טראמפ שוב הכריז על מכסים חדשים, ושווקי סין ואירופה ירדו. החששות מהשלכות מאבקי הסחר הכבידה על השווקים, אך להערכתנו ההשפעה הזו קצרת. טווח בעוד שבועיים צפויה להיפתח עונת הדו"חות לרבעון השני בארה"ב שעשויה לתת קריאת כיוון לשווקים

​בשבוע החולף השתלטה הפוליטיקה על הכלכלה – והתוצאה לא הטיבה עם השווקים. נשיא ארה"ב המשיך להכריז על מכסים חדשים, הן על סחורות מסין והן מאירופה, כאשר זו האחרונה הגיבה בהפעלת לחץ נגדי על טראמפ באמצעות מכסים על מוצרי חקלאות ופלדה ממדינות רפובליקאיות; סוגיית הפליטים ממשיכה להטריד את אירופה ולאיים על היציבות הפוליטית והשווקים הגיבו בהתאם והוסיפו לאווירה השלילית.
השאלה הבוערת היא עד כמה ישפיעו הסוגיות הפוליטיות הסבוכות של הרגע על הכלכלה, כאשר מבחינת המקרו, ריבית נמוכה ואבטלה בירידה אמורות לתמוך בצריכה הפרטית ובסחר, בעזרת דולר חזק המיטיב עם השווקים שמחוץ לארה"ב. סוגיית הסחר אמנם נראית כרגע קריטית בעיני השווקים, אך אנו מעריכים כי ההשפעה הזו היא בעיקר בטווח הקצר.
רוב שווקי המניות רשמו ירידות בשבוע החולף, כאשר הצהרותיו הלוחמניות של טראמפ כנגד סין ואירופה שלחו את השווקים בהן לירידות משמעותיות יותר. מחיר הנפט חזר לעלות בשבוע שחלף, אף שסעודיה ניסתה לשמור על עליות מתונות בהתאם לבקשתו טראמפ. כל אלה מעידים על כך שהפוליטיקה הייתה שחקנית מרכזית בתחום הכלכלה בשבוע זה (נסו לספור כמה פעמים הזכרנו את טראמפ עד עכשיו) – מהלך שאינו מבשר טובות להמשך.

במגרש הכלכלי, הנתונים המתפרסמים בארה"ב ממשיכים להיות טובים ברובם, אך פחות מצליחים לעלות על התחזיות הראשונות. מצד אחד, הביקוש למשכנתאות עלה ב-5% ודרישות העבודה הראשוניות היו פחות מ-220 א', אך מנגד מדד האינדיקטורים המובילים עלה ב-0.2% לעומת צפי ל-0.4%; מדד הפעילות הכלכלית של פילדלפיה עומד על 10 נקודות פחות מהתחזית; ומדד מנהלי הרכש של התעשייה ירד אל מתחת לתחזית.
התשואות ל 10 שנים יורדות, למרות שהציפיות לאינפלציה נשארו על כנן, וגם ההסתברות להעלאת ריבית הפד בספטמבר ירדה מאוד – מ-80% לפני שבועיים, ל 59.5% בלבד בשבוע הקודם.
באירופה, אף שהיורו ממשיך להיחלש ורשם שפל מתחילת השנה, גם השוק מוסיף להיות חלש. ברקע, נתוני הצמיחה שחלשים יחסית גם כך. אי הוודאות סביב מדיניות ההגירה שמובילה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מוסיפה שמן למדורה של מלחמת הסחר של טראמפ.

נתוני המקרו באירופה ממשיכים להצביע על היחלשות, אך הצמיחה עדיין חיובית. מדד מנהלי הרכש המאוחד של גרמניה היה מעל התחזיות, ברמה של 54.2 נקודות, עלייה ראשונה מאז ינואר, אז עמד המדד על 59 נקודות. הקריאה הנוספת של התמ"ג הצרפתי לרבעון הראשון מעידה על עלייה רבעונית של 0.2%, הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון השני של 2016. ואולם, מדד מנהלי הרכש הכללי בגוש היורו מראה עלייה ראשונה מאז ינואר, ומתייצב ברמה של 54.8 – נתון המעיד על המשך התרחבות יפה.
ביפן הנתונים ממשיכים להצביע על צמיחה יפה ואינפלציה חיובית, והיין הצליח להיחלש גם השבוע מול הדולר, כשהוא משלים ירידה הקרובה ל-5% מאז אמצע מארס.
בשבוע החולף גם צצה נקודת אור בשווקים המתעוררים, עם התחזקותם של מספר מטבעות מובילים. זאת, לאחר שבגולדמן זאקס פרסמו המלצה חיובית על אג"ח של שווקים מתעוררים, אחרי היחלשות המטבעות המשמעותית שנרשמה בהם השנה. כך, ברבעון האחרון התחזק הדולר בשיעור ממוצע של יותר מ-5% מול סל מטבעות של השווקים המתעוררים ובראשם ארגנטינה – שמול המטבע שלה, הפזו, התחזק הדולר ביותר מ 25%; וטורקיה, כאשר הדולר עלה ביותר מ 15% מול הלירה הטורקית.
בישראל, שוק האג"ח ממשיך לאותת על ציפייה להעלאת ריבית, כאשר תשואת המק"מ לשנה היא 0.2%. ציפיות האינפלציה ממשיכות לעלות ומתמקמות מעבר לתחזיות החזאים ברמה של 1.2% לשנה הקרובה. להערכתנו, אם השקל לא יתחזק, ההסתברות לעליית ריבית בשנה הקרובה תעלה. זאת על רקע שורה של גורמים שצפויים להשאיר את האינפלציה בסביבה של כ-1% בתקופה הקרובה, בהם היחלשות השקל, עליית השכר בשנתיים הקרובות ועליית מחירי מזון (בגלל התייקרות תשומות, או בגלל שחברות רבות לא העלו זמן רב).

מה עושים השבוע?

1. מניות – בהמתנה לקריאת כיוון מעונת הדו"חות
סדר היום הפוליטי ומאבקי הסחר באו היטב בשבוע האחרון לידי ביטוי במניות. מדד הדאו ג'ונס סגר את השבוע בירידה של 2% ו S&P500 ירד לראשונה החודש ב 0.9% השבוע. מבט על הסקטורים מראה שרובם ירדו השבוע, בהובלת סקטור התעשייה – המגזר החשוף ביותר למכסים, שירד ביותר מ 3.5%. גם חומרי הגלם והפיננסים ירדו, ואילו סקטור האנרגיה רשם עליות, יחד עם סקטורים דפנסיביים כמו תשתיות וצריכה בסיסית.

הבורסה הסינית ירדה בשבוע החולף ב 5%, והגרמנית ביותר מ 3%, כאשר אם אכן יממש טראמפ את איומיו ויטיל מס גם על יבוא רכב מאירופה, הרי שחברות הרכב הגרמניות יהיו בין הנפגעות העיקריות.
עם זאת, להערכתנו הפגיעה בשווקים היא רק בטווח הקצר. במבט רחב יותר, מדד הניקיי עלה בשלושת החודשים האחרונים בקרוב ל 10%. הניקיי והפוטסי, שעלו באותה תקופה ב 11%, היו מדדי המניות הטובים בעולם - יחד עם הנאסד"ק. הביצועים האלה ממשיכים לתמוך בהמלצות שלנו להגדיל חשיפה לשווקים שמחוץ לארה"ב.

בישראל, מתחילת השנה מדדי ת"א 35 ות"א 125 הראו ביצועים טובים יותר מאלה של מדד הדאו ג'ונס, וכן משווקי אירופה ויפן – וממשיכים לתמוך בחשיפה גדולה יותר לשוק המקומי בתיק המניות. השבוע ראינו חולשה בשוק המקומי, בדומה לשאר השווקים בעולם; אך ת"א 35 עלה ביותר מ 7% בשלושת החודשים האחרונים.

במבט קדימה, נראה שהכלכלה העולמית עדיין נמצאת במגמת צמיחה, והאינפלציה במגמת עלייה - כאשר גם סוגיית המכסים תומכת באינפלציה גבוהה יותר. בעוד כשבועיים תתחיל עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני של החברות בארה"ב וזו אמורה לאותת על כיוון השווקים בעתיד הקרוב. התחזית הנוכחית היא לעלייה של 8% ברווחים – פחות מאשר ברבעון הראשון של 2018, אך עדיין שיעורי צמיחה נאים. לנוכח הביצועים החלשים יותר של השווקים בתקופה האחרונה, המשמעות היא בשלב זה ירידה במכפילי הרווח ולפיכך פתיחה טובה של עונת הדו"חות עשויה לשפר את מצב הרוח בשווקים.

מבנה תיק המניות בפאי

2. אג"ח – קצר בדולרי, פחות בשקלי
אחרי עליית התשואות בשווקים בעולם, רמת התשואות הדולריות נראית כיום מעניינת. ירידת התשואות הממשלתיות הארוכות בשבוע האחרון עדיין לא תורגמה לירידת תשואות וצמצום מרווחים בקונצרני כך שההשקעה הזו עשויה להיות מעניינת. עם זאת, לנוכח העובדה שעקום התשואות האמריקאי שטוח, אין תמריץ להארכת המח"מ והמשקיעים לא מקבלים פיצוי.
בישראל, למרות החולשה של האפיק הארוך בחודש האחרון והעלייה המשמעותית בציפיות האינפלציה, האג"ח השקלי הארוך ירד כבר ב 2% מתחילת השנה. שוק האג"ח הקונצרניות חזר לתפקד טוב יותר, בעיקר באפיק הצמוד הבינוני, מה שמחזק את הערכתנו שישנה הצדקה להיחשף לקונצרני במח"מ בינוני-קצר, לאור המרווחים הגבוהים ושוק האשראי הסביר.

טבלה המראה איך צריך להראות תיק האגח


3. תיק השקעות – יש הצדקה לחשיפה לשווקים הפיננסים
לאור רמות המרווחים שהמשיכו להיפתח, אנו ממשיכים עם חשיפה לאג"ח קונצרני במח"מ בינוני ובדירוגי השקעה. למי שמחפש אלטרנטיבה פחות תנודתית ועם תשואה מעניינת יותר להשקעה - אג"ח קונצרני מדורג גבוה, במח"מ עד שנתיים. בתנאי השוק הנוכחיים אין סיבה לעבור מאג"ח קונצרני לאג"ח ממשלתי.

להערכתנו, גם בעתיד, הסיכוי שתיק הכולל אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים במח"מ עד שנתיים יעשה טוב יותר מאג"ח ממשלתי גבוה מאד כמו גם הסיכוי שסטיית התקן בו תהיה נמוכה יותר.
אנו ממשיכים להמליץ על הגדלה מסוימת בחשיפה לאג"ח צמודי מדד. ציפיות האינפלציה ממשיכות להתעצם כאשר קדימה בשנה הקרובה הן עומדות על 1.2%. גם בהסתכלות לאחור אנו רואים אינפלציה של כ 1% ולצד אינפלציה חיובית בכל העולם, יש מקום להגדיל חשיפה בתיקים.

בגזרת המט"ח, ריבית גבוהה על יתרות דולריות והמשך ציפיות להעלאות ריבית נוספות בקרוב, הזדמנות השקעה שאנו מזהים כשהריבית הדולרית והתשואות בארה"ב עלו משמעותית.

במניות, על רקע ירידת המכפילים בכל העולם, גם בארה"ב וגם מחוץ לארה"ב (ישראל ואירופה), אנו ממשיכים להמליץ על פיזור רחב באפיק המנייתי הגלובאלי ולא התמקדות רק במניות אמריקאיות. שווקים כמו ישראל, אירופה, יפן, טאיוון ודרום קוריאה נמצאים בתמחור מעניין.

 


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף