נגיד הבנק האירופי הקטין אמנם את היקף רכישות האג"ח – אך האריך את תוקף התוכנית ומדבריו עולה כי הריבית באירופה תעלה רק ב-2019. בנוסף לנתוני המקרו התומכים בשווקים, עונת הדו"חות הכספיים בעולם מתבררת כאחת הטובות בשנים האחרונות

בעולם

הרוח החיובית בשווקים ממשיכה שבוע נוסף, כאשר אירופה, ארה"ב ויפן שומרות על המגמה. נתוני המקרו החזקים בכל העולם, יחד עם המסרים שעולים מהבנקים המרכזיים בעולם בשילוב דו"חות כספיים מצוינים ונתוני צמיחה חזקים מספקים גב איתן להמשך עליות במניות ובאג"ח. מצב הרוח האופטימי הזה לא הופרע מהעובדה שההסתברות לעליית הריבית בארה"ב בדצמבר עלתה ל-85%.


בארה"ב ראינו בשבוע האחרון שילוב טוב של מיקרו ומקרו שהוביל לאופטימיות שגברה במיוחד בסוף השבוע, אז ראינו עלייה במניות וירידה בתשואות האג"ח. בחזית המקרו, מדד מנהלי הרכש יצא מעל התחזיות הן של השירותים והן של התעשייה, הזמנות מוצרים בני קיימא היו גם הם מעל התחזיות, מכירות בתים חדשים היו כ-19% מעל התחזיות והתמ"ג עלה ב-3% לעומת צפי של 2.6%. גם נתוני הצריכה הפרטית היו מעל התחזיות ולחצי האינפלציה ממשיכים להיות בשליטה.
נוסף לכל אלה, השווקים מביעים נכון לעכשיו שביעות רצון מהעובדה שהכלכלן הרפובליקני ג'רום פאוול נראה כמועמד המוביל להחליף את ג'נט ילן בראשות הפדרל ריזרב. ההערכה היא כי פאוול בעל אג'נדה יונית לפחות כמו ילן, אם לא יותר, כך שהוא לא צפוי לשנות באופן משמעותי את המדיניות המרחיבה של ילן ואת תוואי העלייה האיטית בריבית.

באירופה, הבהיר נאומו של נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי כי הוא ממשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה מאוד. הבנק אמנם מוריד את שיעור רכישות האג"ח שלו מ-60 מיליארד יורו בחודש ל-30 מיליארד יורו, אולם מאריך את זמן הרכישות הצפוי, ומסמן כי הריבית לא תעלה בכל 2018, ואולי רק בתחילת 2019. כתוצאה מדבריו, היורו נחלש בצורה משמעותית, תשואות האג"ח ירדו, ואלמלא האירוע המתגלגל בקטלוניה שהוריד את הבורסה הספרדית, היינו רואים עליות משמעותיות עוד יותר בשוקי המניות באירופה בשבוע האחרון. כרגע נראה כי התשואות ימשיכו להיות נמוכות, וכאשר גם היורו חלש – ההשקעה במניות ביבשת מקבלת תמיכה. יש לקחת בחשבון כי הסוגיות הפוליטיות צפויות לייצר רעש בדמות תנודתיות מוגברת.
אירופה ממשיכה לבלוט גם בגזרת הנתונים הכלכליים, כאשר מדד מנהלי הרכש של התעשייה והשירותים ממשיכים להצביע על קצב התרחבות חזק. התמ"ג יוצא בקצב שנתי של 2.3%, גבוה אפילו מקצב הצמיחה בארה"ב, שצפוי להיות 2.2% השנה והאינפלציה ממשיכה להיות נמוכה. לאור הנתונים האלה, נראה כי המדיניות המוניטארית עשויה להיות מרחיבה למדי – מה שאומר שהיא תמשיך לדחוף משקיעים לכיוון נכסים פיננסים.


ביפן, הצלחה בבחירות של ראש הממשלה שינזו אבה הובילה להמשך עליות בשוק היפני במקביל בהמשך לנתוני מקרו חזקים ותוצאות עסקיות מעולות של החברות. עם זאת, כדאי לשים לב כי יפן נהנית ממומנטום שמקיף את כל אזור מזרח אסיה, כולל סין, סינגפור, הונג קונג וטייוואן, שבו ביצועי השווקים נהנים מהגיאות בתחום הסמיקונדקטור שמתלווה לשיפור במצב המקרו ובביקושים.

בישראל

נתוני הצמיחה החזקים בעולם, המשך עליית מחירי הנפט (שהוסיפו השבוע 4%, בדרך לשבור שיא של שנתיים וחצי), עלייה ברווחי החברות ועלייה במחירי הנכסים, ציפיות האינפלציה בעולם ממשיכות להישאר נמוכות. גם בשוק המקומי ציפיות האינפלציה נשארות נמוכות, כאשר בטווחים הארוכים הן אף נראות נמוכות מדי. לפי התחזית המעודכנת שלנו, האינפלציה תמשיך להיות נמוכה בעתיד הקרוב כאשר מדד אוקטובר צפוי לעלות ב-0.2% ובנובמבר ודצמבר צפויים מדדים שליליים וב-12 החודשים הבאים הצפי הוא לאינפלציה בגובה-0.5%.

גרף המציג את ציפיות האינפלציה הנגזרות מאג"ח הממשלתיות 

ציפיות האינפלציה האלה יחד עם העובדה שהשקל ממשיך לשבור שיאים מול סל המטבעות ולאור דחיית הצפי לעליית ריבית באירופה משמעותן שגם עליית הריבית בשוק המקומי נדחית. הריבית בישראל לא תתחיל להערכתנו לעלות לפני 2019.

מה עושים השבוע?

1. מניות – גיאוגרפית: ישראל וגרמניה. סקטוריאלית: סקטורים שלא תלויים בתשואות
רמות המחירים בשוקי המניות בארה"ב שוברות שיאים, במקביל לפרסום דו"חות רבעוניים חזקים של חברות הטכנולוגיה המובילות. מדד נאסד"ק 100 הוביל בסוף השבוע את עליית השערים היומית הגדולה ביותר מאז מרץ השנה. דו"חות חזקים הזניקו את מניית אמזון ב-13%, את פייסבוק ב-4.2%, את גוגל ב-4.8% ואת מיקרוסופט ב-6.5% - ארבע המניות רשמו רמות שיא של כל הזמנים, כאשר אליהן הצטרפה אפל עם עלייה של 3.5%.
עונת הדו"חות הכספיים בעיצומה, כאשר בארה"ב 273 חברות מתוך S&P500 כבר פרסמו דו"חות - 208 מהן היכו את התחזיות עם צמיחה של יותר מ-4.5% ברווח מעל התחזיות, ועליה של כמעט 1% בהכנסות מעל הציפיות. בסך הכל, עונת הדו"חות צפויה להיות הטובה ביותר זה שנים - עם גידול של כ-8.5% ברווח ומעל 6% במכירות.

סקטור הטכנולוגיה הוא החזק ביותר עם צמיחה של יותר מ-28% ברווחים (יותר מ-12% מעל התחזיות) וגידול של יותר מ-11% בהכנסות. סקטור הטכנולוגיה ממשיך לבלוט גם בשווקים אחרים, כולל אירופה ומזרח אסיה. בשבוע החולף היה הטכנולוגיה הסקטור החזק ביותר, כאשר נלוו אליו צריכה מחזורית ופיננסים. מאידך, ראינו חולשה בתחום הרפואה עקב דו"חות כספיים חלשים, וכן בסקטור הנדל"ן הסובל משינוי מגמה בתחום הריבית, ובסקטור התעשייה. במבט לעתיד, אנו ממשיכים להעדיף חשיפה לסקטורים שאינם תלויי תשואות בחו"ל.


לנוכח העובדה שאנו רואים דו"חות חזקים גם לחברות בשווקים אחרים, אנו ממשיכים להעדיף לפזר חלק מהחשיפה לשוק האמריקאי לשווקים זולים יותר, כמו אירופה וישראל. בישראל, מחירי המניות נראים אטרקטיביים בהשוואה לעולם, אם כי ברמת המדדים אנו רואים תמונה מעוותת. בשבועות האחרונים המשיכו מניות הפארמה להעיב על ת"א 35, כאשר הצטרפו אליהן מניות האנרגיה לנוכח חוסר ודאות לגבי היקף הביקוש העתידי, היצוא מלווייתן ומחירי הגז העתידיים. חשוב לומר שלמרות ירידה של עשרות אחוזים במחירים בטווח קצר יחסית, עדיין אין הסתערות משקיעים על הסקטור – מה שמלמד כי כדאי להמתין עוד קצת להתפתחויות בנושא.
אנו רואים כי שווקי המניות הגלובליים ממשיכים להיות חזקים ונתמכים על ידי צמיחה כלכלית כמעט בכל האזורים הגיאוגרפיים בעולם, אינפלציה נמוכה ותוואי עליית ריבית מוגבל.

2. אג"ח – גידור המט"ח בחשיפה לאג"ח חו"ל מפחיתה את התנודתיות
הגדלת החשיפה לאג"ח חו"ל מגודר מט"ח במח"מ בינוני ממשיכה להצדיק את עצמה, למרות שבשבועיים-שלושה האחרונים התשואות הממשלתיות הארוכות עלו. ההמלצה לעשות זאת גם כדי לגוון את התיק הקונצרני המקומי הוכיחה את עצמה גם בשבוע האחרון – כאשר הקונצרני המקומי ירד, בעוד שלא ראינו זאת באג"ח הדולרי מגודר מט"ח בחו"ל במח"מ דומה. האג"חים במח"מים הארוכים (במדדים כמו LQD) הושפעו כמובן מהירידות החדות באג"ח הממשלתי הארוך. אנו ממשיכים להמליץ להגדיל חשיפה לאפיק זה, אשר במח"מ של כ-3.5 שנים מאפשר להרכיב תיק אג"ח דולרי עולמי בדירוג A- עם תשואה גלומה של מעל 3%.

טבלה המשוואה בין המדדים השונים היום לבין דצמבר 2016 

התנודתיות החדה בשוק המט"ח בשבוע האחרון מול השקל (אירו ודולר), מחזקת את ההמלצה לגדר את המט"ח בחשיפה לאג"ח חו"ל.
בשוק המקומי אנו ממשיכים בטיוב תיק האג"ח לדירוגים גבוהים יותר, החלטה שמאוד השתלמה בשבוע האחרון כשהביצועים שלהם בלטו לטובה בהשוואה לדירוגים הנמוכים. אך גם בהתעלם מעליות אלו, להערכתנו, בדירוגים הנמוכים יש לא מעט מקרים שבהם התשואה הנמוכה לא מפצה על הסיכון.

3. תיק השקעות – שמירה על פיזור רחב ויכולת לבצע שינויים מהירים
הנתונים בעולם תומכים בהשקעה במניות ובאג"ח – ריבית אפסית, כלכלה צומחת, אין אינפלציה, דוחות כספיים מצוינים. נכון לשמור על חשיפה מנייתית מלאה, כאשר אנו ממשיכים להמליץ להגדיל את פיזור התיק המנייתי גם מחוץ לארה"ב, לשווקים עם תמחור זול יותר כמו אירופה (בעיקר גרמניה) וישראל.

טבלה המציגה את פיזור התיק לפי אפיק, אחוז מהתיק ומח"מ 

אחרי שבוע שהתאפיין בעיקר בירידות בשוק האג"ח המקומי, החדשות על המשך ההרחבה הכמותית באירופה מעבר למצופה, יחד עם לחצי מחירים חלשים ועודף בגביית מסים, אמורים לתמוך בשוק האג"ח הממשלתי, ובמקביל בשוק האג"ח הקונצרניות. אנו ממליצים לשמור על מח"מ 4 שנים, כי למרות שהריבית לא צפויה לעלות בטווח הנראה לעין, התשואות הארוכות עשויות להיות תנודתיות מדי – ולפיכך לא מצדיקות את הסיכון בהארכה של תיק האג"ח.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף