פרסום הפרוטוקולים של החלטת הריבית האחרונה בארה"ב הובילו לירידה בצפי לעליית ריבית רביעית בארה"ב השנה. האירועים הפוליטיים באירופה עשויים להוביל לדחייה נוספת במועד עליית הריבית.


השבוע החולף היה בסימן רגשות מעורבים: אופטימיות לצד פסימיות. על הצד האופטימי, במרכז העניינים בשבוע החולף עמדו בעיקר הידיעות על התקדמות המשא ומתן בין סין לארה"ב והירידה במפלס החששות ממלחמת סחר. בינתיים, מסתמן כי סין תתחייב להגדיל את יבוא הסחורות החקלאיות (סויה ובשר) ונפט מארה"ב, ואף תוריד את המכס על רכב זר מ-25% ל-15%. עם זאת, טרם הוסכם על שינוי המגבלות שמטילה סין על זכויות קניין רוחני.
את הצד הפסימי יותר סיפקה בשבוע האחרון אירופה בעקבות שלל אירועים פוליטיים – אך הנגזרת מהן עשויה להיות בסופו של דבר ריבית נמוכה לזמן ארוך עוד יותר, מה שיטיב עם השווקים במחיר של תנודתיות בטווח הקצר. על רקע הצעת אי אמון של המפלגה הסוציאליסטית בספרד בראש הממשלה מריאנו ראחוי ייתכן שהבחירות שם יוקדמו; באיטליה, חלפו כמעט שלושה חודשים מאז הבחירות והרכב הממשלה החדשה הכוללת את המפלגות היורו-סקפטיות "ליגה" ו"חמשת הכוכבים" מדאיג את השווקים לנוכח התוכניות שלה להגדיל את הגירעון התקציבי. בטורקיה, הועלתה הריבית באופן חריג מ-13.5% ל-16.5% בניסיון לבלום את צניחת המטבע – אך לפי שעה השווקים לא מסתפקים בזאת.

בשבוע האחרון פורסם בארה"ב הפרוטוקול מישיבת הפד האחרונה והוביל לא רק לירידה בתחזיות לעליית ריבית רביעית בדצמבר אלא גם לירידה בתשואות הארוכות. הפרוטוקול כלל ציטוטים שמהם עולה כי גם אם קצב האינפלציה יואץ בשנה הנוכחית, הפד לא ירדוף אחריה באמצעות העלאת הריבית. עליית מחירי הנפט והמשך העלייה בשכר העבודה מגבירים בשבועות האחרונים את הציפייה לעלייה באינפלציה ובקצב עליית הריבית. גם בשבוע האחרון עלו ציפיות האינפלציה, למרות הירידה המפתיעה במדד אמון הצרכנים לרמה הנמוכה ביותר זה ארבעה חודשים. הוצאות העסקים עלו, אך במקביל נרשמה ירידה בהזמנת מוצרים בני קיימא.

הנפט פתח את השבוע החולף במחיר הגבוה ביותר מאז 2014, על רקע תוצאות בחירות מאכזבות בוונצואלה וחשש מסנקציות שתפעיל עליה ארה"ב לצד הציפייה לעיצומים על איראן. אך במהלך השבוע צנחו המחירים ב-7% בתוך שלושה ימים, כשברקע ידיעות על דיונים בין סעודיה לרוסיה בשאלה אם להגדיל את תפוקת הנפט שלהן – על חשבון זו של איראן. בנוסף, ביום רביעי התפרסמו נתונים על המלאי בארה"ב, שהתגלה כגבוה משמעותית מהצפי – תוספת של 5.8 מיליון חביות לעומת תחזית לירידה של 1.7 מיליון חביות – מה שתמך בירידה מואצת של המחירים, שעלו במקביל להתחזקות הדולר ל-1.165 יורו – תופעה חריגה ביותר.

ישראל

בשבוע החולף עודכן כלפי מעלה האומדן הראשוני לצמיחה ברבעון הראשון של השנה ל-4.2%, בדומה להערכתנו, וזאת לאחר עדכון כלפי מעלה של הרבעון הקודם ל-4.4% (3.6% באומדן ראשוני). הרכב הצמיחה ברבעון הראשון של 2018 היה ברובו חיובי; הצריכה הפרטית הובילה את הצמיחה עם זינוק של 10% בשיעור שנתי, אך בניכוי רכישת רכבים היא עמדה על כ-4%. יצוא הסחורות והשירותים צמח ב-7.2% (11% בניכוי יהלומים וחברות הזנק) כאשר גידול נרשם גם ביצוא הסחורות (6%) ואף גבוה יותר ביצוא השירותים (27%). השקעות בנכסים קבועים עלו ב-20% בשיעור שנתי, אך זינוק בהשקעות בענפי המשק קוזז בחלקו עם המשך ירידה בהשקעות בבתי מגורים (רבעון רביעי ברציפות של ירידה). גם ההוצאה הציבורית עלתה במהירות ב-11.3%, בשל עלייה בהוצאות האזרחיות והצבאיות של הממשלה.
נתוני הצמיחה לרבעון הראשון היו חזקים אך האומדנים הראשוניים (מאוד) לרבעון השני מצביעים על קצב צמיחה מתון יותר, בעיקר בשל המשך גידול מהיר ביבוא לצד קיפאון ביצוא. בסך הכל, הנתונים תומכים בתחזית שלנו לצמיחה של 3.5% בשנת 2018. בינתיים, השקל המשיך השבוע להתחזק מול סל המטבעות, ומאז תחילת מאי כבר עלה מולם בשיעור של 3%. ככל שהשקל יוסיף לעלות – סביר להניח שגם העלאת הריבית של בנק ישראל תמשיך להתרחק, אל מעבר לסוף שנת 2018, וזאת למרות השיפור בצמיחה.

טבלה המראה את המיקוד בתיק ההשקעות 

מה עושים השבוע ?

1. מניות – השוק המקומי נכנס לישורת האחרונה של דו"חות רבעון 2

בוול סטריט סגרו המדדים המובילים שבוע של תהפוכות במגמה מעורבת, עקב הצניחה במחירי הנפט. הדאו ג'ונס עלה בשבוע החולף ב-0.2%, S&P הוסיף 0.3% ואילו הנאסד"ק רשם עלייה של 1.1% - רגע לפני יציאה לסוף שבוע ארוך (יום הזיכרון בארה"ב מחר, השווקים סגורים). מניות האנרגיה צנחו, עקב הירידה המהירה במחירי הנפט.
באירופה הובילה התנודתיות לירידות בבורסות המובילות, שהגדילו עוד יותר את הפוטנציאל קדימה לנוכח העובדה שההתפתחויות הגיאופוליטיות עשויות להוביל לדחייה נוספת בעליית הריבית.
בשוק המקומי נרשמה מגמה חיובית בשבוע האחרון על רקע עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני, אשר אנו נכנסים השבוע לישורת האחרונה שלה. מדו"חות הבנקים הגדולים עולה כי ולמרות רעשי הרקע הנוגעים להפרשות שונות, היו אלה דוחות סבירים. הסקטור נסחר כיום במכפיל רווח ממוצע של 10.9 והוא עדיין מעניין להשקעה. גם בזק עלתה באופן חריג בשבוע החולף בעקבות הדו"חות, למרות ירידה של כ-25% ברווח הנקי ברבעון, ותמכה בכל סקטור התקשורת, שבו החברות האחרות אמורות לפרסם השבוע.
על רקע האופטימיות הזו, נראה כי השבוע נפתח ברוח חיובית בשוקי המניות. התמחור של השווקים ממשיך לתמוך בחשיפה גבוהה יותר לשווקים בישראל ובאירופה, בהשוואה לארה"ב. מכפיל הרווח בשווקים הללו נמוך מהממוצע הרב-שנתי בארה"ב, וגם הריבית נמוכה ביחס לארה"ב, יוצרים את הפוטנציאל במבט קדימה.

פאי המציג את מבנה תיק המניות 

2. אג"ח – האפיק הקונצרני בדירוגים הגבוהים ממשיך לבלוט

בשוק האג"ח הממשלתי ראינו בשבוע החולף את השחרים מתפקדים טוב יותר מהצמודים – מה שסיפק רוח גבית נוחה יותר לאפיק הקונצרני, שממשיך להיראות אטרקטיבי יותר ביחס לאג"ח מדינה. המרווח בין אגח בדירוגים הגבוהים AA+ לדירוגים הנמוכים כמו תל בונד תשואות עומד כיום על הרמה הגבוהה ביותר בשלוש השנים האחרונות. אם לפני חצי שנה הפער בתשואות בין הדירוגים היה כ-1%, היום הוא כמעט כפול ועומד של 1.9%.
עם זאת, לנוכח המשך התנודתיות בדירוגים הנמוכים אנו ממליצים להתמקד דווקא בדירוגים הגבוהים עם עדיפות למח"מ קצר – גם כאן משיקולי תנודתיות. תיק אג"ח קונצרני קצר בדירוג גבוה ובמח"מ עד שנתיים ממשיך לתת עודף תשואה על אג"ח ממשלתי וכיום התשואה הגלומה באגרות חוב מדורגות AA במח"מ עד שנתיים, מגלמת תשואה גבוהה מאג"ח ממשלתי צמוד עד מח"מ של כ-9 שנים. בדירוגי הביניים, להערכתנו, חלק מהאג"ח חוזרים להיות יותר מעניינים ונסחרים ברמות נוחות יותר להשקעה, אם כי רמות התנודתיות גבוהות יותר ולפיכך ראוי לבחון חשיפה אליהם באופן מוגבל ובמח"מ מוגבל.

טבלה המציגה איך צריך להראות תיק אג"ח
 

3. תיק השקעות – מח"מ מוגבל בקונצרני, פחות מדינה ויותר מניות

תמונת המקרו והנתונים הכלכליים ממשיכים לתמוך בביצועי השווקים, כאשר הדו"חות הכספיים ממשיכים להעיד על איתנות החברות. יחד עם צמיחה חזקה, אך לא מדי, ואינפלציה שנמצאת סה"כ תחת שליטה משאירים את צפי העלאת הריבית בעולם ממותן, לאחר שהשבוע ראינו גם את הציפיות לעליית ריבית בארה"ב יורדים.
באג"ח אנו מעדיפים לא להיות ארוכים במח"מ ולא להגדיל סיכונים וזאת לאור רמות התשואה הנמוכות והמרווחים שאמנם נפתחו, אך נסחרים בתנודתיות גבוהה ככל שמאריכים מח"מ ויורדים בדירוג.
בשוק המקומי, אנו ממשיכים להעריך כי הן שוק המניות והן שוק האג"ח אמורים לתפקד ברמה סבירה לאור מחירים יחסית אטרקטיביים, ריבית שלא עולה בינתיים ופיצוי שמקבלים על סיכון בשוק האג"ח הקונצרני.
הזדמנויות ההשקעה העיקריות שאנו מזהים כיום הן: אג"ח קונצרני מדורג גבוה ובמח"מ עד שנתיים, חשיפה למניות עם עדיפות הגדלת חשיפה לשווקים מחוץ לארה"ב (ישראל, אירופה ויפן בעיקר) וחשיפה למט"ח, אנו חוזרים ומזכירים - כיום, בתחליפי נזילות דולריים, ניתן ליהנות מריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהרגלנו בעשור האחרון.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף