השבוע הפד צפוי להוריד את הריבית, השווקים מתמחרים צפי ל- 3 הורדות נוספות בשנה הקרובה. חודש יולי עומד להסתיים במחירי שיא בשווקי המניות בארה"ב. החברות האמריקאיות מכות את תחזיות הרווח ברבעון 2. מה ממשיך לתמוך באג"ח הקונצרני המקומי?

בעולם


חודש יולי עומד להסתיים ומחירי מדדי המניות המרכזיים בארה"ב נמצאים ברמות שיא כל הזמנים, מצד אחד חדשות נפלאות למשקיעים אך מצד שני השאלה המתבקשת אצל כל אחד מאיתנו - היכן כדאי לשים את השקל הבא? כשהריבית בעולם במגמת ירידה והמחירים לא זולים התשובה לא כל כך פשוטה וברורה ולכן מצב השווקים עלול להביא איתו גם תנודתיות וסטיות תקן גבוהות יותר לאחר חציון ראשון מרשים של שנת 2019.

מחירי המניות עולים וזה לא במקרה, נתוני מאקרו שממשיכים להיות טובים ולסמן המשך צמיחה יחד עם חברות שמכות את הציפיות המוקדמות בדו"חות הרבעוניים הם שגרמו גם השבוע למדד נאסד"ק לעלות 1.7%+ ולמדד ה S&P500 לעלות ב-2.2%+.
נתוני הקריאה הראשונה של התמ"ג האמריקאי לרבעון 2 הצביעו על גידול של 2.1% לעומת צפי ל 1.8% בלבד, אמנם נמוך ממה שהיה ברבעון 1 אבל המשקיעים הראו התלהבות והמשיכו להזרים כספים לשוק מה שהעלה את השווקים ביום שישי.
עקום התשואות האמריקאי נותר ברמתו ולא חל שינוי משמעותי בתלילותו. האג"ח ל 10 שנים נותר ברמה של 2.08% והכל למעשה מוכן להורדת הריבית שצפויה לקרות בהודעת נגידי הפד ביום רביעי הקרוב.

באירופה, נתוני המאקרו חלשים וממשיכים לסמן חוסר צמיחה מספקת, המדיניות המוניטארית די ברורה, ביום חמישי אמנם הותיר דראגי את הריבית במקומה אך "פתח את הדלת" לחזרה להרחבות, רכישות ותמיכות כאלה או אחרות בשווקים. הנגיד האירופאי אמר בהודעתו כי הריבית בגוש היורו תישאר ברמתה הנוכחית או ברמות נמוכות יותר מרמה של 0.4%- לפחות עד סוף המחצית הראשונה של 2020.

בישראל


הצפי להורדת הריבית בארה"ב יחד עם יציבות בריבית המקומית וציפיות האינפלציה שנמצאות בתחום הנמוך של יעד בנק ישראל, השפיעו לחיוב גם על השווקים המקומיים כשמדד ת"א 35 עלה ב 2.2%+ בשבוע החולף ומדד ת"א בנקים עלה ב 1.5%+. הסקטור הבולט מתחילת השנה, סקטור הנדל"ן, עלה גם השבוע ב 1.2%+ והשלים עליה של יותר מ 35%+ מתחילת השנה.
לאור הנתונים והנעשה בעולם, נגיד בנק ישראל יתקשה להעלות את הריבית, זה תומך באינפלציה עתידית גבוהה יותר ולכן חשוב להישאר עם מרכיב של אג"חים צמודי מדד בתיקים, הריבית הנמוכה מקטינה את החששות להשקיע במח"מ בינוני בישראל (גם בשקלים וגם בצמודים). העקום המקומי תלול יותר מאשר בעולם, מה שתומך בהמשך ירידת תשואות אך שוק האג"ח עלול גם להפתיע ובתסריט כזה אחזקת אג"חים עד לפדיון ושילוב אג"חים צמודים ושקליים יחד, עשויים להפחית תנודתיות ויאפשרו למשקיעים להתמיד בהשקעתם.


מה עושים בתיק השבוע?

מניות - ממשיכים להגדיל חשיפה לשווקים בעלי סטיית תקן נמוכה כמו ישראל
לאחר שבוע אחד של הפוגה בעליות במדדים הבולטים, חזרו השווקים והמשיכו בכיוון החיובי מתחילת השנה, עונת הדו"חות בארה"ב לרבעון השני של השנה ממשיכה להכות את הציפיות המוקדמות עם דו"חות טובים כאשר כ 44% חברות מתוך מדד S&P500 כבר פרסמו. תחזית הרווח המוקדמות מאותתות על קיטון של 2.6%- אך בפועל כ 77% מהחברות שפירסמו הכו את תחזיות הרווח שעלה בחישוב מצרפי בכ 5.4% - נתון גבוה מהממוצע ב 5 השנים האחרונות. 61% מהחברות הכו את תחזיות ההכנסות. סקטורים שבולטים הם הבריאות והפיננסים. השבוע פירסמו גוגל, אינטל, טוויטר, פייסבוק, קוקה קולה, סטארבקס, מקדונלדס, לוקהיד ובשבוע הקרוב צפויים לפרסם עוד חברות גדולות כמו מיילן והבולטת מכולן היא APPLE.

אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי ולכן ממשיכים להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל. הורדות הריבית בארה"ב כבר מגולמת בשוק וההבנה שבישראל כנראה הריבית לא תעלה בזמן הקרוב תומכות בחשיפה לשוק המקומי.

חשוב לזכור כי במחצית הראשונה של 2019 הניב שוק המניות הישראלי תשואה נמוכה במקצת מהשוק האמריקאי – מה שמגדיל להערכתנו את הסיכויים לביצועי יתר בהמשך השנה, בדיוק כפי שהיה גם ב 2018, כאשר בחישוב שנתי מדדי המניות בישראל הניבו תשואת יתר מול רוב ממדדי המניות בארה"ב ובעולם. לאור זאת, המיקוד למחצית השנייה, הוא המשך השקעה במניות בשיעור גבוה, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.
מבנה תיק המניות המומלץ

אג"ח בארץ - שמירה על תיק אג"ח מאוזן במח"מ בינוני במטרה לנצל את עקום התשואות התלול יחסית בישראל
אג"ח דולרי - ציפיות להורדת ריבית הפד כבר מגולמות בשוק ותומכות במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר
שוק האג"ח המקומי נהנה מהצפי להורדות ריבית בעולם כשמתחילת החודש נרשמו עליות ברוב אפיקי האג"ח השונים - הממשלתיים והקונצרנים, הצמודים והשקליים, הקצרים והארוכים. בישראל, מרווח התשואה בין החלק הקצר לחלק הארוך עומד על כ 100 נק' בסיס כאשר בארה"ב העקום שטוח הרבה יותר ועומד על כ 20 נק' בסיס ובגרמניה שטוח לחלוטין. לאור זאת אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר), להיות עם מרכיב של אג"ח קונצרני בתיקים במיוחד בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח בכל תיק.

אנו חוזרים ומדגישים כי להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגריסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו במהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

תיק השקעות– שילוב אפיקים ממשיך לסייע להקטנת תנודתיות ומזעור סיכונים
לאחר העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, אנו מבינים שחשוב במחצית השנייה לשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת, כפי שאנחנו חוזרים וכותבים חודשים רבים, הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולשלב נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך.

אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר "פשוט ונורמלי" שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר – אחד הנכסים בעל הקורלציה הנמוכה ביותר לשאר הנכסים. כמו כן, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובחשיפה לדולר במח"מ קצרצר.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף