השוק מתמחר בהסתברות גבוהה הורדת ריבית בישראל לרמה של 0.1% בחודשים הקרובים, אולי כבר השבוע (יום ב'). למרות דחיית מועד החתימה על הסכם הסחר החלקי בין ארה"ב לסין, טראמפ ממשיך לשדר אופטימיות.


השוק ורוב הכלכלנים סבורים כי נגיד בנק ישראל יפחית את הריבית בחזרה ל-0.1% בשלושת החודשים הקרובים, עם סיכוי גבוה לכך שהחלטה בעניין תתקבל כבר השבוע (ב')- שנה בדיוק לאחר שהיא עלתה בפעם האחרונה והראשונה מזה שנים. הסיבות העיקריות לצעד כזה הן ייסוף השקל והאינפלציה הנמוכה משמעותית מהיעד. עם זאת, להערכתנו בהתחשב בנתוני המקרו של המשק ובצפייה לחתימה על הסכם סחר חלקי בין סין לארה"ב, יש סיכוי שבנק ישראל יעדיף להמתין עם הורדת הריבית.

מנתוני המקרו של השבוע האחרון, עולה שלפי האומדן הראשוני, הצמיחה ברבעון השלישי של השנה האיצה לרמה של 4.1%. בחינה מעמיקה של הנתונים מלמדת שהצמיחה הושפעה באופן ניכר מגידול במלאים. גידול זה, נבע באופן חיובי מגידול בהשקעה של קרנות בחברות סטארט אפ ישראליות, כך שהגידול בצריכה הפרטית נותר סביר והצמיחה השנתית מעל ל-3%. זאת יחד עם העובדה שמדד המחירים האחרון עמד בציפיות השוק ולאור העובדה שהאבטלה בשפל, השכר עולה ומחירי הנדל"ן עולים תומכים בכך שבנק ישראל יעדיף להמתין להתפתחויות נוספות לפני שינוי הריבית. סיבה נוספת לכך היא העצירה בהורדות הריבית של מרבית השווקים המפותחים בעולם (מארה"ב עד לניו-זילנד).

למרות ההתפתחויות הפוליטיות בישראל, בסוף השבוע האחרון אישרה מוד'יס את דירוג האשראי של ישראל שעומד על A+ ומסרה כי אין בכוונתה לשנות את הדירוג. במסגרת ההודעה של הסוכנות, אמר סמנכ"ל החברה, כי הצמיחה הכלכלית בישראל עלתה על מרבית המדינות המפותחות בעשור האחרון, הן בזכות ההייטק והכלכלה החזקה והמגוונת שכעת, עתידה לקבל חיזוק משמעותי מעולם הגז הטבעי. הדירוג של ישראל בחברות הדירוג האחרות עומד כבר על AA-.

בארה"ב, שוקי המניות ירדו בשבוע האחרון, אם כי הירידות התמתנו לקראת סוף השבוע לאחר התבטאות הנשיא טראמפ כי ארה"ב וסין קרובות מאוד לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר. במהלך השבוע האחרון פורסמו דווקא ידיעות שליליות על דחייה נוספת במועד החתימה בשל חילוקי דעות בין הצדדים. חוסר הודאות סביב התקדמות הסכם הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם גררה את שוק המניות בארה"ב לירידה שבועית ראשונה מזה שבעה שבועות. למרות התנודתיות וחילוקי הדעות בין הצדדים, הגורמים העיקריים התומכים בהשגת הסכם בין ארה"ב לסין כוללים את השאיפה של הנשיא טראמפ להגיע לבחירות עם שוק מניות ברמות שיא והעובדה שנתוני המאקרו הנוכחיים של כלכלת סין חלשים.

בשבוע שעבר, יו"ר הפדרל ריזרב העיד כי מצב המשק האמריקאי טוב ושהאינפלציה נמצאת מעט מתחת ליעד. בדבריו בפני הוועדה הכלכלית של הקונגרס שב והדגיש כי מדיניות הריבית הנוכחית נראית מתאימה וזאת כל עוד אין הרעה בתנאים הכלכליים. תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב ירדו מעט בשבוע החולף כאשר התשואות ל 10 שנים בארה"ב עומדות כעת על 1.77%, מעל התשואה ל 5 שנים שעומדת על 1.62%. שיפוע עקום התשואות עדיין חיובי בהתאם להצהרות הפד לתוואי הריבית.

ביום חמישי 28/11 לא יתקיים מסחר בבורסות של ארה"ב בעקבות חג ההודיה וביום שישי ה29/11 יתקיים מסחר מקוצר.

מה עושים בתיק השבוע ?

1. מניות- שוק המניות בישראל הוא המעניין ביותר להשקעה

שבוע מעורב במדדי המניות בארה"ב על רקע דחיית מועד החתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר שבין ארה"ב לסין וזאת לאחר שישה שבועות רצופים של עליות.S&P500 ירד בכ 0.3%- בשבוע החולף ומתחילת השנה עלה כ 24.1%+ . מדד ה Nasdaq ירד בשבוע החולף בכ 0.3%- ומתחילת השנה רשם עלייה של כ 28.4%+.

לאור התנודתיות על רקע הסכם הסחר, חשוב לוודא שהחשיפה למניות בארה"ב מתמקדת במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.

בישראל אנו לקראת סופה של עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי. ת"א 90 עלה כ 4.1%+ בעיקר בעקבות השבוע החזק בסקטור התקשורת והנדל"ן בזכות הדוחות החזקים של החברות בתחום. מנגד ת"א 35 סיים את השבוע ללא שינוי, בין היתר בשל החולשה במניות הבנקים שנבעה מהדו"ח החלש יחסית של בנק הפועלים. השבוע נוכל לקבל תמונה נרחבת יותר לגבי ההתפתחויות במגזר הבנקים המקומי, עם הפרסום הצפוי של לאומי, בינלאומי ודיסקונט. גם אלביט ושופרסל צפויות לפרסם השבוע דוחות.

אנו ממשיכים להקצות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית לישראל, לאור העובדה שישראל נהנית מפוטנציאל התשואה מגבוה ביותר, הנתונים הכלכליים טובים מאוד, והריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב עם סיכוי לירידה.
המלצה לתיק מניות

2. אג"ח בארץ- שוק האג"ח בישראל מעניין יותר מרוב שוקי האג"ח בעולם
אג"ח דולרי- תנודתיות גבוהה מאוד בחלק הארוך ממשיכה לתמוך במח"מ קצרצר, פקדונות וקרנות כספיות דולריות

שוק האג"ח בישראל ממשיך ליהנות מיציבות, דירוג אשראי גבוה, עקום אג"ח תלול וממגמה חיובית בזכות הצפי להרחבה מוניטארית מקומית אחרי ההרחבות בעולם וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4% והצפי שנה קדימה הוא אינפלציה של 1.1%, מה שממשיך לספק תמיכה בשוק האג"ח המקומי.

במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. אנו ממשיכים לשמור על חשיפה לצמודים לאור הצפי להתמודדות הממשלה החדשה שתהיה עם נושא הגירעון, אך האפיק השקלי עדיין מקבל משקל גדול יותר בתיק. על רקע ירידת התשואות באג"ח הקונצרני, אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים לרוב בדירוגים גבוהים של AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית ממדד תל בונד 60 או תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, התנודתיות החדה בחלק הבינוני והארוך כפי שאנו רואים בשבועות האחרונים, ממחישים כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח
3. תיק השקעות– נערכים להורדת ריבית, מתמקדים במניות ואג"ח בישראל

בצל התנודתיות בשוק המקומי ובעולם על רקע אירועים עולמיים ונתונים כלכליים, נרצה לנהל היטב את הסיכונים בתיקים. לאור זאת, אנו ממליצים לבחון באופן תדיר ולענות על 3 שאלות מרכזיות:
1. האם צפוי מיתון בארה"ב/ישראל?
2. האם רואים העלאת ריבית באופק?
3. האם המשקיעים באופוריה?

כל עוד התשובה ל 3 השאלות נותרת שלילית לגבי כל אחת מהשאלות, אנחנו שומרים על חשיפה מלאה לכל אפיקי ההשקעה.
בשנים האחרונות התחדדה העובדה שהאויב המרכזי של מרבית המשקיעים היא התנודתיות. הדרך המרכזית למזעור התנודתיות בתיק ההשקעות היא באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף