליית התשואות של השבוע שעבר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– נערכים ל-2020 במבנה תיק שערוך לתנודתיות

תיק ההשקעות כיום צריך לשקף להערכתנו את הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם ואת ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו עדיין ראוי לשמור על חשיפה מלאה לאג"ח ומניות. לצד זה וחרף הירידה בסיכונים הגיאופולטיים הנובעים מהסכם הסחר עם סין ותוצאות הבחירות בבריטניה, ברור כי עדיין קיימים לא מעט גורמים משמעותיים שלא ניתנים לחיזוי.

לאור זאת, תיק ההשקעות חייב להיות ערוך לתנודתיות שיכולה להגיע מכיוונים שונים. אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מירבי של אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה. תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף