ירידות במניות לצד רווחי הון באג"ח מדינה ארוכות והתחזקות הדולר בעולם מחזקים את החשיבות של גיוון האפיקים והחשיפה לדולר בתיק ההשקעותץ. בעוד שבעולם הדרמה היתה במקרו, בשוק המקומי היא התמקדה בגזרת המיקרו בדו"חות כספיים של חברות התקשורת סלקום ובזק.

אחרי פתיחת שנה חלומית בשוקי האג"ח והמניות בכל העולם, ספגו השווקים מהלומה בחלקו השני של השבוע החולף. התהפכות עקום התשואות בארה"ב – תופעה שבשלושים השנים החולפות נחשבה לסימן מקדים למיתון כלכלי – הובילה ביום שישי לצניחת התשואות הארוכות, לירידות בשוקי המניות ולזינוק בצפי להורדת ריבית בתחילת 2020. על רקע הירידות במניות ובאג"ח בלט הדולר שהתחזק מול המטבעות המובילים בעולם ושוב התגלה כגורם הממתן את תנודתיות תיק ההשקעות.

לשוק המקומי הגיעה הדרמה הזו רק עם פתיחת שבוע המסחר הבוקר (א'), אחרי שהוא היה סגור מאז יום רביעי בשל חג פורים.

ההפתעה הזו פקדה את השווקים דווקא אחרי הודעה יונית למדי של הבנק המרכזי האמריקאי. הבנק עדכן את התחזיות הקודמות שלו והעריך כי ב 2019 הריבית לא תעלה יותר, הוא הוריד את תחזיות הצמיחה והאינפלציה והכריז על סיום התוכנית לצמצום המאזן בספטמבר 2019.

עם זאת, נתוני המקרו בארה"ב שהיו חלשים מהצפוי והצביעו על האטת הכלכלה ברבעון הראשון יחד עם נתונים מאכזבים ביותר באירופה, כולל מדד מנהלי הרכש שיצא ברמה הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות – הובילו לשינוי בשווקים. השוק האמריקאי מתמחר חשש למיתון וסיכוי של יותר מ 50% להורדת ריבית כבר בתחילת 2020. ירידות התשואות הארוכות הובילו להתהפכות העקום – כלומר תשואות קצרות גבוהות יותר מארוכות. התשואה ל 10 שנים ירדה ל 2.46% (רק בתחילת החודש היא עמדה על 2.7%) והתשואה ל 5 שנים ירדה ל 2.24%, שתיהן נמוכות מרמת הריבית הקצרה כיום.

מעל כל אלה מרחפות גם חוסר הוודאות בנוגע להסכם סחר חדש עם סין והיעדר מועד חדש לפגישה של ראשי שתי המדינות וכן חוסר הבהירות בכל הקשור לברקזיט. לאחר ששוב נדחתה הצעתה בפרלמנט, תידרש ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי להציג עוד השבוע מתווה חלופי מתוכנית הפרידה מהאיחוד האירופאי ולקבל את אישורו של הפרלמנט כדי לאפשר הסכם חדש. במידה וההסכם יאושר, הברקזיט אמור יהיה לצאת לפועל לקראת סוף מאי.
גרף מרווח בין אגח ממשלתי ל10 שנים ו3 חודשים

בישראל הדרמות דווקא במיקרו


בשוק המקומי היתה זו דווקא זירת המיקרו שהובילה לירידות בשווקים, בעיקר בסקטור התקשורת – מה שהשפיע על המניות והאג"ח של שתיים מקבוצות האחזקה הגדולות במשק, בזק ואי.די.בי. הדו"חות החלשים של סלקום יחד עם ההפרשה הגדולה מהצפוי בבזק הובילו לירידות חדות בעיקר באג"ח בשתי הקבוצות.

בהינתן תמונת המצב העולמית והמקומית וגם לאחר מדד המחירים לצרכן האחרון, איננו צופים שבנק ישראל יזדרז להעלות את הריבית. זאת בין היתר על רקע ההתחזקות המשמעותית של השקל מול סל המטבעות מתחילת השנה, הנתמכת בגידול בעודף בחשבון השוטף והמשך רכישת חברות ישראליות על ידי זרים. בנוסף על כך, אנו עדים לשינוי הכיוון של הבנקים המרכזיים בעולם המדברים כיום על עצירה (ארה"ב), הרחקה (אירופה) ואפילו הורדת (אוסטרליה) ריבית.


מה עושים בתיק השבוע ?


1. מניות – שומרים על החשיפה ועל החלק של מניות ישראל בתיק
בניגוד למגמת העליות הכמעט רצופות מאז תחילת 2019, שוקי המניות סיימו את שבוע המסחר בירידות. מדד DAX30 ירד ב 2.8%-, S&P500 ירד ב 0.8%- ומדד נאסד"ק ירד ב 0.6%-.

מי שהוביל את הירידות בשבוע האחרון (בעיקר ביום שישי) היו מניות הפיננסים, שירדו בכמעט 5%- על רקע התהפכות עקום התשואות האמריקאי – מה שאמור לפגוע במוסדות הפיננסיים. מנגד, סקטור הנדל"ן בלט בעליות של 2%+ בעיקר הודות לירידת התשואות הארוכות ולהבנה כי ככל הנראה מחזור עליית הריבית בארה"ב הסתיים.

השוק המקומי רשם ירידות מתונות יותר, אם כי הוא השלים פערים עם פתיחת שבוע המסחר. השוק המקומי מתאפיין בתקופה האחרונה בסטיית תקן נמוכה יותר משוקי המניות האחרים בעולם – וזו רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות.

השבוע אנחנו נכנסים לישורת האחרונה בפרסום עונת הדו"חות הכספיים לסיכום 2018. בשבוע האחרון ראינו השפעה גדולה לדו"חות – הן לחיוב (בפוקס למשל, אחרי עלייה של 10% בעקבות דו"חות טובים) והן לשלילה (בסלקום ובאזהרה של בזק מפני ההפרשה הגדולה הצפויה. בזק תפרסם דוחות ברביעי השבוע). השבוע, בין החברות הגדולות שיפרסמו נכללות שיכון ובינוי (יום שלישי), פז (רביעי) ובנק מזרחי (חמישי).

המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. לכן, אנחנו מרגישים בנוח להיחשף לשוק שמתנהג באופן דפנסיבי ביחס לשאר שוקי המניות והוא אחד משווקי המניות היציבים בעולם. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח – יותר צמודים, לנצל ירידות באג"ח הקונצרני במידה וימשכו
המגמות החיוביות נמשכו ברובן בשבוע החולף למעט הדרמה בסקטור התקשורת שהובילה להורדת דירוג בחברת בי-קום ולתחזית שלילית לאג"ח של סלקום. זה הוביל לירידות בכל האג"חים שהקבוצות האלה משתייכות אליהן – והבליט את הצורך בתקופות האלה להיצמד בחלק הארי של התיק לאג"חים איכותיים יותר בדירוגים גבוהים.

האג"ח הצמוד המשיך בשבוע החולף לתפקד טוב יותר מהשקלי, בעיקר בדירוגים הגבוהים, וזאת לאחר הפתעת המדד ולקראת מדדים חיוביים צפויים בחודשים הקרובים. מדד תל בונד גלובל סיים את השבוע בעלייה של 2.7%+ והשפיע לחיוב גם על מדד תל בונד שקלי.
בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה. תשואות שוק האג"ח, בהתסכלות קדימה, מעניינות, במיוחד לאור המדדים החיוביים הצפויים התומכים בחשיפה לקונצרני צמוד.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה. במידה והירידות באג"חים של קבוצת אידיבי ובזק יגרמו לירידות בשאר האג"חים הקונצרנים, לטעמנו זו תהיה הזדמנות.
איך צריך להראות תיק אגח

3. תיק השקעות – הדולר מגן על התיק ומפגין את חשיבותו בתמהיל
בסוף השבוע האחרון העצבניות בשווקים עלתה מדרגה לאחר שהכיוון מתחילת השנה היה די ברור. כשמתסכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות.

סוף השבוע האחרון חידד את הצורך בגיוון האפיקים ובהכללת מרכיבים כמו דולר בתיקים וזאת כדי להבטיח מערכת טובה של הגנות פנימיות בתיק ההשקעות, לצד פוטנציאל התשואה קדימה שבא לידי ביטוי בחשיפה לאג"ח ומניות.

התנודתיות מחדדת את חשיבות ה"משמעת", ההתמדה והפיזור האפיקי בתיק ההשקעות. אנחנו ממליצים להחזיק נכסים שונים בתיק ההשקעות לא בשביל שכולם יעלו ביחד, כי לרוב זה לא קורה, אלא כדי לקבל תוחלת תשואה חיובית לאורך זמן ולהפחית תנודתיות. כך למשל, בשבועיים האחרונים בעוד שנרשמו עליות חדות במניות ובקונצרני, הדולר רשם ביצועים חלשים יותר. אבל זה בדיוק תפקידו – להגן על התיק בתקופות של ירידות, ולבלוט פחות בתקופות של עליות. תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את התרופה האידאלית לתנודתיות הצפויה בשנת 2019.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף