הרבעון החזק ביותר בשוק המניות בעשור האחרון בארה"ב מסתיים עם חששות גדולים להמשך 2019, התהפכות עקום התשואות והחששות ממיתון. הפרלמנט הבריטי דחה שוב את הסכם הברקזיט. הכלים המרכזיים להתמודדות עם התנודתיות: אחזקת אג"ח לפדיון ושילוב מניות ואג"ח במכשיר אחד

​היום האחרון ברבעון הראשון של 2019 הסתיים בצורה מעורבת. מצד אחד זה היה אחד הרבעונים החזקים ביותר בעשור האחרון עם ביצועים מעולים בכל אפיקי ההשקעה, אך מצד שני הוא פותח שבוע של חששות גדולים. שטף נתוני מקרו הצפויים השבוע עשויים לקבוע במידה רבה את הכיוון של השווקים בתקופה הקרובה – אחרי דו"ח התעסוקה העגום של פברואר וברקע העובדה ששוק האג"ח כבר מתמחר חששות ממיתון וצפי להורדת ריבית.
ברבעון החולף שלטה הפסיכולוגיה במידה רבה בשווקים. אחרי הירידות הקיצוניות של דצמבר, באו העליות התלולות של ינואר-פברואר, כאשר במהלך חודש מרץ רעדו השווקים כמה פעמים עד שהחששות למיתון הפכו את עקום התשואות.
הנאסד"ק הוביל את העליות ברבעון החולף עם עלייה של 16.5%. גם הנפט זינק בצורה חדה וחזר לרמה של 60$ (עלייה מ40$) על רקע צמצום התפוקה בעיקר מצד סעודיה ורוסיה על בסיס הסכם שחתמו שתוקפו עד סוף הרבעון הבא.
התהפכות עקום התשואות בארה"ב בלמה במעט את האופטימיות בשוק המניות – שהדבר יוצר חששות להאטה לקראת סוף השנה. בעקבות צניחת התשואות ל10 שנים בשבוע החולף הן נסחרות כעת ברמה דומה לאלה של 3 חודשים, 2.4%. השוק מתמחר בסבירות של 75% הורדת ריבית אפשרית בינואר 2020.
אחרי ההשבתה הארוכה ביותר בהיסטוריה של הממשל האמריקאי, מזג אוויר חורפי במיוחד ונתונים כלכליים מעורבים, מצפים בשווקים להתבהרות תמונת המקרו. בין השאר, השבוע צפויים נתונים על המכירות הקמעוניות בפברואר (יום שני) ודו"ח התעסוקה לחודש מרץ (ביום שישי) – שניים מהנתונים הכלכליים החשובים שיכולים לספק אינדיקציה לכיוון של הצריכה הפרטית ואמון הצרכנים, שפעילותם תורמת יותר משני שלישים מהפעילות הכלכלית בארה"ב. בפברואר יצרה הכלכלה רק 20 אלף משרות חדשות וכלכלנים מעריכים כי בחודש מרץ היא יצרה 170 אלף. המכירות הקמעוניות בינואר רשמו עלייה זעומה של 0.2%, אחרי ירידה בחודש דצמבר. הצפי הוא לעלייה של 0.3% בפברואר.

סאגת יציאת בריטניה מהאיחוד נמשכת


לאחר שהאיחוד האירופאי הסכים לדחות את היציאה של בריטניה ללא תנאים מוקדמים רק בשבועיים (עד 12 באפריל), הפרלמנט הבריטי דחה בשבוע האחרון בפעם השלישית והאחרונה את ההצעה של תרזה מיי. להסכם עם האיחוד האירופאי. יציאה ללא הסכם עלולה להביא לכאוס בעיקר בבריטניה. עדיין לא ברור לאיזה פתרון יש רוב בפרלמנט על מנת להעבירו בחקיקה; הכרזה על משאל-עם חדש, יציאה ללא הסכם, קבלת ההסכם הנוכחי או אפילו ביטול ה Brexit. בסיכומו של דבר, למרות הזמן הרב שחלף, נכון להיום עדיין כל האפשרויות על השולחן. להערכתנו, אי הוודאות תימשך בשבועות הקרובים, תתרום לתנודתיות שתשליך על סנטימנט החברות באירופה.

בשוק המקומי


בניגוד לחולשה במרבית השווקים המפותחים במהלך הרבעון הראשון של השנה, בישראל הנתונים מצביעים על מגמה חיובית מתונה. נתוני התעסוקה לפברואר היו טובים מהצפי, כאשר שיעור האבטלה ירד ל 4.1% והאבטלה בחודשיים הקודמים עודכנה קלות כלפי מטה. אנו צופים שבמהלך השנה נראה עלייה מהירה יחסית בגמר הבנייה, בשל התחלות גבוהות בשנתיים שקדמו לכך, מגמה זו גם תלחץ את מחירי השכירות כלפי מטה ותמתן את האינפלציה.


מה עושים בתיק השבוע ?

1. מניות: רבעון חזק במניות, התמחור בשוק המקומי נוח במונחים היסטוריים ועולמיים
שבוע חיובי סוגר את הרבעון החזק ביותר בעשור האחרון בארה"ב. בהסתכלות על כלל העולם מדד הנאסד"ק סיים את הרבעון בעלייה של 16.5%, מדד ה S&P500 עלה 13.1%, מדד ה 30DAX ומדד ת"א 90 עלו 9.2% כל אחד מהם ומדד הניקיי היפני סיים את הרבעון בעלייה של 6%.
בסיכום שבועי קיימת שונות בשווקי המניות בחו"ל. מדד S&P500 עלה 1.2% ומדד הנאסד"ק עלה 1.1%. באירופה מדד ה DAX30 עלה 1.4% ומנגד מדד הניקיי היפני ירד 2%.
שוק המניות המקומי ממשיך להיות דפנסיבי יותר משאר שווקי המניות בעולם. מדד ת"א 35 סיים את השבוע בירידה של 1.5%- אך מתחילת השנה השיג תשואה של 4.3%+. סקטור הנדל"ן תיפקד חזק גם השבוע כאשר עלה 2.1% ומתחילת השנה סיים בתשואה של 17.4% על רקע ירידת התשואות בעולם שהשפיע על השוק המקומי.
עונת הדו"חות בשוק המקומי הסתיימה היום (א'). מבין הסקטורים, בלטו ברבעון דו"חות הבנקים שמהם עולה צמיחה יפה של 6.5% שנבעו בעיקר מהצמיחה באשראי והמשך מגמת העלייה בהכנסות מריבית לאור העלייה בהיקף האשראי ופתיחת המרווחים. בשורה התחתונה מכפיל הון הממוצע בבנקים עומד על 1 שהמשמעות שהרווחיות עולה בשנים האחרונות והתמחור נוח ביחס לשאר השוק. ממשיכים להמליץ על הסקטור.
מעבר להשפעה של הדו"חות השבוע צפוי להתנהל גם ברקע עדכון מדדי המניות (חמישי). סטיית התקן הנמוכה יותר שממשיך השוק המקומי להפגין בתקופה האחרונה בהשוואה לשווקים בעולם היא רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות. המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. מבנה תיק המניות

2. אג"ח – אחזקת אג"ח לפדיון תסייע ללקוח להתמודד עם התנודתיות הצפויה
בשבוע החולף האפיק השקלי תיפקד מעט טוב יותר מהצמוד – אך בסיכום רבעוני בלט האפיק הצמוד בביצועים טובים יותר לראשונה מזה תקופה ארוכה. במהלך הרבעון עלה מדד ממשלתי צמוד 2-5 ב-1.9%, לעומת עלייה של 1.4% בצמוד השקלי המקביל. הצמודים הקונצרנים בלטו גם הם כאשר תל בונד 60, למשל, עלה בכ-4%, לעומת עלייה של 3.2% בתל בונד שקלי 50. בסיכום רבעוני מדד התל בונד תשואות שקלי סיים בעלייה של 5.7%, בעיקר בזכות התיקון באג"ח הנדל"ן האמריקאי (תל בונד גלובל סיים בעלייה של 5.6%).
בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה. בהתחשב בכך שאנו ברצף של מדדים חיוביים (גבוהים עונתית) של מרץ עד מאי, כך שגם במבט קדימה נראה כי יש הגיון בחשיפה נאה לצמודים בתיק ההשקעות בתקופה זו.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
איך צריך להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות – שילוב אג"ח לפדיון עם חשיפה למניות יסייע ללקוחות להתמיד
כשמתסכלים על שווקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות. לאור זאת, אנו ממשיכים להמליץ על גיוון אפיקים בתיק ההשקעות.
עבור רוב הלקוחות, פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מדי מהירידות. האג"חים יכולים להיות עם כל סוגי ההצמדה – גם למדד ואז הם מאפשרים ליהנות ממדדים חיוביים וגם לדולר וכך הם מאפשרים ליהנות גם מהתחזקות הדולר, אם תהיה, ולהפחית את סטיית התקן של התיק.
יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו.
תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה יהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים השונים ומהווה את התרופה האידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.

מבנה תיק המניות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף