שוק המניות האמריקאי סבל בשבוע החולף מתנודתיות מוגברת ופיצול אישיות – ירד חדות לפני חג המולד, ועלה בחדות אחריו. דצמבר 2018 ייזכר כאחד החודשים הגרועים בשווקים מזה עשרות שנים – אך בזכותו גדל הפוטנציאל באג"ח ובמניות לשנת 2019. בברכת שנת השקעות (יותר) מוצלחת

בשבוע האחרון של 2018 בשווקים סבל שוק המניות האמריקאי מפיצול אישיות ומתנודתיות ברמה חריגה. בערב חג המולד נרשמה הירידה החדה אי פעם בוול סטריט לאותו תאריך, אך עם החזרה מהחופשה – זינקו הבורסות בשיעור הגבוה ביותר מאז 2009, כשמדדS&P500 עלה ב-5%+ והנאסד"ק ב-5.8%+. על התנודתיות הגבוהה יעיד מדד הפחד (Vix), שהגיע לרמה של 28. בסיכומו של דבר היה זה שבוע חיובי, אך חודש דצמבר כולו עדיין נותר אחד הגרועים ביותר בכל הזמנים.

גם השבוע הקרוב יהיה בסימן מעט ימי מסחר בבורסות העולם, לרגל השנה האזרחית החדשה – מה שעשוי ליצור גם הפעם תנודתיות גבוהה. בינתיים, השוק המקומי ימשיך כסדרו, בתקווה לסיים את 2018 במגמת שיפור ביחס לחודש שחלף.
מה עשו השווקים ב2018


הנקודות החיוביות ל-2019


אחרי הירידות החדות בשבועות האחרונים והתנודתיות המוגברת, יש לפחות חמש נקודות חיוביות עם תחילת 2019:

הריבית הדולרית תעלה לאט יותר. הפד אמנם צופה עוד 2 עליות ריבית במהלך השנה הקרובה, אך השוק כבר מתמחר ציפייה לעליית ריבית אחת בלבד וגם זה בקושי. ההיסטוריה מלמדת כי ככל שהירידות בשוק האמריקאי היו חדות יותר, גם בהיעדר מיתון, הפד היה קשוב לרחשי השווקים וגם אם הוא לא הוריד ריבית – הוא הפסיק להעלות אותה. לקצב עליית הריבית בארה"ב עשויה להיות השפעה משמעותית גם על עליית ריבית בישראל. השוק המקומי אמנם מצפה שהריבית על השקל תעלה ב-2019, אך הקצב צפוי להיות איטי, אם בכלל.

רגיעה במלחמת הסחר. בסוף השבוע פרסם נשיא ארה"ב טראמפ בטוויטר כי נרשמה התקדמות משמעותית בשיחותיו עם נשיא סין בנוגע לקרבות הסחר המתנהלים בין שתי המדינות. למכסים והאיומים במסים נוספים היה בשנה האחרונה מחיר הנאמד בהפסד של מיליארדי דולרים לשני הצדדים ופגיעה בשלל תעשיות, החל מרכב וחקלאות ועד חברות טכנולוגיה.

הנפט. ירידת מחירי הנפט היא לרוב חדשות טובות עבור הצרכן האמריקאי, שיוכל להפנות חלק גדול יותר מהצריכה שלו למוצרים אחרים, אך הירידה התלולה במחירי חבית הנפט בתקופה האחרונה יותר הטרידה את השווקים מאשר הרגיעה אותם. עם זאת, אחרי שהוא ירד לשפל של שנה וחצי, ביום רביעי האחרון דווקא קפצו מחירי הנפט ב-9%. הנפט ניצב כעת במחיר של 45 דולר.

תמחור מניות ואג"ח נוח יותר. אחרי הירידות האחרונות בשוק כבר לא נשמעים דיבורים על רמות התמחור הגבוהות בשווקים. ארה"ב כבר לא יקרה ואחרי השנה החולפת ובמיוחד החודש האחרון אירופה נראית זולה. על רקע שפע של משברים וחששות, מהברקזיט שתנאיו עדיין לא הוסכמו בין הצדדים, הגירעון הממשלתי באיטליה, וכמובן מלחמות הסחר – כל אלה הובילו את השווקים באירופה לירידות חדות בשנה החולפת. בגרמניהשוק המניות סוגר את שנה גרועה במיוחד, שהובילה לרמות תמחור זולות.

הבחירות בישראל. התנודתיות בשווקים בישראל בשבוע האחרון נבעה בעיקר מהתנודתיות בעולם ולא מההודעה על הבחירות. במובנים רבים, ההחלטה על בחירות בישראל דווקא חיובית לשווקים. זאת במיוחד לאור העובדה שהבחירות אמורות להתקיים בתוך זמן קצר – מה שאמור לתרום לוודאות גדולה יותר בתוך זמן לא רב. גם בנוגע לתקציב אלה חדשות מעודדות, לנוכח החששות שעלו באחרונה בשווקים מבעיית הגירעון וביצוע "כלכלת בחירות", ההיסטוריה מלמדת כי ממשלה חדשה תוכל להרשות לעצמה לעשות יותר צעדים תומכי יציבות פיסקלית בחלק הראשון לכהונתה.

מה עושים השבוע?

1.מניות – מי שלא צופה מיתון ב-2019, זה המקום להיות בו
בוול סטריט, מדד 500 S&P סגר את השבוע בעלייה של 2.9% אך השלים ירידה של קרוב ל-10% בדצמבר, ושל 7% ב-2018 כולה. הנאסד"ק עלה השבוע ב-4%, אך ירד ביותר מ-10% בדצמבר, ובכ-4.6% השנה. הדאקס 30 הגרמני איבד בשבוע שחלף 0.7%, בדרך לירידה של 6.2% בדצמבר, ושל יותר מ-18% ב-2018.

גם בתל אביב נרשם שבוע לא פשוט, עם נפילה של 5.1% בת"א 35, ושל 4.8% בת"א 125 – ירידות שדרדרו את השוק המקומי להפסד מתחילת השנה. מאז תחילת 2018, ת"א 35 ירד ב-4.1%. מדד הבנקים, שירד השבוע ב-6.5%, עלה בשנה החולפת ב-4.4%. מדד חברות הביטוח ירד השבוע ב-8%. ועם זאת, במבט קדימה ל-2019, השוק הישראלי שגם בסיכום 2018 הפגין ביצועים עודפים ביחס לעולם, עדיין מהווה את הנתח המרכזי בתיק המניות של כל לקוח ל-2019.

מי שצופה מיתון גלובלי בתקופה הקרובה, ראוי שישקול הקטנה של החשיפה למניות. מי שלא צופה תגובה כזו ומעריך כי בסופו של דבר הכלכלה תגבר על הפסיכולוגיה והנתונים הטובים של הכלכלה והחברות יחזרו לשלוט בשווקים – שווה לו להמשיך לשמור על חשיפה מנייתית. העדפה שלנו היא לא לחפש ריגושים ולהעדיף מניות מוכרות, מדדים "משעממים", להגדיל משקל מניות ערך ו"חזרה לבסיס": מדדים כדוגמת S&P500, ת"א 125 וכו'.

גם בעולם נראה כי יש לעמדה הזו תמיכה. מניתוח של המלצות 10 בתי ההשקעות המובילים בעולם לשנה הקרובה עולה כי 8 מהם, כולל מורגן סטנלי, גולדמן סאקס, ברקליס ואחרים המעניקים משקל עודף לפחות לסקטור דפנסיבי אחד ב-2019. הכוונה לסקטורים כמו צריכה בסיסית, תשתיות וכו'. זה שונה מאוד מהמצב לפני שנה, שבו רק שניים מבתי השקעות המליצו על סקטור דפנסיבי כלשהו.
מבנה תיק המניות
2 .אג"ח – אטרקטיביות לאג"ח הקונצרני
באג"ח הקונצרני בישראל נפתחו המרווחים לרמה הגבוהה ביותר ב4 שנים האחרונות. יש לא מעט רעשים שוודאי ימשכו בימים הקרובים, לא רק בגלל האג"ח של חברות הנדלן האמריקאיות שמשקלן במדדים גבוה, אך כדי למזער את הסיכון אנחנו מתמקדים באג"ח הקונצרני המדורג גבוה במח"מ קצר וזו לדעתנו חשיפה נכונה לתחילת 2019.

חשוב לוודא שיש חשיפה לדולר בתיקים – לא רק בגלל שהריבית הדולרית היא הגבוהה ביותר בעשור האחרון, אלא בגלל שבשנה האחרונה הוא מספק הגנה לתיקים. 2018 היתה שנה קשה באג"ח חו"ל. כמעט בכל אפשרויות ההשקעה באפיק זה נחלו המשקיעים הפסדים, במיוחד כל מי שהתחכם וחיפש מוצרים מיוחדים או נישתיים. אג"ח ארוך ממשלתי וקונצרני או אג"ח בדירוגים נמוכים (High Yield) וגם מי שחיפש ליהנות מהחשיפה לריביות הגבוהות במטבעות אקזוטיים – כולם סיימו את השנה בתשואות שליליות. המוצר המצטיין של 2018 היה גם הפשוט ביותר: פיקדונות ואג"חים קצרצרים או קרנות כספיות דולריות, שאלה עיקר האחזקות שלהן.

איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – הירידות ייצרו הזדמנויות, אך צריך להעדיף את הפשטות
מתוך ההבנה כי כשהשוק בפאניקה הירידות פוגעות גם נכסים טובים, ברור כי השבועות האחרונים יצרו בשווקים לא מעט הזדמנויות השקעה. מאחר שבלתי אפשרי לתזמן את השוק, אנו ממשיכים להמליץ שלא לבצע שינויים משמעותיים בתיק בימים תנודתיים, אך גם לא למהר להסתער על מה שנראה בשלב ראשון כהזדמנות.

בהסתכלות על התקופה הקרובה אנו מתמקדים ב-4 מהלכים מרכזיים בתיק ההשקעות:

דולר בתיק מספק ריבית שוטפת גבוהה ומאזן את התנודתיות

אג"ח קונצרני מדורג גבוה במח"מ קצר

ניצול התנודתיות באג"ח לאור השינוי במגמת הריבית

מניות בישראל יציבות יותר מחו"ל ומתומחרות בזולאין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים