שבוע נוסף של ירידות ותנודתיות בשוקי העולם. הדו"חות בארה"ב טובים– אך מעוררים חשש לעתיד. באירופה, העלאת ריבית נראית רחוקה. בישראל נכון להגדיל חשיפה לדולר


אם לסכם את התנודתיות בשווקים במשפט אחד, ראוי להגיד שהנתונים שמגיעים מארה"ב מראים שבחזית המקרו הכל טוב ואין סימנים שמתרחשת דרמה בשוק המניות. ובכל זאת, בשבוע החולף הוסיפו הבורסות ברחבי העולם לרשום ירידות, וזאת דווקא לאחר התייצבות מסוימת בשבוע שלפני כן. התנודתיות כבר מתקרבת לזו שראינו בחודש פברואר האחרון, כאשר הירידות נרשמו בכל השווקים, פרט לבורסות בסין ובברזיל, שרשמו עליות קלות.

בארה"ב, בגזרת המקרו המצב נראה טוב. הביקושים למשכנתאות היו החודש במגמת עלייה, הזמנות מוצרים בני קיימא עלו, דרישות העבודה הראשוניות ממשיכות לשמור על רמה נמוכה של 21,500, בדומה לרבעונים האחרונים. התמ"ג הפתיע כלפי מעלה עם עלייה של 3.5% מעל התחזית ל 3.3%, ושלושת הרבעונים הראשונים מצביעים על קצב הצמיחה המהיר ביותר זה יותר מעשור. את המגמה הובילה הצריכה הפרטית, שהיתה חזקה ביותר עם עלייה של 4% מעל התחזית.
מנגד, ההשקעות של חברות הציגו את הרמה הנמוכה ביותר מאז 2016, והעלו חששות בקשר לעתיד. כמו כן, למרות העלייה החדה בצריכה הפרטית, המחירים עלו בקצב איטי יותר מהתחזיות - נתון מפתיע כשלעצמו, שהעלה שוב את השאלה אם באמת נכון להמשיך בקצב העלאת הריבית כפי שהוא נראה עכשיו. ציפיות האינפלציה לחמש שנים קרובות לרמתן הנמוכה ביותר בחצי השנה האחרונה.
למרות ירידות השערים החדות והירידה בציפיות האינפלציה, השוק ממשיך לתמחר סבירות של קרוב ל 70% לעליית ריבית בארה"ב בחודש דצמבר - ירידה לעומת השבועות הקודמים, אך עדיין רמה שמבטיחה העלאת ריבית בסבירות גבוהה.

באירופה, נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי מתבטא באשר לעתיד, ולשיטתו אין שינוי משמעותי במצב הכלכלה האירופית, ובכוונתו לסיים את ההרחבה הכמותית בסוף השנה. דראגי האיטלקי גם הותקף על ידי ממשלת איטליה, שקבעה כי הוא מחריף עוד יותר את המצב. לכך ענה כי הבנק המרכזי יישאר עצמאי ויעשה את המוטל עליו, למרות הלחצים הפוליטיים. בתגובה להתבטאויות של דראגי התשואות ירדו והיורו נחלש. אפילו התשואות ל 10 שנים באיטליה חזרו לרדת והשלימו שבוע של ירידת תשואות, מה שלא קרה כמה שבועות - מאז הודיעה איטליה על כוונתה להציג תקציב עם גירעון גבוה מהמתוכנן ומהמקובל על האיחוד האירופי. בחזית המקרו, הנתונים ממשיכים להצביע על התמתנות בקצב הצמיחה של אירופה, יחד עם ירידה בציפיות האינפלציה - מה שמבטיח עוד זמן רב של ריבית נמוכה מאוד.

השוק היפני היה הגרוע ביותר בשבוע החולף, עם ירידה של 6%. גם הוא נמצא בטריטוריה שלילית חזקה מתחילת השנה, בדומה לאירופה. אולם בניגוד אליה, גם נתוני המקרו וגם נתוני המיקרו נראים בסדר. רק מעט חברות כבר פרסמו דוחות, אך הן היכו את התחזיות בצורה חזקה מאד.

השווקים המתעוררים, שהיו אלה שעוררו מלכתחילה את החששות בקרב המשקיעים, דווקא התייצבו מעט בשבוע החולף, הן בהתנהגות של המטבעות והן בהתנהגות של השווקים, שירדו פחות מהשווקים המפותחים.
בישראל, ראינו השבוע מגמה דומה לזו העולמית - ירידות שערים וחולשה במדדי האג"ח הקונצרניות. הצמיחה ברבעון השלישי אמורה להיות גבוהה לעומת הרבעון השני, אך חולשת מדדי המניות יכולה לפגוע בהשקעות מחו"ל. האינפלציה ממותנת ברמה של 1%, למרות חולשה של השקל מול הסל מתחילת החודש, שתתרום מעט לאינפלציה בהמשך.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

מה עושים השבוע ?

1. מניות – חששות באשר לעתיד הצמיחה, תומכים במעבר לנכסי איכות
בסוף השבוע החולף, סיכם מדד S&P 500 ירידה שבועית של 3.9%, דאו ג'ונס איבד 3% ואילו הנאסד"ק ירד ב-3.8%. היה זה שבוע גדוש דו"חות בארה"ב, כשבין החברות הבולטות שפרסמו ניתן לציין את אמזון, גוגל, מיקרוסופט ואינטל - כולן היכו את התחזיות בשורה התחתונה, אך בחלקן סוגיית הצמיחה עלתה שוב והעלתה תהיות באשר להמשך הדרך. בסך הכל, כמעט חצי מהחברות במדד S&P 500 כבר פרסמו דוחות כספיים, וההפתעה ברווחים ממשיכה להיות גבוהה. החברות מכות את תחזית הרווחים בשיעור של יותר מ 6%, אך ברמת ההכנסות, התוצאות קרובות לתחזיות - עם הפתעה של 0.74%.

כמו תמיד כשהשווקים יורדים, הסקטורים שממשיכים לתפקד היטב הם צריכה בסיסית, נדל"ן ותשתיות, ואילו הסקטורים שממשיכים לתפקד רע הם אנרגיה, תעשייה ופיננסים, כמעט ללא תלות בתוצאות הכספיות המתפרסמות.

גוגל ואמזון אכזבו בשורת ההכנסות ונתנו גם תחזית פושרת קדימה, מה שחתך משווי השוק של שתיהן יחד יותר מ 150 מיליארד דולר, סכום גבוה יותר משווי השוק של כל מניות מדד ת"א-35 יחד! עם זאת, בסיכום המספרים היבשים, 76% מהחברות שכבר פרסמו דוחות היכו את התחזיות - שיעורים דומים לשנים האחרונות, אולם פספוסים של החברות הגדולות בשורת ההכנסות, לצד חשש לגבי המשך הצמיחה בעולם בעקבות מלחמת הסחר, ותנודתיות גבוהה, גוררים תגובות חזקות על כל טעות – במיוחד אם נוסיף לכך את העובדה ש 30% מהחברות עדכנו את תחזיות ההכנסות שלהן כלפי מטה.

באירופה, התוצאות העסקיות של החברות המתפרסמות נמוכות מהתחזיות, הן בהכנסות והן ברווחים, כשהמאכזבות ביותר הן חברות האנרגיה וחברות הצריכה הבסיסית. עם זאת, הרווחים וההכנסות עדיין מצביעים על גידול לעומת הרבעון המקביל אשתקד, גם אם מתון.

רמות מכפילי הרווח באירופה ממשיכות לרדת, כשרמת המכפילים בדקס הגיעה ל-13 - הרמה הנמוכה ביותר מזה שש שנים. המצב באירופה ממשיך להיות מורכב, ומשקיעים בורחים לאור אי הוודאות הפוליטית והכלכלית - כולל סוגיית הברקזיט. רמות המחירים נראות אטרקטיביות, בוודאי בהשוואה לריבית האפסית. אנו ממשיכים להמליץ לא לנסות לתזמן את השוק, לא להיות "אמיץ" בכניסה לשוק ולא ב"בריחה" מהשוק. כמו כן אנו רואים כי מחירי המניות בישראל אטרקטיביים יחסית למחירי המניות בארה"ב.
מבנה תיק המניות

2. אג"ח – ממשיכים להמליץ על דירוגים גבוהים במח"מ עד שנתיים
לראשונה מאז תחילת ירידות השערים, ראינו גם את המרווחים של האג"ח הקונצרניות נפתחים בכל רמות הדירוג, מה שמצביע על רמת חששות גבוהה יותר, אך העלייה היא בשיעורים יחסית מתונים.

בישראל, אנו מוסיפים להמליץ על מח"מ קצר ואג"ח קונצרני בדירוג גבוה, לאור התנודתיות הרבה בשווקים ופתיחת המרווחים, כשחשיפה לצמודי מדד בשיעור של 50% נראית לנו ראויה יחד עם חשיפה מסוימת לדולר, במטרה להגן על התיק מפני עלייה בתנודתיות וכדי ליהנות מתשואה שוטפת גבוהה, ללא סיכון מח"מ או סיכון אשראי.

3. תיק השקעות – פחות סיכון, יותר יציבות
לסיכום, התנודתיות בשווקים, יחד עם הבחירות המתקרבות, הנתונים הכספיים המעורבים והחשש מפני ההתפתחויות הפוליטיות - כל אלה מובילים לירידה בתיאבון לסיכון אצל המשקיעים. נכון לעכשיו, גם אנחנו מעדיפים להתמקד בנכסים איכותיים, על פני נכסים המבטאים "חלומות" וצמיחה חזקה.

טבלת נכסים עדיפים  ופחות עדיפים


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף