המניות והאג"ח בכל העולם המשיכו בשבוע האחרון ובאפריל כולו את מסע העליות של הרבעון הראשון. עונת דו"חות חזקה מהצפוי בארה"ב מספקת תמיכה בשוקים. העיצומים הצפויים על איראן מטלטלים את מחירי הנפט ומספקים עוד תמיכה לאפיק הצמוד

ברוכים הבאים ל"אחרי החגים". בשבוע שבו אכלנו מצות, המשיכו השווקים בעולם לחגוג בעליות במניות ובאג"ח. בארה"ב, הגיעה עונת הדו"חות לשיא ותרמה למצב הרוח האופטימי. שלל דו"חות מפתיעים לטובה ומעל הציפיות, בעיקר מסקטורים כמו טכנולוגיה ובריאות, סיפקו בשבוע האחרון את המנוע העיקרי לעליות בשווקים – יחד עם נתוני הצמיחה לרבעון הראשון; השבוע צפויים שורה של נתונים ואירועי מאקרו שישפיעו גם הם על השוק.

ביום רביעי תפורסם הודעת הריבית בארה"ב ע"י הפד, כאשר הריבית אמנם לא צפויה להשתנות, אך בשווקים ממתינים לשמוע מנגיד הפד פאואל אמירות לגבי מתווה העלאת הריבית ואינפלציית הליבה, על רקע הנתונים המצביעים על עלייה באינפלציה גם בארה"ב.

הפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי האמריקאי הראו שמרבית חברי ועדת השוק הפתוח מאמינים כי ההאטה בכלכלה בתחילת השנה הינה זמנית בלבד, אך הם חלוקים בדעתם לגבי המהלך הבא של הריבית. חלק מעריכים שהריבית תעלה בהמשך השנה, בעוד שאחרים מאמינים שהיא אף תרד. להערכתנו, הריבית הדולרית לא תשתנה לפחות בחצי השנה הקרובה והבנק ימשיך לשמור על עמימות לגבי המהלך הבא שלו בנושא הזה, לפחות עד שיתפרסמו נתוני הצמיחה לרבעון השני.
בשבוע החולף קיבלנו עדות שעשויה להיות צעד ראשון בכיוון, עם פרסום האומדן הראשון לצמיחה ברבעון הראשון בארה"ב. בניגוד לצפי הנמוך בשל השביתה הארוכה של הממשל בתחילת השנה, ברבעון הראשון צמחה הכלכלה בארה"ב ב3.3% - קצב מהיר גם בהשוואה לרבעונים האחרונים וגם לעומת הצפי שעמד על 2% בלבד.

ביום שישי יתפרסם דו"ח התעסוקה והשירותים בארה"ב לחודש אפריל ואחרי ההפתעה של מרץ ייתכן כי גם כאן יהיו חדשות חיוביות. במרץ ייצרה הכלכלה האמריקאית כמעט 200 אלף משרות (הרבה מעבר לתחזית של 170 אלף) ושיעור האבטלה נשאר 3.8%. גם השכר המשיך לעלות אם כי בקצב נמוך מבחודשים קודמים, מה שעשוי להצביע על קצב עליית האינפלציה.

הנכס שבלט בתנודתיות גדולה בשבועיים האחרונים היה הנפט, שנסחר ב $63 לחבית ברקע ההודעה של ארה"ב כי ב 2 במאי ייכנס לתוקפו ביטול הפטור לכמה מדינות (כולל סין, הודו, יפן, איטליה וטורקיה), ליבוא נפט מאיראן. ההודעה פורסמה בשבוע שעבר והקפיצה את מחיר הנפט לשיא של 6 חודשים, אך המחיר שב לרדת בסוף השבוע לאחר שטראמפ הודיע כי פנה לאופק בדרישה לפעול להגברת תפוקת הנפט במטרה למנוע עליית מחירים. קשה להעריך מה יקרה למחירי הנפט כי אחרי טראמפ, שלח נשיא רוסיה פוטין איום מרומז לראשי אופ"ק באומרו כי מפיקות הנפט יעמדו בהסכם שחתמו על מנת לצמצם את התפוקה – מה שאמור לפעול לעליית מחירים.

שלל נתוני מאקרו צפויים השבוע גם באירופה. השבוע צפויים נתוני הצמיחה באירופה ונתוני האינפלציה. בהמשך יפורסמו גם מדד מנהלי הרכש למגזר היצרני ולמגזר השירותים בבריטניה. גם באירופה בלטו השווקים בעליות בשבוע האחרון ואם הנתונים יפתיעו לטובה הם עשויים לתמוך בהמשך המגמה החיובית. בחודשים הקרובים ימתינו בשווקים לראות את ההתפתחויות באירופה. במקביל לדחיית הברקזיט לסוף אוקטובר, עתידים במהלך אותו חודש להתחלף גם נגיד הבנק המרכזי האירופאי, דרגי, הכלכלן הראשי ושמונה מתוך 19 חברי הבנק המרכזי. במקביל עתידיות להתקיים בחירות לפרלמנט של האיחוד האירופאי. כל הגורמים האלה עשויים להמשיך ולעודד את התנודתיות בשווקים באירופה.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- תמחור נוח בשוק המקומי עם סטיית תקן נמוכה מבעולם, תומכים בחשיפה
בסיכום שבועי מדד S&P500עלה 1.2% ומדד הנאסד"ק עלה 1.9%. באירופה מדד ה DAX30עלה 0.8% ומדד הניקיי היפני 0.3%. עוד רגע יסתיים אפריל ומסתמן כי זה אחד החודשים החזקים מתחילת השנה באפיק המנייתי. מדדי המניות בארה"ב שברו שיא חדש בשבוע האחרון כאשר מדד הנאסד"ק מתחילת השנה בתשואה של 22.8% ומדד ה S&P500בתשואה של 17.3%.
המנוע המרכזי לעליות בשבוע האחרון היה עונת הדו"חות בארה"ב, כאשר מרבית החברות שפרסמו היכו את תחזיות הרווח – והצליחו להפתיע בעונת דו"חות שהייתה אמורה להיות חלשה. בשבוע האחרון מי שהפתיעו היו חברות הטכנולוגיה הגדולות כולל פייסבוק, מייקרוסופט ואמזון (למעט אינטל בלטו רוב החברות בסקטור). גם בסקטור הבריאות שמגיע ממקום נמוך יחסית ראינו הפתעות רבות. בהמשך השבוע צפויים דו"חות רבים נוספים בהם גוגל (ב') ואפל (ג').

שוק המניות המקומי ממשיך להיות דפנסיבי יותר משאר שווקי המניות בעולם – אך למרבה ההפתעה גם מפגין ביצועים חזקים יותר. ת"א 90 עלה בחודש האחרון ב-7%, יותר מ-S&P ורבים מהמדדים האחרים. מתחילת השנה עלה ת"א 90 ב 15.5%. בשבוע האחרון בלט מדד ת"א- תקשורת בעלייה של 1.9% ומתחילת חודש אפריל השיג תשואה של 9.4%. אחריו מוביל סקטור הבנקים שהשיג תשואה של 6% מתחילת חודש אפריל השנה.

סטיית התקן הנמוכה יותר שממשיך השוק המקומי להפגין בתקופה האחרונה בהשוואה לשווקים בעולם היא רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות. המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. תומכים בכך גם הנתונים על חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות – מה שצפוי לחזק עוד את המגמה המקומית.
מבנה תיק המניות
2. אג"ח- חשיפה לצמודים חיונית בתקופה הנוכחית
על אף מחזורי המסחר הדלילים בחוה"מ, המגמות החיוביות בשוק האג"ח נמשכו ברובן בשבוע החולף. הצמודים ממשיכים לבלוט בביצועים חיוביים יותר מהאפיק השקלי. מתחילת השנה הצמודים הקונצרנים בלטו כאשר מדד תל בונד 60, עלה 4.7%, לעומת עלייה של 3.4% בתל בונד שקלי 50. מדד התל בונד תשואות שקלי סיים בעלייה של 6.8% שהושפע בעיקר ממדד התל בונד גלובל שעלה מתחילת השנה ב 7.1%. אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של הצמודים בתיק ההשקעות לנוכח מדדי המחירים החיוביים הצפויים בחודשים הקרובים. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם וכרגע לא נראה שזה ישתנה בקרוב.

בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.

במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.

איך צריך להראות תיק אג"ח
3. תיק השקעות – שילוב אג"ח לפדיון עם חשיפה למניות יסייע ללקוחות להתמיד
אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמתסכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות. לבחירות אמנם לא צפויות השפעה ניכרת על שוק ההון, אך בטווח הקצר הן בהחלט יכולות לתרום לתנודתיות גבוהה יותר.

עבור רוב הלקוחות, פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות.

יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו.
תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף