יו"ר הפד הפתיע ונתן לשווקים את מה שרצו לשמוע: הבנק המרכזי נכון להוריד ריבית בתקופה הקרובה. במרכז העניינים השבוע פסגת ה G20 והמפגש בין ארה"ב לסין, שעשויות להיות להם השפעה גדולה על שוקי המניות והאג"ח וגם על החלטת הריבית בארה"ב.


אחרי שיו"ר הפד פאוואל סיפק את הסחורה המבוקשת בשווקים וגרם לעליות במניות ובאג"ח, השבוע יחכו המשקיעים לפסגת מנהיגי ארה"ב וסין שעשויות להיות לה השפעות דרמתיות על השווקים, הביצועים ואפילו על הורדת הריבית הצפויה.

האירוע המרכזי של השבוע יתקיים בסופ"ש הקרוב, כאשר במסגרת פורום ה 20G באוסקה, יפן, עתיד נשיא ארה"ב טראמפ להיפגש עם שי ג'ינפינג, נשיא סין ועם ולדימיר פוטין, ראש ממשלת רוסיה.

המתח לקראת פגישת טראמפ עם שי גבוה, אחרי שהסבב הקודם של השיחות הסתיים בכי רע. בתחילת מאי, המשא ומתן בין הצדדים קרס לאחר שטראמפ האשים את סין בנסיגה מהתחייבויות קודמות – התבטאויות שהובילה לבהלה בשווקים. אחריה יצאו הצדדים לסבב מהלומות בדמות הטלת מכסים של 25% על יבוא סיני לארה"ב בשווי 200 מיליארד דולר מצד טראמפ יחד עם איום נוסף למכסים בהיקף דומה על עוד 325 מיליארד דולר של סחורות סיניות. כל אלה עוררו את החששות מהשלכות משמעותיות על הצמיחה העולמית ובסופו של דבר היו מהגורמים לציפיות בשווקים להורדת הריבית בארה"ב.

התסריט האופטימי לפסגת המנהיגים היא לחיצת יד ומחויבות לחידוש המו"מ. נראה שהסכמה כזו יכולה בשלב הזה לספק את השווקים והמשקיעים כי כרגע יש בעיקר חששות. אם לא תצא הודעה חיובית כלשהי מהפסגה, תרחיש סביר הוא לירידות בשווקים או לכל הפחות חזרה של התנודתיות. תוצאות חיוביות יותר לפסגה עשויות להוביל לדחיית הורדת הריבית בארה"ב.

סין היא לא החזית הגיאופוליטית היחידה של ארה"ב. בשבוע שעבר עלתה מדרגה גם המתיחות בין ארה"ב לאירן, בעקבות יירוטו של המל"ט האמריקני. טראמפ אף אישר לבצע תקיפה נרחבת באיראן, אך התחרט ברגע האחרון בעקבות השלכות התקיפה. על רקע זה המשיך מחיר הנפט להתנדנד, מה שהוביל לעלייה של 9%+ במחיר בשבוע האחרון. מחיר חבית הגיע ל57 דולר. במהלך השבוע הקרוב עתידה ארה"ב להטיל סנקציות משמעותיות נוספות על איראן, דבר אשר עתיד להמשיך להשפיע על מחיר הנפט.

מנתוני המאקרו החלשים יחסית של השבועות האחרונים בארה"ב נראה כי מדיניות הסחר של טראמפ מובילה להאטה בצמיחה. דוח התעסוקה האחרון שפורסם בתחילת יוני היה יחסית חלש ואם דוח התעסוקה הבא שיתפרסם בעוד כשבועיים ימשיך להציג חולשה, יידרש הפד להיענות לציפיות השוק. החוזים העתידיים מגלמים צפי לשלוש הורדת ריבית השנה, הראשונה כבר ביולי, בהסתברות גבוהה שקרובה ל100%. תשואות האג"ח ל10 שנים הגיעו לאחר הודעת הפד לרמה של כ-2% ותשואות האג"ח לשנתיים ננעלו ברמה של 1.7%.

ארה"ב היא לא היחידה שנכונה לחזור ולנקוט מדיניות מוניטארית מרחיבה. גם באירופה, יו"ר הבנק האירופי דראגי הבהיר כי הבנק המרכזי לא יהסס להשתמש בכל הכלים המונטאריים העומדים לרשותו במקרה שהאינפלציה בגוש היורו תמשיך לרדת ותחזיות הצמיחה ימשיכו להידרדר. דראגי אמר כי שבתרחיש כזה, ייתכן שיהיה צורך בתמריצים מוניטאריים נוספים לכלכלת גוש היורו- בין אם ע"י הורדת ריבית או הרחבה כמותית. ריבית הפיקדונות באירופה כבר כיום שלילית ברמה של 0.4%. אין פלא כי במהלך השבוע האחרון ראינו את תשואות האג"ח ל 10 שנים בגרמניה בשפל של 0.3%- ותשואות האג"ח הצרפתי ברמה של 0%.

מה עושים השבוע?

1. מניות - כבר אמרנו?
פאוול סיפק לשוק בארה"ב את מה שהוא רצה לשמוע, כך שאין פלא שמדד ה-S&P500 העפיל לשיא ועלה בכ-2% בשבוע האחרון.
בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי – שוק המאופיין בדפנסיביות ובתנודתיות נמוכה יותר משאר שוקי העולם. בנוסף, תמחור שוק המניות הישראלי אטרקטיבי יותר (במונחים היסטוריים וגם בהשוואה לשווקים מתקדמים אחרים), הכלכלה צומחת חזקה והריבית נמוכה, מקנות לישראל עדיפות.

להערכתנו, חשיפה לשוק המניות בישראל נכונה לנוכח העובדה שהריבית בישראל לא צפויה לעלות ותשואות האג"ח יישארו נמוכות כך שיותר ויותר משקיעים יבינו כי הגדלת חלקן של המניות בתיק ההשקעות הן כורח המציאות. הגדלת רכיב המניות בציבור בשוק בעלת סחירות נמוכה כמו ישראל צפויה לתמוך משמעותית בביצועי השוק.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח- בישראל מח"מ בינוני ורכישה של תיק אג"ח לפדיון מספקים פתרון אידאלי לתנודתיות; בדולר - מח"מ קצרצר/קרנות כספיות דולריות
ירידת התשואות החדה בשוק האג"ח האמריקאי בשבועיים האחרונים הובילה לכך שהשוק בארה"ב כבר מגלם צפי אגרסיבי ל 3 הורדות ריבית כבר השנה. אם זה מה שכבר מתומחר בשוק האג"ח האמריקאי, אז המסקנה המתבקשת היא שיש כיום יותר סיכון באג"ח לטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי ולכן ביתרות הדולריות אנו ממליצים להתמקד במח"מ קצר כדוגמת אג"ח קצרצר וקרנות כספיות דולריות.

מנגד, שוק האג"ח בישראל נהנה ממבנה עקום תלול – לכן בישראל יש עדיפות לשמירה על מח"מ בינוני. אנו ממליצים לשמור על תיק אג"ח מאוזן בין צמודים לשקלים וזאת מתוך הבנה כי בתקופות של תנודתיות, ביצועי האפיק הצמוד טובים יותר. חשוב לזכור כי יש לא מעט סיבות שעשויות לשמור על אינפלציה בשנה הקרובה – כולל מהלכים של הממשלה לצמצום הגירעון (העלאת מסים, מע"מ וכו') ולכן חשוב לשמור על חשיפה גם לצמודים. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים.

לנוכח האפשרות להמשך תנודתיות אחרי ביצועים חזקים של האפיק הקונצרני, אנו שבים ומדגישים את היתרונות של רכישת תיק אג"ח לפדיון. רכישה כזו מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ותשואה לפדיון ברורה, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות. יש עדיפות לתיק אג"ח שמאפשר למצות את האפשרות לדחיית מס לטווח הארוך ביותר שניתן., ע"י גלגול התיק לתקופה נוספת ללא צורך בפעילות אקטיבית של הלקוח, או אירוע מס.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– תיק מפוזר שמתמקד במניות ישראל, ממשלתי וקונצרני מדורג במח"מ בינוני
לנוכח התנודתיות בזירה הכלכלית והגיאו פוליטית, הסכמי הסחר ותוואי הריבית בעולם, אנו מתמקדים בפיזור בין מניות ישראל לחו"ל (בעיקר ארה"ב), אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים וחשיפה לדולר כהגנה על התיק התבררה כמתכון מנצח.

אחרי הביצועים החזקים של מתחילת החודש וכשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולנסות להתגבר על הפסיכולוגיה. מכאן הדגש המרכזי הוא לבניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

להערכתנו, דרך נכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן נאמנות אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון בפיזור רחבה, מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי, תוך ניצול יתרונות דחיית מס.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף