נתונים כלכליים חיוביים בישראל מצביעים על האצה בפעילות הכלכלית ברבעון הרביעי של 2019. למרות שבנק ישראל מתמקד ברכישת מט"ח האפשרות של הורדת ריבית בישראל בשנת 2020 עדיין עומדת על הפרק. נמשכת האופטימיות לגבי הסכם הסחר בין ארה"ב וסין שצפוי להיחתם בינואר


שנת 2019 עומדת להסתיים כאחת השנים הטובות ביותר בשוקי ההון בעשור האחרון. בשנה האחרונה נרשמו תשואות דו ספרתיות בשוק המניות המקומי ובשוק האג"ח רוו המשקיעים נחת מביצועים חזקים מאוד. אוסף נתוני המאקרו שפורסמו בישראל בשבוע האחרון ומעידים על המשך צמיחה נאה ברבעון האחרון תומכים בהמשך המגמה החיובית בתחילתה של 2020.

האינדיקאטורים הריאליים לרבעון הרביעי שפורסמו בשבוע האחרון בישראל היו מעודדים ופיצו על החולשה בסחר הסחורות. בחודש אוקטובר נרשמה עלייה 0.5% במדד פדיון ענפי המשק ו 2.4% במדד הייצור התעשייתי (על פי נתונים מנוכים עונתיות), כך ששני המדדים הצביעו על עלייה נאה של כ 5% בהשוואה לאוקטובר שעבר. בנוסף, נתוני סקר כח האדם לחודש נובמבר היו חיוביים, אמנם שיעור האבטלה עלה ל 3.9%+ (3.5% באוקטובר), אך הדבר לווה בעלייה מקבילה ומרשימה בשיעור ההשתתפות ל 63.7% (מ 62.9% באוקטובר), כך ששיעור התעסוקה עלה ל 61.2%. בגילאי העבודה העיקריים התמונה דומה אך חיובית עוד יותר: שיעור האבטלה עלה ל 3.2% תוך כדי עלייה מקבילה בשיעור ההשתתפות ל 80.9% רמת שיא.

גם בשוק הדיור פורסמו נתונים חיוביים אודות עליה נוספת בהיקף מתן המשכנתאות שעמדו על 5.6 מיליארד ₪ בנובמבר, עלייה של 12%+ בהשוואה לנובמבר בשנה שעברה וחצייה של קו 60 מיליארד השקלים מתחילת השנה זאת לראשונה מאז 2015.
למרות שבנק ישראל מתמקד כעת ברכישות מט"ח, וחרף הצהרתו כי הוא יכול לרכוש מט"ח גם בהיקפים משמעותיים במידה והשקל ימשיך להתחזק, האפשרות של הפחתת ריבית במהלך המחצית הראשונה של 2019 עדיין עומדת על הפרק – וזאת בניגוד לרוב השווקים המפותחים האחרים.

עוד בעולם


בארה"ב, למרות המסחר הדליל בשל חג המולד, גם השבוע האחרון היה חיובי והמדדים בארה"ב המשיכו לשבור שיאים. האווירה החיובית נובעת בין היתר מאופטימיות לגבי הסכם הסחר שצפוי להיחתם בשבועות הקרובים, מנתוני מאקרו טובים והצפי ליציבות הריביות בארה"ב ובעולם. שוק הדיור בארה"ב ממשיך לתפקד טוב עם מכירות בהיקף של כ 719 א' בתים חדשים, חודש רביעי ברציפות, מה שמוביל לעלייה חדה במדד אמון הקבלנים שזינק ל 76 נקודות בחודש דצמבר, טוב בהרבה מהצפי. גם נתוני התחלות ואישורי הבנייה לחודש נובמבר היו טובים מהצפי עם גידול דו-ספרתי בהשוואה לחודש נובמבר בשנה שעברה.
בשבדיה, הבנק המרכזי סיים 5 שנים של ריבית שלילית כאשר העלה את הריבית חזרה לאפס, והפך לבנק המרכזי הראשון באירופה שמסיים את מדיניות הריבית השלילית. הבנק נימק את ההחלטה בכך שהאינפלציה תישאר קרובה ליעדה (כרגע 1.7%). בגרמניה, סנטימנט החברות השתפר מאוד לקראת סוף השנה ובנוסף גם המדד למצב העתידי השתפר מאוד.

מה עושים בתיק השבוע?


1. מניות- מתחילים את שנת 2020 עם חשיפה מנייתית גבוהה לישראל בזכות הפוטנציאל הגבוה והתנודתיות הנמוכה ביחס לעולם; הזדמנות לריענון החזקות
למרות המסחר הדליל בשל חג המולד, נרשמו עליות בסוף השבוע והמדדים בארה"ב המשיכו לשבור שיאים כשמדד נאסד"ק שבר לראשונה את קו 9,000 הנקודות ועלה בסיכום שבועי 0.9%+ ומתחילת השנה ב 35.7%+. מדד S&P500 עלה השבוע 0.6%+ נוספים ושבר שיא בפעם ה 31 השנה! כאשר מתחילת השנה המדד עלה 29.3%+. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ השבוע והביע אופטימיות לגבי המשך השיחות עם סין והשווקים מגיבים בחיוב לעובדה שההסכם צפוי להיחתם במהלך חודש ינואר.

התנודתיות סביב הסכם הסחר צפויה להמשיך ללוות אותנו בתקופה הקרובה, שכן מיד לאחר החתימה על השלב הראשון הצדדים צפויים להמשיך במו"מ לעבר ההסכם המלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך – בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ושיש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדו"חות.

בהיעדר הפתעות, מדדי המניות המובילים בישראל צפויים לסיים את שנת 2019 עם תשואות נאות בהובלת מדד ת"א נדל"ן שעלה מתחילת השנה כ 72.4%+ ות"א 90 שעלה מתחילת השנה כ 39.2%+. אחד המדדים שנראה כי חמקו מעיניהם של המשקיעים הוא דווקא ת"א טכנולוגיה שעלה בשנה האחרונה בכ 65%, כמעט פי שניים מהתשואה השקלית של הנאסד"ק ופי שלושה מת"א 125. העובדה שמדובר בתחום שרוב הציבור והמוסדיים המקומיים לא היו חשופים אליו בבורסה המקומית עד היום, נראה כי יש כאן פוטנציאל לעליות נוספות מעבר לעובדה שרוב החברות בו בעלות פוטנציאל צמיחה נאה. בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי מהחשיפה המנייתית בישראל.
מבנק תיק המניות המומלץ
2. אג"ח בארץ- עקום תלול ואפשרות לירידת ריבית תומכים בחשיפה; קונצרני מדורג גבוה נסחר ברמות השקעה נוחות
אג"ח דולרי- אחרי עליית התשואות, מח"מ קצרצר ממשיך להגן על המשקיעים מתנודתיות גבוהה
עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020 צפוי לחדד את היתרון הזה בעיניים של משקיעים זרים, כאשר היציבות ברמות הריבית בארץ והסיכוי לירידתה עשויים להגביר עוד יותר את האטרקטיביות של האג"ח בישראל.

למרות שהאינפלציה נמצאת בתחום הנמוך של היעד, האפיק הצמוד ממשיך להוות חלק נכבד מתיק האג"ח (אם כי החלק שלו נמוך מהשקלי). האינפלציה בישראל ב 12 החודשים האחרונים היא רק 0.4%+ והצפי לשנה הקרובה הוא אינפלציה של 1.1%.

במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר. בניתוח היסטורי, ניתן גם לראות כי המרווח הממוצע של הדירוגים הגבוהים (AA-) קרוב לרמתו הממוצעת בעשור האחרון וזאת לעומת מרווח נמוך מהממוצע בדירוגים הנמוכים יותר. אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, כאשר אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים.

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר, כפי שראינו בעליית התשואות של השבוע שעבר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות."
המלצה לתיק אג"ח

3. תיק השקעות– שילוב אפיקים ניצח את 2019 – וימשיך גם בשנת 2020
תיק ההשקעות חייב להיות ערוך לתנודתיות שיכולה להגיע מכיוונים שונים. ב 2019 וגם ב 2018 זו היתה גישה נכונה, שאיפשרה ללקוחות להמשיך להרוויח גם בעת תנודתיות בשוק, מאחר שאסטרטגיה זו מאפשרת לייצר תיקים המציגים מדד שארפ גבוה.

תנודתיות גבוהה במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה. מכאן, מזעור התנודתיות בתיק ההשקעות באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים - הם המתכון המנצח לתקופה.

את 2020 אנו מתחילים בהמלצה מרכזית על ישראל במניות ובאג"ח לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתמחור הנוח. שתהיה לנו שנת השקעות מוצלחת!

מיקוד הראל לתיק השקעות
אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף