שבוע נוסף של עליות שערים בשווקי העולם. האינפלציה הנמוכה באירופה ושער היורו מחזקים את ההערכות שההרחבה הכמותית רחוקה מסיום. תשואות האג"ח ל-10 שנים שינו מגמה וירדו. מסכמים עונת דו"חות כספיים מצוינת בארצות הברית 

השבוע נרשמה מגמה חיובית בשווקים, עם המשך עליות בהובלת מדד נאסד"ק והשווקים באסיה (מלבד יפן עליה נרחיב בהמשך) שרשמו עליות שערים משמעותיות, מדדי המניות בארה"ב עלו בין חצי אחוז למעל אחוז. בסין רשמו המדדים עליות של כ 2% וגם אירופה ברובה הייתה בטריטוריה חיובית.

מחירי הנפט המשיכו לעלות בשיעור של 3% - שבוע שני ברציפות - יחד עם עצירה בעליה בתשואות איגרות החוב הארוכות. אלו חזרו אל מתחת ל-2.9% למרות המשך עלייה בציפיות האינפלציה הארוכות ל-10 שנים לרמה של 2.1%. הציפיות לעליית ריבית נותרו על צפי של שלוש העלאות ריבית השנה.

בארצות הברית, הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על המשך צמיחה בריאה, אולם מתונה יותר מזו שהורגלנו אליה בעבר. מדדי מנהלי הרכש של התעשייה והשירותים ממשיכים להצביע על התרחבות מעל הצפי, דרישות עבודה ראשוניות בשפל של שנים שלא נרשם מאז שנות השבעים, וגם מדד המדדים המובילים עלה מעל הציפיות. להערכתנו, מדובר בנתוני מקרו שמאפשרים להניח שהצמיחה ברבעון הראשון תהיה חזקה, כאשר כרגע התחזית עומדת על צמיחה של 2.7%.
כאמור, גם אירופה המשיכה בתפקוד חיובי (למעט הפוטסי באנגליה) בשילוב עם המשך ירידה בתשואות איגרות החוב הארוכות ויציבות בציפיות האינפלציה. הנתונים ממשיכים להיות חזקים, אולם גם פה, מעט מתחת לציפיות. כך למשל, מדד אמון הצרכנים עלה רק 0.1%, לעומת צפי לעלייה של 1%. גם נתוני מדד מנהלי הרכש של השירותים והתעשייה שפורסמו היו נמוכים מהתחזית ומדד המחירים לצרכן עמד בתחזית אך נמוך משמעותית מיעד הECB-. כל אלה שלחו את התשואות ל-10 שנים למטה, ואת היורו לשבוע של היחלשות לאחר שהגיע לשיא של יותר משלוש שנים בחודש שעבר. בהסתכלות קדימה נראה שהבנק המרכזי האירופאי ימשיך עם הרחבה כמותית ומוניטרית לאור אינפלציה נמוכה ויורו חזק.

גם ביפן נתוני המקרו ממשיכים להיות טובים. הייצוא גדל ב-12% (מעבר לציפיות), אולם הצריכה הפרטית ממשיכה להיות ממותנת. למרות דוחות כספיים חזקים מאד, הבורסה היפנית ממשיכה להיות יחסית חלשה עם תשואה שלילית של קרוב ל-4% מתחילת השנה לאור חוזקו של היין שמאיים על המשך הגידול ברווחיות של הפירמות. תשואות איגרות החוב של יפן ממשיכות להציג תשואה אפסית, וההערכה היא כי גם כאן מדיניות ההרחבה תימשך לאור אינפלציה בירידה ויין חזק.

השווקים המתעוררים מתפקדים טוב כאשר מדד השווקים המתעוררים עלה במעל ל-5% מתחילת השנה ויותר מ-30% בשנה האחרונה. המדד נהנה מעליית מחירי חומרי גלם, דולר חלש וסחר עולמי במגמת עלייה. מבין השווקים הללו, בולטות במיוחד הבורסה הברזילאית, הבורסה הרוסית והבורסה בהונג קונג עם עליות נאות בתחילת שנה

בישראל

בישראל נרשם שבוע חלש בשוק איגרות החוב ובשווקי המניות, בעיקר בגלל מדד מניות הבנקים שהמשיך לרדת בשבוע שעבר והשלים ירידה של יותר מ-3% מתחילת השנה וזאת בניגוד למגמה בעולם. רמת המחירים הנוכחית מצביעה על אטרקטיביות הסקטור.
השקל חזר להתחזק בזכות פרסומים על השקעה נוספת של אינטל וסקטור הגז. להסכם היצוא של גז ישראלי למצרים (אם אכן יתממש), השפעה חיובית על ההכנסות העתידיות של המדינה ממסים ועל חוזקו של השקל ומכאן השפעה ממתנת על האינפלציה, על הדחף של בנק ישראל להעלות ריבית ועל תשואות האג"ח.
כל אלה מצביעים על התרחקות הצפי להעלאת ריבית עוד יותר, כאשר ציפיות האינפלציה נשארו יציבות והתשואות המשיכו לעלות.

מה עושים השבוע?

1. מניות – ישראל מעניינת ביחס לשאר העולם
בורסות וול סטריט חגגו ביום שישי האחרון כאשר רשמו זינוק יומי חד תוך מחיקת כל ירידות השבוע. בסיכום שבועי, מדד הנאסד"ק עלה ב-1.4%, מדד S&P 500 הוסיף 0.6% ודאו ג'ונס עלה בסיכום שבועי ב-0.4%.

פאי של מבנה תיק מניות עולמי 

עונת הדוחות הכספיים של הרבעון הרביעי כמעט מאחורינו, וניתן לסכם בכך שהייתה זו עונת דוחות כספיים מצוינת עם הפתעה בהכנסות בשיעור של 1.2% והפתעה ברווחים בשיעור של 4.3%. באופן אבסולוטי עלו ההכנסות בשיעור של 7.5% והרווחים בשיעור של 14.4%. הנתונים החזקים מגיעים בעיקר בהובלת סקטור האנרגיה וחומרי הגלם, אולם גם חברות הטכנולוגיה תרמו עם עליית רווחים של יותר מ-22%.

בהסתכלות קדימה, הערכות הן שרווחי החברות אמורים להמשיך ולצמוח חזק גם ברבעון הראשון של 2018, ונכון לרגע כתיבת שורות אלה, התחזית עומדת על גידול של 16% ברווח ברבעון הראשון של השנה וצמיחה של מעל 7% בהכנסות.
באירופה הדוחות הכספיים של החברות ממשיכים להיות טובים עם הפתעה של מעל 3% בהכנסות ויותר מ-6% ברווחים, כאשר באופן אבסולוטי גדלו ההכנסות ב-6% והרווחים ב-34%. גם בשוק האירופאי הסקטורים המובילים הם אנרגיה וחומרי גלם, אולם בניגוד לארה"ב, הסקטורים של צריכה ופארמה הראו ירידה ברווחים.

ביפן, הבורסה כאמור חלשה וזאת למרות דוחות כספיים חזקים מאד עם גידול של 6% בהכנסות וצמיחה של מעל 50% ברווחים, אלא ששם הצפי הוא שדוחות הרבעון הראשון יראו ירידה בהכנסות וברווחיות בעקבות חולשת היין.
מבחינת תמחור שוק המניות להערכתנו השוק המקומי הינו המעניין ביותר, כאשר בכל הנוגע לחשיפה לחו"ל בראיה קדימה אנו מעניקים לאירופה משקל יתר וזאת לאור הנתונים הכלכליים באירופה שדומים לנתונים בארה"ב, אך עם רמות המכפילים נמוכות יותר. עודף התשואה בארה"ב על אירופה נובע מחולשת היורו, למרות הקושי בחיזוי מט"ח אנו לא רואים סיבה שמצב זה יימשך.

2. אג"ח – לא מקצרים עוד את המח"מ
אנו שבים ומציינים כי חשיפה למח"מ ארוך לא נראית אטרקטיבית לאור התשואות הנמוכות והצפי לעליית ריבית לקראת סוף השנה. למרות זאת, לאור הירידה החדה שנוצרה, אין סיבה כרגע לקצר עוד את המח"מ, אלא לתוך עליות של האג"חים הארוכים.

אשר לשוק הישראלי, שילוב של ירידת תשואות מול ריבית שמתרחקת ושווקי מניות שתפקדו, אמורים לפחות בטווח הקצר לשנות גם את המומנטום באיגרות החוב, כאשר הדרוגים הגבוהים נראים כרגע מאד אטרקטיביים.
בכל הקשור לחלק של איגרות חוב חו"ל בתיק ההשקעות שלנו, אנו מעדיפים כאמור להישאר במח"מ של כ 4-4.5 שנים, ומעריכים כי עליית הריבית מתומחרת ברובה בשוק ולכן מהלך זה עשוי להביא לתשואה חיובית.

3. תיק השקעות – "אין כסף על הרצפה", אבל גם לא צריך להיכנס לבונקר
המצב הכלכלי העולמי ממשיך להיות טוב עם צמיחה גלובלית חזקה, לחצי אינפלציה נשלטים בארה"ב ולא קיימים באירופה ויפן,  ריבית במגמת עלייה בעיקר בארה"ב ובריטניה ומצב פירמות מצוין שבא לידי ביטוי בצמיחה נאה ברווחים ומרווחי אג"ח קונצרני נמוכים.

טבלה איך צריך להיראות תיק אג"ח 

לאור נתוני המאקרו והמיקרו אנו לא רואים סיבה להיות בתיקים דפנסיביים מידי, מצד שני לאור התנודתיות אנו לא ממליצים להגדיל סיכונים. לכן יש להתמקד בתיקים מפוזרים הכוללים חשיפה לאג"ח קונצרני מדורג ואג"ח חו"ל לצד תיק מניות המוטה לשוק המקומי.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף