דו"חות הרבעון הראשון ממשיכים להתפרסם בארה"ב ולהציג תוצאות טובות – בהובלת מגזר הטכנולוגיה ירידה בציפיות להעלאת ריבית שלישית ב 2018 בארה"ב – לצד עלייה קלה בציפיות האינפלציה בישראל 


השבוע שנסגר ביום שישי היה שבוע שלישי של עונת דוחות כספיים, עם עליות שערים ברוב השווקים, בהובלת שוקי יפן ואירופה שהניבו ביצועים עודפים על פני שוק המניות בארצות הברית.
הנתונים הכלכליים המתפרסמים בארה"ב מוסיפים להיות מעודדים: מדדי מנהלי הרכש של השירותים והתעשייה היו מעל התחזיות, ומעידים על התרחבות; מכירות הבתים עולות על התחזיות; וגם מדד קייס שילר ממשיך להצביע על עלייה מהירה במחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב, בשיעור ממוצע של 6.8% בשנה האחרונה. דרישות העבודה הראשוניות בשבוע שעבר היו 209 אלף - הרמה הנמוכה ביותר ב-50 השנים האחרונות.
הנתון המעניין ביותר שפורסם בשבוע החולף היה התמ"ג האמריקאי לרבעון הראשון של השנה – שעלה ב-2.3%, מעל לתחזיות של 2%, אך פחות מאשר ברבעון הקודם, ושלח את תשואות האג"ח מעט למטה. זאת למרות העובדה שמדד מחירי הצריכה הפרטית בתמ"ג עלה לשיא של שש שנים – ובעיקר כי בשלושת הרבעונים הקודמים עלה התמ"ג בשיעור שנתי של 3% ומעלה. בדומה לשנים עברו ולמרות הניסיונות לשנות את התמונה, נראה כי נשאר מרכיב עונתי מסוים בתמ"ג.
השוק ממשיך להעריך בוודאות העלאת ריבית ביוני ועוד אחת בספטמבר, כאשר הציפיות להעלאת ריבית נוספת ב-2018 ירדו מעט. מחירי הנפט שמרו על רמתם השבוע, בהמשך לרגיעה מסוימת בזירה הגיאופוליטית כתוצאה מהנמכת הלהבות בנושא מלחמת הסחר, והאופטימיות שעורר ההסכם בין שתי הקוריאות – כך שהסוגיות הכלכליות הטהורות יכולות לחזור למרכז הבמה.
הכלכלה האירופית נהנית מרוח גבית הודות לעובדה שהיורו הפסיק להתחזק ומחירי חומרי הגלם עולים. במקביל לכך, כרגע אין תחזית להעלאת ריבית באיחוד, והאינפלציה נמוכה אך חיובית.
מדד מנהלי הרכש היה מעל התחזית ברוב המדינות, ויחד עם מדדי האמון הגבוהים בתחומים הכלכליים, מחזיר את הביטחון לשוק האירופי. עם זאת, הדוחות הכספיים המתפרסמים עומדים בציפיות במקרה הטוב, ובניגוד לארה"ב – לא מפתיעים ולא מכים את התחזיות. ואולם יש לציין שדוחות הרבעון הרביעי של 2017 היו חזקים מאוד, כך שהדבר צפוי.
השווקים המתעוררים מראים לאחרונה מעט סימני חולשה לעומת השווקים המתפתחים. אחת הסיבות המרכזיות היא עליית תשואות האג"ח האמריקאיות.
השבוע חלה התייצבות בתשואות בכל העולם, כאשר תשואות האג"ח הארוכות בארה"ב יורדות בחזרה לרמה של 2.96% - שיא של קרוב לחמש שנים, אך ירידה מהרמה של מעל 3%. הדולר ממשיך להתחזק קלות מול סל המטבעות, אך עדיין נמצא בירידה מתחילת השנה. ציפיות האינפלציה ל-10 שנים נשמרות ברמה של 2.18% - גם כן שיא של כחמש שנים.

ישראל

בישראל, ציפיות האינפלציה המשיכו לעלות גם בשבוע שעבר, למרות האטה במגמה זו בעולם. זאת, בעיקר עקב העובדה שסל המטבעות התחזק בכמעט 1% מול השקל בשבוע האחרון, והשלים התחזקות של קרוב ל-4% מתחילת השנה.
שר האוצר משה כחלון הבטיח הורדת מסים נוספת, אך יכולתו לעשות זאת מוגבלת לאור חוסר בעודף בהכנסות ממסים. למרות התבטאות בנק ישראל לפיה האינפלציה תחזור ליעד כבר ברבעון הרביעי של 2018 והריבית תתחיל לעלות, השוק עדיין לא מתמחר זאת - גם אחרי הפיחות האחרון.
עקום המראה את הציפיות לאינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות

מה עושים השבוע ?

1. מניות – אירופה ויפן עם ביצועים עודפים על פני ארה"ב
סיום שבוע המסחר בארה"ב ביום שישי לא הביא בשורות מיוחדות. מדד הנאסד"ק ירד ב-0.4% בסיכום השבוע, הדאו ג'ונס ירד ב-0.6% ואילו S&P 500 נשאר באותה רמה.
עונת הדו"חות הכספיים בארה"ב עולה בינתיים על הציפיות, כאשר 266 חברות כבר פרסמו דוחות המצביעים על עלייה משמעותית מאוד ברווחים מעל לתחזיות. יותר מ-80% מהחברות מכות את התחזיות, כאשר הגידול הממוצע ברווחים הוא בשיעור של יותר מ-20% מהרבעון הקודם. הרווחים עלו בממוצע ב-7% על התחזיות, ואילו ההכנסות עלו ב-0.5% על התחזיות – כאשר ההפתעות הטובות ביותר נרשמו בסקטורי התעשייה, הטכנולוגיה והצריכה הבסיסית.
הדו"ח המשמעותי ביותר היה של אמזון, שמכירותיה ברבעון הראשון עלו על 50 מיליארד דולר ועזרו לה להכות את התחזיות ב-50% - מספרים יוצאי דופן, שהביאו את המניה שלה קרוב לשיא של כל הזמנים. גם מיקרוסופט פרסמה דוח חזק מאוד, בשבוע שכולו דוחות טובים של חברות הטכנולוגיה – מה שהרגיע את החששות שהתעוררו בשבוע שעבר, לאחר הדיווח על כך שהזמנות הדגם החדש של האייפון נמוכות מהתחזיות.
בשורה התחתונה, עונת הדוחות הכספיים ממשיכה עם תוצאות חזקות מאוד, כאשר הסקטורים המובילים באפריל היו אנרגיה, בריאות וצריכה מחזורית, בעוד שהחלשים היו צריכה בסיסית, תעשייה ונדל"ן.
באירופה השוק ממשיך לתפקד טוב יותר בהשוואה לארה"ב, כאשר מדד סטוקס 50 עלה מתחילת השנה ב-0.5%, לעומת תשואה אפסית ב-S&P 500 ותשואה שלילית של 1.5% בדאו ג'ונס. השוק המוביל הוא האיטלקי, עם תשואה שקרובה ל-10%, ואילו החלש ביותר ביבשת הוא השוויצי. 
יפן ממשיכה גם היא בחזרה לתשואה טובה יותר, כאשר היין ממשיך להיחלש והתוצאות העסקיות מוסיפות להיות חזקות. האינפלציה שוב מתחת לתחזיות – מה שתומך בהמשך ההרחבה המוניטרית. כמו באירופה, גם ביפן הדוחות הרבעוניים עומדים בציפיות ולא עולים עליהן, בהמשך לדוחות כספיים חזקים מאוד ברבעון הרביעי. מכפיל הרווח בניקיי הוא פחות מ-17 - שפל של שנים.
גם לאחר הדוחות הטובים שראינו השבוע, אנו ממשיכים להמליץ על הרחבת ההשקעה במניות אל מחוץ לארה"ב– בדגש על אירופה.

מבנה תיק מניות 

2.  אג"ח – קונצרני בדירוג גבוה במח"מ של עד שנתיים
למרות ההתייצבות בעליית התשואות, מרווחי האג"ח ממשיכים להיפתח בשיעור מתון ונמצאים בשיא מתחילת השנה, למעט אג"ח בסיכון גבוה, שם המרווח נמוך מהשיא שנרשם באמצע פברואר. להערכתנו, בנתונים הקיימים, הריבית לא תעלה ב-2018 – גם אם הישארות במגמת הפיחות הנוכחית יכולה לטרוף מעט את הקלפים בכל הנוגע לאינפלציה ולתחזיות קדימה.
כך או כך, אנו עדיין סבורים שאין הצדקה לשבת במח"מ ארוך, והפתרון המרכזי לכספים נזילים המחפשים יציבות – הנו התמקדות בתיק מפוזר של אגרות חוב קונצרניות יציבות במח"מ של עד שנתיים.
טבלה המראה איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – התנאים תומכים בהשקעה במניות
לסיכום, נתוני הצמיחה הכלכלית ממשיכים להיות טובים בכל העולם, ובשילוב דוחות כספיים מצוינים בארה"ב, הם מחזירים מעט צבע ללחיי השווקים. צמיחה חזקה אך לא חזקה מדי, ואינפלציה שנמצאת בסך הכל בשליטה, משאירות את התחזית להעלאת הריבית בעולם ברמה מתונה, ומעודדות את המשקיעים במניות. להערכתנו, למרות הדוחות המצוינים בארה"ב, השווקים מחוצה לה ממשיכים להיות מעניינים – יותר מכפי שאפשר היה לראות באפריל.
לגבי שווקי המניות, האסטרטגיה המומלצת שלנו קדימה היא חשיפה לסקטורים שאינם תלויי ריבית, ופיזור תיק המניות לשוקי מניות בעלות תמחור אטרקטיבי שנמצאים בעיקר מחוץ לארה"ב.


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף