השבוע נרשמו ירידות של 4% בבורסות ארה"ב למרות שבוע המסחר המקוצר. נחלשות הציפיות להסכמות בין סין לארה"ב בוועידת G20 השבוע. הנפט השלים ירידה של 11% בשבוע החולף, אחרי שבסופ"ש רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מזה שלוש שנים


השבוע החולף הסתיים אמנם בחג ההודיה בארה"ב, אך למשקיעים האמריקאים היו פחות סיבות לחגוג בשבוע הזה. מדד ה S&P 500 השלים ירידה של כ-4% בשבוע האחרון לבדו, הנפט ירד ב-11% במהלך השבוע והשלים ירידה של 22% מתחילת החודש וגם נתוני המקרו, במיוחד אלה הצופים פני עתיד, אכזבו.

החששות מהמשך מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הכבידו על השווקים בשבוע החולף, כאשר משקיעים ציפו לציוץ חיובי של הנשיא טראמפ בנושא לפני פסגת מנהיגי המדינות הצפויה במהלך סוף השבוע הקרוב בוועידת G20. המתיחות בין הצדדים גברה בשבוע האחרון, כאשר בכירים אמריקאים הזהירו את עמיתיהם במדינות שונות באירופה ואסיה מפני שימוש בציוד תקשורת של הענקית הסינית HUAWEI, לטענתם, מחשש שהם משמשים לריגול. האזהרה הזו השפיעה על כל סקטור הטכנולוגיה הסיני שנגרר גם אחרי המגמה השלילית במניות הטכנולוגיה המובילות בארה"ב. מניות ה-FAANG (פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל) כבר השלימו ירידה של מעל בין 20% ל-40% מרמות השיא של השבועות האחרונים.

בארה"ב, נתוני המקרו שפורסמו בשבוע החולף מעידים על מגמה מעורבת. מספר המועסקים גדל באוקטובר ב 250 א', לעומת תחזית ל-200 א' והממוצע בשלושת החודשים האחרונים הוא תוספת של 218 אלף משרות. השכר הממוצע עלה בשיעור שנתי של 3.1%, הגבוה ביותר מאז 2009. גם ביטחון הצרכנים והצריכה הפרטית רשמו שיאים באוקטובר.

עם זאת, מדד ISM לייצור אכזב, בהשפעת הזמנות חדשות והזמנות ייצוא. מדד PPI למחירים סיטונאיים עלה באוקטובר ב 0.6%, לעומת תחזית לעלייה של 0.2%; קצב הגידול השנתי הוא 2.9%. מדד הליבה עלה ב 0.5% לעומת תחזית לעלייה של 0.2%. מדד קייס שילר לעליית מחירי הבתים עלה ב 5.5% - הקצב הנמוך ביותר מאז 2016; והביקוש למשכנתאות רשם ירידה שנתית של 16%, בעקבות עליית התשואות.

טראמפ צייץ על "בעיית הבנק המרכזי" ועל האינטרס לשמור על ריבית נמוכה, לקראת הודעת הריבית הבאה ב 19 בדצמבר. ההסתברות שמעניק השוק להעלאת ריבית בדצמבר היא של 60% בלבד - רמה נמוכה יחסית לתקופה האחרונה. בנוסף הציפייה כיום בשוק הוא להעלאת ריבית יחידה ברבעון הראשון של 2019. טראמפ מעדיף ריבית נמוכה, שתעזור לו לייצב ולהרים את השווקים למעלה. הירידה בציפיות להעלאת ריבית, הובילו לירידת תשואות באג"ח האמריקאי ולירידות באג"חים הדולריים בריבית משתנה.

הנפט צלל ביום שישי ב 8%, ומתחילת החודש איבד כ 20%. זהו שבוע שביעי רצוף של ירידות והנפילה היומית החדה ביותר שרשם הזהב השחור מזה שלוש שנים. ברקע, חשש מעודף היצע בשוקי הנפט העולמיים, לאחר שסעודיה אותתה כי היא ממשיכה לשבור שיאי תפוקה.

באירופה, נתוני המקרו לא טובים. התמ"ג ברבעון השלישי עלה ב 0.2% בלבד, לעומת תחזית לעלייה של 0.4%; ראינו ירידה בתמ"ג בגרמניה - השוק המוביל באיחוד האירופי. נתון מטריד עוד יותר הוא הירידה במדד מנהלי הרכש שהגיע לשפל של שנתיים.

עוד חדשות רעות הגיעו מאירופה – ביום שלישי דחה האיחוד האירופי את ההצעה המתוקנת של הגירעון האיטלקי, ועליו להחליט אילו סנקציות יטיל על איטליה – במשבר שעדיין מתגלגל. גם הברקזיט עדיין באוויר – אחרי שהקבינט הבריטי אישר את ההסכם המתגבש, היום מדינות האיחוד צריכות לאשר אותו, והספרדים כבר הודיעו שהם מתנגדים.

בסין, נרשם שפל חדש במדד מנהלי הרכש של הייצור – הנמוך ביותר מאז יולי 2016, וגם בשירותים – הנמוך ביותר מאז יוני 2017. הממשל מגביל את נזילות הבנקים והחברות הפרטיות. מדד המחירים לצרכן (CPI) באוקטובר היה 2.5% - לפי התחזית; ואילו מדד המחירים ליצרן (PPI) ירד ל 3.3%, כשבחודש הקודם היתה רמתו 3.6%.

בישראל, צפויה להתקבל השבוע החלטת הריבית, כאשר ככל הנראה, היא תישאר ללא שינוי, ונראה אותה עולה רק לאחר הרבעון הראשון של 2019. השקל המשיך לרדת לעומת מטבעות אחרים בעולם, בהובלת הדולר, הממשיך לספק הגנה על תיקי ההשקעות התנודתיים.

מה עושים השבוע ?


1. מניות – השוק המקומי ממשיך להציג ביצועים עודפים מול השווקים בעולם ותומך בחשיפה גדולה לתוך 2019
מדד S&P 500 ירד בשבוע החולף ב 3.8%- והשלים ירידה של יותר מ 10%- מאז השיא שקבע ב- 20 בספטמבר. הנאסד"ק ירד ב 4.3%- ואילו הדאו ג'ונס ירד ב 4.4%-. בישראל, ראינו ירידות מתונות יותר כשת"א 35 ירד בסיכום שבועי 1.8%- בלבד.
עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב על סף סיום, כאשר מתוך 73% מהחברות שפרסמו דו"חות, 85% היכו את התחזית לרווח, ורק 60% היכו את תחזית ההכנסות. השוק העניש חברות מאכזבות יותר משאהב את החברות המפתיעות. בלטו במיוחד דו"חות חיוביים לחברות עם חשיפה לכלכלה האמריקאית, עם חשיפה נמוכה לסין ושווקים מתעוררים. תחזית השוק לרבעון הנוכחי היא לצמיחה של 6%, כאשר מגזרי האנרגיה והפיננסים מובילים.

בשוק המקומי נמשך זרם הדו"חות הכספיים, כאשר בשבוע החולף ריכזו חברות התקשות עניין על רקע דו"חות בזק וסלקום שהמשיכו את תמונת הפעילות של הרבעון השני והראשון, שהיו פחות טובים. בסקטור הנדל"ן ראינו דו"חות חיוביים שעזרו לשוק.

על רקע זה, במבט קדימה אנו ממשיכים להתמקד בחשיפת יתר למניות בישראל כאשר ביצועי מדדי המניות בישראל מתחילת השנה חזקים יותר ותנודתיים פחות מרוב השווקים בעולם – ונראה כי יש גורמים רבים התומכים בהמשך המגמה הזו. השוק האמריקאי מציג תנודתיות גבוהה, אך בהסתכלות ארוכת טווח ניתן למצוא לא מעט גורמים התומכים חשיפה למניות בארה"ב, בהם גם העובדה הטכנית שאנו נכנסים לשנת הנשיאות השלישית של הנשיא – שנה שבאופן היסטורי היא בעלת הביצועים החזקים ביותר בכל תקופת נשיאות. בכל מקרה, אנו ממליצים להתמקד בחשיפה המנייתית באפיקים פחות תנודתיים, פחות מתומחרים על בסיס הנחות צמיחה גבוהה ויותר מניות ערך "מסורתיות".
מבנק תיק המניות
2. אג"ח – התנודתיות נמשכת, מח"מ קצר וקונצרני בדירוגים גבוהים ממשיכים לשמור על עדיפות
מחר (ב') צפויה החלטת ריבית בישראל, אך ההערכה היא כי גם הפעם תישאר הריבית ללא שינוי. ההבנה בשווקים כי ככל הנראה העלאת הריבית בישראל תידחה והקצב יהיה איטי מהצפוי, הובילה בשבוע האחרון לביצועים טובים יותר של האפיק השקלי, כאשר במח"מ הארוך (מעל 5) ראינו עליות של כ-0.5% ובמח"מ קצר של יותר מ 0.2%. בצמודים ראינו השפעה פחות משמעותית. הדברים קיבלו ביטוי גם באפיק הקונצרני, עם ביצועים טובים יותר לקונצרני השקלים. גם בשבוע החולף ראינו את החשש מדירוגים נמוכים ומאג"ח חברות הנדל"ן האמריקאיות. מדד תל בונד גלובל ירד ביותר מ-1%.

מי שממשיך להוביל את הביצועים בשוק האג"ח המקומי הוא מדד התל בונד דולר, שבשבוע האחרון עלה בעוד 0.7% והשלים עלייה של כמעט 2% בחודש החולף. ביצועי המדד יחד עם התחזקות הדולר, ממשיכים להצדיק את ההמלצה שלנו להיצמד לאג"חים צמודי דולר כדי ליהנות מעליית הריבית הדולרית ולנצל את ההגנה שמספק הדולר על תיק ההשקעות, לאור הקורלציה השונה משאר חלקי התיק.

בעולם, ראינו בשבוע החולף ביצועים חלשים יותר לאפיק הקונצרני. בלטו לשלילה אג"ח חו"ל בריבית משתנה, שסובלות עקב הירידה בציפיות העלאת הריבית ונרשמו בהם ירידות חדות ביחס לאג"חים הקצרצרים. אנו ממשיכים להעריך כי קרן כספית דולרית מספקת הגנה טובה וזולה יותר מהמשך תהליך העלאת הריבית.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – פשטות עדיפה על תחכום (בק טו בייסיקס)
השבוע צפויים מספר אירועים שעשויים להשפיע על השוקים ולגרום להמשך התנודתיות. ראשי האיחוד האירופי צפויים להכריע אם לקבל את הצעת הברקזיט שהגישה ממשלת בריטניה ובשבועות הקרובים גם ידונו בשאלה אילו עיצומים להטיל על ממשלת איטליה שמסרבת להוריד את יעד הגירעון. כינוס מדינות ה-G20 צפוי בהמשך השבוע, כאשר לפי שעה נראה כי גולת הכותרת צפויה להיות פסגת נשיאי ארה"ב וסין.
לצד ריבוי הגורמים לחוסר ודאות, יש גם גורמים שתומכים בהמשך העליות בשווקים. ככל הנראה, קצב עליות הריבית בארה"ב יואט (גם בשוק המקומי) – מה שצפוי להמשיך לספק תמיכה בשווקים הפיננסים, לצד נתוני מקרו טובים בארה"ב.
ההמלצה המרכזית לתקופה הקרובה היא להיות מאוד מודעים לרמות הסיכון שבתיקי ההשקעות ולנכסים שאליהם חשופים. יותר דירוגים גבוהים במח"מ קצר באג"ח, יותר מניות מוכרות, יותר נכסים פשוטים, מוכרים, ואולי אפילו "משעממים" מאשר נכסים מלהיבים, פחות מוכרים ויותר מורכבים.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף