הורדת ריבית ראשונה אחרי עשור והחזרה לכותרות של מלחמת הסחר, הובילו לשבוע התנודתי ביותר מאז חודש דצמבר. לתוך המחצית השנייה הדגש שלנו הוא על הפחתת סיכונים ע"י: הסטה למניות ישראל, אחזקת אג"ח לפדיון וקיצור מח"מ באג"ח הדולרי

​בעולם


חודש אוגוסט נפתח על רקע שלל אירועים שהחזירו את התנודתיות לשווקים – ואילצו את המשקיעים להיזכר בסדרת הצעדים שחשוב לנקוט על מנת להקטין סיכונים בתיק ההשקעות. האירוע המרכזי של השבוע האחרון לא היה הורדת הריבית של הפד, אלא דווקא ההודעה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לאחר הכישלון בסבב השיחות עם סין, על תוכנית להטלת מכסים חדשים על מוצרים המיובאים מסין בהיקף שנתי של 300 מיליארד דולר החל מ-1 לספטמבר.

הדרמה שחוללה ההודעה הזו מחקה את הרושם החיובי של הורדת הריבית יום קודם לכן. בעת ההחלטה, רמז פאוול כי הורדת הריבית הנוכחית אינה בהכרח מהווה התחלה של מחזור חדש של הורדות ריבית, אך לא הבהיר לגבי הורדות נוספות.
בציפייה להורדות ריבית נוספות ועל רקע החששות מהחרפה מחודשת במלחמת הסחר, נהרו משקיעים לאג"ח הממשלתי האמריקאי וראינו ירידת תשואות ניכרת. נראה כי השוק ממשיך לצפות לעוד 3 הורדות ריבית בשנה הקרובה (2 הורדות עד סוף השנה הנוכחית ואחת נוספת בתחילת שנת 2020).

בהשפעת שני האירועים האלה, שוק המניות חווה את הירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר 2018. התשואות הארוכות צנחו, הדולר התחזק, הנפט צנח ב 8% ומחיר של חבית ננעל במחיר של 55$. גם השוק המקומי נכנס ל"חגיגה" הבוקר (א') בפתיחה אנגלית של המסחר והמדדים המובילים ירדו.

במזרח, ביפן, יצאה הכרזה רשמית של שלטונות הסחר, כי דרום קוריאה אינה יעד אמין לייצוא שהמשמעות תהייה על הקושי ליצוא במזרח.


איזה מטבע קיבל את ההצטיינות בשווקים?


ובזמן שהריביות בעולם יורדות, מלבד הדולר שהתחזק בסוף השבוע, השקל ממשיך להציג ביצועים בולטים ומפגין את חוסנו.
עוד לפני האירועים שהובילו לתנודתיות בעולם, נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון השאיר את הריבית בישראל ללא שינוי וברמה של 0.25%. כאשר בהודעה לעיתונות הודגש שלאחרונה חלה עלייה קלה בסביבת האינפלציה על רקע הימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה, ושלהערכתם ההסתברות שהאינפלציה תרד אל מתחת לגבול התחתון של היעד נמוכה. מנגד, צוין כי הסיכונים הנשקפים לכלכלה העולמית מוסיפים להיות משמעותיים ושקיים צפי שהבנקים המרכזיים העיקריים בעולם יחדשו את תהליך ההרחבה המוניטרית דבר שעלול להביא ללחצים לייסוף השקל.

הנגיד העריך שלמשך זמן ממושך לא תהיה החלטה להעלות את הריבית ויתרה מכך, הצהיר כי אם יהיה צורך עומדים לרשותנו כלים נוספים. ההודעה החריגה יצאה לאחר תחזיות של בנקים זרים לפיהן הגישה הניצית של הבנק תביא בקרוב להעלאת ריבית.

בניגוד לבנקים אחרים – מדיניות בנק ישראל אינה נתפסת כמדיניות מרחיבה אלא כמרסנת; כלומר, הבנק אינו מתערב מהותית במסחר במט"ח ואינו מעביר מסר אקטיבי לשווקים לגבי מדיניות עתידית מרחיבה. התחזקות השקל נבעה מהמשך השקעות חוץ במשק המקומי התומכים בעודף בחשבון השוטף, נתוני מקרו המעידים על המשך מגמת צמיחה ותחילת הפקת גז מ"לוויתן" בסוף שנת 2019.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- שוק המניות בישראל מפגין יציבות מול התנודתיות בעולם. יש לתת משקל עודף למניות ישראל לנוכח תמחור מעניין, הריבית וסטיות התקן הנמוכות
כחלק מאפקט טראמפ, מדדי המניות בארה"ב חוו את הירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר. בסיכום שבועי מדד ה S&P500 ירד 3.1%- ואילו מדד הנאסד"ק ירד 3.9%-. מנגד, מדדי המניות בישראל, סיימו את השבוע בעליות, כאשר מדד ת"א 35 עלה 1.3%+ ומתחילת השנה עלה 11.4%+. גם מדד ת"א 90 עלה 1.3%+ בסיכום שבועי. הירידות המתונות שנרשמו בישראל ביום המסחר הראשון, מחזקות את עמדתנו לגבי ההיגיון הרב בהגדלת רכיב המניות בישראל.

השבוע יתחילו להתפרסם הדו"חות הכספיים לרבעון החולף, בהן IFF ואמות (יום שני), בזן (שלישי), נובה, אורמת וטבע (רביעי) ופריגו ומליסרון (חמישי). כמו תמיד, תנודתיות שמלווה את עונת הדו"חות עשויה להיות הזדמנות טובה לריענון תיק המניות במקרה הצורך.

אנו ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי ולכן ממשיכים להקצות חלק גדול יותר מהחשיפה המנייתית לישראל. הורדות הריבית בארה"ב כבר מגולמת בשוק וההבנה שבישראל כנראה הריבית לא תעלה בזמן הקרוב תומכות בחשיפה לשוק המקומי.

המיקוד למחצית השנייה, הוא המשך השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל. שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם, כאשר בתקופות של שנה/שלוש שנים/חמש שנים, הוא הפגין סטיית תקן נמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים.


2. אג"ח בארץ- שמירה על תיק אג"ח מאוזן במח"מ בינוני במטרה לנצל את עקום התשואות התלול יחסית בישראל
    אג"ח דולרי- תשואות אג"ח בשפל וציפיות להורדת ריבית הפד תומכות במימוש רווחים ומעבר למח"מ קצרצר
שוק האג"ח המקומי נהנה מהצפי להורדות ריבית בעולם בהמשך השנה. יציבות בריבית המקומית וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. בשבוע החולף בלטו האג"חים השקליים. לאור זאת אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני (ולא קצר), להיות עם מרכיב של אג"ח קונצרני בתיקים במיוחד בחלק המדורג A ומעלה על מנת להקטין תנודתיות ועם מרכיב מט"ח מוגבל בכל תיק.
אנו חוזרים ומדגישים כי להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגריסיבי להורדות ריבית ב 12 החודשים הקרובים, אך גם מהעליות החדות שנרשמו בסופ"ש האחרון ובמהלך המחצית הראשונה. לאור זאת, להערכתנו, כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יש יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור לבנתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות - כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.

בשונה מהאג"ח הדולרי, מבנה עקום האג"ח המקומי תלול, לכן יש עדיפות להתמקד במח"מ בינוני ואסטרטגיה של "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון. השקעה בתיק אג"ח מפוזר לפדיון מאפשרת לא רק פיזור למספר גבוה של אג"חים שקלים וצמודים ורמת וודאות גבוהה יותר לגבי התשואה לפדיון, אלא מאפשרת ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות.

3. תיק השקעות– הפיזור שמנצח: (מניות בישראל + אג"ח מקומי) + שילוב אפיקים עם קורלציה נמוכה, כדוגמת מניות ארה"ב ודולר
הפעולה המרכזית שחשוב לעשות בכדי להקטין סיכונים ותנודתיות היא שילוב מספר רב של אפיקי השקעה וחיפוש קורלציות נמוכות בין נכסים שונים. לכן, לאחר העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, אנו מבינים שחשוב במחצית השנייה לשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות בתיק. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולשלב נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך.

אנו ממליצים לשמור על מבנה תיק מפוזר שמכיל את כל האפיקים: אג"ח מדינה, אג"ח קונצרני מדורג, מניות בארץ, מניות בחו״ל וגם דולר – אחד הנכסים בעל הקורלציה הנמוכה ביותר לשאר הנכסים. כמו כן, אנו מתמקדים בהסטה לשווקי מניות בעלי סטיות תקן נמוכות יותר כמו ישראל לצד ארה"ב, באחזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון ובחשיפה לדולר במח"מ קצרצר.
מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף