שווקי המניות באירופה במומנטום חיובי, בהובלת גרמניה שהולכת היום לבחירות כלליות. התשואות הממשלתיות ל- 10 שנים בארה"ב במגמת עליה אך מתונה. בישראל ציפיות האינפלציה בנסיגה. ההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב בדצמבר עלתה כמו גם צפי הפד ל 2018.

​בעולם

ארה"ב - החדשות המרכזיות מישיבת הפד האחרונה היו הרמיזות של הפד על העלאת ריבית קרובה עוד בחודש דצמבר ועוד 3 העלאות ריבית בשנת 2018. ברקע נמצאת תוכנית מיסים ובריאות של טראמפ והקטנת המאזן של הפד בהמשך, כל אלו מובילים לעליית תשואות שבוע שני ברציפות ובעיקר להשתטחות העקום, בשל העובדה כי גם אם הריבית תעלה בטווח הקצר וההסתברות להעלאת ריבית בדצמבר שעלתה כבר ל63% (היתה ברמה של 34% בתחילת החודש), אין הצדקה, לא מסיבות אינפלציוניות ולא מסיבות של צמיחה, שהריבית בטווח הארוך תתייצב על רמות גבוהות ולפיכך אנחנו רואים את העקום מתיישר.
גם קולות המלחמה שמגיעים מצפון קוריאה וניסוי טילים באירן לא מצליחים לעצור את השווקים, אלו ממשיכים במגמה חיובית על רקע נתונים כלכליים בעולם הממשיכים להצביע על צמיחה עקבית.
בשבועות הקרובים הנתונים הכלכליים אשר יתפרסמו יושפעו במעט מההוריקנים האחרונים לכן יש להתייחס יותר מתמיד למגמות ולא לנתונים חד פעמיים. המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני ממשיכים לשמור על רמות שפל בהתאם להמשך העלייה במחירי המניות, לאופטימיות הכלכלית ולנזילות הגבוהה בשוק שמתעצמת לאור העלייה המתונה בתשואות (התשואה הפנימית האג"ח דולרי ממשיכה להיות אטרקטיבית בטח בהשוואה לשווקים אחרים ומטבעות אחרים).

אירופה - אשר הופכת להיות חביבת המשקיעים, הנתונים הכלכליים תומכים בהמשך המגמה החיובית. בדומה לארה"ב הסקטורים המובילים בשבוע האחרון היו פיננסים אנרגיה וחומרי גלם. מדד מנהלי הרכש של השירותים והתעשייה בגרמניה הפתיע לטובה כך גם  מדד אמון הצרכנים ומדד אמון העסקים. למרות הנתונים החזקים השוק איננו צופה העלאת ריבית בשנה הקרובה כך שפער הריביות בין ארה"ב לאירופה עוד אמור להתרחב. כרגע אין לזה השפעה על חוזקת היורו אולם החלשות נוספת של המטבע תוכל להשפיע לחיוב על מדדי המניות באירופה.
ציפיות האינפלציה בגרמניה וצרפת לטווח של חמש שנים ממשיכות לעלות ומתקרבות לשיא של מספר חודשים, אולם הן עדיין ברמה של כ 1% וזה נמוך משמעותית מציפיות האינפלציה אליהן הECB  מכוון.
היום מתקיימות בחירות בגרמניה, כל תוצאה למעט ניצחון של מרקל תהווה הפתעה עצומה וכנראה תזעזע את השווקים, ההערכה היא כי זה לא יקרה ומרקל תמשיך להנהיג 4 שנים נוספות.

יפן - הנתונים הכלכליים מקבלים רוח גבית מחולשת היין כאשר היצוא השנתי גדל ב- 18%, רמה שלא נראתה כבר מס' שנים, יחד עם חולשתו של המטבע וכוחו הפוליטי המסתמן של ראש הממשלה שינזו אבה שמובילים את שוק המניות היפני לתשואות הגבוהות ביותר מבין השווקים המפותחים בחודש האחרון.

בישראל

אצלנו, מדד ת"א 35 ממשיך להיות אחד המדדים היחידים בעולם עם תשואה שלילית מתחילת שנה. לאחר התאוששות קלה, מניות התרופות חזרו לרדת אולם המדד הצליח לעלות בהובלת מניות הפיננסים והביטוח בהתאם למגמה בעולם, גם חברות הנדל"ן ממשיכות לעלות וזאת דווקא בניגוד למגמה בעולם.

הנתונים הכלכליים בישראל ממשיכים להיות טובים כאשר הצפי הוא שהחלק השני של השנה יהיה בשיעור צמיחה גבוה יותר מהחלק הראשון. הצמיחה הטובה והגרעון הנמוך ממשיכים להוביל לזה שהממשלה תמשיך לתמוך בירידת מחירים במשק. כדאי לעקוב אחרי התחזקות השקל מול הדולר כאשר זה שבר את רמת ה 3.5 ₪, דבר שבעבר הביא את בנק ישראל לפעול.

ציפיות האינפלציה בשבוע החולף ירדו לאורך כל העקום.
על פי האומדן שלנו, מדד ספטמבר צפוי לרדת 0.3%- ומדד אוקטובר צפוי לעלות בכ 0.2%. ב-12 המדדים הקרובים אנו צופים אינפלציה של 0.4%-0.5%. ציפיות האינפלציה נמצאות בשפל וכרגע לא נראה משהו שמסוגל להרים אותן, גם לא השבתה של תמר לשבוע שיכולה להשפיע באופן חד פעמי אך לא כמגמה. 


מה עושים השבוע?

1. מניות – אירופה מתחזקת על חשבון ארה"ב, ישראל במיקוד
הנאסדק עלה מתחילת השנה כבר בכ 20%, גם S&P500 עלה בכ 12%, הקטר שהוביל את מניות הטכנולוגיה לאחרונה נחלש השבוע כשאפל ירדה בשיעור של 5% כמו גם אמזון שירדה כ 5% מהשיא, עדיין מניות אלו עשו תשואות של 40% ומעלה מתחילת שנה וחשיפת המשקיעים אליהם גדלה מאד.
הסיפור המרכזי בשבועיים האחרונים הוא המניות באירופה, הדאקס הגרמני שעלה מתחילת השנה כ 10% ומתחילת החודש הוביל את המגמה העולמית כשעלה כ 4.5%. גם יפן עלתה כבר מעל 6% מתחילת השנה ולאור השיפור המשמעותי בנתוני הייצוא והיבוא לצד חולשת המטבע השבוע עלתה כ 2% נוספים. השווקים המתעוררים ממשיכים להיות מאד חזקים עם עלייה של מעל 30% מתחילת שנה.
שווקי המניות הגלובלים ממשיכים להיות חזקים ונתמכים על ידי צמיחה כלכלית כמעט בכל העולם, עם אינפלציה נמוכה, תוואי עליית ריבית מוגבל ורמות אופטימיות של משקיעים שנמצאות בשיא.
להערכתנו במבט קדימה השוק בארה"ב יתקשה להציג תשואות עודפות על פני השווקים האחרים כפי שעשה בשנים האחרונות ולאור הנתונים הכלכליים בעולם יש מקום להסיט השקעות מארה"ב לכיוון אירופה וישראל.
אצלנו, המגמה הבולטת היא התחזקות של המניות הקטנות בשבוע האחרון ואת לאחר חולשה בחודשיים האחרונים, מה שמצביע על כך שהמשקיעים חוזרים להשקעה במניות ונשענים על אופטימיות גלובלית ומקומית בכל הנוגע לכלכלה. אנו ממשיכים לראות את אפיק המניות בישראל כאטרקטיבי יותר מבחינת תמחור ופוטנציאל קדימה ומקצים לו מעל 50% מהחלק המנייתי.
2. קונצרני – עולים בדירוגים, ממשיכים להסיט לחו"ל תוך גידור המטב
המרווחים באפיק האג"ח הקונצרני ממשיכים לרדת לאורך כל העקום בהתאם למגמה בעולם, אך בניגוד למגמה בעולם, ציפיות העלאת הריבית בישראל מתרחקות ומורידות את התשואה הפנימית במדדי האג"ח, כרגע לפחות.
 גם השיא בהנפקות שהיו בשנה בעברית האחרונה לא משפיע על התיאבון של המשקיעים לאג"ח קונצרני.

ההמלצה להעדיף גידור של החשיפה המטבעית מתחזקות בעקבות התנודתיות החזקה של השקל מול הדולר בזמן האחרון. הירידה החדה של הדולר מדגישה את חשיבות גידור המט"ח, במיוחד כאשר מדובר בהשקעה סולידית כאגרות חוב בחו"ל.

אנו ממשיכים לתמוך במעבר מאג"ח בישראל עם תשואות נמוכות יחסית לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח. בשוק המקומי האפיק הקונצרני רשם ביצועים נאים גם בשבוע האחרון בהובלת מדדי התל בונד הלא צמודים, מדד תל בונד שקלי עלה 0.23%, תל בונד תשואות שקלי עלה 0.21% ומדד תל בונד 20 עלה 0.12% נוספים.
 לנוכח המרווחים הנמוכים בין הדירוגים הגבוהים לנמוכים אנו ממשיכים לתמוך בטיוב התיק הקונצרני ומעבר לדירוגים גבוהים יותר.
3. תיק השקעות –  מקטינים סיכון באג"ח, משנים אלוקציה במניות
באג"ח המח"מ המועדף מבחינתנו הוא כ 3.5 - 4 שנים גם בישראל וגם בחו"ל. זה מח"מ קצר יחסית למדדי האג"ח בארץ ובעולם ולהערכתנו מתאים לאור ההסתברות להעלאת ריבית והתשואות באגחים. בחו"ל כאמור מעדיפים לגדר את המטבע ובארץ אנו עדיין ממשיכים להעדיף את האפיק השקלי על פני הצמוד.
בתחום המניות אנו ממשיכים להמליץ לשמור על ישראל כמרכיב הגדול ביותר בתיק המניות, מתוך הבנה כי הביצועים המעולים שהיו לשוק האמריקאי בשנים האחרונות לא יוכלו לחזור על עצמן מדי שנה גם בשנים הקרובות. כמו כן אנו ממליצים על הגדלת הפיזור לשווקים מחוץ לארה"ב, כולל חשיפה לאירופה בכלל ולגרמניה בפרט, חשיפה ליפן עם גידור המטבע ולשווקים מתעוררים צפויים לתרום גם לביצועים.

  אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף