ישראל בדרך לסגור את הפער מול העולם: עדכון מדדי הבורסה, תוצאות החברות ופעילות בנק ישראל בשוק הקונצרני

​חודש יולי אותת על התחלת סגירת הפערים של השוק הישראלי מול השווקים בעולם. בגיבוי סדרת גורמים, התופעה הזו עשויה להיות המגמה המרכזית של המחצית השנייה של 2020.

השוק הישראלי הצטרף למגמת העליות העולמית במהלך חודש יולי והחל בסגירת פערים מול העולם. אחרי שבמחצית הראשונה נשארו שוקי המניות והאג"ח בישראל הרחק מאחור, ייתכן שחודש יולי מסמן תחילתה של מגמה חדשה של הדבקת פערים בזכות החלטת בנק ישראל על תוכנית לרכישת אג"ח קונצרני (כמו שבעולם כבר החלו ליישם לפני כמה חודשים) וכן בזכות עדכון מדדי המניות בישראל הצפוי בסוף השבוע הנוכחי. העדכון השבוע יוביל בין היתר לעלייה במשקל חברות הטכנולוגיה בת"א 35– החברות שמובילות את העליות במדדים המובילים בכל העולם והיו חסרות במדד המוביל של ישראל. כמה מהחברות האלה יפרסמו השבוע דו"חות.

טבלה המציגה את הדוחות המרכזיים מהשבוע החולף בארה"ב

עונת הדו"חות בארה"ב בשבוע החולף הגיעה לשיא עם פרסום חברות הטכנולוגיות הגדולות יום לאחר השימוע בקונגרס על צעדים שנקטו במטרה לפגוע במתחרים. אפל, פייסבוק, גוגל ואמזון (המהוות כ-45% ממדד הנאסד"ק 100 ו 22% ממדד ה S&P500) היכו את התחזיות – מה שהוביל לגל עליות נוסף שלהן ביום שישי – למרות פרסום נתוני הצמיחה שהצביעו על התכווצות הכלכלה ב-32% ברבעון השני.

השבוע יגיע תורן של החברות הישראליות. ביום שני: סולאראדג', ביום שלישי: נובה וספיאנס, ביום רביעי: טבע, פריגו ואורמת וביום חמישי: וויקס ונייס. כל אלה יפורסמו רגע לפני עדכון המדדים החצי שנתי (ביום חמישי בסוף המסחר). מדובר בעדכון משמעותי בהרכבים של מדדי המניות בישראל, בו נראה את עליית משקל הטכנולוגיה, אך לא רק. השפעות נגיף הקורונה הגיעו לכך שחברות תוכנה והביומד יחליפו את חברות הנדל"ן, הגז והתיירות. כך למשל במדד ת"א 35 יצאו 6 מניות שבניהם קבוצת דלק, בזן ופתאל, אותן יחליפו מטריקס, נובה ומיטרוניקס. ובכך צפוי סקטור הטכנולוגיה, לתפוס מרכיב גבוה יותר בצורה משמעותית בת"א 35 ולהזיז חברות גדולות וותיקות שנפגעו ממשבר הקורונה.

דגשים לתיק ההשקעות השבוע:

מניות – גם בישראל וגם בארה"ב: מפזרים ומתמקדים בסקטורים צומחים. החודשים האחרונים לימדו אותנו שלמרות הדרמות הכלכליות הגדולות – ברמת הכלכלה והנגיף במדינות שונות, המסקנה הכי חשובה היא שלא משנה באיזה גיאוגרפיה השקענו, אלא באילו סקטורים השקענו. כך נרצה לשמור על פיזור רחב וחשיפה למספר חברות גדול תוך גיוון לשלל סקטורים בצמיחה ובניהם עבודה ולמידה מרחוק, מסחר מקוון, מחשוב ענן, סייבר ועוד.
חודש יולי הסתיים בעליות של 5.3%+ בנאסד"ק ו 4.5%+ במדדS&P500 , כאשר סוף סוף גם בלט השוק המקומי. ת"א 125 עלה ביולי ב-4.2% ות"א 90 ב-7.6%, בעיקר בזכות העליות בסקטור הנפט והגז (16%+) בעקבות העסקה למכירת נובל אנרג'י לשברון וכן בזכות סקטור הטכנולוגיה (9.5%+) בדומה למגמה בכל העולם. בדיוק בדומה לעולם, ראינו המשך חולשה במניות הבנקים והנדל"ן.

מיקוד הראל לתיק האג"ח

באג"ח – מיקוד בדירוגי A ומעלה ופיזור גם לאג"ח קונצרני בארה"ב. בשוק האג"ח המקומי, ניכרת חזרתו של האפיק הקונצרני ביולי, על רקע תוכנית הרכישות של בנק ישראל. לצד החשיפה לאג"ח מדורג בישראל, נמשיך לשלב חשיפה לאג"ח קונצרני בארה"ב, בשל המעורבות הגדולה של הפד. מעורבות הבנק המרכזי תרמה משמעותית לירידת התשואות והתנודתיות בארה"ב ואין סיבה שלא תעשה זאת בישראל. בשורה התחתונה, התנודתיות החדה מייצרת גם לא מעט הזדמנויות. אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה הריאלית לשווקים הפיננסיים. אחד הלקחים שיש להפנים מהגל הראשון הוא שהזדמנויות נפתחות ונסגרות מהר.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף