שבוע ראשון של ירידות במניות בעולם ב-2020, בעקבות חששות מהתפרצות השפעת בסין. ההיסטוריה מלמדת שההשפעה של אירועים דומים על תיק ההשקעות בטווח הארוך נמוכה. לטעמנו ללא קשר ישיר, יש להפחית חשיפה לשווקים מתעוררים ולהגדיל חשיפה למניות בישראל.

לאחר רצף עליות מרשים ולמרות שהמדדים המקדימים מצביעים על צפי לשיפור בקצב הצמיחה במרבית השווקים המפותחים, חששות מפני נגיף השפעת מסוג "קורונה", שהוביל לעשרות מקרי מוות בסין, הוביל השבוע לירידות ולחוסר שקט בשווקים הפיננסים.

ההשפעה של הנגיף הקטלני הובילה לירידה במדדי המניות המובילים בסין והונג קונג, אך גם בארה"ב וישראל על רקע החשש מהתפשטות. בנוסף למדדי המניות, גם עקום התשואות בארה"ב ירד השבוע בצורה בולטת כשהתשואה ל 10 שנים הגיעה לרמה של 1.69% הרמה הנמוכה ביותר מנובמבר האחרון.

אומנם ארגון הבריאות העולמי טרם הכריז על מצב חירום ומוקדם עדיין לקבוע מה מידת החומרה של הנגיף וכמה זמן ייקח למגר אותו אך הוא מזכיר במקצת את נגיף הסארס שהשתולל ב-2003 והשפיע על השווקים הפיננסים בעיקר בטווח הקצר ובעיקר בסביבתה של סין (אז הונג קונג ספגה את הפגיעה העיקרית). ההיסטוריה ממקרים נוספים כמו שפעת החזירים, שפעת העופות והתפרצות החצבת, מלמדים שהשווקים חוזרים לרמתם במהירות גבוהה יחסית, לעתים בתוך פחות מחודש. כל עוד אין סכנה גלובלית, סביר שנראה תיקון כשהתמונה תתבהר.

השבוע צפויה הודעת ריבית בארה"ב, שם אין צפי לשינוי בריבית והיא תישאר ב 1.75%. נתוני האינפלציה בארה"ב ממשיכים לתמוך ברמות הריבית הנוכחיות בהתאם לדברי הפד שהעלאת ריבית בעתיד תישקל רק במידה והאינפלציה תעלה משמעותית מעל ליעד.

בגזרת הסחר, בהתאם להצהרות מהוועידה בדאבוס בשבוע האחרון, ארה"ב וסין צפויות להתקדם בשיחות אל עבר ההסכם המלא בקרוב מאוד. עם זאת, במבט לשנה הקרובה ולבחירות בארה"ב סביר שהנושא הזה יתפוס לא מעט כותרות וימשיך לייצר תנודות בשווקים.

בישראל, פורסמו בשבוע החולף נתונים מעורבים אודות הפדיון בענפי המשק שעלה בחודשים ספטמבר עד נובמבר בשיעור מתון יותר מהצפי של 0.9% לעומת 3.9% בחודשים יוני עד אוגוסט, מה שמהווה אינדיקציה להתמתנות קצב הצריכה הפרטית. האטה נרשמה גם בייצור התעשייתי (מנוכה עונתיות) שהתכווץ בחודש נובמבר ב 0.8%.
השוק הישראלי ממשיך לרכז הרבה עניין וליהנות מאמון המשקיעים הזרים עם שני נתונים מרשימים שפורסמו בשבוע החולף. קרנות הון סיכון השקיעו ברבעון הרביעי של 2019 בחברות סטארט-אפ מקומיות סכום משמעותי של 2.3 מיליארד דולר כשבסיכום שנתי בכל 2019 הושקעו 8.3 מיליארד דולרים. עדות נוספת היא ההנפקה המאוד מוצלחת של בנק לאומי עם אג"ח COCO בחו"ל שגייס 750 מיליון דולר ל-6 שנים עם ביקושים של יותר מ 4 מיליארד דולר מכל העולם. זהו הבנק הישראלי הראשון שמנפיק חוב סחיר בחו"ל ולכן ניתן לצפות להנפקות דומות של בנקים ישראלים נוספים.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- חשיפה גבוהה לישראל ולסקטורים כמו ציוד רפואי עולמי, מספקים מענה להתמודדות עם החששות בשווקים מהשלכות "השפעת הסינית"
לאחר רצף עליות מרשים, מדדי המניות בארה"ב רשמו ירידות שערים בשבוע האחרון על רקע אי הוודאות סביב התפשטות נגיף הקורונה בסין. מדד ה S&P500 ירד בשבוע האחרון 1%- ומתחילת השנה רשם עלייה של 2%+. מדד הנאסד"ק ירד בשבוע האחרון 0.8%- ומתחילת השנה רשם עליה של 3.8%+. במבט קדימה, כל עוד ארגון הבריאות העולמי לא הכריז על מצב חירום ואין סכנה גלובלית סביר שאי הוודאות תלווה אותנו בטווח הקצר בלבד.

עם זאת, למי שבכל זאת חושש ומעוניין להיערך מראש לתסריטים מורכבים יותר, ניתן להיערך בחלק המנייתי בתיק ההשקעות בשני היבטים – האחד גיאוגרפי (מניות בישראל) והשני סקטוריאלי (ציוד רפואי). לאור העובדה ששוק המניות הישראלי מצטיין בסטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים ותמחור זול ביחס לעולם, בתקופות של חששות לעלייה בתנודתיות השווקים הגיוני להגדיל חשיפה לישראל על חשבון שווקים אחרים.

בנוסף, גישת השקעות הגיונית נוספת היא להגדיל חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. חברות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות (למשל ציוד לחדרי ניתוח, מסכות וכו') אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה. מעניין היא לראות כי בניגוד לירידות במדדים המובילים בארה"ב, סקטור הציוד הרפואי שמר בשבוע החולף על יציבות.

אחד התחומים המעניינים להשקעה בשוק הישראלי ממשיך להיות מניות הטכנולוגיה. ב-2019 הסתכמו השקעות קרנות הון סיכון בסטארט-אפים ישראלים ב-8.3 מיליארד דולר ואין ספק כי הדבר מהווה קטליזטור מרכזי להתפתחות התעשייה. נראה כי גם בבורסה הסקטור הזה מושפע לחיוב ובשבוע האחרון הוא עלה 3.1%+ נוספים וכ 13%+ מתחילת שנת 2020. העובדה שמניות הטכנולוגיה בת"א נמצאות בחשיפת חסר בתיקי המוסדיים והפרטיים, מעודדת ותומכת בהשקעה באפיק. בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית.
המלצה לתיק מניות
2. אג"ח בארץ- אפשרות לירידת ריבית תומכת באפיק; הנפקת ה-COCOשל לאומי בחו"ל תומכת בסקטור בישראל;
אג"ח דולרי- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי שטוח, ישנה עדיפות לפיקדונות וקרנות כספיות דולריות

עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. הביקושים החזקים בהנפקת האג"ח הדולרי של ישראל בשבוע שעבר (ביקוש של 20 מיליארד דולר לסחורה בהיקף 1.5 מיליארד דולר), מצביעים על העוצמה והעניין שירכז השוק המקומי עם צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020. גושפנקה נוספת לכך התרחשה בשבוע החולף בהנפקת אג"ח COCO של בנק לאומי בחו"ל שגייס 750 מיליון דולר ל-6 שנים וזכה לביקוש של 4 מיליארד דולר מכל העולם מדובר בבנק הישראלי הראשון שמנפיק חוב סחיר בחו"ל ולכן ניתן לצפות להנפקות דומות של בנקים נוספים.

המרווח שבו נסגרה ההנפקה, ננמוך מהמרווח של אג"ח דומה בשוק המקומי, תומך בחשיפה לסל של אג"ח בנקים COCO בישראל, המאפשרת ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

במבט קדימה, אנו מתחילים להיערך לתקופת המדדים הגבוהים שצפויה ממרץ. לרוב, הרבעון השני של השני מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. אז אמנם מדד ינואר צפוי להיות שלילי (עונתית), אך יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברותבדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. באג"ח הדולרי, התנודתיות החדה של עקום התשואות ובמיוחד בחלק הבינוני והארוך כפי שראינו השבוע, ממחישים כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.
המלצה לתיק אג"ח
3. תיק השקעות– לא ממהרים לבצע שינויים על רקע ההתפתחויות בסין

למרות התנודתיות בשווקים בטווח הקצר על רקע ההתפתחויות בסין, תיק ההשקעות כיום צריך להיות ערוך בעיקר למגמות המרכזיות בשווקים - הצפי להמשך ריביות נמוכות בעולם, אפשרות שהריבית בישראל תרד וכן את ההערכות כי לפי שעה לא צפוי מיתון בישראל ובארה"ב. המשמעות הנגזרת מהערכה זו היא כי בעת הזו עדיין ראוי לשמור על חשיפה מלאה לאג"ח ומניות בפיזור רחב מאוד.

אנו ממשיכים להמליץ על שילוב מירבי של אפיקי השקעה על מנת לוודא בניית תיקים המציגים מדד שארפ גבוה. תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה - הם המתכון המנצח לתקופה.
מיקוד הראל לתיק המניות

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


 


 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף