אחרי חודשיים של עליות חדות בשווקים, כאשר רבים מהמדדים כבר החזירו למשקיעים את מלוא הירידות, מבינים יותר ויותר משקיעים את היתרונות של תיק השקעות הכולל פיזור אפיקי נרחב. סבב שיחות נוסף בין ארה"ב לסין הסתיים מקנה סיבה אופטימית בשווקים

האופטימיות בשווקים הפיננסיים נתמכה בשבוע האחרון בשיחות הסחר בין סין לארה"ב שחזרו לכותרות, בפרסום פרוטוקול הפד שממנו עולה גישה סבלנית עוד יותר מכפי שהעריכו בשווקים ונתוני המקרו החלשים בארה"ב ומחוצה לה, שתומכים בהמשך גישה סבלנית גם מבנקים מרכזיים אחרים.

מדד המניות הסיני הנג סנג הוביל את העליות בשווקי המזרח, על רקע שיחות הסחר, כאשר למרות הקושי בגיבוש הסכם מלא, ההזמנה של טראמפ את נשיא סין בסוף מרץ לאישור הסיכומים מקנים סיבות לאופטימיות. גם שוקי המניות באירופה בלטו לטובה לאחר ביצועי החסר מתחילת השנה, וזאת על רקע האפשרות לתוכנית הרחבה כמותית חדשה ע"י הבנק המרכזי האירופאי בגוש היורו. נתונים חלשים בגוש האירו מחזקים את הערכתינו שהבנק המרכזי יעדכן כלפי מטה את תחזיותיו לגוש בעוד כחודש ויאותת על הצגת תמריץ לכלכלה.

פרוטוקול הפד מהישיבה בסוף ינואר יחד עם נתוני מאקרו שנחלשים, מסמנים שסבב העלאות הריבית בארה"ב אולי לקראת סיום. חברי הפד שואפים לסיים את צמצום המאזן עד סוף 2019.

נתוני המקרו בארה"ב מרחיקים עוד יותר את עליית הריבית. שוק עבודה חזק, אינפלציית ליבה גבוהה מהצפי, התקדמות במשא ומתן על הסכמי הסחר וסיום ההשבתה הממשלתית, מלמדים שעדיין מוקדם להספיד את הצמיחה האמריקאית, למרות נתוני המכירות הקמעונאיות החלשים.

בארה"ב, בשבוע החולף בלטו בגזרת המאקרו שני נתוני מאקרו מאכזבים. מכירות בתים קיימים בינואר ירדו ב 1.2% (כשהצפי היה לעלייה של 0.8%). מדובר בשפל מאז תחילת 2016, כאשר נראה כי הסקטור בארה"ב די תקוע והיקף המכירות נמוך יחסית. בנוסף, הזמנת מוצרי ההשקעה לחודש דצמבר עלו ב 0.1%+ (כאשר הצפי 0.2%+). חשוב לזכור שההשבתה הממשלתית לצד הירידות החדות בשווקים הפיננסים בדצמבר השפיעו לשלילה על הנתונים ומאז הסנטימנט התהפך, לכן אנו מצפים להתאוששות בחודשים הבאים.

בניגוד לנתוני המכירות המאכזבות, נתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על חוזקה. סך המשרות הפנויות עלה לשיא של 7.3 מיליון בדצמבר, מעל לצפי ולאחר שנתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. הפער בין מספר המובטלים בפועל למספר המשרות הפנויות ממשיך להיות גבוה והוא בחלקו כתוצאה של חוסר בעובדים מיומנים.

האינפלציה בינואר בארה"ב ירדה יותר מהצפי ל 1.6 אחוזים, בעיקר בשל המשך הירידה החדה במחירי הדלק שהחלה ברבעון האחרון אשתקד. יחד עם זאת, בניכוי מוצרי המזון והאנרגיה האינפלציה נותרה על 2.2 אחוזים, מעל לצפי בעיקר בשל המשך עלייה במחירי השירותים (בעיקר דיור ובריאות). נתוני המכירות הקמעונאיות החלשים לצד הירידה בסנטימנט משקי הבית (מהרמות הגבוהות) לא תומכים כרגע בהמשך עלייה באינפלציית הליבה. לכן, אנו צופים שהבנק המרכזי יאותת על המשך יציבות בריבית בחודשים הקרובים.

באירופה, על פי האומדנים המעודכנים הצמיחה בגוש האירו ברבעון האחרון עמדה על 0.8 אחוז בשיעור שנתי, מעט נמוך מהאומדן הראשוני (0.9%). חלק ניכר מהחולשה מקורה בענפי התעשייה שחווה האטה חריפה במחצית השנייה של 2018. כך הייצור התעשייתי ירד ב-0.9 אחוז בדצמבר וב-4 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים.

בישראל, על רקע נתוני המדד והצמיחה, אנו צופים שהאינפלציה במהלך השנה תתכתב עם הגבול התחתון של יעד האינפלציה . לפיכך אנו לא צופים עליית ריבית בתקופה הקרובה. מדד המחירים לחודש ינואר 2019 ירד ב 0.1 אחוז והיה גבוה מהצפי (למינוס 0.3%). ירידה עונתית במחירי הלבשה וההנעלה (7%-), הדיור (0.4%-) ובדלק קוזזו כנגד עלייה במחירי החשמל והמים, ועלייה גבוהה מהצפי בסעיפי הפירות והירקות (2.7%) והמזון (0.4%). האינפלציה ב 12 החודשים האחרונים עלתה ל 1.2 אחוז. להערכתנו מדד פברואר צפוי לרדת ב 0.2 אחוז בשל ירידה עונתית במחירי ההלבשה והדיור (סוף החורף) וייסוף השקל שלא בא לביטוי במדד ינואר ומדד מרץ צפוי להתחיל את רצף המדדים החיוביים עונתית (מרץ עד מאי) ויעלה ב-0.4 אחוז בשל עלייה בסעיפי הדיור, ההלבשה והדלק. ב-12 החודשים הקרובים אנו צופים אינפלציה של 1.1 אחוזים, כאשר סוף 2019 תסתיים באינפלציה מעט גבוהה יותר.


מה עושים השבוע ?


1. מניות – הדו"חות, התמחור והרוח הגבית מהעולם תומכים בחשיפה לשוק המקומי
זה היה שבוע נוסף של עליות בשווקי המניות בעולם. בסיכום שבועי מדד S&P500 עלה 0.6% ומדד נאסד"ק עלה ב 0.7%. מתחילת שנת 2019, מדד הנאסד"ק מוביל מבין שווקי המניות והשלים עלייה של 13.5%. באירופה על רקע צפי לאפשרות לחידוש תוכנית ההרחבה ע"י הבנק האירופאי, מדדי המניות המשיכו לעלות כשמדד DAX30 עלה 1.4%.

מדד HangSeng 50 הוביל את העליות בשווקי המזרח על רקע השיחות בעניין הסכמי הסחר עם ארה"ב ובסיכום שבועי עלה 3.3%

גם בשוק המקומי נרשמו בשבוע החולף עליות, בתמיכת הדו"חות הכספיים שהחלו להתפרסם. הסקטור הבולט של השבוע האחרון היה הנדל"ן עם עלייה של 1.5%, כאשר מהדו"חות עולה כי החברות ממשיכות ליהנות מביקושים ומחירי שכירויות גבוהים. מתחילת 2019 עלו מניות הסקטור ב-11%.

להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – האפיק הצמוד במגמה חיובית לקראת מדדים חיוביים
העליות בשוק האג"ח נמשכו גם בשבוע האחרון. האפיק הצמוד תיפקד טוב יותר מהשקלי בשבוע החולף וצפוי להשפיע על ציפיות האינפלציוניות בראייה קדימה.

גם אחרי העליות של ינואר והמשך המגמה בפברואר מעניין לשים לב כי בהסתכלות על רמות המרווחים – המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה. למעט המימוש של סוף דצמבר, המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך שהשוק אטרקטיבי יותר היום מאשר לפני שנה באג"ח.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – שילוב אפיקי השקעה ימשיך לתרום לביצועי תיק ההשקעות
ההמלצה על פיזור אפיקי בתיק ההשקעות הוכיחה עצמה היטב בחודשיים האחרונים, מאז החל התיקון בשווקים ב-24 בדצמבר. אנחנו ממליצים להחזיק נכסים שונים בתיק ההשקעות לא בשביל שכולם יעלו ביחד, כי לרוב זה לא קורה, אלא כדי לקבל תוחלת תשואה חיובית לאורך זמן ולהפחית תנודתיות.

גם אחרי העליות מתחילת השנה ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה – כי תנאי הרקע לא השתנו: העולם ממשיך לצמוח ולא נראה מיתון בישראל או בארה"ב בשנה-שנתיים הקרובות. בנוסף, הריביות בעולם ימשיכו להיות מאוד נמוכות ויתמכו בהשקעה בשוק ההון.
מסגרת הפיזור האפיקי בתיק, בחלק המנייתי הדגש הוא על פיזור ההשקעות וההתמדה לאורך זמן, כשהנתח המרכזי צריך להיות מרוכז בשוק המקומי – 50%-60% מהחלק המנייתי. ביתר התיק, ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג וגם מט״ח כדי לאזן את התנודתיות.

והדולר? תפקיד הדולר בתיק, זה להגן על תיק ההשקעות ממשבר. במהלך השנה יהיו חודשים פחות טובים לשוק ואז הדולר צפוי להגן על התיק ומסיבה זו אנו ממשיכים להמליץ גם לשמור על חשיפה דולרית בתיק ההשקעות. אנחנו מעדיפים למקד את החשיפה באג"ח קצר, קרנות כספיות דולריות ופיקדונות – גם בגלל התשואה, גם בגלל התנודתיות.

תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את הפתרון האידאלי לתנודתיות לשנת 2019.
מיקוד הראל לתיק השקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף