מסקנה מרכזית מתקופת הקורונה היא שהמקרו והגיאוגרפיה פחות רלוונטיים לביצועי המניות, הסוגיה המשפיעה ביותר היא באילו סקטורים השקעת.

השווקים הפיננסיים נכנסים לשבוע דרמתי. עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני תתפוס תאוצה השבוע, כאשר מניות הטכנולוגיה הגדולות שהובילו את העליות במניות בחודשים האחרונים, יפרסמו דו"חות במהלך רביעי וחמישי וכל איתות מהן עשוי להיות בעל השפעה מרכזית. ברביעי תפורסם החלטת הריבית בארה"ב (לא צפוי שינוי) וביום חמישי יפורסמו נתוני הצמיחה בשתיים מהכלכלות המובילות בעולם – בעוד שבגרמניה צפויה הצמיחה ברבעון השני לרדת ב-12% (בדומה לרבעון הראשון), בארה"ב צופים אנליסטים התכווצות של 30% (!) ברבעון השני – הירידה החדה בהיסטוריה (לפחות מאז שהחלו לעקוב אחר הנתונים הרבעוניים אחרי מלחמת העולם השנייה). בשוק המקומי יהיה שבוע מסחר מקוצר, ללא מסחר ביום חמישי בשל ט' באב – כך שאת ההשפעות של הדרמות מיום רביעי בערב נקבל רק ביום ראשון הבא.​

טבלה המציגה את תמצית דו"חות מרכזיים מהשבוע החולף בארה"ב 

במהלך השבוע האחרון בארה"ב, התגברו החששות בשווקים ממתיחות מחודשת בין ארה"ב-סין (סגירת קונסוליות הדדית) לצד המשך העלייה בכמות הנדבקים בקורונה (20 מדינות בארה"ב כבר חזרו לסגר מלא) ואכזבה מאי אישור תוכניות סיוע נוספות בקונגרס האמריקאי.
באירופה: מנהיגי האיחוד האירופאי הסכימו על תכנית חילוץ הכוללת לראשונה גיוס אג"ח בערבות מדינות הגוש ב-750 מיליארד יורו. רוב הסכום יועבר למדינות החלשות כמו איטליה וספרד וחלקו יועבר כמענק. במקביל, בשבוע החולף, הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר את מדיניותו ללא שינוי.

השבוע ראינו יותר ויותר חברות מפרסמות דו"חות כספיים, כאשר עד עתה פרסמו רק רבע מהחברות ב-S&P500 (ראו טבלה). בהסתכלות על החברות שפירסמו עד כה, נראה שיש מכנה משותף כמעט לכל הדו"חות. בשל הורדת התחזיות להמשך, לרבעון 3, קיים חשש לגבי קצב הצמיחה העתידי, דבר שמחליש אותם ולכן חלק מהמניות ירדו. לאור זאת, מעניין יהיה השבוע לעקוב אחר החברות הגדולות, אפל, גוגל ואמזון (המהוות כ-30% מהנאסד"ק 100) שיפרסמו בחמישי לאחר המסחר. דו"חות מרכזיים נוספים שיפורסמו השבוע חברות התרופות הגדולות פייזר (שלישי), אלי לילי (חמישי) ומרק (שישי). גם סטארבקס ומקדונלדס (שלישי) ופרוקטר אנד גמבל (חמישי) יפרסמו השבוע.

מה עושים השבוע?

מניות – מפזרים ומתמקדים בסקטורים צמלחים. החודשים האחרונים לימדו אותנו שלמרות הדרמות הכלכליות הגדולות – ברמת הכלכלה והנגיף במדינות שונות, המסקנה הכי חשובה היא שלא משנה באיזה גיאוגרפיה השקענו, אלא לאילו סקטורים נחשפנו.

כך למשל, מי שהיה השנה במשקל יתר בסקטור הטכנולוגיה הרוויח בגדול – בלי קשר לשאלה אם הוא קנה את מדד ת"א טכנולוגיה או את הנאסד"ק. למרות שישראל עשתה פחות טוב מארה"ב, מי שקנה את מדד ת"א טכנולוגיה עשה טוב יותר אפילו מהנאסדק, עם עליה של מעל 20%. כך גם להפך, לא רק בת"א מניות הנדל"ן ירדו בחדות – גם מי שקנה מניות נדל"ן בארה"ב סבל מביצועים מאכזבים במיוחד ומי שהשקיע במניות הבנקים לא משנה איפה – הפסיד.

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח 

הסיבה שמדד ת"א 125 עשה פחות טוב מארה"ב זה לא בגלל שהמצב הכלכלי בישראל פחות טוב מהמצב בארה"ב, אלא בעיקר בגלל ההרכב הסקטוריאלי במדד. בהשוואה ל-S&P, במדדים בישראל יש הרבה יותר נדל"ן ובנקים ופחות מדי טכנולוגיה - מה שמסביר חלק מהשונות בביצועים מתחילת השנה. בעדכון המדדים הקרוב בישראל (יום חמישי הבא, 6 באוגוסט), צפוי סקטור הטכנולוגיה לתפוס מרכיב גבוה יותר בצורה משמעותית בת"א 35– שווה להיערך מראש. בהשקעה בסקטור הטכנולוגיה יש לשמור על פיזור רחב הן של תתי סקטורים והן של מספר החברות ולהקפיד גם גיוון לשלל סקטורים בצמיחה כולל מחשוב ענן, עבודה ולמידה מרחוק, מסחר מקוון, סייבר ועוד.

באג"ח – מיקוד בדירוגי A ומעלה ופיזור גם לארה"ב. בשוק האג"ח המקומי, ניכרת חזרתו של האפיק הקונצרני בחודש יולי. לצד החשיפה לאג"ח בישראל בדירוגיA ומעלה נמשיך לשלב חשיפה לאג"ח ארה"ב, בשל המעורבות הגדולה של הבנקים המרכזיים.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף