מניות: במגזר הטכנולוגיה עדיפות לפיזור למגוון חברות מהסקטורים שבצמיחה

על רקע החשש מהתפרצות גל שני של נגיף הקורונה, המסחר בבורסות הגיב בשלילה במרבית המדדים. הנאסד"ק ירד השבוע 1.9%- אך מתחילת החודש מציג תשואה חיובית של 4.1% ומתחילת השנה עלה כ 9%+. הנאסד"ק הוא היחידי מהמדדים המרכזיים שעלה מתחילת השנה. S&P500 ירד בשבוע החולף 2.9%-, הדקס ירד 2%- ומדד ת"א 35 ירד 4.4%-.
לדרמות של סוף השבוע נוסף החרם של מפרסמים גדולים על פייסבוק וטוויטר, שרק חשף את העובדה שכאשר אתה גדול זה יתרון תחרותי - אבל כשאתה גדול מידי אתה יכול להפוך למטרה בידי דעת קהל ורגולטורים ואז זה כבר עלול להיות מסוכן. פייסבוק, יחד עם ענקיות הטכנולוגיה האחרות מקבוצת ה-FAANG בלטו השנה בעליות חדות יחד עם שאר סקטור הטכנולוגיה שבלט כסקטור שניצח את הקורונה.
עם זאת, להערכתנו בנקודת הזמן הנוכחית ראוי לשמור על פיזור גדול ככל שניתן גם בחשיפב לתחום הטכנולוגיה, תוך מתן משקל גבוה למגוון חברות השייכות לסקטורים שבצמיחה, כדוגמת: עבודה מהבית, קנייה אונליין, שירותי ענן, שירותי סטרימינג וסייבר. הפיזור הרחב מוכיח עצמו השנה גם במונחי התשואה וגם בסטיית התקן.​

גם בשוק המקומי ממשיכות מניות הטכנולוגיה לבלוט בביצועים חזקים יותר. בעדכון המדדים הקרוב של הבורסה בתחילת אוגוסט, אנו צפויים לראות עלייה משמעותית במשקל סקטור הטכנולוגיה במדד ת"א 35 – מה שעשוי להגדיל מחדש את אטרקטיביות המדד. ניתן להיחשף לחלק מהמניות שעתידות להיכנס למדד גם באמצעות מדד ת"א טכנולוגיה, שלו פוטנציאל רב בראייה ארוכת טווח בכך שימשיך להוביל את המשק.

אג"ח: שילוב קונצרני מקומי ודולרי יתרום לשיפור השארפ של התיק

שוק איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות התאפיינו במגמה מעורבת. בשוק האג"ח בתל אביב גויסו בשבוע החולף כ 1.5 מיליארד שקל, כאשר 0.7 מיליארד גוייס באמצעות אג"ח בנקים COCO לאור היציבות של מערכת הבנקאות בישראל. הגיוס הוא דוגמא מצויינת לקבוצת אג"חים המגלמים כיום תשואה מעניינת ביחס לסיכון.
בראיה גלובלית, נראה כי המעורבות האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי בשוק הקונצרני בארה"ב תרמה באופן משמעותי לביצועים ולירידת המרווחים. בשוק הישראלי המעורבות של בנק ישראל עדיין נמוכה יחסית והיא עדיין לא מובילה לירידת תשואות ומרווחים ברמה משמעותית כפי שראינו בארה"ב. עם זאת, נראה כי המסר של בנק ישראל ברור ובמידת הצורך ייתכן כי הוא יגדיל את מעורבות. פעילות הבנקים המרכזיים בשתי הכלכלות תומכת בשילוב חשיפה לאפיק הקונצרני בישראל ובארה"ב בתיק האג"ח.

טבלה המציגה את תיק האג"ח לפי המיקוד של הראל 

תיק השקעות: לקח מהגל הראשון – "לא נדע מתי לצאת ומתי לחזור"

המסחר בבורסות בעולם וגם בתל אביב במחצית הראשונה של 2020 התאפיין בתנודתיות רבה וזאת בהשפעת נגיף הקורונה.
במבט קדימה, קיימים לא מעט סיכונים – העולם עוד לא התגבר על הקורונה, הכלכלות כנראה יתאוששו מאוד לאט והאבטלה תהיה גבוהה. בנוסף, אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה לשווקים הפיננסיים, כמו שראינו הן בשוקי האג"ח והן במניות.
אחד הלקחים שהפנמנו מהגל הראשון של הקורונה הוא שאף פעם לא נרגיש בנוח עם הגדלת הפוזיציה המנייתית. בדיוק כמו בחצי השנה האחרונה (ובעצם בעשור האחרון כולו( - תמיד שוק המניות יראה לנו או "יקר מדי" אחרי העליות (זוכרים איך הרגשתם בסוף ינואר וגם לפני שבועיים?), או "מפחיד מדי" אחרי מימושים חדים כמו שראינו בסוף השבוע. לפיכך, הדרך החכמה היא: לקבוע שיעור מניות המתאים ללקוח ולהתמיד בו כמעט כל מצב. אנחנו מבינים שבשנים הבאות הריביות יהיו אפסיות ולכן כדי להרוויח נהיה חייבים רכיב מניות בתיק ההשקעות.

בתקופה האחרונה ראינו שהמניות שמתפקדות טוב הן דווקא המניות שפעם הערכנו שהן יותר "ספקולטיביות", ואילו המניות ה"דפנסיביות" (הבנקים למשל) מפגינות ביצועי חסר משמעותיים. לטעמנו, כשמנתחים את מניות הטכנולוגיה אנחנו רואים שהן בעלות מאפיינים יותר דפנסיביים. חברות הטכנולוגיה לא ממונפות, פחות חשופות לרגולציה ונהנות מצמיחה וכניסה לתחומי פעילות חדשים ועל כן יש להן מקום בכל תיק מניות.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.


 


 

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף