התשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו ל 1.53% והשוק מתמחר צפי ל 4 הורדות ריבית בשנה הקרובה. השווקים מגיבים למלחמת הסחר שבין ארה"ב לסין שעלתה מדרגה בסופ"ש החולף. עונת הדו"חות בישראל מגיעה לסיומה


בזמן שחופשת הקיץ בישראל מגיעה לסיומה, חודש אוגוסט שיסתיים השבוע מסתמן כחודש התנודתי ביותר מתחילת השנה כאשר שני אירועים מרכזיים שלחו את הכלכלה העולמית לירידות ומימושים כמעט בכל אפיק השקעה.
האירוע המרכזי, במסגרת מלחמת הסחר שמלווה אותנו בתקופה האחרונה, הגיע מסוף השבוע החולף כאשר הודיעה סין כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו10% על 75 מיליארד דולר על יבוא מארה"ב (כולל נפט ורכבים). טראמפ בתגובה לא נשאר אדיש והכריז בציוץ על תוספת של 5% המיובאים מסין בסכום כולל של 550 מיליארד דולר.

אי הוודאות ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין ממשיכה לפגוע בסחר ובתעשייה בעולם וגם בארה"ב. למרות זאת, הצרכן האמריקאי שהוא משמעותי לכלכלה, ממשיך להפגין חוזקה, כך על פי המכירות הקמעונאיות ליולי שהפתיעו לחיוב עם עלייה של 0.7%+ ובניכוי מכירות בתחנות דלק נרשם גידול של קרוב ל 4% ב 12 החודשים האחרונים. אמנם זהו קצב גידול מתון יותר בהשוואה ל 2018, אך יש לזכור שהצרכן נהנה גם מהפחתת מיסים.

במקביל, תשואות האג"ח הממשלתי בכל העולם המשיכו לרדת והגיעו לרמות שפל, כאשר התשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו בסוף השבוע ל 1.5% ועקום התשואות התהפך כאשר תשואת האג"ח הממשלתי ל 5 שנים הגיע ל 1.41%. מדברי פאוואל ופרוטוקול הפד משהשבוע החולף, הפד אינו רואה בהורדת הריבית ביולי את תחילת מחזור הורדות הריבית, אלא מהלך אשר המשכו צפוי להבחן בהמשך. חברי הפד מסוייגים לגבי המשך תהליך הורדת ריבית ומוכנים לספק תמריצים נוספים אם האטה תכה בכלכלת ארה"ב. במקביל, שוק האג"ח האמריקאי מגלם תרחיש שלפיו בשנה הקרובה תרד הריבית הדולרית 4 פעמים ב 12 חודשים הקרובים ועד 1% מטה עד סוף 2020.
החששות האלה גדלים דווקא בתקופה שבה מצד אחד שיעור האבטלה נמוך ורמת הוצאות הצרכנים גבוהה, אך מנגד, מלחמת הסחר שבין ארה"ב לסין יוצרת אי וודאות כלכלית ותנודתיות חריפה.

טבלה של תשואה פנימית וסטיית תקן לפי מדדים

כיצד נפעל בתקופה כזו :


בימים אלו, עולה חשיבות שילוב האפיקים, לצורך הקטנת התנודתיות. ראינו מצוין את הקורלציה ההפוכה שיש בין אג"ח מדינה למניות בימים האחרונים ולכן ע"י שילוב של שני אפיקים אלו יחד אנחנו גם נהנים מפוטנציאל תשואה וגם מפחיתים משמעותית את הסיכון.
הגדלת רכיב מניות ישראל בתיק המנייתי, נכון לא רק בגלל פוטנציאל התשואה העתידי מבין שווקי העולם, אלא גם לאור העובדה כי מניות ישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, עם סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב ואירופה.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- מתמקדים בשוק המניות בישראל לאור הפוטנציאל וסטיית התקן הנמוכה מבין שווקי המניות המובילים בעולם
כתוצאה מרחשי מלחמת הסחר וההתפתחות בכלכלת העולם, שוק המניות בארה"ב אופיין בעצבנות יתר כאשר רשם ירידות יומיות חדות בהובלת מדד הנאסד"ק שירד ב 3% ביום אחד ומנגד מדד הפחד זינק ב 20% בסוף השבוע שחלף.
בחודש אוגוסט שוב בולטים המדדים הישראלים בתנודתיות נמוכה יותר. בעוד שהשוק האמריקאי רושם ירידות יומיות של 3%, השוק המקומי שפתח את השבוע היום (א') ירד פחות. בסיכום שבועי, מדד ת"א 90 עלה 3.6%+ בעוד מדד S&P500 ירד 1.4%-. אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה, אשר מתפקד טוב ושימשיך להיות בעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי וממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל.
עונת הדו"חות בת"א עתידה להסתיים השבוע, כאשר השבוע עתידים לפרסם את דוחותיה בזק ביום שני, פרטנר ביום שלישי וויקטורי ביום רביעי. עד כה, מדד ת"א 90 בלט בתשואה של כ 23%+ מתחילת השנה בזכות פרסום עונת דו"חות של חברות רבות ובראשן חברות הנדל"ן ובנוסף סקטור הנדל"ן שנתמך מירידות התשואות בארץ ובעולם בלט לחיוב.
על רקע הורדות הריבית בארה"ב ובעולם וההבנה שבישראל הריבית לא תעלה בזמן הקרוב, המיקוד להמשך השנה, הוא השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח בארץ- ביצועים חזקים בחלק הבינוני-ארוך תומכים במח"מ בינוני כדי ליהנות מעקום התשואות התלול;
אג"ח דולרי- התהפכות העקום יחד עם תשואות ממשלתיות בשפל תומכים במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר .

על רקע ירידת התשואות החדה בעולם, גם השוק המקומי הושפע ובמיוחד באפיק הממשלתי השקלי. באפיק הקונצרני, השלים מתחילת השנה התל בונד שקלי בנקים וביטוח 7.8%+ ומדד התל בונד 60 סיפק 6.5%+. אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר) ושמירה על מרכיב של אג"ח קונצרני בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח מוגבל בכל תיק.
ביום רביעי הקרוב צפויה להתפרסם הודעת הריבית של בנק ישראל, כאשר הצפי שהבנק לא יעלה את הריבית בקרוב ועל כן הריבית תישאר ללא שינוי וזאת על רקע הנתונים שנצברו בארץ שלא מהווים סיבה מספקת להורדת ריבית.
אחרי העליות החדות באג"ח הממשלתי הדולרי בשבועות האחרונים, להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגרסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור בינתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.
בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות כפי שאנו עשויים לראות במהלך המחצית הנוכחית.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב אפיקים בתקופה כל כך מאתגרת מסייע בהפחתת תנודתיות, מוריד את סטיית התקן ומסייע ללקוחות לצלוח בשלום תקופות כאלה.
בחודשים האחרונים אנחנו מתמקדים בהפחתה הדרגתית של הסיכונים ע"י שילוב מספר רב של אפיקי השקעה, תוך איתור קורלציות נמוכות בין נכסים שונים. כך לדוגמא בשבוע החולף ראינו את הקורלציה כאשר המדינה עלו חזק והמניות והקונצרני ירדו. חזרתה של התנודתיות בחודש האחרון מחייבת לפעול להקטנת סיכונים באמצעות תיק מפוזר שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר.
בעוד שבארה"ב מדברים על הורדות ריבית והשוק מתמחר זאת, השוק המקומי עדיין אינו מגלם צעדים קיצוניים שבנק ישראל עשוי לנקוט ולכן אנו ממשיכים להמליץ על תיק אג"ח במח"מ בינוני.
בנוסף, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובכך נרצה לייצר ללקוח וודאות בתשואה ולגרום לו להתמיד.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף