ג'נט ילן ומריו דראגי לא יצאו בוועידת הבנקאים בג'קסון הול בהצהרות שעלולות להפריע לשוקי המניות להמשיך לעלות ולשוקי האג"ח בחו"ל להמשיך ולהפגין ביצועים חזקים – בלי ציפייה להידוק מוניטארי מהיר בתקופה הקרובה

עיני השווקים היו נשואות בסוף השבוע החולף לוועידת הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול, ואיומינג, אך איש מהנגידים המרכזיים לא ייצר דרמות מיותרות. הפיל הגדול ביותר באולם היה כמובן נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאיש כמעט לא הזכיר את שמו, אך נוכחותו הורגשה היטב בין המלים.

בעוד שרבים חששו מגישה ניצית מהנגידה האמריקאית ילן ולהצגת העקרונות להתחלת צמצום המאזן המוניטארי של הפד, אולי כבר בספטמבר, היא העדיפה להתמקד בנאומה בחשיבות הגדולה של הרגולציה על המגזר הפיננסי והסיבות שלא לצמצם אותה משמעותית (כפי שטראמפ מעוניין) – ולא אמרה דבר על המדיניות המוניטארית הצפויה בהמשך.

טבלה המציגה מה עשו המניות השבוע? 

מן הצד השני, באירופה ציפו לשמוע נאום יוני מדראגי, שבו יציג דגשים לתוכנית להתחלת צמצום ההרחבה המוניטארית ועל נכונותו להאט את צעדיו אם תוכנית שכזו תוביל להתחזקות מהירה מדי של היורו. תחת זאת, דיבר דראגי ארוכות על השיפור באירופה, אך על החולשה בשוק העבודה, על הצורך בהגברת המסחר ושיתוף הפעולה הגלובלי (בניגוד למסרים שיוצאים מלשכת טראמפ) ועל האינפלציה שעולה – אך עדיין חייבת לעלות עוד לפני שנגיע לרגע שבו תצא לדרך תוכנית ביטול התמריצים.

גם מיפן לא הגיעה הפתעה, שם הביע הנגיד קורודה מורת רוח מהעובדה שקצב הצמיחה אינו יציב והאינפלציה עוד רחוקה מהיעד.
איך שלא נסתכל על זה, השורה התחתונה היא שאף אחד מהנגידים לא ממש ממהר והריביות לא הולכות לעלות בקרוב. זה גם מה שהשווקים הבינו מהדברים - הצפי לעליית ריבית בארה"ב כפי שהיה מגולם בחוזים העתידיים ירד. הצפי לעליית ריבית בדצמבר ירד לפחות מ-40%. המועד הקרוב ביותר שבו הציפיות גבוהות מ-60% הוא יוני 2018, כך שנראה כי השוק ספקן לגבי התרחיש המרכזי של הפד. הבנק המרכזי האמריקאי העריך כי ב-2018 תעלה הריבית שלוש פעמים.
עם זאת, צריך להביא בחשבון שאחרי עונת הדו"חות שהסתיימה זה מכבר, המקרו חוזר לעניינים וייתכן כי נראה שינוי מהיר בציפיות האלה. בסוף השבוע הקרוב צפויים נתוני התעסוקה לאוגוסט וכן העדכון השני לצמיחה בתוצר ברבעון החולף. נתונים חזקים במיוחד עשויים לשנות את התמונה מקצה לקצה.

המשק המקומי ממשיך לבלוט בעוצמתו

נתוני הצמיחה המקומיים לרבעון השני לא היו חלשים כפי שנראה היה ממבט ראשון ואם מנטרלים את הירידה ביצוא שנבעה מיהלומים וסטארטאפים, הרי שקצב הצמיחה היה גבוה מ3%. בינתיים, נתוני התעסוקה שפורסמו בשבוע האחרון והצביעו על ירידת האבטלה ל-4.1% במקביל לעלייה בשיעור ההשתתפות ל-64.1% ממשיכים לתמוך בנתונים הטובים ובצריכה הפרטית החזקה.

אין שינוי בהערכתנו שהתוצר בשנת 2017 צפוי להתרחב בכ-3%, וב-3.5% בשנת 2018. תומכים בכך: המשך הגידול בצריכה הפרטית (על רקע שיעור האבטלה הנמוך, עליית השכר והריבית הנמוכה), העלייה הצפויה בהשקעה בנכסים קבועים (בשל פיתוח מאגר ליוויתן) והעליה הצפויה ביצוא (לאחר השלמת ההשקעות במפעל החדש של אינטל).

גרף המציג את ציפיות האינפלציה לפי השוק 

למרות שצפוי מדד גבוה יחסית באוגוסט – האינפלציה לא חוזרת והריבית תישאר ללא שינוי עוד זמן רב. לאור זאת, גם בשבוע האחרון ראינו ירידה בציפיות האינפלציה הנגזרות משוק האג"ח המקומי. הציפיות נמוכות מ-1% בכל שנה במשך תקופה של יותר מ-5 השנים הקרובות, בחלק הארוך הן מגיעות עד ל-1.6% בשיא – גם זה רמה נמוכה יחסית היסטורית.

מה עושים השבוע?

1. מניות – בראייה קדימה: המניות בישראל מעניינות יותר מהמניות בארה"ב
הפוליטיקה האמריקאית פחות העיקה על שוקי המניות בשבוע האחרון, כפי שניתן היה לראות בירידה במדד הוויקס. S&P500 והנאסד"ק עלו בקצת יותר מ-0.7%, בעוד שבאירופה נרשמה יציבות עם נטייה לירידות.
על רקע המשך ירידת התשואות הארוכות, הסקטורים שבלטו בשבוע האחרון היו בדיוק אלה המושפעים מירידת תשואות ובראשם הנדל"ן. בלטו לחיוב גם סקטור חומרי הגלם והסחורות שעלו ביותר מ-1% וגם סקטור האנרגיה, התשתיות והטכנולוגיה. למעט הצריכה הבסיסית, כל הסקטורים בארה"ב רשמו בשבוע האחרון תשואה חיובית.
לאחר שעונת הדו"חות הסתיימה ברובה, נתוני המקרו צפויים לחזור למרכז הזירה בשבוע הקרוב – ביום שישי יהיו אלה נתוני האבטלה לחודש אוגוסט וכן אומדן הצמיחה השני לרבעון השני.

במבט קדימה, נכון להתמקד בשוק המניות הישראלי. לאחר 5 שנים מצויינות בשוק המניות האמריקאי נראה שכיום פערי התמחור מוטים לטובת השוק הישראלי. בשבוע האחרון הושפע השוק המקומי הן ממגמת ירידת התשואות הארוכות (שבאה לידי ביטוי למשל בביצועים חזקים של סקטור הנדל"ן) והן מהמשך פרסום הדו"חות. לאחר עליות חדות במניות הבנקים בשבועות האחרונים, בשבוע האחרון התממש המדד, אך מתחילת אוגוסט הוא עדיין השלים עלייה של כמעט 3%.
השבוע תגיע לסיומה עונת הדו"חות בשוק המקומי. התנודתיות מחו"ל כמובן תורמת גם היא את חלקה, בין היתר בשל רמות סחירות נמוכות יותר המאפיינות את חודשי הקיץ, ולפיכך אנו לרוב לא נמצאים בחשיפה מלאה למניות.

2. קונצרני – פיזור לחו"ל מקטין תנודתיות
שוק האג"ח העולמי בדירוגי השקעה רשם ביצועים חזקים בשבוע האחרון, הודות להמשך ירידת התשואות העולמית – מה שממשיך לתמוך בהמלצה שלנו להגדיל מרכיב זה בתיק ההשקעות. המתאם הנמוך בין הביצועים של האג"ח בחו"ל לשוק האג"ח המקומי, תומכים גם הם בחשיפה לשוק זה בנטרול החשיפה המטבעית (כדי לא להכניס תנודתיות נוספת).

להערכתנו, בדומה לתהליך שהתרחש במניות בשנים האחרונות, המרכיב של אג"ח חו"ל יגדל בתוך כמה שנים ויהווה 20%-30% מתיק האג"ח של המשקיע הישראלי הממוצע, כך שנקודת הזמן הנוכחית מהווה נקודת כניסה נוחה לחו"ל.


טבלה המציגה מה קרה למרווחים השנה 

האפיק הקונצרני המקומי רשם עליות נאות בשבוע האחרון בעיקר בחלק הארוך ובעיקר באפיק השקלי, לנוכח המשך ירידת ציפיות האינפלציה וכן על רקע פירעונות של אג"חים. בסך הכל צפוי החודש פדיון של אג"ח שקלי בהיקף 1.85 מיליארד ₪ ושל 550 מיליון ₪ באג"ח צמוד. המרווחים הנמוכים באפיק הקונצרני בישראל תומכים בניצול העליות האלה לטיוב תיק האג"ח ומעבר לדירוגים גבוהים יותר בישראל ולאג"ח חו"ל.

3. תיק השקעות – מורידים תנודתיות עם שילוב נכסים עם מתאם נמוך
השבוע הקרוב יהיה בסימן סיום עונת הדו"חות בשוק הישראלי (אחרי שבארה"ב היא כבר הסתיימה) ומעבר למיקוד השווקים בנושאי המקרו, כך שגם משקלה של הפוליטיקה עשוי לגדול. באווירה הזו, ייתכן כי נראה עלייה מחודשת בתנודתיות – שבאופן היסטורי גדלה בחודש ספטמבר.

טבלה המציגה את מבנה תיק האג"ח 

על רקע זה אנו ממליצים שלא לבצע שינויים משמעותיים בתיק ההשקעות בעיתוי הנוכחי, אלא בעיקר להתמקד בהקטנת התנודתיות. לשם כך, ניתן לפעול דרך הגדלה של הפיזור מצד אחד או דרך הגדלת נכסים בעלי מתאם נמוך לאלה הקיימים בתיק ההשקעות. דוגמה אחת כזו היא אג"ח חול, אשר ממחקר שערכנו עולה כי בשנים האחרונות המתאם בינו לבין שוק האג"ח הישראלי נמוך, כאשר הוספתו לתיקים מקטינה תנודתיות ובמקביל תרמה לתשואה גבוהה יותר.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף