חגיגת הקניות בסוף השבוע ("בלאק פריידי") עזרה למניות בארה"ב לסגור שבוע חיובי. האינפלציה הנמוכה מעמידה בסימן שאלה את המשך מתווה העלאת הריבית הדולרית ב-2018. אירופה לא מודאגת מבחירות נוספות בגרמניה

שבוע אופטימי בשווקים נחתם בעליות בארה"ב, הודות למכירות הגבוהות של הבלאק פריידי, 7.9 מיליארד דולר באינטרנט בלבד, שהזניקו את מכירות – ומניות – הקמעוניות הגדולות. בורסות אירופה סגרו שבוע חיובי ראשון בנובמבר, ומי שכבר התפנה להתחיל לבחון את התחזיות ל-2018 גילה שבכל העולם צפויה בשנה הבאה צמיחה חיובית, מצב שכמותו לא ראינו זה יותר מעשור.

במרכז שבוע המסחר המקוצר האחרון (עקב חג ההודיה שנחגג ביום חמישי והשבית את המסחר בארה"ב באותו יום), כשגם ביום שישי היה מסחר מקוצר – עמדו הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי האמריקאי, וכן התחזקות חריגה של היורו בסוף השבוע, לאור ציפיות לפתרון המשבר הפוליטי בגרמניה.
פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי מחודש נובמבר, שפורסם בשבוע שעבר, העלה כי רבים מבכירי הבנק סבורים כי יש להעלות את הריבית בארה"ב כבר בדצמבר. עם זאת, חלקם הביעו דאגה מהעלייה האיטית בקצב האינפלציה – 1.6% בלבד מאז תחילת השנה, בעוד שיעד הבנק הפדרלי הוא 2%. ייתכן שהאינפלציה הנמוכה תביא לכך שב-2018 יהיו פחות העלאות ריבית מהמצופה, אך סביר להניח שכבר בדצמבר תועלה הריבית לשיעור של 1.25% - 1.5%.
בזירת המקרו בארה"ב, אמון הצרכנים נסוג מרמה של 100.7 נקודות באוקטובר ל-98.5 בנובמבר, אך בשיעור נמוך יותר מהתחזיות; ואילו הזמנות המוצרים בני קיימא ירדו במפתיע ב-1.2%, לאחר תחזיות לעלייה של 0.7%.

באירופה, עמדה במרכז העניינים הטלטלה הפוליטית בגרמניה, לאחר שאנגלה מרקל, הקנצלרית שנבחרה לכהונה נוספת בספטמבר, עדיין לא הצליחה להרכיב ממשלה – והודיעה כי היא מעדיפה לפנות לבחירות חוזרות, מאשר להקים קואליציה צרה ובלתי יציבה. עם זאת, הכלכלנים חוזים שבזכות מצבה הכלכלי האיתן – עם שיעור האבטלה הנמוך ביותר זה עשורים, תוכל גרמניה לעמוד באי הוודאות הכרוכה בבחירות חוזרות (אם יתקיימו) – מבלי לספוג השלכות קשות. לאור כל אלה ועל רקע סדרת נתוני המקרו החזקים של השבוע האחרון בכלכלה הגדולה באירופה (כולל זינוק במדד אמון העסקים לשיא של כמה עשורים), היורו התחזק ולראשונה זה חודשיים עלה מעבר ל-1.19 דולר. היה זה כמובן שילוב של היחלשות הדולר על רקע החששות כי מתווה הריבית של הבנק הפדרלי לא ייצא לפועל, עקב האינפלציה הנמוכה.


בבריטניה, קוצצה בחדות תחזית הצמיחה הכלכלית לארבע השנים הבאות. כך למשל, צופה שר האוצר הבריטי פיליפ המונד כי הצמיחה בתמ"ג של בריטניה ב-2017 תסתכם ב-1.5% בלבד – לעומת תחזית ל-2%. ביוון, לעומת זאת, נראו סוף סוף חיוכים כשהממשלה הציגה תחזית לפיה לאחר שנים של מיתון, תצמח השנה הכלכלה במדינה ב-1.6%.
כמו בשבועות האחרונים, ציפיות האינפלציה בעולם המשיכו לזחול בין היתר על רקע העלייה במחירי הנפט. הנפט כבר נסחר בכ-59 דולר לחבית השבוע, לאור קיטון במלאי הנפט בארה"ב והמשך אי הוודאות הפוליטית בסעודיה, שם עדיין עצורים כמה מבני משפחת המלוכה בחשד למעורבות בשחיתות, כמו גם ועידת אופ"ק שצפויה להתכנס השבוע.

בישראל

בשוק המקומי ראינו בשבוע האחרון עלייה בציפיות האינפלציה בטווח הקצר – בדומה למגמה שראינו בעולם בתקופה האחרונה ובניגוד למה שראינו כאן בשבועות האחרונים, כאשר עליית הציפיות בלטה בעיקר בחלק הבינוני-ארוך. עליית הציפיות הזו באה בהמשך להפתעת מדד אוקטובר שעלה ב-0.3%, בעוד התחזיות היו לעלייה צנועה יותר, של 0.1% עד 0.2%. בסך הכל, רשמה האינפלציה בישראל עלייה של 0.6% בעשרת החודשים הראשונים של 2017.גרף המציג את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

עם זאת, ולמרות שגם הצמיחה עלתה במפתיע – עלייה של 4.1% בשיעור שנתי ברבעון השלישי, סביר להניח שבנק ישראל ישמור על הריבית נמוכה מאוד עד סוף 2017, וכך גם ב-2018, גם אם ברחבי העולם נראה תהליך הדרגתי של העלאת הריבית, באירופה ובהודעת הריבית בארצות הברית בעוד שלושה שבועות.

מה עושים השבוע?

1. תיק המניות – תשומת לב לשוק המניות הישראלי עם סוף עונת הדו"חות

השבוע החולף התאפיין בעליות במניות בהובלת השווקים שמחוץ לארה"ב, כמו גרמניה (דקס עלה 0.5%+, MDAX עלה 2.1%+) והמזרח (הונג קונג 2.8%+). הסקטורים הבולטים היו טכנולוגיה ומניות הצריכה המחזורית, על רקע יום המכירות שאחרי חג ההודיה (בלאק פריידי) שפתח את עונת הקניות ובא לידי ביטוי במכירות של קמעונאיות רבות, במיוחד באינטרנט. אנו ממשיכים להמליץ להסית כספים משוק המניות האמריקאי לשווקים מחוץ לארה"ב הזוכים לתמחור נוח וזול יותר, לצד שיפור בסביבה הכלכלית שתומכת בהמשך עליות.
בישראל, תסתיים בשבוע הקרוב עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2017 וכמו בעולם היא מסתמנת כעונה מצוינת. למעט בנק הפועלים, כל הבנקים בשוק המקומי כבר פרסמו דו"חות מצוינים, כשאחרון בהם היה בשבוע החולף בנק לאומי שדיווח על תשואה להון גבוהה יחסית, של 10.3%. מניית בנק הפועלים (שיפרסם דוחות השבוע) קפצה לאחר שהבנק דיווח על הפרשה של 80 מיליון דולר "בלבד" בשל החקירות נגדו בארה"ב. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לסקטור הבנקים, אשר נסחר במכפילי הון נמוכים יחסית וזוכה לרוח גבית גם מהביצועים של הבנקים בעולם.
סקטור התקשורת בלט בשבוע שעבר, הודות לדוחות פרטנר, שדיווחה על עלייה של 17% ברווח הנקי; וכן לאחר שדווח כי שאול אלוביץ עוזב את דירקטוריון בזק, לאחר החקירה שנפתחה בחברה, ולאחר שבנק הפועלים החל בהליכים משפטיים נגדו – אליהם ככל הנראה מצטרף גם בנק דיסקונט. היחיד שהמשיך לבלוט לרעה בשוק המקומי היה סקטור האנרגיה, הממשיך להיות מוקד להתרחשות שלילית – בעיקר בקבוצת דלק, לאור החששות העתידיים לגבי יכולת היצוא של תמר. עם זאת, היום (א') דווקא בלט סקטור האנרגיה בתיקון חד.
על רקע זה, אנו ממשיכים להמליץ למקד את הנתח הגדול ביותר בתיק המניות לשוק המקומי, כולל למניות מכל המדדים וגם בסקטורים כמו תעשייה ונדל"ן שעד עתה ממשיכים לספק הפתעות חיוביות ודו"חות טובים.

2. אג"ח – שפוע האג"ח בארה"ב התמתן, לא מאריכים מח"מ

לאחר שפרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי העלה את השאלה אם קצב העלאת הריבית בארה"ב יואט ב-2018 הגיבו שוקי האג"ח הממשלתי בירידת שיפוע עקום התשואות. כך קרה שהמרווח בין אג"ח ממשלתי לשנתיים לאג"ח ל-10 שנים ירד לשפל של כ-60 נקודות. המשמעות עבור המשקיעים היא שהמח"מ הארוך פחות מפצה על הסיכון, כך שעדיף להישאר במח"מ בינוני.גרף המציג את המרווח בין אג"ח ארה"ב ל-10 שנים לאג"ח לשנתיים בשפל של 60 נ"ב
אנו ממשיכים להמליץ גם על הסתת כספים לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח, המגלם ברובו את הציפייה להעלאת ריבית בארה"ב. אם אכן העלאת הריבית בארה"ב תהיה איטית יותר מכפי שהשוק מגלם, תיתכן גם אפשרות לרווחי הון באפיק זה.

לנוכח העובדה שבשוק המקומי הריבית צפויה להישאר ברמתה עוד הרבה אחרי עליית הריבית בארה"ב, בישראל ניתן לשמור על מח"מ קצת יותר ארוך.

השבוע אנו עשויים לראות פעילות ערה יותר באפיק הקונצרני השקלי, לאור העובדה שלראשונה יונפקו מחר (יום ב') תעודות סל על מדד האג"ח החדש, תל בונד שקלי 50. מדובר במדד אג"ח קונצרני שקלי ללא חשיפה לחברות הנדל"ן האמריקאי. דווקא בשבוע האחרון האג"חים של חברות אלה בלטו בעליות, אחרי שבתקופה האחרונה בלטו בביצועי חסר. הדירוג הממוצע של המדד החדש הוא AA- והדבר תואם את ההמלצות שלנו לעלות בדירוגים של תיק האג"ח כפתרון למצוקת המרווחים המתכווצים בדירוגים הנמוכים.

3. תיק השקעות – חשיבות לאג"ח הצמודות
2018 צפויה להיות שנה של צמיחה כלכלית בכל רחבי העולם, כאשר לראשונה זה כעשור צפויה הצמיחה הזו להקיף מעל 90% ממדינות העולם. סביבת המקרו הנוחה הזו אמור לתמוך בביצועי השווקים לשנה הקרובה – על החברות זה צפוי להשפיע לחיוב בשורת ההכנסות ובנוגע לריביות, אלה לא צפויות לעלות כמעט בשום מקום למעט בארה"ב, וגם שם הקצב צפוי להאט בהשוואה לשנה החולפת כפי שנגזר מהפרוטוקולים של ישיבת הפד מהשבוע האחרון.
על רקע זה, אנו ממשיכים להמליץ על תיק אג"ח עם מרכיב מנייתי בפיזור עולמי. בשבוע החולף בלטו לטובה האג"חים הצמודים (ממשלתי וקונצרני) והדבר תואם את העובדה התיק הקונצרני שלנו מוטה יותר לצמודים (בעיקר כי ההיצע שם גדול יותר ולא בגלל צפי לזינוק באינפלציה). ממשיכים לשמור על חשיפה מלאה לאפיק המנייתי.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף