אחרי ינואר החזק בשווקים הפיננסיים, ממתינים בשווקים לשמוע מה יגיד הבנק המרכזי האמריקאי בהחלטת הריבית השבוע. באירופה, דיבר בשבוע החולף דראגי על "הרעה במאזן הסיכונים" והותיר את הריבית על כנה. השוק שומר על רמת תנודתיות גבוהה.


שבוע המסחר שעבר היה מקוצר, עקב חופשת יום מרטין לותר קינג. הוא החל אמנם בירידות שערים, אך הסתיים מאוזן יותר. גם בתחום הגיאו-פוליטי, האווירה הפסימית של תחילת השבוע, עקב הדלפות מהמו"מ בין ארה"ב לסין בנושא מלחמת הסחר, התחלפה באווירה אופטימית יותר – על רקע הציפייה להגעתה של משלחת סינית לארה"ב בשבוע הקרוב. סיום השבתת הממשל האמריקאי מסייע אף הוא לציפייה חיובית עם פתיחת השבוע, יחד עם צפי לדו"חות כספיים של כמה מהחברות המובילות וצפי לשלל נתוני המקרו השבוע, כולל דו"ח התעסוקה.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הפחיתה בשבוע החולף את תחזית הצמיחה העולמית שלה לשנתיים הקרובות ל-3.5 ו-3.6 אחוזים בהתאמה (לעומת 3.7% בתחזית הקודמת מלפני 3 חודשים), אך ההפחתה היתה נמוכה מהצפוי. עיקר העדכון הינו צפי לצמיחה מתונה יותר בגוש היורו (בעיקר גרמניה ואיטליה), ובשווקים המתעוררים בשל צמיחה חלשה בטורקיה ומקסיקו. לעומת זאת, תחזית הצמיחה לארה"ב נותרה ללא שינוי על 2.5 אחוזים השנה ו-1.8 אחוזים ב-2020. גם תחזית הצמיחה בסין נותרה ללא שינוי על 6.2 אחוזים.

בארה"ב, העריך בשבוע החולף ה"וול סטריט ג'ורנל" כי הבנק הפדרלי עשוי להפסיק מוקדם מהצפוי את הצמצום של האג"ח הממשלתי במאזניו, מה שעשוי להגדיל את היקף הסחורה בשוק. כיום מחזיק הבנק באג"ח אלה בשווי של יותר מ-4.5 טריליון דולר.
בנתוני המקרו של השבוע החולף בלטה הירידה של מספר תביעות האבטלה הראשונות אל מתחת ל-200 אלף, אירוע שלא התרחש מאז 1969 – לרמה של 199 אלף תביעות. מנגד, מכירות הבתים בדצמבר 2018 ירדו ב-10% בהשוואה לשנה קודם לכן.
הפסקת השבתת הממשל, הנתפסת כמובן כאירוע חיובי בשווקים, צפויה להסתיים, כך שצפויים להימשך המאמצים להגיע להסכמה בין הנשיא, הדורש הקמת חומה לאורך הגבול עם מקסיקו, לבין הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים.

באירופה, נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי אמר בהודעת הריבית שלו כי חלה הרעה במאזן הסיכונים, "עקב המשך חוסר ודאות סביב גורמים גיאו-פוליטיים" וסכנת פרוטקציוניזם". עם זאת, הוא הוסיף כי "הסיכון למיתון נמוך". הריבית נותרה ללא שינוי.
באסיה, המשך התמתנות של הצמיחה בסין. הצמיחה בסין ברבעון הרביעי עמדה על 6.4 אחוזים מול רבעון מקביל אשתקד, בדומה לצפי, וירידה בהשוואה לרבעונים הקודמים. זהו הקצב הנמוך ביותר מאז 2008, אך יש לזכור שהתוצר הנומינלי הסיני גדל במהלך אותה התקופה בקרוב לפי-3. מרבית החזאים בעולם, כולל אנחנו, צופים המשך התמתנות טבעית של הצמיחה גם במהלך השנים הבאות, ולכן סביר שהממשל יעדכן בקרוב את יעד הצמיחה שלו לסביבות 6 עד 6.5 אחוזים – בדומה לממוצע החזאים ולתחזית של קרן המטבע הבינלאומית (6.2%). הסיכונים לתחזית תלויים רבות בתוצאות מלחמת הסחר מול ארה"ב, שבינתיים מעכבות השקעות עתידיות

בישראל מעניין היה לקרוא את הפרוטוקולים של החלטת הריבית מהם עולה כי חברי הועדה סבורים שלירידות החדות בשווקים הפיננסים בשבועות שחלפו עד להודעה תהיה השפעה מועטה על הכלכלה המקומית, אך יש סיכון גבוה יותר שבמידה והירידות ימשכו הם יפגעו במקורות המימון של חברות, במיוחד בענף ההיי-טק. חברי הוועדה סבורים שהסיכון העיקרי למשק נובע מחו"ל, בשל אובדן המומנטום של הכלכלה העולמית בעיקר מכיוון אירופה ויפן, לצד אי הוודאות של השלכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. לגבי האינפלציה חברי הועדה חלוקים בדעתם; חלקם סבורים שהעלייה באינפלציה מאבדת מומנטום בשל חוזקו של השקל לצד הירידות החדות במחירי האנרגיה. מנגד, אחרים חושבים שהעלייה המהירה בשכר תוביל בסופו של דבר לעליית מחירים. האינפלציה בישראל הסתכמה ב- 0.8% ואנו צופים עלייה איטית באינפלציה במהלך 2019 ל-1.2%, בעיקר כתוצאה מהמשך עליית השכר במשק.

מה עושים השבוע ?


1. מניות – נמשכת המגמה החיובית בשווקים; מתמקדים במניות ישראל
למרות פתיחה מהוססת של השבוע החולף, אפקט ינואר עדיין הורגש בשווקים בשבוע החולף. S&P 500 ירד ב-0.2%, אך מסכם עלייה של 6.3% מתחילת 2019; הנאסד"ק הוסיף 0.1% השבוע, ו-8% מתחילת השנה; הדאקס 30 הגרמני עלה ב-0.7%, וב-6.9% השנה; הניקיי היפני הוסיף 0.5%, ו-3.8% מתחילת השנה; ואילו ההאנג סנג בהונג קונג עלה ב-1.8%, וב-6.7% מראשית השנה.
בבורסה המקומית, מדד ת"א 35 עלה השבוע ב-0.1%, וב-4.3% מתחילת 2019. מדד SME60 הוסיף השבוע 1.5%, ו-9.5% מראשית השנה; מדד הבנקים עלה ב-2.9%, וב-4.5% מתחילת השנה; ואילו מדד הנפט והגז אמנם ירד ב-0.4% השבוע, אך רשם עלייה של 6.8% מתחילת 2019.

השבוע נמשיך לעקוב אחר עונת הדוחות של החברות בארה"ב, כאשר השבוע צפויים דוחות של כמה מהחברות המובילות בהן אפל, פייסבוק וקואלקום. בשבוע החולף בלטה מניית אינטל בירידה, לאחר שדיווחה על הכנסות רבעוניות נמוכות מהצפוי על רקע ההאטה בסין וחולשה בביקוש לשבבים למרכזי נתונים ומודמים.

אנחנו ממשיכים להתמקד בשוק המניות בישראל הנהנה משילוב ייחודי של: משק חזק וצומח, אינפלציה נמוכה, ריבית נמוכה ומחירי מניות זולים מהממוצע הרב שנתי. להערכתנו ברמות התמחור הנוכחיות, מי שמסתמך על הנתונים שמתפרסמים ולא צופה מיתון עולמי או הרעה משמעותית, צריך לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – הקונצרני מעניין ברוב רמות הדירוג
בשוק המקומי, רמות המחירים היחסיות באג"ח הקונצרניות המקומיות מהוות נק' כניסה נוחה וישנן לא מעט הזדמנויות לאחר הירידות של חודש דצמבר. למרות שבשבוע האחרון ראינו התעוררות בדירוגים הנמוכים, אנו מעדיפים להתמקד באיגרות חוב של חברות איכותיות ובדירוגים גבוהים באג"ח. כמו כן, להערכתנו אחזקה של אג"חים לפידיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית תשואות ותנודתיות.

בשבוע החולף נמשכו התיקון החיובי וסגירת המרווחים באפיק הקונצרני גם מחוץ לישראל בכל הדירוגים. התשואות הממשלתיות בארה"ב ל-10 שנים נשארו כמעט ללא שינוי ברמה של כ-2.7%. עדיין התשואות במח"מ הקצר גבוהות מהתשואות במח"מ בינוני, מה שיוצר עדיפות לחלק הקצר של העקום למי שמחפש פתרון ליתרות דולריות. זו הסיבה שאנו מתמקדים בפתרונות דולרים קצרים כדוגמת קרנות כספיות או פיקדונות דולריים.

איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – התרופה לשוק התנודתי נמצאת בשילוב אפיקי השקעה
השבוע ארה"ב צפויה לרכז עניין רב על רקע הדו"חות של כמה מחברות המובילות בעולם וכן הודעת הריבית הצפויה. ההערכה היא שהריבית לא תעלה, אך בשווקים ממתינים לשמוע כיצד יתבטא יו"ר הפד פאואל לגבי קצב עליית הריבית בהמשך השנה. השווקים מתמחרים סיכוי לעליית ריבית אחת נוספת בארה"ב, בעוד שתחזית הבנק המרכזי עדיין גבוהה יותר.
השאלות שחייב לשאול את עצמו כל מי שמנהל תיק השקעות:

*האם הנתונים הכלכליים השתנו משמעותית? כנראה שלא

*האם צפויים גם חודשים שליליים השנה? כנראה שכן

*מה כן השתנה? התשואות באג"חים (שעלו) ורמת המכפילים (שירדה).

בטווח הקצר, נראה כי הפסיכולוגיה ממשיכה להוביל את השווקים, אך בטווח הארוך הכלכלה תנצח. המענה לתקופה בה המצב הכלכלי טוב והתנודתיות גבוהה - שילוב אפיקי השקעה.
אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם מט״ח כדי לאזן את התנודתיות. לרוב הלקוחות לא מתאים לנסות ולהמר על רכיב אחד בודד – ההסתברות לטעות במקרה הזה גדולה יותר וכך גם הסיכוי של הלקוח "לברוח" ברגע הכי לא נכון.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף