חשש מההאטה בארה"ב בשנה הקרובה - עקום התשואות ממשיך לרדת. התפטרותה הדרמטית של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, השאיר את השווקים אדישים. השבוע צפויה להסתיים עוד עונת דו"חות חיובית בישראל

​השבוע האחרון התאפיין בהתרחשות ערה בזירה הגלובלית. אומנם נתוני המאקרו בארה"ב מצביעים על האטה בקצב הצמיחה, שוקי המניות המשיכו בתיקון החודשי כלפי מטה ואם זה לא דיי, השוק מתמחר הורדת ריבית בדצמבר השנה ואולי עוד הורדה נוספת ביוני 2020. ומול שוקי הון גלובליים רועשים, ישראל מספקת את אחד משוקי המניות והאג"ח היציבים בעולם.

אין ספק כי בעולם יש הרבה רעשי רקע, ובהם המתיחות בין ארה"ב לאיראן, ירידת מחיר הנפט ל59 דולר לחבית, התפטרותה של תרזה מיי מראשות ממשלת בריטניה והמשך מלחמת הסחר בן סין לארה"ב שממשיכה להשפיע על התנודתיות בשווקים. בזירת הסחר, טראמפ צפוי לפגוש את נשיא סין בסוף יוני ובמקביל שלח נשיא ארה"ב רמזים על הקלות שיהיה מוכן לשקול כחלק מהסכם סחר מקיף.
מול כל אלה, השוק המקומי ממשיך להציג עוצמה ונהנה משילוב גורמים ייחודי המתבטא בנתוני הצמיחה החיובים ומהווה אחד משוקי המניות הפחות תנודתיים בעולם. אולי תופתעו לגלות כי סטיית התקן של שוק המניות בישראל בולטת לטובה על פני טווחי זמן שונים עד 5 שנים בהשוואה לשווקים אחרים בעולם. ממש "אי של יציבות!" (רצ"ב טבלה).
בשבוע האחרון, נשארה ריבית בנק ישראל ללא שינוי על 0.25%, בהשפעת מדד חודש אפריל, אך בעיקר בשל חוזקת השקל מול הדולר ויתר המטבעות (עוד סיבה לשמור על חשיפה לדולר בעיתוי הנוכחי). בהודעה, צוין ש "הייסוף הוא הגורם העיקרי שמעכב את המשך עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד." אך כאשר אנחנו בוחנים את הסעיפים השונים במדד מתחילת השנה, נראה שהשפעת הייסוף אומנם קיימת, אך היא איננה כה דומיננטית כפי שהבנק מציין. בנוסף, מציין הבנק גם את התמתנות תמונת המאקרו הכלכלית העולמית כגורם לכך שהועדה החליטה להשאיר את הריבית ללא שינוי.
הבנק לא אותת על כיוון כלשהו בריבית, וההודעה לא משנה את ההנחה שלנו שהריבית תעלה השנה פעם אחת לכל היותר – בסוף השנה (ובכפוף לכך שיהיה עד אז הסכם סחר בין ארה"ב וסין). בנוסף, אנו מאמינים שבמידה והייסוף יימשך בנק ישראל יחזור להתערב בשוק המט"ח על מנת שלא להרחיק עוד יותר את העלאת הריבית.
ולמרות הצמיחה החזקה במיוחד ברבעון הראשון (5.2%) - אין שינוי בתחזית השנתית לצמיחה של 3.2%. אמנם חלק מהעלייה המהירה בתוצר ברבעון החולף מקורה בגורמים חד פעמיים בעקבות יבוא הרכבים המוגבר, אך גם בניכוי הגורמים הללו הצמיחה ברבעון הראשון נותרה חזקה (כ 3.7%). יבוא הרכבים המוגבר יפחית מהצמיחה ברבעון השני.
טבלת סטיית תקן בשווקים השונים

אירופה במבחן


בין יתר הגורמים שעשויים להשפיע על המסחר בשווקים השבוע, במיוחד באירופה, הם הבחירות לפרלמנט האירופאי שיחלו ביום חמישי הקרוב (תוצאות ביום א'). הבחירות הללו הם מבחן לאירופה על רקע עליית הפופוליזם, שחיקת האמון באירו, מלחמות סחר, התפטרותה הדרמטית של ראשת ממשלת בריטניה, והשפעת הברקזיט והוואקום המנהיגותי שמסתמן לאחר העזיבה הקרובה של אנג'לה מרקל בגרמניה.
במישור הכלכלי, אחד מהנושאים החשובים שהפרלמנט החדש באירופה יקבע הוא זהות נגיד הבנק המרכזי הבא, כאשר מריו דראגי לצד מספר חברים בכירים בבנק המרכזי צפויים לסיים את תפקידם השנה. להערכתנו, לבחירות לפרלמנט האירופאי פוטנציאל להביא לעליה נוספת בתנודתיות במקרה שנראה עלייה בכוחם של הגורמים הבדלניים, דבר שעלול להחליש את האירו עוד יותר.
ואיך זה קשור לישראל? החלשות נוספת של האירו, להתחזקות השקל ובהמשך – תוביל להוזלה נוספת של היבוא מאירופה ולהרחקת האינפלציה אצלנו ממרכז היעד.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- ישראל נהנית משילוב גורמים ייחודי, התומכים בחשיפה גדולה לשוק המקומי
השבוע תגיע לשיאה (וסיומה) עונת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של השנה בישראל – ועל רקע ריבוי החברות שיפרסמו דו"חות, ניתן לצפות להשפעות גדולות על השוק. בין היתר, את הדו"חות השבוע עתידות לבלוט חברות המגזר הפיננסי, כאשר חברות הביטוח עתידות להציג דו"חות טובים מן הרגיל לרבעון. בהמשך השבוע יתפרסמו דו"חות בנק פועלים והבינלאומי. בנק דיסקונט ומזרחי כבר פרסמו בשבוע שעבר תוצאות מצוינות עם תשואה להון של 10% ו-11.5% בהתאמה ועמדו בתחזיות המוקדמות שלנו לדוחות מבחינת הפרמטרים העסקים והפיננסים בעוד ששוקי המניות הגלובליים מפגינים תנודתיות גבוהה יותר מאז תחילת מאי, בעיקר בשל מלחמת הסחר המרחפת מעל כלל שוקי המניות והחשש מהשלכותיהם על הכלכלה ריאלית. בשונה מהעולם, שוק המניות בישראל מפגין ביצועים טובים מהעולם בחודשים האחרונים, אשר נתמכים בכלכלה איתנה, ריבית נמוכה ותמחור נוח יותר מבעולם.

שוק המניות בישראל ימשיך ליהנות בחודשים הקרובים משילוב גורמים ייחודי: סטיית תקן נמוכה יותר בהשוואה לשווקים בעולם, צמיחה עקבית וגבוהה יחסית של המשק, הריבית הנמוכה והעובדה שמחירי המניות בישראל נמוכים מן הממוצע בעולם.

להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המניות בישראל. חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות – צפויים לחזק את המגמה החיובית.
יש כיום לא מעט הזדמנויות בשוק המקומי ולכן נדרשת ראייה רחבה המאפשרת בחירה ופיזור מכל מדדי המניות בישראל.
מחר (ב'), לא יתקיים מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון בארה"ב.
 מבנה תיק המניות

2. אג"ח- שילוב אג"ח קונצרני מדורג, לצד אג"ח ממשלתי
אחרי ביצועי יתר בולטים לצמודים בתקופה האחרונה, בשבוע החולף ראינו את חוזקת האפיק השקלי. כך למשל מדדי אג"ח המדינה עלו השבוע ב 0.5% על רקע ירידת התשואות בעולם. המדד הלא צמוד 2-5 קבוע ממשלתי עלה 0.5% , בעוד שהמדד הצמוד 2-5 ממשלתי עלה 0.1%.

האג"ח הצמוד בשוק המקומי ממשיך להיות חיוני בתיק – גם באג"ח הממשלתי וגם הקונצרני. אנו ממשיכים לשמור על מרכיב נאה של צמודים בתיק ההשקעות לנוכח צפי להמשך פרסום מדד מחירים חיובי גבוה גם בחודש מאי (צפי ל 0.5%+) – וזה לאחר שתי הפתעות חיוביות בחודשים הקודמים. כמו כן, העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תתקרב למרכז היעד (2%) תומכת בחשיפה לאפיק. אנו ממשיכים להעדיף צמודים במח"מ בינוני ומעלה ולהימנע מצמודים קצרים, לנוכח התנודתיות הגבוהה שלהם בעת פרסומי מדד.

המדד בחודש הבא צפוי להיות חיובי, בעיקר בשל עלייה נוספת בסעיפי ההלבשה וההנעלה לצד העלייה במחיר הדלק. בכך אנו נסיים את רצף המדדים החיוביים. התחזית הראשונית שלנו למדד יוני היא 0.1%-, בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה. ב 12 החודשים הבאים אנו צופים אינפלציה של 1.3%, (בהנחה של יציבות במחירי הסחורות ושע"ח וללא השפעת העלאות מיסים אפשריות), כאשר אנו מאמינים שהעלייה החריגה במחירי הפירות והירקות תתקזז בהמשך השנה לצד הייסוף בשקל.

בהסתכלות על רמות המרווחים, נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה ברוב הדירוגים. מרבית אגרות החוב נסחרות היום במרווח גבוה מאשר נסחרו בשנתיים האחרונות, אולם לא כולן. יש כיום בשוק האג"ח הקונצרני הרבה אג"חים אטרקטיביים.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות.


3. תיק השקעות –ניהול תיק השקעות מפוזר עם חשיפה למניות בישראל
לנוכח התנודתיות שעשויה לאפיין את המסחר, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ובשילוב המצב הביטחוני המקומי אליו אנו עדים כיום, יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולהתעלם מהפסיכולוגיה. לכן הדגש המרכזי הוא בניית תיק שיאפשר ללקוחות להתמיד בהשקעה.

להערכתנו, הדרך הנכונה להיחשף למניות בארץ הינה דרך קרן אשר מאפשרת חשיפה מנייתית בפיזור רחב וללא מגבלות למדד או סקטור ספציפי. עבור רוב הלקוחות, רכישת אג"ח עד לפדיון מהווה פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות ולהקנות מידה של וודאות בשוק לא וודאי. שמירה על מרכיב מט"ח (דולר) נראית חיונית בתיקים בעיתוי זה, לאור ההבנה כי בנק ישראל צופה עלייה באינפלציה בעיקר כתוצאה מהתחזקות אפשרית של הדולר.

נקודה קריטית להצלחה השנה: תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף