דיבורים על המשך שיחות בין ארה"ב וסין תרמו השבוע לאוירה חיובית בשוק המניות – אבל כל זה יכול שוב להשתנות במהירות. הדגש המרכזי הוא בבניית תמהיל אופטימלי בין תשואה לסטיית תקן. נתוני המקרו החיוביים בארה"ב לא תואמים את צפי השוק להורדת ריבית

ירידת הסיכונים הפוליטיים בשבוע הראשון של ספטמבר העלתה סומק בלחיים של השווקים שרשמו שבוע חיובי. תרמו לכך במיוחד נתוני המקרו החיוביים ודברי יו"ר הפד פאוול שאמר כי הבנק המרכזי יפעל לטובת הצמיחה בארה"ב, כי למרות שמלחמת הסחר מקשה על קבלת החלטות הוא לא מצפה למיתון בקרוב וכי הנתונים מצביעים על צמיחה מתונה.
עם זאת, חוסר ההחלטיות שמשדר הבנק המרכזי לגבי התוואי העתידי של הריבית יחד עם הלחצים שממשיך נשיא ארה"ב טראמפ להפעיל על הבנק המרכזי ממשיכים לתת אותותיהם בחוסר הוודאות שרואים השווקים. למרות נתוני המקרו והדברים של פאואל, שוק האג"ח ממשיך לתמחר צפי להורדת ריבית עוד החודש (הסתברות כמעט מוחלטת) ולאחריה עוד 5 הורדות ריבית עד סוף שנת 2020.

אך בעוד שהמשמעות הנגזרת משוק האג"ח היא צפי למיתון משמעותי, נתוני המקרו של השבוע האחרון לא מלמדים זאת. נתוני התעסוקה היו חיוביים בעיקרם, כאשר בהתחשב בעובדה שהכלכלה בתעסוקה מלאה ניתן לצפות להאטה מסוימת בקצב יצירת מקומות עבודה חדשים כפי שאנו רואים בחודשים האחרונים. מספר המשרות שנוספו באוגוסט עמד על 130 אלף (כאשר הצפי היה ל 160 אלף), שיעור האבטלה עמד על 3.7% ושיעור ההשתתפות בשוק העבודה הגיע לשיא בשנה האחרונה ועמד על 63.2%. מדד ISM (מנהלי הרכש) לתחום הייצור, המושפע בעיקר ממלחמת הסחר, היה באוגוסט 49.1, הרמה הנמוכה מאז תחילת 2016 בעוד ש ISM שירותים עמד על 56.4, נתון גבוה במיוחד ומעל הצפיות.

הצמיחה ברבעון השני בארה"ב נותרה כמעט ללא שינוי 2% בשיעור שנתי, כאשר עדכון כלפי מעלה של הצריכה הפרטית פיצה על החולשה בהשקעות שרשמה התכווצות לראשונה מזה 4 שנים. הצריכה הפרטית הריאלית התחילה גם היא את הרבעון השלישי במומנטום חזק עם עלייה של 0.4%+ וקרוב ל 3%+ בהשוואה ליולי בשנה שעברה. הפד צופה ברבעון השלישי צמיחה של 1.5%.


עוד בעולם - כדורי הרגעה לתקופה תנודתית


לא רק נתוני המקרו תרמו לאופטימיות בשווקים אלא גם קביעת מועד חדש לשיחות הסחר בין סין לארה"ב. גם בגזרות אחרות נרשמה אופטימיות. בבריטניה, נוצרה תחושה של ירידה במפלס הסיכון לאחר שהצבעה של הרגע האחרון בפרלמנט צפויה למנוע ברקזיט אלים (יציאה ללא הסכם מהאיחוד האירופי ובחירות בזק). גם בהונג קונג נרשמה רגיעה, בעקבות ההודעה על כוונת סין לסגת מחוק ההסגרה – החוק שהוביל למהומות במדינה בשבועות האחרונים.

בחמישי הקרוב צפויה הודעת הריבית באירופה, כאשר נשיא הבנק המרכזי דרגי צפוי להודיע על הורדת ריבית (כבר היום הריבית ברמה של מינוס 0.4%-) וייתכן שהצעד ילווה בתוכנית הרחבה חדשה. האינפלציה בגוש האירו יציבה ורחוקה מיעד הבנק המרכזי.

התמריצים המוניטאריים ממשיכים להתרחב למקומות נוספים בעולם. בין היתר, הודיע הבנק המרכזי של סין על הורדת יחס הנזילות הנדרש מהבנקים לרמה הנמוכה מאז 2007, על רקע ההאטה בצמיחה – מה שיתמוך בהמשך היחלשות היואן. למרות ההחרפה ביחסים עם ארה"ב, סנטימנט חברות התעשייה בסין השתפר קלות כאשר מדד מנהלי הרכש באוגוסט עלה ל 50.4 נקודות (לעומת 49.9 ביולי). חרף השיפור הקל במדד, החברות מציינות את ההאטה הניכרת בביקושים ליצוא ואת חוסר נכונותם להעסיק עובדים חדשים בשל אי הוודאות העתידית.

מה עושים בתיק השבוע?

1. מניות- הכלכלה והסטטיסטיקה תומכים בחשיפה מנוהלת למניות בישראל
שוקי המניות בעולם נהנים מרוח גבית כתוצאה מהכרזת סבב שיחות סחר חדש בין סין לארה"ב ומהרגיעה בחזיתות גיאופוליטיות נוספות. המשך המגמה החיובית בולטת גם במניות בישראל. בולטות במיוחד המניות שמציעות חשיפה לכלכלה המקומית (בעיקר ממדד ת"א 90) וכן מניות הנדל"ן שנהנות מהריבית הנמוכה וירידת התשואות בעולם.

שוק המניות בישראל ממשיך ליהנות מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם. בתקופה של תשואות אג"ח נמוכות במיוחד וחזרה למדיניות מוניטארית מרחיבה בכל העולם, המיקוד להמשך השנה ממשיך להיות השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל.

אנו ממשיכים להמליץ להקצות חלק גדול מהחשיפה המנייתית למניות ישראל לאור העובדה שפוטנציאל התשואה גבוהה יותר, הכלכלה נראית טוב יותר והריבית תישאר נמוכה עוד לא מעט זמן. להערכתנו, בתקופה זו יש עדיפות לחשיפה מנוהלת למניות בישראל, בשל האפשרות והצורך להגיב באופן מיידי לשינוים בשוק במקרה הצורך.
מבנה תיק המניות המומלץ

2. אג"ח בארץ- עקום תלול וריבית נמוכה שלא צפויה לרדת בטווח הזמן הקרוב תומכים בשמירה על מח"מ בינוני;
אג"ח דולרי- תשואה נמוכה מאוד באג"ח הבינוני והארוך תומכים במח"מ קצרצר .
האופטימיות בשווקים בעולם בשבוע האחרון באה לידי ביטוי במימושים בשוק האג"ח המקומי. עם זאת, שוק האג"ח בישראל ממשיך ליהנות ממגמה חיובית בזכות המשך הצפי להורדת ריבית בעולם בהמשך השנה, יציבות בריבית המקומית וציפיות אינפלציה בתחום הנמוך של היעד. האג"חים שבלטו באופן יחסי בשבוע החולף, היו בעיקר הקונצרני הלא צמוד בדירוגים גבוהים, כאשר מדד תל בונד שקלי בנקים וביטוח עלה 7.8%+ מתחילת השנה. הביצועים החזקים האלה מחדדים את העדיפות של מרכיב קונצרני בדירוג גבוה (A ומעלה) המסייע בהקטנת תנודתיות. גם במבט קדימה אנו ממשיכים להעדיף אג"חים של חברות בדירוגים גבוהים, שנהנים מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר.

באג"ח הקונצרני אנחנו מתמקדים בהפחתת סיכונים ע"י התמקדות בשתי אסטרטגיות: "גלישה על העקום" ע"י אחזקת אג"חים עד לפדיון והתמקדות באג"ח מדוגות בעלות תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת. גישות אלט מאפשרות ללקוח לצלוח בקלות רבה יותר תקופות של תנודתיות, כפי שאנו עשויים לראות במהלך המחצית הנוכחית.

באג"ח הדולרי, ראינו בשבוע האחרון עליית תשואה קלה באג"ח ל 10 שנים. להערכתנו שוק האג"ח הדולרי מושפע מהצפי האגרסיבי להורדות ריבית בשנה הקרובה, כך שיש כיום באג"ח הדולרי במח"מ ארוך-בינוני יותר סיכון מאשר סיכוי. ביתרות הדולריות נבחן מימוש של רווחים נאים מתחילת השנה ונעבור בינתיים למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, ע"י שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות- כל עוד עקום האג"ח האמריקאי הפוך.
איך מומלץ להראות תיק אג"ח

3. תיק השקעות– בתקופה כזו מתחדדת החשיבות של מדד שארפ
כשהתנודתיות בשווקים עולה ונשיא ארה"ב מלבה את הלהבות של מלחמת הסחר, גדלה החשיבות של בחינת מוצרי השקעה לפי מדד שארפ, הבוחן את התשואה לעומת התנודתיות. משקיעים במוצר בעל שארפ גבוה, יתמידו יותר בהשקעה ויכולים להרוויח יותר. זאת מאחר שתנודתיות גבוהה יותר במוצרי השקעה גורמת למשקיעים להיכנס ולצאת מהשוק – צעדים שבסופו של דבר פוגעים בתשואה שלהם.

הדרך החכמה יותר כיום למזעור התנודתיות בתיק ההשקעות היא באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, בדיוק כפי שקרה באוגוסט. כך למשל, בחודש החולף ראינו מצוין כיצד עובדת הקורלציה ההפוכה בין אג"ח מדינה למניות או בין הדולר לשאר האפיקים.

על רקע זה, נראה כי במיוחד בתקופות כאלה מתחדדים היתרונות של שילוב קרנות נאמנות המשלבות כמה אפיקים שכן במקרה זה התנודתיות שהלקוח מרגיש יורדת בצורה משמעותית. משמעות המיקוד בתנודתיות הוא שבתקופה הקרובה עלינו לתת משקל גדול יותר מבעבר למדד שארפ כאשר אנחנו בוחרים מוצרי השקעה.

מיקוד הראל לתיק ההשקעות בטבלה אחת 


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף