רפורמת המס של טראמפ עברה בבית הנבחרים והיא צפויה להעלות את הצמיחה בארה"ב ב-2018 וב-2019 ולהשפיע על כלכלות נוספות. עלייה בשוקי המניות בכל העולם במהלך דצמבר ממשיכה לתמוך בתיאבון לסיכון של המשקיעים

בסוף השבוע החולף אושרה סופית רפורמת המס של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, השינוי המשמעותי ביותר במערכת המס האמריקאית בשנים האחרונות וצעד שצפוי להשפיע לא רק על כלכלת ארה"ב, רווחי החברות ושוק האג"ח ב-2018 - אלא גם על כלכלות ושווקים נוספים בעולם. לרפורמה השלכות גם על הגדלת הצריכה הפרטית בארה"ב ועל הורדה דרמתית של המס על חברות – צעד שעשוי להוביל לכך שגם מדינות מחוץ לארה"ב עשויות להוריד מסי חברות מחשש לבריחה של חברות.
יישום הרפורמה צפוי להוסיף לצמיחה בארה"ב 0.3% בשנת 2018 ועוד 0.2% ב-2019. כלומר, הצמיחה בארה"ב תהיה 2.5%-3% בשנה הקרובה – מהיר יותר מהצמיחה ב-2017. השיפור הזה עשוי להוביל לעלייה בצמיחה גם במדינות נוספות. יחד עם זאת, הרפורמה צפויה להגדיל את הגירעון ויחד עם הגדלת הצריכה הדבר עשוי להוביל לעלייה גם באינפלציה. צפיות האינפלציה ל-10 שנים בארה"ב ניצבות על סף 2%, לעומת 1.88% רק לפני חודש.

בעקבות האישור ראינו השפעה גם על שוקי המניות שעלו וגם על שוק האג"ח הממשלתי שבו ראינו ירידות והתשואה ל-10 שנים עלתה מרמה של כ-2.35% לעשר שנים לכמעט 2.5% והמרווח 2-10 שנים עלה בחזרה לכ-60 נקודות מה שמלמד על ההבנה בשוק שהריבית תעלה קצת יותר מהר לאורך השנים.

על רקע זה, ובמיוחד לאור העובדה שרק לפני שבוע וחצי הריבית בארה"ב כבר עלתה בעוד 0.25%, מפתיע היה לראות את הדולר נחלש בשבוע החולף. ההיחלשות הזו מפתיעה גם בהתחשב בכך שארה"ב היא השוק המפותח היחיד שבו צפויה הריבית לעלות ב-2018. לאור זאת, נראה כי ההמלצה לגדר השקעה במט"ח ממשיכה להיות תקפה גם במבט ל-2018.
יחד עם החלטת הריבית בארה"ב, העלה מעט הבנק המרכזי האמריקאי את תחזיות הצמיחה ל-2018 ועדכן כלפי מטה את התחזית לאבטלה. במקביל, הבנק הותיר את תוואי הריבית הצפוי על ידו על כנו; 3 העלאות ריבית ב-2018 ו-2 העלאות ריבית כל שנה ב-2019 ו-2020. להערכתנו, תחזית זו קצת מאתגרת כל עוד לא נראה גם עליית ריבית באירופה. גם השווקים צופים עליית ריבית איטית יותר – 2 עליות ב-2018 ואז עצירה.

באירופה, הבנק המרכזי האירופאי הותיר את המדיניות המוניטרית ללא שינוי (כצפוי), אך כפי שהערכנו עדכן כלפי מעלה את תחזיותיו עקב הנתונים הטובים. כך, הבנק צופה צמיחה של 2.4% ב-2017 (2.2% באומדן הקודם) והאצה קלה ל-2.3% ב-2018 (1.8% באומדן הקודם). במקביל, תחזית האינפלציה עודכנה קלות כלפי מעלה לשנתיים הבאות אך היא עדיין נמוכה מיעד הבנק המרכזי.

בישראל

החורף המאחר להגיע יהיה ככל הנראה גורם מרכזי לכך שגם בדצמבר אנו צפויים למדד נמוך מהעונתיות הרגילה אחרי הירידה המפתיע גם במדד נובמבר. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.3%, אך נראה כי בשלושת החודשים הקרובים היא צפויה לרדת. התחזית הראשונית שלנו לאינפלציה בחודשים הקרובים היא אפס בדצמבר (מדד השונה מהעונתיות בשל החורף החם ובשל הקדמת הורדת המכס על חלק ממוצרי החשמל), ו-מינוס 0.4% עד מינוס 0.5% בינואר (העלייה במחיר הנפט עד כה מקזזת את הירידה העונתית הצפויה במחירי ההלבשה וההנעלה ובסעיף הדיור, הירידה במרווח השיווק בדלק ובמחיר החשמל).

גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות


ב-12 המדדים הקרובים אנו צופים אינפלציה של 0.6% הנמוכה מיעד בנק ישראל – כשתחזית זו כוללת את ההוזלות היזומות של הממשלה במסגרת תכנית "נטו הוזלות".

להערכתנו, גם נוכח שתיים ואפילו שלוש העלאות ריבית בארה"ב (השווקים בארה"ב כרגע ממשיכים לגלם צפי ל-2 עליות ריבית, למרות שהפד מדבר על 3), הריבית אצלנו תישאר ב-2018 ללא שינוי בדומה לצפי הריבית באירופה.
בגזרת המקרו, המשך הגידול במספר המשרות הפנויות, יחד עם עליית שכר המינימום החודש מגבירים את הלחץ להמשך עליית השכר במשק. על אף שיעור האבטלה נמוך (4.2%) ושיעור ההשתתפות גבוה (64%), מספר המשרות הפנויות במשק שבר שיא ועמד על למעלה מ-106 אלף בנובמבר (מנוכה עונתיות) – שהם כ-3.9% מסך המשרות הקיימות במשק. נתונים חזקים אלו בשוק העבודה יחד עם עליית שכר המינימום החודש מגבירים את הלחץ להמשך עליית השכר במשק.

מה עושים השבוע?

1. מניות – במבט ל-2018 ישראל תמשיך להיות החלק המרכזי בתיק המניות
שוקי המניות בעולם סיימו את השבוע בעליות – S&P עלה בכ-0.25% כשהסקטורים הבולטים היו בעיקר אנרגיה וחומרי גלם על רקע עליית מחירי הנפט בכ-2% בשבוע האחרון. העליות בסוף השבוע היו על רקע רפורמת המס שכבר הובילה להודעות של כמה חברות גדולות על הגדלת ההשקעות בארה"ב. כך למשל, הודיעה ענקית התקשורת AT&T כי תשלם בונוסים ל-200 אלף עובדים בארה"ב, ותשקיע בה עוד מיליארד דולר ב-2018; ואילו בנק ואלס פרגו העלה את שכר המינימום לעובדיו ל-15 דולר לשעה.

לקראת סוף חודש דצמבר, השווקים סוגרים חודש חזק יחסית עם עליות נאות של 1.25% בארה"ב, קצת פחות מזה באירופה. בת"א עלתה הבורסה במעל 1% וסיפקה אנחת רווחה אחרי חודשים רבים של ביצועי חסר. מי שבלט במיוחד בחודש החולף בשוק המקומי היו מניות הבנקים – וזאת למרות התבטאות שר האוצר כחלון כי בעתיד יהיה קל יותר ללקוחות לעבור בין הבנקים וחרף התבטאויות ראש הממשלה על האפשרות שבעתיד לא יהיו בנקים והמטבעות הוירטואלים יתפסו מקום מרכזי יותר.

מי שבלט בשבוע האחרון וצפוי לבלוט גם השבוע בשוק המקומי הן טבע ובזק. בטבע, בצד ההמתנה לפיטורים ההמוניים והמחאה נגד החברה, חזרה המניה בארה"ב ל-19 דולר – מה שהוביל לעליות גם בשוק המקומי, אם כי להערכתנו התנודתיות במניה תימשך בתקופה הקרובה והשקעה בה עדיין אינה מתאימה לכל לקוח. בבזק, התנודתיות צפויה על רקע הציפייה למכירת השליטה בקבוצת יורוקום, החברה האם. בשבוע החולף הוגשה בקשה לפירוק הקבוצה ובשבוע הקרוב ודאי יופיעו בעיתונים רשימות מתעניינים בחברה – מה שעשוי לעורר עניין בסקטור כולו ולא רק בבזק.
תיק המניות המקומי ממשיך להיות מרכז הכובד של החשיפה המנייתית במבט ל-2018. אנו מקצים לישראל כשני שליש מהחשיפה המנייתית והיתר בחו"ל. במבט קדימה אנו ממשיכים להמליץ לגוון את החשיפה המנייתית גם מחוץ לארה"ב, לשווקים כמו אירופה (בעיקר גרמניה) ומזרח אסיה, שזוכים לתמחור זול יותר מהשוק האמריקאי.

2. אג"ח – להגדיל חשיפה לקונצרני בדירוג גבוה, גם על חשבון ממשלתי
אישור רפורמת המס של טראמפ הוביל בסוף השבוע לעלייה בתשואות האג"ח הממשלתי מרמה של כ-2.35% לעשר שנים לכמעט 2.5%. אך למרות עליית התשואות הממשלתית, מרווחי הקונצרני בכל רמות הדירוג ירדו קלות, מה שאומר כי תשואות הקונצרני לא עלו כמו הממשלתי. לאור זאת ולנוכח העובדה כי האג"ח הקונצרני מתמחר את העלאות הריבית הצפויות, אנו ממשיכים להמליץ על הסתת חלק מהתיק הקונצרני המקומי לאג"ח חו"ל דולרי. היחלשות הדולר גם אחרי העלאת הריבית האחרונה מלמדת כי הבחירה בגידור החשיפה המטבעית היא עדיין הצעד הנכון.

טבלה המציגה את המרווחים באג"ח הקונצרני 

בשוק המקומי, לנוכח התשואות הממשלתיות הנמוכות מאוד בטווח הקצר והבינוני וההבנה כי הריבית לא בדרך למעלה לפחות בשנה הקרובה, אנו ממליצים להגדיל חשיפה לאג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים (AA) גם על חשבון חלק מהחשיפה לאג"ח הממשלתי.

3. תיק השקעות – השווקים ממשיכים לתמוך בתיאבון לסיכון
על רקע העלאת תחזיות הצמיחה ל-2018 ונתוני המקרו הטובים בכל העולם ממשיכים לתמוך בשווקים הפיננסים ובתאווה לסיכון – מה שבא לידי ביטוי בעוד שבוע חיובי בשווקים. הראלי של החודש הנוכחי בשוקי המניות ממחיש את החשיבות של שילוב חשיפה מנייתית בכל תיק השקעות ואנו ממשיכים להמליץ לשלב רכיב חו"ל לא רק בתיק המנייתי אלא גם ברכיב האג"ח.

טבלה המציגה איך צריך להיראות תיק ההשקעות? 

אישור רפורמת המס של טראמפ בא לידי ביטוי בעיקר בשוק האג"ח הממשלתי האמריקאי והוא ממשיך לתמוך בשמירה על מח"מ בינוני, לנוכח האפשרות כי הגירעון הגדול וההאצה בצמיחה עלולים להוביל לעלייה באינפלציה.
בשוק המקומי, למרות הצפי לצמיחה נאה ב-2018 לא מומלץ להגדיל חשיפה לאפיק הצמוד ואנו ממשיכים לשמור על הטיה לאפיק השקלי.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף